Dodaj do ulubionych

konie i skrzywienie kręgosłupa

24.08.20, 19:32
Córki koleżanka, nastolatka, ma mocne skrzywienie, widać gołym okiem asymetrię pleców, w obcisłej koszulce aż się przestraszyłam jak to zobaczyłam, jeden bok pleców wypukły drugi wklęsły. Podobno ma skoliozę, ale nic z tym nie robi. Znam jej rodziców, czasami ich widuję, czasami przelotnie gadamy. No i ostatnio córka mi mówi, że ona jeździ konno, dosyć intensywnie chodzi na jakieś zajęcia. Ja na miejscu jej rodziców leciałabym pędem do ortopedy, a o jeździe konnej wiem, że przy większych skrzywieniach (a ona moim zdaniem takie ma) może spowodować błyskawiczne pogłębienie choroby. Pogadać z tą matką, czy zrobię sobie wroga?
Obserwuj wątek
   • tarkatarka Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 19:50
    w rodzine mam osobę, której lekarz kategorycznie zabronił jazdy konnej, skolioza była zaawansowana, postępowała bardzo szybko, jakby nie szybka interwencja, intensywne leczenie, to by się skończyło wózkiem albo operacją. Do tej pory nie jest dziecko proste, jest lepiej ale konie absolutnie zabronione.
   • jowita771 Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 20:26
    aguar napisała:

    > Dobrze, że jeździ konno, chociaż samo to jej nie wyleczy. Ale w czasie takiej j
    > azdy ładnie się prostujesz, wszystkie mięśnie pracują. Najgorszy jest bezruch.


    Moja córka jest na granicy skoliozy i lekarka w poradni rehabilitacji powiedziała, że każdy ruch jest dla córki dobry z wyjątkiem jazdy konnej właśnie. Mnie się też wydaje, tak na chłopski rozum, że to, co się dzieje ze skrzywionym kręgosłupem przy kłusie na przykład, to nie może być dobre.
    • tarkatarka Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 20:49
     jowita771 napisał:

     > Moja córka jest na granicy skoliozy i lekarka w poradni rehabilitacji powiedzia
     > ła, że każdy ruch jest dla córki dobry z wyjątkiem jazdy konnej właśnie. Mnie s
     > ię też wydaje, tak na chłopski rozum, że to, co się dzieje ze skrzywionym kręg
     > osłupem przy kłusie na przykład, to nie może być dobre.

     A no właśnie!
  • asfiksja Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 20:08
   Jazda konna to rekreacja symetryczna, nie przeciąża ciała w jedną stronę (w przeciwieństwie np. do sportów rakietowych czy innych wykorzystujących dominującą rękę). Jeśli chodzi o sporty jeździeckie to trochę co innego, bo to już duże obciążenie treningiem. Ale wtedy chodzi się co pół roku do lekarza medycyny sportowej i gwarantuję ci, że nie wbije zdolności, jeśli będzie coś nie tak.
   Przy problemach ortopedycznych generalnie najgorsze, co można doradzić to rezygnacja z aktywności fizycznej.
   • tarkatarka Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 20:14
    Na chłopski rozum, skoro jazda konna jest symetryczna, to nie spowoduje skoliozy. Ale jeśli skolioza już jest i to znaczna, to trzeba przeciwwagi aby wyprostować skrzywienie, albo chociaż żeby nie postępowało. Wyobraź sobie osobę z plecami tak krzywymi, że z jednej strony jest wyraźna talia a z drugiej strony wyraźne wybrzuszenie i ta osoba symetrycznie podskakuje przez godzinę dziennie, no bo lubi na przykład, i tym podskakiwaniem "ubija" to skrzywienie i pogłębia je, tak samo jest na koniu. Zresztą ja sobie tego nie wymyśliłam, w wielu publikacjach odradzana jest jazda konna w przypadku skoliozy.
    • aguar Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 20:25
     A Ty jeździłaś w ogóle konno? Anglezowanie to nie jest bezładne podskakiwanie. Nie wątpię, że mogło coś takiego być w publikacjach, ale od tego się już odchodzi. Kręgosłup "lubi" ruch, chociaż, owszem, pod pewnymi warunkami, zwłaszcza, gdy nie jest zdrowy.
    • asfiksja Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 21:04
     >to trzeba przeciwwagi aby wyprostować skrzywienie
     To jest piramidalna bzdura. Skoliozy najczęściej są spowodowane różnicami w długości nóg, które są kompensowane przez kręgosłup. I świetnie, że kręgosłup ma taką zdolność, bo prawie wszyscy mamy te różnice. Jednak jeśli nogi są bardzo nierówne (tak >2 cm) to robi się problem, ale nie rozwiązuje się go przez "odkrzywianie" kręgosłupa w drugą stronę tylko przez operacyjne wydłużenie nogi.
     Podczas jazdy konnej nie ubija się kręgosłupa tak jak np. przy skakaniu przez skakankę, bo przy jeździe konnej wstrząsy amortyzowane są przez stawy nóg (skokowy, kolanowy i biodrowy). Oczywiście są osoby, które wsiadają na konia tak koszmarnie usztywnione, że nie ma mowy o żadnej amortyzacji, ale one szybko rezygnują, żaden tyłek tego nie wytrzyma.
     • asfiksja Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 21:13
      A jeszcze skrzywienie kręgosłupa może też być spowodowane przykurczami mięśni, np. w wyniku MPD. I wtedy często lekarz zaleca jazdę konną. Znam osobiście chłopaka, o którym w życiu byś nie powiedziała, że jest po MPD, taki trochę krzywy i się niezbyt pięknie porusza. Jeździ konno, choć za tym aż tak nie przepada, ale wie, że to mu pomaga.
     • jola_ep Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 21:23
      Najczęściej przyczyna skoliozy jest nieznana. Różnica długości nóg może być pozorna (spowodowana np. nierównym ustawieniem miednicy)
      Ćwiczenia asymetryczne dobrane _indywidualnie_ są jak najbardziej wskazane. Podobnie jak ruch fizyczny. O jeździe konnej nie będę się wypowiadać, bo się nie znam.
      • asfiksja Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 21:52
       Przypomnę, że "skolioza" to amatorska "diagnoza" autorki wątku. Ona widziała tylko to, że dziecko jest z jednej strony tułowia bardziej wklęsłe. Trzymajmy się, proszę, tego faktu. I, owszem, częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest różnica długości nóg.
       Jeśli autorka wątku ma podejrzenie, że dziecko jest zaniedbane medycznie i nie jest leczone. Jeśli ma tylko wzięte z tyłka przekonanie, że "jazda konna ubija kręgosłup" to powinna zamilczeć.
    • hanusinamama Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 22:16
     Chyba zes w zyciu nie anglezowała, to nie jest odbijanie sie od konia. Od 2 ortopedów i 2 rehabilitantów słysząłam ze jazda konna bardzo dobrze wpłya na kregospłup bo wzmacnia mięsnie głebokie. MOja córka nie ma skoliozy ale moj rehabilitant (sic!!) ma. Jezdzi konno i mowił ze to jenda z lepszych rzeczy
     • barbibarbi Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 22:44
      Może dobrze wpływa na ZDROWY kręgosłup, a na chory nie. Może małe skoliozy, utrwalone, u dorosłego człowieka nie są przeszkodą. Ja też mam skoliozę, malutką, absolutnie żadnych krzywizn na plecach ani krótszej nogi nie mam, a jednak od dziecka słyszałam od wielu lekarzy, że basen, basen, basen, natomiast niewskazane długie stanie, noszenie ciężarów, jazda konna bezwzględnie zabroniona. Słyszałam to wiele razy od różnych ortopedów, z tego co wiem nie znali się i nie byli w zmowie wink
      • triss_merigold6 Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 25.08.20, 08:52
       Miałam skrzywienie kręgosłupa, być może mam je nadal. Zaczęłam jeździć konno jako dorosła, bywały okresy kiedy jeździłam codziennie lub 2-3x w tygodniu, od tamtej pory nie mam problemów z kręgosłupem, nic mnie nie boli. Aha, stać długo nie mogę, bo robi mi się słabo.
        • barbibarbi Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 25.08.20, 09:41
         Ja w dorosłym życiu chodzę do neurologa z powodu bólu kręgosłupa, w dzieciństwie słyszałam zero koni i obecnie też słyszę, że konie NIE, joga, pilates, pływanie jak najbardziej, nordic walking też, bieganie nie za bardzo a nawet długie marsze na twardym podłożu nie za bardzo, stanie też niewskazane. Konie absolutnie NIE. Co jest wam tak trudno zrozumieć, że nie każda aktywność jest zdrowa, są sporty kontuzjogenne, obciążające kolana, kręgosłup, przy niektórych aktywnościach można się spodziewać inwalidztwa na starość. Co tak bronicie tych koni? Jak dziecko ma spiralę zamiast kręgosłupa, jeszcze rośnie, wszystko jest elastyczne jak witka wierzbowa, to nie można porównać do starej baby, która wsiadła na konia z małą, utrwaloną skoliozą i zachwala jak to świetnie.
          • barbibarbi Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 25.08.20, 10:24
           A jakie to ma znaczenie? Co chcesz udowodnić?

           - jeśli jestem lekkomyślna i jednak jeździłam, nie wylądowałam na wózku, to będzie wniosek - aha! konie OK,
           - jeśli nie jeździłam, bo słucham zaleceń, to będzie wniosek - nie jeździłaś to się nie znasz.
           O to ci chodzi? Czy wszystkiego trzeba doświadczyć na własnej skórze żeby się liczyło? Musisz przeżyć osobiście wypadek samochodowy, żeby móc twierdzić, że wypadki się zdarzają i na ogół powodują jakieś obrażenia a nawet śmierć? Czy będziesz gadać, że to nieprawda, bo kuzyn jechał, miał wypadek i nic mu się nie stało. Skoro lekarze od lat do znudzenia gadają to samo, to może coś w tym jest? Może jakieś ziarenko prawdy? Ale nie! Nie jesteś koniarą to się nie znasz i się nie wypowiadaj. I jeszcze, nie jesteś lekarzem to się nie wypowiadaj.
           • aguar Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 25.08.20, 10:43
            Chodziło mi o to, czy wiesz, jak pracuje całe ciało w czasie jazdy konnej. Nie jestem koniarą, były nimi moja siostra i 3 kuzynki, więc jeździłam przy okazji, ale zawsze miałam trochę leku przed końmi, wolałam inne sporty.
  • lajtova Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 20:08
   Ultrakrepidarianizm – zachowanie polegające na wyrażaniu opinii i rad w sprawach pozostających poza obszarem wiedzy danej osoby. Ultrakrepidarianie to ludzie, wypowiadający się na dany temat bez posiadania o nim wystarczającego pojęcia; ignoranci, dyletanci, amatorzy, nieprofesjonaliści.
  • nangaparbat3 Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 24.08.20, 21:03
   Wiesz, że ona nie jest pod opieką ortopedy?
   Jeśli wiesz, to przy jakiejś okazji próbowłabym pogadać. Z drugiej strony przecież to dziecko chodzi na jakieś bilanse, badania - powinien tę rozmowę przeprowadzić pediatra. To znaczy rozmowę nie o jeździe konnej, tylko o wizycie u ortopedy.
   Ale moze dziewczynka jest zaopiekowana, tylko nie opowiada o tym.
   • barbibarbi Re: konie i skrzywienie kręgosłupa 25.08.20, 10:37
    Moja neurolog nadal odradza, a to jest młoda lekarka, poprzednia mówiła to samo, dzięki temu zaczęłam chodzić na pilates i zainteresowałam się jogą, która faktycznie pomaga. Zalecenia w tym temacie się nie "unowocześniły", konie są na czarnej liście.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka