Dodaj do ulubionych

Ogród-zbyt dużo nasadzeń

26.08.20, 20:29
Mam pytanie do doświadczonych ogrodniczek. Kupujemy dom , który jest na 15 arowej działce. Na działce urządzony jest piękny, bardzo zadbany ogród. Jest jedno ale. Jest przeładowany. Chciałabym mieć tam więcej przestrzeni i nie wiem jak się do tego zabrać. Mam zamiar wziąć się za to na wiosnę, żeby opatrzeć się z ogrodem i zobaczyć czego chciałabym się pozbyć.
I teraz to pytanie: jak zabrac się za wysadzenie roślin. A w zasadzie drzewek. Czy da się zrobić to tak żeby nie przeorać pięknego trawnika? Czy takie rośliny będzie można posadzić w innym miejscu?
Są tam bardzo młode drzewka owocowe (śliwka i jabłoń), dereń, mnóstwo tujowatych, świerków i innych. Poza różami i magnolią nie ma tam więcej kwitnacych. Chciałabym pozbyć się owocowych oraz niektórych tujowatych.
Nie mogę tak zostawić tego ogrodu , ponieważ jest tego za dużo, a jeszcze się rozrośnie. Normalnie można tam w chowanego się bawić.
Poradzi ktoś coś?
Obserwuj wątek
  • lucerka Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 20:45
   Poczekaj z decyzją, pobadz w tym ogrodzie, nie wymachuj na oślep maczeta.

   Jak kupiliśmy dom z ogrodem dzunglą, chciałam wyszastac wszystko. Decyzje zapadały powoli - mąż mnie przystopował i teraz się cieszę i przestrzenią i tymi niepowycinanymi Brzózkami, klonami i innymi których tak się chciałam pozbyć. O owocowych drzewach wręcz marzę. A szczególnie już takich dużych, na które trzeba latami czekać.
  • 1papryczka.chili Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 22:14
   Może odpowiem zbiorczo. Nie chcę owocowych bo one się rozrosną. Tak jak pisałam w poście startowym, za porzadki wezmę się na wiosnę, żeby zobaczyć co tak dokładnie mi w tym ogrodzie nie pasuje. Coś powysadzać muszę, bo niektóre z roslin zaciemniają za bardzo np sypialnię. Ogolnie choć ogród piekny to trochę mnie przytłacza ta ilość. Ja wiem, że tam robił ogrodnik ale ja chcę sama bo mam do tego chęć po prostu. Zdjęć nie dam jeszcze bo w październiku się przeprowadzamy tam. Zrobię zdjecia wiosną.
   Aaa przypomnialam sobie, że tam jeszcze kilka bzów rośnie. No uwielbiam ale czemu tyle tego 😭
   • 1papryczka.chili Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 22:20
    Ok, mam zdjecie z góry, tylko tam nie widać wszystkiego, bo przy granicach działki poza wysokimi tujami są drzewka i krzewy, jedno obok drugiego. Np te bzy.
    I jak widać z lewej strony sypialnia jest zbyt zaslonięta. Wjazd jest z drugiej strony i tam tez nie lepiej.
    • livia.kalina Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 22:32
     Jak dla mnie to tam jest za mało roślin, ja bym dużo dosadziła, szczególnie drzew, szczególnie, ze wkoło działki jakieś łyse polasmile

     A do tematu- no pewnie, ze jak wykopiesz drzewo to będziesz musiała w to miejsce zasiać trawnik, jeśli chcesz mieć trawnik. Wykopane drzewa mogą przeżyć, im mniejsze, tym większe szanse.
     • 1papryczka.chili Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 22:45
      A gdzież łyse pola😉 dom jest w drugiej linii zabudowy a i zdjecie tak zrobione. Obok sasiad, drugie obok pusta dzialka i dalej w 4 i 5 linii są sąsiedzi. Tam jest droga gminna z domami jeden obok drugiego i z przystankiem komunikacji miejskiej 200 metrów dalej. Ta działka pusta obok za chwilę się zabuduje.
      • mae224 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 23:02
       Ok, dla mnie nie jest za dużo. Rozumiem, że chcesz widok z sypialni, ale ja się zawsze zastanawiam, kiedy się wygląda z sypialnanego okna, bo ja na przykład tylko po ciemku wink ale pomysł mam, że może przed sypialnią je można przerzedzić, nie likwidować całkowicie, może przyciąć. Wykopane drzewa tak duże raczej nigdzie się nie przyjmą. Jak masz likwidować jakieś drzewko iglaste, to może choć na choinkę w domu wykorzystaj w grudniu wink Od strony drogi czy wjazdu nic bym nie ruszała, skoro masz tylu sąsiadów. . Jak to mówi mój mąż “stare drzewa w ogrodzie, to stare pieniądze, znaczy bogaci. Pusty równy trawnik nuworysze." trawnik bez cienia będzie trudniej utrzymać, wykopanie wielu drzew, moim zdaniem osnacza robienie trawnika od nowa, to duże drzewa, trzeba bedzie jakimś sprzętem, transportem wjechać.
     • lellapolella Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 22:51
      Też uważam, że nie jest za dużo. Jak przyjdą wiatry, będziesz osłonięta, jak upały, będziesz miała cień, jak deszcze- drzewa ci wypiją nadmiar wody. Z trawnikiem też jakichś specjalnych miodów nie ma, potrafi być bardziej pracochłonny niż to całe towarzystwo na zdjęciu. Przypominam także, że drzewa i krzewy można ciąć. Bzy, jeśli to jedna odmiana, można częściowo wyciąć, one się rozmnażają przez odrosty, więc tu bym się konkretnie przyjrzała (wiosną).
    • heca7 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 23:18
     Na razie nie wycinałabym tui. Nie wiesz co tam powstanie na tej działce z tyłu wink I czy będziesz chciała to oglądać wink Albo wytniesz a dom u sąsiada nie powstanie przez lata. Poza tym tuje chronią przed kurzem z drogi i wiatrem- nie tylko dom ale i inne rośliny w ogrodzie, szczególnie zimą to ważne. Inne drzewa jeśli musisz to zaczekaj a potem ewentualnie podetnij mocniej od dołu- zrobi się miejsce na rabaty.
    • thea19 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 23:28
     eee, nie ma dramatu. Potrzebne tylko nożyce i sekatory celem trzymania krzaczorów w ryzach, świerki trzeba mocno ciąć bo wielkie będą. Do wiosny zaopatrz się w narzędzia lub znajdź sensownego ogrodnika i jak tylko pogoda pozwoli, to do dzieła.
    • nastjaa Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 09:01
     Bardzo fajny dom 🙂 Wg mnie panuje tam chaos, chociaż miało pewnie robić wrażenie lasu. Podobnie jak autorka rozważałabym usunięcie tych drzew (tuje?) z boku domu. Środek działki bym zostawiła dopóki nie pomieszkam. Ja akurat muszę dosadzać, więc i tak zazdroszczę 🙂
    • aandzia43 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 16:52
     Wysokie tuje tuż pod oknem to ciemnica i wilgoć, wywaliłabym, nie lubię grobowców. Zieleń przy domu w postaci niewysokich krzaków, najlepiej kwitnących, jest miodzio. Albo kwiatów. Reszta do uznania. Faktycznie ciut bezładnie, ale może zastanów się gdzie na działce chcesz mieć zagajniczki, miejsca zadrzewione i resztę drzewek zlikwiduj. Fajnie że jest żywopłot wokół działki i można się czuć swobodnie.
   • igge Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 12:16
    Ogród piękny?
    Skoro piękny, to zostawiłabym i tylko poprzycinała.
    Niektóre z roślin zaciemniają sypialnię?
    Znam ten ból ale nie wyrwałam, nie wykopałam ( jeszcze?).
    Bo jednocześmie widok z okien, szczególnie na tarasy ładny i lubię podziwiać zieleń, kwitnące jaśminy, drzewko owocowe białe wiosną.
    Przytłacza ilość roślin?
    My nie dosadzamy już od dawna, i nas nie przytłacza, jest tyle ile trzeba, a miejscami dżunglawink
    Przycinamy, jak coś uschnie wyrywamy, jak przechodzi do sąsiada - tniemy.
    Zauważam od lat u sąsiadów wielu, że jakby nie przewidują, że rośliny, drzewka, nawet tuje - urosną i nawet mocno urosną zapychając ich działki, napierając na płot ( nie da się normalnie pomalować farbą, drewnochronem potem )
    Niektórzy potem uprawiają cięcie egzotycznych pięknych drzewek jakby na pół, aż żal patrzeć.
    U nas po prostu małe i średnie roślinkibl urosły i zrobiły się duże. Ale większość ( nie wszystkiesad ) miejsce ma na wzrost bo było miejsce zostawione z myślą o tym.
    Ogrodnik fajna sprawawink , ja jeszcze nie dorosłam do bycia ogrodniczką, może później. Fajne hobbysmile
    Przycina, wyrywa krzaczory dorosłe dziecko i mąż czasem, zdarza się, że babcia.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 22:47
   Jak wytniesz tuję to będzie placek ziemi, więc zapytaj sprzedających jaka trawa w ogrodzie bo później nie dobierzesz.
   Żeby przesadzić nawet niewielkie drzewo to dziura po nim zostaje spora, lepiej uciąć przy ziemi i pień "wyżłobić".
   Ja lubię dreewa i las. Cyprysiki i jałowce wyglądaja dla laików jak tuje a to szlachetne krzewy więc zapytaj się ogrodnika który o ogród dba.
   Zanim wytniesz to zastanów się 10 razy a potem jeszcze 11, nie odrośnie.
   Twój ogród, to ty się masz tam dobrze czuć, nawet gdy zostawisz tylko trawę.
  • z_pokladu_idy Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 26.08.20, 23:48
   Owocowe mogą się rozrosnąć, ale nie muszą. Wszystko zależy, jakie to owocowe i na jakiej podkładce. Obecnie najpopularniejsze są na półkarłowych i karłowych. Do tego trzeba je co roku przycinać, więc mogłabyś je utrzymać pod kontrolą. Jednak ta masa iglaków, tuj zwłaszcza nie sprzyja zdrowiu drzewek owocowych.
  • sasha_m Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 00:19
   To jest bardzo piękny, wieloletni, zadbany ogród. Musisz dobrze się zastanowić, nic pochopnie. Pomieszkałabym trochę przed pojęciem decyzji, przez jeden okrągły rok. Zimą słońce jest nisko nad horyzontem, naturalne światło jest zupełnie inne, niż latem. Na pewno pozbyłabym się roślin, które to naturalne światło zabierają i zaciemniają pomieszczenia, w których przebywam w dzień. W to miejsce nie siałabym trawnika, bo bardzo trudno jest dopasować trawę, a nawet może się to w ogóle nie udać i zawsze będzie się odznaczać. Trawniki są przereklamowane, dużo z nimi roboty. Zrobiłabym w tych miejscach rabaty z trawami ozdobnymi, kwiatami, bylinami lub niskie krzewy, coś, co urośnie góra do parapetu. Ja tuje doceniam za to, że dobrze chronią przed kurzem i wiatrem, no i są gęste, więc też zasłaniają, w granicy działki są całkiem ok. Drzew owocowych nie lubię ze względu na robactwo (skórki, fuj), wyleciałyby od razu. Świerki są urocze, jak są malutkie. Duży kilkumetrowy świerk jest bardzo piękny, ale tak gęsty, że pod nim i wokół niego robi się pustynia, światła w ogóle nie przepuszcza.
   Chętnie zobaczyłabym ten ogród z innej perspektywy, szkoda, że nie masz zdjęć. Naprawdę, jest piękny. No i gotowy, co miało wypaść, bo się nie przyjęło lub zmarniało, to już wypadło, trzeba to docenić 😉
  • mikams75 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 00:34
   poczekaj z wycinaniem, zobacz jak pada slonce, moze sie okazac, ze daja cien i klima niepotrzebna, ze oslaniaja przed sasiadami, ze tworza fajny mikroklimat wokol domu, bo wsrod drzew jest inne powietrze niz na samym trawniku. Ew. zacznij od przycinania tam, gdzie wg Ciebie jest za ciemno. Ale poczekaj z tym chociaz jeden rok.
     • senin1 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 22:38
      > a sypialnia? jesli nie masz za oknem widoku na ocean to zielen za oknem jest pieknym widokiem. Wytniesz i co bedziesz widziec? Dom sasiada?<

      no niezupelnie, tam sa dwa (a moze i wiecej) szpalery drzew po lewej stronie. JEsli wytnie te przy samych oknach to w odleglosci kilku metrow ma nastepna grupe wysokich drzew. W miejscu wycinki moze posadzic cos nizszego.

      A swoja droga ogrod piekny. Gratuluje zakupu.
  • jkl13 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 09:57
   Dziewczyny dobrze radzą. Jeśli wytrzymasz smile pomieszkaj "z ogrodem" pełny rok, zobaczysz, które drzewa i krzewy się sprawdzają, a których absolutnie nie chcesz. Wtedy wycinaj bez skrupułów, ogród ma być dla ciebie, a nie odwrotnie.
   Moim zdaniem w nim jest za dużo iglaków, za mało roślin kwitnących. Poszukaj miejsca na rododendrony, azalie, hortensje, ciut większe krzewy typu magnolia, kalina oraz drzewka o nietypowym kolorze liści np. klon palmowy, miłorząb, wszelkie drzewka odmiany gold lub aurea (o żółtawym zabarwieniu liści), śliwa ozdobna (bordowe liście). Wprowadzisz kolor, a nie wymagają one zbytniej pielęgnacji (w ogóle bardzo polecam nasadzenia na agrowłókninie, przykrytej korą lub drobnym kamieniem, przez pierwszy rok pielisz, bo zielsko narasta w kamieniu, ale w kolejnych latach praktycznie nie ma przy nich pracy, wyrastają naprawdę pojedyncze chwasty, pracy jest na kilka minut).
   Znajdź też miejsce na rabaty bylinowe wieloletnie, szukaj roślin kwitnących w różnych porach roku (ja mam u siebie lawendę, lilak Meyera - obłędnie pachnie, na skalniaku rośliny kwitnące od marca do października). Ale powolutku, nie spiesz się. Wyciąć zawsze zdążysz, a nie odrośnie. I dosadzaj, dosadzaj. Tylko pamiętaj, to wciąga. Ja już u siebie nie mam miejsca, a jest jeszcze tyle roślin, które chciałabym mieć w ogrodzie....
  • ichi51e Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 11:16
   Wez specjaliste i razem rozwazcie. On zobaczy ktore rosliny rokuja ktore usunac.
   Nie da sie usunac drzew bez zniszczenia trawy (korzenie sa mniej-wiecej wielkosci korony) chyba ze zetniesz po prostu. No i trzy - jak duze te drzewa? Czy mowimy o pozwoleniach/karze finansowej za nielegalne usuniecie?
  • princesswhitewolf Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 12:42
   >Chciałabym pozbyć się owocowych oraz niektórych tujowatych.

   ja nie rozumiem. Wysadzanie czyli co wykopanie i przesadzanie czy wyciac i wyrzucic?


   Mlode drzewka mozna wykopac po prostu ale jesli chcesz je wsadzic gdzie indziej to tylko zima w koncu grudnia jak "spia" a nie na wiosne. Na wiosne to sobie nowe mozesz wsadzic.


   >ponieważ jest tego za dużo, a jeszcze się rozrośnie

   jesli nie masz doswiadczenia w ogrodnictwie zostaw komus innemu kto sie na tym zna do oceny. Bo moze ci sie wydawac. Drzewa sa rozmaitego rozmiaru od karlowatych do wielgachnych . Krzewy to nie drzewa i wielgachne nie rosna.
  • morekac Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 12:54
   > A w zasadzie drzewek. Czy da się zrobić to tak żeby nie przeorać pięknego trawnika? Czy takie rośliny będzie można posadzić w innym miejscu?

   Młode raczej spokojnie przesadzisz, ale po pierwsze sprawdź, kiedy to można robić i czy nie trzeba przyciąć trochę góry. Poza tym najlepiej byłoby przesadzać je z dużą bryłą ziemi, co oznacza trochę przeoranie trawnika.
  • solejrolia Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 14:30
   Ja wchodząc do takiego ogrodu (popatrzyłam na fotki), widzę brak proporcji, i równowagi.
   Nie roślin jest zbyt dużo, a jest zbyt dużo iglaków.
   Ten ogród cały rok będzie taki sam, żadnego ruchu, dynamizmu, zmienności pór roku. Na zdjęciach widać jedną magnolię, to trochę mało- brakuje mi roślin liściastych. Krzewów kwitnących, bylin, kwiatów, tego nie ma tutaj, dążyłabym do tego by to zmienić.
   Ale NA PEWNO NIE RUSZAŁABYM DRZEW ! Ponieważ to jest wartość sama w sobie.
   Wokół drzew robiłabym rabaty; i duże drzewa, świerki, czy cyprysika nutkajskiego, jeśli tego wymagają, to od dołu bym oczyściła i jak się zrobi miejsce pod koronami drzew to bym od razu coś pod nimi podsadziła
   (najprościej, barwinek, funkie, bergenia, coś kwitnącego....)
   Do przycięcia jałowce (płożące), cyprysik groszkowy. I w ogóle praca z nożycami. Mozna teraz, można na wiosnę.
   Oczyściłabym przestrzeń z mało atrakcyjnych roślin i żadnych pierduł w trawniku, które potem tzreba objeżdżać kosiarką (vide zdj.2- moim zdaniem te świerki Conica są tu zbędne).
   A jednocześnie trawnik jakiego ja sobie życzę, to powinien być w jednym, w miarę prostym kształcie.
   I niech będzie trawnika mniej, ale niech będzie zadbany/łatwy do utrzymania.
   Zatem te wszystkie narożniki trawnika , czy paski trawnika wzdłuż chodnika- to skopałabym i posadziłabym kwiaty, których ewidentnie brakuje.

   Wiem, brzmi to jakbym chciała zrobić rewolucję, ale tak nie jest, zwłaszcza, że nie usunęłabym żadnego z drzew. Myślę że po prostu tej przestrzeni przydałoby się uporządkowanie i uzupełnienie o ciekawe rośliny, inne niż iglaste.
  • elinborg Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 15:33
   To i ja Ci napiszę- niczego nie wycinaj! Przynajmniej nie od razu. Pomieszkaj, poczekaj, oswój nowe miejsce i daj mu czas. Dobrze piszą dziewczyny- wziąć fachowca, niech przytnie, ukształtuje. Moim zdaniem okaże się, że po odpowiednim uformowaniu trzeba będzie.. dosadzić coś liściastego, żeby ogród był harmonijny i- jak napisała solejrolia- różny w różnych porach roku.
   Teraz jest taki nieuczesany, przerośnięty- ja to lubię, nie wszyscy muszą, ale można na bazie tego co jest zrobić coś bardziej pod linijkę.. owocowych nie ruszaj, można przycinać przecież, a to zawsze liście.
   Dom piękny i ogród też. Gratuluję zakupu.
    • solejrolia Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 17:47
     Ja jestem zostawieniem wszystkich drzew, oraz za przycięciem i oczyszczeniem roślin;
     kontrolowanym usunięciem nadmiaru krzewów iglastych, typu Conica w trawniku.
     (Conica rzuciła mi sie w oczy, pewnie trochę więcej takich pojedynczych tam jest).
     Gdzie trawnik- tam trawnik, gdzie rośliny ozdobne- tam rabaty i żadnego objeżdżania kosiarką pojedynczych krzewów.
     Zmniejszyć ilość trawnika o kłopotliwe fragmenty (zakrętasy, narożniki itp ) = uprościć kształt trawnika i oddzielić trawnik od rabat.
     I dopiero na rabatach sadzić krzewy liściaste kwitnące, byliny i kwiaty jednoroczne.
  • 3zos3 Re: Ogród-zbyt dużo nasadzeń 27.08.20, 18:36
   A ja rozumiem, że marzy Ci się zmiana tego ogrodu. Jest imponujący i zadbany, ale też trochę smutny i przytłaczający.
   Liściastych pewnie brak, bo dzięki temu nie trzeba grabić liści.
   Niestety muszę się zgodzić z głosami na forum, że zmiany stopniowo i z czasem. I przynajmniej z jakimiś konsultacjami ze specjalistą.
   Po usunięciu wybranych drzew będzie pewnie widać różnicę w trawniku, może nawet na zawsze.
   Jeśli nie chcesz mieć gdzieś drzewa za 30 lat, warto je usunąć teraz, póki jest względnie małe. Potem będzie dużo drożej.
   Gratuluję zakupu pięknego domu!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka