Dodaj do ulubionych

Liczba godzin lekcyjnych kl. 7

02.09.20, 08:03
Z czego wynika liczba godzin lekcyjnych? Syn ma mieć 39 godzin lekcyjnych tygodniowo i zastanawiam się czy jest jakaś podstawa do negicjowania zmniejszenia liczby godzin np. z języka obcego?
Obserwuj wątek
        • lucyjkama Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:51
          No ja jestem przerażona a najbardziej tym, że moje dziecko kocha tą muzyczną i od tego roku będzie się uczyło nie na jednym a na dwóch instrumentach głównych. A co tydzień powtarzam, żeby się wpisało.🤦‍♀️
          • mysiaapysia Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 21:35
            Jak muzyczna, to jeszcze codzienne ćwiczenia na instrumencie. O ile pamiętam Twoja córka jest teraz
            w 6 klasie muzycznej - czyli dyplomowej. To minimum 2 godziny ćwiczeń dziennie (tyle mniej więcej ćwiczą dzieciaki, które po I stopniu chcą startować do szkoły II stopnia). No i jeśli też drugi instrument, to dodatkowe ćwiczenia.
            • lucyjkama Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 03.09.20, 10:43
              Coś Ty!!! Rezygnujemy ze wszystkich konkursów (o ile w ogóle będą organizowane w tym roku). Na pewno nie będzie grała więcej jak pół godziny. Jestem pewna, że zaliczy egzamin dyplomowy na 5. Nawet jak gorzej zagra to jej podciagnią bo w całej swojej karierze nie dostała gorszej oceny niż 5 z egzaminu. A chyba się patrzą na całokształt żeby wystawić ocenę na dyplomie. Na 2 stopień na fortepian się nie wybiera. Zobaczymy za kilka lat jak skończy gitarę. O 2 stopniu gitary póki co mówi. Ale tak szczerze to mam nadzieję, że się nie zdecyduje.
    • leni6 Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:21
      Są ramowe plany nauczania, w których określone jest minimum, dyrektor dam może dodać kilka godzin (kilka na cały etap nauki a nie rocznie). Myślę że jest zdecydowanie za późno na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii.
      • szorstkawelna Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:57
        leni6 napisała:

> Są ramowe plany nauczania, w których określone jest minimum, dyrektor dam może
        > dodać kilka godzin (kilka na cały etap nauki a nie rocznie). Myślę że jest zdec
        > ydowanie za późno na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii.

Dopiero teraz mam plan. W jaki sposób miałam wcześniej miałam o tym rozmawiać z kimkolwiek?
    • z_lasu Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:26
      Dopiero co był wątek:Tekst linku

Syn ma 33 h zajęć obowiązkowych:

Język polski 6
      Język angielski 3
      Język niemiecki 2
      Matematyka 4
      Fizyka i astron. 2
      Chemia  2
      Informatyka 1
      Historia 2
      Geografia 2
      Biologia  2
      Plastyka 1
      Muzyka 1
      WF 4
      Godz. wych. 1
        • maeve_binchy Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:53
          akurat WF to jedyna rozsadny przedmiot. Dzis syn ma fizyke, chemie, matematyke, angielski i hiszpanski. Od 8 do 16 w szkole. I - na szczescie - pomiedzy ma 2 godziny WF, przynajmniej sie porusza, nie bedzie angazowal mozgu itp. Bylby w szkole do 15, gdyby nie to, ze musimy przeczekiwac religie uncertain

Rodzice posylajacy na religie, mogliby jednak byc mniej egoistyczni i darowac swoim dzieciom te 2 dodatkowe godziny. Nie tylko ich dzieci maja wiecej godzin, to niechodzacy musza odsiadywac w szkole. U syna udalo sie 1 godzine religii dac na ostatnia lekcje, ale drugiej juz nie uncertain. To klasy dwujezyczne, nie tylko maja 1 jezyk na roznym poziomie, ale drugi maja albo niem albo hiszpanski i w kazdej opcji wybor: poczatkujacy lub kontynuacja. Przy tylu kombinacjach to cud, ze chociaz jedna religia jest niekolidujaca.

Naprawde, jesli komus zalezy, to bedzie chodzil do kosciola a tak egoisci dowalaja calej klasie niepotrzebne okienka... Jestem naprawde wkurzona w tym roku. Do tej pory godzilam sie na te okienka - w tym, w tylu lekcjach, uwazam, ze posylajacy na religie maja nierowno pod sufitem.
          • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 11:43
            "Rodzice posylajacy na religie, mogliby jednak byc mniej egoistyczni i darowac swoim dzieciom te 2 dodatkowe godziny. Nie tylko ich dzieci maja wiecej godzin, to niechodzacy musza odsiadywac w szkole"

Sądzę, że nie jest to wynik parcia rodziców, ale parcia biskupów którzy w ten sposób chcą zmusić społeczeństwo do zapisywania dzieci na religię.
            Religia tak jak i etyka powinna być prowadzona po godzinach lekcyjnych
            • maeve_binchy Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:48
              nie, nie mysle, bo nieobowiazkowe zajecia moich dzieci nigdy nie rozwalily nikomu planow lekcji, dzieci nie siedzialy przez to dluzej w szkole. Tymczasem - dzis: 20 7-klasistow siedzi w malej bibliotece i przeczekuje religie, na która poszla mniejszosc klasy, czyli 10 osób. I dzieki temu, ze wepchnieto nieobowiazkowa religie, dzieciaki siedza dzis w szkole od 8:15 do 16.

Etyka, na którą chodzilo w zeszlym roku tez 10 osób, byla po wszystkich lekcjach. W tym roku musialaby sie zaczynac po 16 chyba. No, szkoda, ze jej nie wrzuca pomiedzy lekcje obowiazkowe - a co, niech pozostala 20 tez siedzi i przeczekuje uncertain Religia wam juz mozgi wypalila...
      • 21mada Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 08:42
        Wywaliłabym niemiecki, muzykę i plastykę. Od razu 4 godziny do przodu. W podstawówce zrobiłabym po jednej godzinie biologii, chemii, fizyki, geografii, a w liceum rozszerzenia - albo nauki ścisłe albo humanistyczne.
        Nie da się nauczyć absolutnie wszystkiego i to w szczegółach. Uczeń przeładowany liczbą godzin i zakresem materiału z każdego przedmiotu jest przeładowany i ustawiony od razu na straconej pozycji. A powinien mieć w okresie dorastania dużo wypoczynku i wolnego czasu, żeby się ponudzić i spędzać czas bezproduktywnie też. Nie mówiąc o czasie na życie rodzinne i towarzyskie.
        • qwirkle Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:42
          21mada napisała:

> Wywaliłabym niemiecki, muzykę i plastykę. Od razu 4 godziny do przodu. W podsta
          > wówce zrobiłabym po jednej godzinie biologii, chemii, fizyki, geografii, a w li
          > ceum rozszerzenia - albo nauki ścisłe albo humanistyczne.
          > Nie da się nauczyć absolutnie wszystkiego i to w szczegółach. Uczeń przeładowan
          > y liczbą godzin i zakresem materiału z każdego przedmiotu jest przeładowany i u
          > stawiony od razu na straconej pozycji. A powinien mieć w okresie dorastania duż
          > o wypoczynku i wolnego czasu, żeby się ponudzić i spędzać czas bezproduktywnie
          > też. Nie mówiąc o czasie na życie rodzinne i towarzyskie.

Mhm
        • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 11:46
          Da się wszystkiego nauczyć w szczegółach wystarczy tylko sensownie ustawić siatkę godzinową dla całej podstawówki, a nie kumulować przedmioty i ilość godzin w dwóch klasach.
          Przypomnę, że zakres materiału do opanowania w podstawówce 30 lat temu był o wiele większy i dało się to zrobić bez większego wysiłku i z mniejszą ilością godzin w roku, ale siatka godzinowa była sensownie rozdzielona na wszystkie lata, a i materiał sensowniej wprowadzany
      • julita165 Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:12
        Ja bym zrobila tak:
        >
        > Język polski 6 -1 = 5 ( raz w tyg wystarczy ), moze nawet rozwazylabym 4h
        > Język angielski 3
        > Język niemiecki 2 ( ale od kl 4, zaczynanie czegos akurat od 7 to bzdura )
        > Matematyka 4+1 = 5
        > Fizyka i astron. 2
        > Chemia  2
        > Informatyka 1
        > Historia 2-1=1 ( i nie dlatego ze sobie lekcewaze ten przedmiot bo jest przeciwnie, tylko calkiem inaczej rozlozylabym tresci. To co jest w kl 4 przenioslabym do kl 1-3 co pozwolilobo rozlozyc program kl 5-8 na klasy 4-8 )
        > Geografia 2-1=1 ( to samo co z historia )
        > Biologia  2 -1= 1 ( jw )
        > Plastyka 1 out
        > Muzyka 1 out
        JAkis wspolny przedmiit np pt sztuka 1ih
        WF 4 ok
        > Godz. wych. 1 out!!! Co to w ogole jest i po co ? Ze swoich szkolnych lat pamietam ze to byly zwykle dupogodziny, jeden p...reszta drzemie. I to jeszcze godzina na tydzien

No to mi wychodzi 28h. Jak dla7kl to juz nie tak duzo. 1 kl ma 20 ( dodam, ze wg mnie za malo, po godzinie dziennie do kl 1-3 spokojnie mogliby dodac.
        • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:58
          Coś masz w takim razie nie tak z planem, no chyba że to szkoła prywatna. Wypisz sobie ilość godzin poszczególnych przedmiotów i sprawdź z siatką godzinową ustaloną przez MEN. Ilość godzin wynikająca z siatki godzinowej może być powiększona maksymalnie o 3h tak zwane godziny dyrektorskie, ale rzadko zdarza sie aby wszystkie godziny z tej puli zostały przydzielone jednej klasie. Z tego co widzę w klasie 7 zgodnie z siatką powinno być 31h +2 h religii .
          • szorstkawelna Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:27
            Ma dodatkową godzinę z polskiego, z matematyki i 2 dodatkowe godziny z j.obcego. Z nieobowiązkowych, 2 godz. religii i 1 wdzr.
            Z tego wynika, że jest w klasie dwujęzycznej, tylko, że ja nic o tym nie wiem. To jest/była klasa integracyjna.
            • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 12:52
              Do klas dwujęzycznych jest test predyspozycji, jeżeli twoje dziecko go nie pisało to raczej w klasie dwujęzycznej nie jest. Tak wiec albo ta ilość to pomyłka przy tworzeniu planu, albo to szkoła prywatna. Przedzwoń do szkoły i dowiedz się z czego wynikają te dodatkowe godziny
                • makurokurosek Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 20:14
                  Może nie doczytałam, ale z tego co kojarzę autorka słowem nie wspomniała czy dzieciak chodzi do szkoły państwowej czy prywatnej. Ilość godzin jest niezgodna z siatką godzinową i odpowiada albo klasie sportowej albo klasie dwujęzycznej, jednak ilość godzin języka obcego nie odpowiada tej przydzielonej klasom dwujęzycznym które mają 5h+ języka obcego oraz 2+ drugiego języka. ( 5h i 2 to minimum narzucone przez siatkę godzinową, często przydzielane są dodatkowe godziny z puli dyrektorskiej )

Tak wiec taka ilość godzin bardziej odpowiada szkole prywatnej
    • enigma81 Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 10:41
      U mojego syna 33 plus 2 religie. Tyle z planu.
      Młody nie chodzi na religię, wypisałam go też z nauki drugiego języka, ma za to 3 godz rewalidacji, więc w sumie 34godz w tygodniu. Za język chcę żeby chodził na coś dodatkowego - matematyka albo angielski, zobaczymy co będzie w ofercie.
    • ewa_mama_jasia Re: Liczba godzin lekcyjnych kl. 7 02.09.20, 11:50
      Nie ma czegoś nadliczbowego? Np. dodatkowych zajęć z języka lub matematyki? Mój syn praktycznie przez cała podstawówkę miał 6- 8 lekcji dziennie (też łącznie prawie 40), ale w to wchodziły dodatkowe godziny języka - angielskiego miał 4 - 6 godzin tygodniowo (6 godzin od 7mej klasy a od czwartej klasy miał dodatkowy język) oraz dodatkowa lekcja z polskiego i matematyki (w klasach 7-8). Jeśli klasa ma specyficzny program, to nic nie zdziałasz. Możesz ewentualnie zlikwidować religię / etykę i wdż. Bo doradztwo zawodowe jest obowiązkowe - nie zlikwidujesz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka