Dodaj do ulubionych

Liczba godzin lekcyjnych kl. 7

02.09.20, 08:03
Z czego wynika liczba godzin lekcyjnych? Syn ma mieć 39 godzin lekcyjnych tygodniowo i zastanawiam się czy jest jakaś podstawa do negicjowania zmniejszenia liczby godzin np. z języka obcego?
Obserwuj wątek
    • lucyjkama Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:51
     No ja jestem przerażona a najbardziej tym, że moje dziecko kocha tą muzyczną i od tego roku będzie się uczyło nie na jednym a na dwóch instrumentach głównych. A co tydzień powtarzam, żeby się wpisało.🤦‍♀️
     • mysiaapysia Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 21:35
      Jak muzyczna, to jeszcze codzienne ćwiczenia na instrumencie. O ile pamiętam Twoja córka jest teraz
      w 6 klasie muzycznej - czyli dyplomowej. To minimum 2 godziny ćwiczeń dziennie (tyle mniej więcej ćwiczą dzieciaki, które po I stopniu chcą startować do szkoły II stopnia). No i jeśli też drugi instrument, to dodatkowe ćwiczenia.
      • lucyjkama Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 03.09.20, 10:43
       Coś Ty!!! Rezygnujemy ze wszystkich konkursów (o ile w ogóle będą organizowane w tym roku). Na pewno nie będzie grała więcej jak pół godziny. Jestem pewna, że zaliczy egzamin dyplomowy na 5. Nawet jak gorzej zagra to jej podciagnią bo w całej swojej karierze nie dostała gorszej oceny niż 5 z egzaminu. A chyba się patrzą na całokształt żeby wystawić ocenę na dyplomie. Na 2 stopień na fortepian się nie wybiera. Zobaczymy za kilka lat jak skończy gitarę. O 2 stopniu gitary póki co mówi. Ale tak szczerze to mam nadzieję, że się nie zdecyduje.
  • leni6 Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:21
   Są ramowe plany nauczania, w których określone jest minimum, dyrektor dam może dodać kilka godzin (kilka na cały etap nauki a nie rocznie). Myślę że jest zdecydowanie za późno na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii.
   • szorstkawelna Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:57
    leni6 napisała:

    > Są ramowe plany nauczania, w których określone jest minimum, dyrektor dam może
    > dodać kilka godzin (kilka na cały etap nauki a nie rocznie). Myślę że jest zdec
    > ydowanie za późno na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii.

    Dopiero teraz mam plan. W jaki sposób miałam wcześniej miałam o tym rozmawiać z kimkolwiek?
  • z_lasu Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:26
   Dopiero co był wątek:Tekst linku

   Syn ma 33 h zajęć obowiązkowych:

   Język polski 6
   Język angielski 3
   Język niemiecki 2
   Matematyka 4
   Fizyka i astron. 2
   Chemia  2
   Informatyka 1
   Historia 2
   Geografia 2
   Biologia  2
   Plastyka 1
   Muzyka 1
   WF 4
   Godz. wych. 1
    • maeve_binchy Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:53
     akurat WF to jedyna rozsadny przedmiot. Dzis syn ma fizyke, chemie, matematyke, angielski i hiszpanski. Od 8 do 16 w szkole. I - na szczescie - pomiedzy ma 2 godziny WF, przynajmniej sie porusza, nie bedzie angazowal mozgu itp. Bylby w szkole do 15, gdyby nie to, ze musimy przeczekiwac religie uncertain

     Rodzice posylajacy na religie, mogliby jednak byc mniej egoistyczni i darowac swoim dzieciom te 2 dodatkowe godziny. Nie tylko ich dzieci maja wiecej godzin, to niechodzacy musza odsiadywac w szkole. U syna udalo sie 1 godzine religii dac na ostatnia lekcje, ale drugiej juz nie uncertain. To klasy dwujezyczne, nie tylko maja 1 jezyk na roznym poziomie, ale drugi maja albo niem albo hiszpanski i w kazdej opcji wybor: poczatkujacy lub kontynuacja. Przy tylu kombinacjach to cud, ze chociaz jedna religia jest niekolidujaca.

     Naprawde, jesli komus zalezy, to bedzie chodzil do kosciola a tak egoisci dowalaja calej klasie niepotrzebne okienka... Jestem naprawde wkurzona w tym roku. Do tej pory godzilam sie na te okienka - w tym, w tylu lekcjach, uwazam, ze posylajacy na religie maja nierowno pod sufitem.
     • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 11:43
      "Rodzice posylajacy na religie, mogliby jednak byc mniej egoistyczni i darowac swoim dzieciom te 2 dodatkowe godziny. Nie tylko ich dzieci maja wiecej godzin, to niechodzacy musza odsiadywac w szkole"

      Sądzę, że nie jest to wynik parcia rodziców, ale parcia biskupów którzy w ten sposób chcą zmusić społeczeństwo do zapisywania dzieci na religię.
      Religia tak jak i etyka powinna być prowadzona po godzinach lekcyjnych
      • maeve_binchy Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:48
       nie, nie mysle, bo nieobowiazkowe zajecia moich dzieci nigdy nie rozwalily nikomu planow lekcji, dzieci nie siedzialy przez to dluzej w szkole. Tymczasem - dzis: 20 7-klasistow siedzi w malej bibliotece i przeczekuje religie, na która poszla mniejszosc klasy, czyli 10 osób. I dzieki temu, ze wepchnieto nieobowiazkowa religie, dzieciaki siedza dzis w szkole od 8:15 do 16.

       Etyka, na którą chodzilo w zeszlym roku tez 10 osób, byla po wszystkich lekcjach. W tym roku musialaby sie zaczynac po 16 chyba. No, szkoda, ze jej nie wrzuca pomiedzy lekcje obowiazkowe - a co, niech pozostala 20 tez siedzi i przeczekuje uncertain Religia wam juz mozgi wypalila...
   • 21mada Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:42
    Wywaliłabym niemiecki, muzykę i plastykę. Od razu 4 godziny do przodu. W podstawówce zrobiłabym po jednej godzinie biologii, chemii, fizyki, geografii, a w liceum rozszerzenia - albo nauki ścisłe albo humanistyczne.
    Nie da się nauczyć absolutnie wszystkiego i to w szczegółach. Uczeń przeładowany liczbą godzin i zakresem materiału z każdego przedmiotu jest przeładowany i ustawiony od razu na straconej pozycji. A powinien mieć w okresie dorastania dużo wypoczynku i wolnego czasu, żeby się ponudzić i spędzać czas bezproduktywnie też. Nie mówiąc o czasie na życie rodzinne i towarzyskie.
    • qwirkle Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:42
     21mada napisała:

     > Wywaliłabym niemiecki, muzykę i plastykę. Od razu 4 godziny do przodu. W podsta
     > wówce zrobiłabym po jednej godzinie biologii, chemii, fizyki, geografii, a w li
     > ceum rozszerzenia - albo nauki ścisłe albo humanistyczne.
     > Nie da się nauczyć absolutnie wszystkiego i to w szczegółach. Uczeń przeładowan
     > y liczbą godzin i zakresem materiału z każdego przedmiotu jest przeładowany i u
     > stawiony od razu na straconej pozycji. A powinien mieć w okresie dorastania duż
     > o wypoczynku i wolnego czasu, żeby się ponudzić i spędzać czas bezproduktywnie
     > też. Nie mówiąc o czasie na życie rodzinne i towarzyskie.


     Mhm
    • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 11:46
     Da się wszystkiego nauczyć w szczegółach wystarczy tylko sensownie ustawić siatkę godzinową dla całej podstawówki, a nie kumulować przedmioty i ilość godzin w dwóch klasach.
     Przypomnę, że zakres materiału do opanowania w podstawówce 30 lat temu był o wiele większy i dało się to zrobić bez większego wysiłku i z mniejszą ilością godzin w roku, ale siatka godzinowa była sensownie rozdzielona na wszystkie lata, a i materiał sensowniej wprowadzany
   • julita165 Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:12
    Ja bym zrobila tak:
    >
    > Język polski 6 -1 = 5 ( raz w tyg wystarczy ), moze nawet rozwazylabym 4h
    > Język angielski 3
    > Język niemiecki 2 ( ale od kl 4, zaczynanie czegos akurat od 7 to bzdura )
    > Matematyka 4+1 = 5
    > Fizyka i astron. 2
    > Chemia  2
    > Informatyka 1
    > Historia 2-1=1 ( i nie dlatego ze sobie lekcewaze ten przedmiot bo jest przeciwnie, tylko calkiem inaczej rozlozylabym tresci. To co jest w kl 4 przenioslabym do kl 1-3 co pozwolilobo rozlozyc program kl 5-8 na klasy 4-8 )
    > Geografia 2-1=1 ( to samo co z historia )
    > Biologia  2 -1= 1 ( jw )
    > Plastyka 1 out
    > Muzyka 1 out
    JAkis wspolny przedmiit np pt sztuka 1ih
    WF 4 ok
    > Godz. wych. 1 out!!! Co to w ogole jest i po co ? Ze swoich szkolnych lat pamietam ze to byly zwykle dupogodziny, jeden p...reszta drzemie. I to jeszcze godzina na tydzien

    No to mi wychodzi 28h. Jak dla7kl to juz nie tak duzo. 1 kl ma 20 ( dodam, ze wg mnie za malo, po godzinie dziennie do kl 1-3 spokojnie mogliby dodac.
    • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:58
     Coś masz w takim razie nie tak z planem, no chyba że to szkoła prywatna. Wypisz sobie ilość godzin poszczególnych przedmiotów i sprawdź z siatką godzinową ustaloną przez MEN. Ilość godzin wynikająca z siatki godzinowej może być powiększona maksymalnie o 3h tak zwane godziny dyrektorskie, ale rzadko zdarza sie aby wszystkie godziny z tej puli zostały przydzielone jednej klasie. Z tego co widzę w klasie 7 zgodnie z siatką powinno być 31h +2 h religii .
     • szorstkawelna Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:27
      Ma dodatkową godzinę z polskiego, z matematyki i 2 dodatkowe godziny z j.obcego. Z nieobowiązkowych, 2 godz. religii i 1 wdzr.
      Z tego wynika, że jest w klasie dwujęzycznej, tylko, że ja nic o tym nie wiem. To jest/była klasa integracyjna.
      • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:52
       Do klas dwujęzycznych jest test predyspozycji, jeżeli twoje dziecko go nie pisało to raczej w klasie dwujęzycznej nie jest. Tak wiec albo ta ilość to pomyłka przy tworzeniu planu, albo to szkoła prywatna. Przedzwoń do szkoły i dowiedz się z czego wynikają te dodatkowe godziny
        • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 20:14
         Może nie doczytałam, ale z tego co kojarzę autorka słowem nie wspomniała czy dzieciak chodzi do szkoły państwowej czy prywatnej. Ilość godzin jest niezgodna z siatką godzinową i odpowiada albo klasie sportowej albo klasie dwujęzycznej, jednak ilość godzin języka obcego nie odpowiada tej przydzielonej klasom dwujęzycznym które mają 5h+ języka obcego oraz 2+ drugiego języka. ( 5h i 2 to minimum narzucone przez siatkę godzinową, często przydzielane są dodatkowe godziny z puli dyrektorskiej )

         Tak wiec taka ilość godzin bardziej odpowiada szkole prywatnej
  • enigma81 Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:41
   U mojego syna 33 plus 2 religie. Tyle z planu.
   Młody nie chodzi na religię, wypisałam go też z nauki drugiego języka, ma za to 3 godz rewalidacji, więc w sumie 34godz w tygodniu. Za język chcę żeby chodził na coś dodatkowego - matematyka albo angielski, zobaczymy co będzie w ofercie.
  • ewa_mama_jasia Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 11:50
   Nie ma czegoś nadliczbowego? Np. dodatkowych zajęć z języka lub matematyki? Mój syn praktycznie przez cała podstawówkę miał 6- 8 lekcji dziennie (też łącznie prawie 40), ale w to wchodziły dodatkowe godziny języka - angielskiego miał 4 - 6 godzin tygodniowo (6 godzin od 7mej klasy a od czwartej klasy miał dodatkowy język) oraz dodatkowa lekcja z polskiego i matematyki (w klasach 7-8). Jeśli klasa ma specyficzny program, to nic nie zdziałasz. Możesz ewentualnie zlikwidować religię / etykę i wdż. Bo doradztwo zawodowe jest obowiązkowe - nie zlikwidujesz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka