Dodaj do ulubionych

mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę?

26.08.20, 13:10
Podniosłam w Excelu do kwadratu liczbę 2179094778 i otrzymałam 4748454051506870000.
Dlaczego to się kończy zerami? 8x8 jest 64, cały wynik powinien się kończyć 4, czyż nie?
O co tu chodzi, ktoś wie?
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 26.08.20, 13:24
      mama-ola napisała:

> Podniosłam w Excelu do kwadratu liczbę 2179094778 i otrzymałam 4748454051506870
      > 000.
      > Dlaczego to się kończy zerami? 8x8 jest 64, cały wynik powinien się kończyć 4,
      > czyż nie?
      > O co tu chodzi, ktoś wie?

Ponad 15 cyfr to za dużo dla Excela. Metody rozwiązania tego problemu można znaleźć dzięki Googlowi.

S.
      • snajper55 Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 26.08.20, 13:52
        mama-ola napisała:

> Dzięki za odpowiedzi.
        > Skoro 15 cyfr to dla Excela za dużo, to wielka szkoda. Chciałam pobawić się jes
        > zcze większymi liczbami.
        > Do rozwiązania łamigłówki mi to potrzebne.

Gdy chce się zapisać liczbę o dużej liczbie cyfr, to w Excelu zapisuje się ją jako tekst. Ale to Ci pewnie nie wystarczy do zabawy. Duże liczby można też dzielic, wyniki konwertować na tekst i łączyć ze sobą, ale to jest dość skomplikowane. Zostaje kalkulator.

S.
        • mama-ola Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 26.08.20, 13:57
          Jako tekst niestety nie zdało egzaminu - zamieniało się w zapis z E+.
          Może ten skomplikowany sposób by mi pomógł. Nie szkodzi, że skomplikowany, już i tak wprowadzam dość skomplikowane formuły, jedna w tą czy w tamtą mnie nie odstrasza. Czy możesz napisać jaśniej o co chodzi z tym dzieleniem wyników i ponownym łączeniem?
          • snajper55 Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 26.08.20, 14:02
            mama-ola napisała:

> Jako tekst niestety nie zdało egzaminu - zamieniało się w zapis z E+.
            > Może ten skomplikowany sposób by mi pomógł. Nie szkodzi, że skomplikowany, już
            > i tak wprowadzam dość skomplikowane formuły, jedna w tą czy w tamtą mnie nie od
            > strasza. Czy możesz napisać jaśniej o co chodzi z tym dzieleniem wyników i pono
            > wnym łączeniem?

Sformatuj komórkę jako tekst i potem wpisuj. Nie używam Excela, ale kiedyś działało. W ostateczności możesz poprzedzić liczbę apostrofem.

S.p
          • snajper55 Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 26.08.20, 14:04
            mama-ola napisała:

> Może ten skomplikowany sposób by mi pomógł. Nie szkodzi, że skomplikowany, już
            > i tak wprowadzam dość skomplikowane formuły, jedna w tą czy w tamtą mnie nie od
            > strasza. Czy możesz napisać jaśniej o co chodzi z tym dzieleniem wyników i pono
            > wnym łączeniem?

Metody z podziałem nie pamiętam. Muszę sobie ją rozrysować.

S.
          • snajper55 Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 26.08.20, 14:18
            mama-ola napisała:

> wnym łączeniem?

No nie pamiętam podziałów liczb.

Tu masz info o tym problemie i rozwiązania kłopotów z wpisywaniem dużych liczb (choć one przestają być liczbami):

docs.microsoft.com/en-us/office/troubleshoot/excel/long-numbers-incorrectly-in-excel
            docs.microsoft.com/pl-pl/office/troubleshoot/excel/long-numbers-incorrectly-in-excel

S.
            • mama-ola Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 27.08.20, 08:10
              Wpisałam. Wyszło mi to, co poniżej. Ale nie wiem, jak tego użyć. W Excelu zbudowałam sobie arkusz złożony z ponad 4 tys. wierszy i ok. 20 kolumn. Wpisałam formuły, żeby pobierał dane z różnych komórek i potęgował je odpowiednio. Jak w tym pythonowym okienku zbudować coś podobnego, nie mam pojęcia.

• matacznik Re: mnożenie w Excelu - ktoś rozwikła tę zagadkę? 27.08.20, 09:59
                mama-ola napisała:

> Wpisałam. Wyszło mi to, co poniżej. Ale nie wiem, jak tego użyć. W Excelu zbudo
                > wałam sobie arkusz złożony z ponad 4 tys. wierszy i ok. 20 kolumn. Wpisałam for
                > muły, żeby pobierał dane z różnych komórek i potęgował je odpowiednio. Jak w ty
                > m pythonowym okienku zbudować coś podobnego, nie mam pojęcia.
                >
                Załóżmy, że masz ten plik w postaci CSV w tym samym folderze jako dane.csv.
                Piszesz wtedy (od następnej linijki wszystko poprzedzone # jest komentarzem, a reszta kodem do wpisywania, wcięcia są ważne, lepiej je robić spacją niż tabulatorem)

# importujesz moduł do obsługi CSV
                import csv

# wczytujesz plik
                dane = []
                with open('dane.csv') as csvfile:
                fr = csv.reader(csvfile)
                for row in fr:
                dane.append(row)

# masz teraz swój plik, ale wszystkie dane traktowane są jak tekst
                # adres trzeciego wiersza w pierwszej kolumnie to dane[2, 0], gdzie 2 to indeks wiersza,
                # a 0 to indeks kolumny (indeksy zaczynają się od zera)
                # jeśli w pliku miałaś nagłówki, to pierwszy wiersz je zawiera i dane lecą od indeksu 1,
                # w dalszych liniach zakładam, że nagłówków NIE MA

# dodajmy trochę obliczeń
                nowa_kolumna = []
                for row in dane:
                nowa_kolumna.append(int(row[0]) + int(row[1]))

# w powyższym przykładzie założyłem, że w kolumnie A (indeks 0) i kolumnie B (indeks 1) są liczby całkowite,
                # więc kazałem odczytać ich postać tekstową jako liczbę całkowitą (int(some_text)),
                # gdyby tam były liczby ułamkowe (zapisane z kropką, nie z przecinkiem), to należałoby użyć double(some_text).

# teraz możesz zrobić
                print(dane)
                print(nowa_kolumna)
                # i zobaczyć co wyszło

# możesz też dokładać nowe kolumny w zbiorze "dane"
                # wtedy zamiast
                # for row in dane:
                # nowa_kolumna.append(int(row[0]) + int(row[1]))
                # dajesz
                for row in dane:
                row.append(int(row[0]) + int(row[1]))

# podstawowe działania:
                # + dodawanie
                # - odejmowanie
                # * mnożenie
                # / dzielenie
                # // dzielenie całkowite
                # % reszta z dzielenia całkowitego
                # ** potęgowanie (a**b to a do potęgi b)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka