Dodaj do ulubionych

Wynajem dla pary polsko-marokańskiej?

25.08.20, 23:55
W niedzielę wynajęłam mieszkanie bardzo milej parze- ona Polka, on Marokańczyk. Ona- stała praca na etacie w budżetówce, on też gdzieś pracuje. Zostawili zadatek, na podpisanie umowy umówiliśmy się na przyszły tydzień. Jemu bardzo zależy, aby umowa została zawarta między mną a nimi dwojga ( solidarnie), bo on potrzebuje do jakiegoś urzędu ds cudzoziemców. Zgodziłam się. Dziewczyny na co jeszcze uważać przy wynajmie cudzoziemcowi ? Czego zażądać? Czy jak np umowa jest na ich dwojga to ona też ponosi odpowiedzialność? Nigdy nie wynajmowałam cudzoziemcom, nie mam doświadczenia. Pomóżcie! A jeśli zmienią zdanie i on będzie chciał umowę tylko na siebie to co wtedy?
Obserwuj wątek
          • kk345 Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 00:15
            Różnica jest bardzo istotna, na wizie Schengen może przebywać w Polsce max 3 mce, na krajowej rok, jest też opcja poślubienia Polki i wystąpienia o obywatelstwo. W pierwszych dwóch wypadkach pan może być zmuszony do wyjazdu. Umowy przedwstępnej nie podpisałaś, że nie wiesz, czym pan się legitymuje? To na jakiej podstawie wzięłaś zadatek?
            • turzyca Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 04:46
              >Jemu prawdopodobnie umowa najmu mieszkania na jego nazwisko jest potrzebna żeby uzyskać lub przedłużyć prawo pobytu.

Przede wszystkim meldunek.
              I porządek w papierach.
              Bo nawet jeśli mógłby sobie załatwić meldunek u kogoś, np. u rodziców tej dziewczyny, to policja przy ustalaniu prawa pobytu a i czasem przy jego odświeżaniu robi wywiad w miejscu zamieszkania.
              • kamin Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 04:53
                Wynajmowałam mieszkanie Ukraińcom i podstawą dla nich była umowa najmu z wpisanymi ich nazwiskami. Ich było troje i całą trójkę wpisywałam w umowę, bardzo im na tym zależało. O meldunek nie prosili.
                Mając umowę najmu mogliby się sami zameldować, ale nie było takiej potrzeby najwyraźniej.
          • turzyca Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 04:41
            >prawa pobytu w PL? A jeśli on go nie ma to co wtedy, coś mi grozi?

Wiesz, jak się traci prawo pobytu? Mój kolega stracił. Kolega jest z kraju dawnego imperium brytyjskiego, po studiach, pracuje w zawodzie, miły, kulturalny człowiek, imigrant, jakich wszyscy chcemy. Przeprowadzał się z Krakowa do Wrocławia, złożył wszystkie dokumenty na czas i zgodnie z przepisami. Ale urząd sobie ich nie przesłał na czas pomiędzy poszczególnymi oddziałami, gdzieś mu zaginęły. Koledze odrzucono więc wniosek o przedłużenie prawa pobytu w Polsce. Odwołał się, załączając potwierdzenia wpłynięcia kompletu dokumentów, bo zna biurokrację dość, żeby wiedzieć, że trzeba mieć własny komplet kopii i potwierdzenia na wszystkich. Odwołanie nie zostało uznane, bo on złożył, ale w Krakowie, a nie we Wrocławiu, urząd wrocławski nie dostał na czas, czyli to kolegi wina, że nie dopełnił obowiązku złożenia dokumentów w miejscu zamieszkania. Zostaje droga sądowa. Ale dopóki sądy nie przemielą, dopóty jest nielegalnie.
            • petatoppana Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 09:34
              Ale ja pytałam, czy mnie coś grozi za wynajem mieszkania osobie nielegalnie przebywającej w PL? Czy ja mam obowiązek to sprawdzić czy jako wynajmującego mnie to nie musi interesować?
              Nigdy nikogo nie meldowałam, nikt nigdy o to nie pytał. Zadatek przyjęłam na podstawie oświadczenia, które podpisałam, że mi wypłacili.
              • 1matka-polka Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 09:43
                Ja sie tym nie przejmuje. Spisuje paszport, reszte wierze na gębę, chociaz wiekszosc obcokrajowcow sie wyrywa z pokazywaniem roznych dokumentow...
                Nie wiem dlaczego wynajecie pokoju komus, kto nie ma jakichs papierow mialoby na mnie wplynac, przeciez nikt nie jest nielegalny😉
              • arwena_11 Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 09:45
                Ja wynajmowałam studentom. Dostałam kopie paszportów z wizami i papiery z uczelni z potwierdzeniem, że opłacili rok czy dwa studiów. Potem starali się o pobyt stały - podpisywałam im papier do Urzędu Imigracyjnego, że nie zalegają z opłatami. Umowy podpisuję na rok. Po roku aktualizacja dokumentów i aneks do umowy.
              • raadhiyah2020 Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 10:16
                petatoppana napisała:

> Ale ja pytałam, czy mnie coś grozi za wynajem mieszkania osobie nielegalnie prz
                > ebywającej w PL? Czy ja mam obowiązek to sprawdzić czy jako wynajmującego mnie
                > to nie musi interesować?

To sa informacje ktore powinny znajdowac sie na odpowiednich stronach rzadowych (z koncowka gov) jesli nie mozesz sprawdzic online to w odpowiednim urzedzie. Jest chyba jakis dokument to regulujacy. Logicznie to powinien byc twoj obowiazek. Zanim wynajmiesz powinnas sprawdzic czy dana osoba ma prawo legalnie przebywac na terenie kraju i jak dlugo. Wystarczy poprosic ta osobe o odpowiednie dokumenty i zrobic kopie.
              • sol_13 Re: Wynajem dla pary polsko-marokańskiej? 26.08.20, 21:26
                Wynajmowalam roznym cudzoziemcom. Wpisywałam numer paszportu, jeden przyniósł jeszcze sam z siebie zaświadczenie o zatrudnieniu i nawet o wysokości pensji za ostatnie 6 miesięcy 😉 nigdy nie sprawdzałam na jakich zasadach są w Polsce, nie interesuje mnie to i nie wydaje mi się, zeby to był mój obowiązek. Wszystko to byli ludzie na kontraktach w korpo, więc zalozylam, ze legalni.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka