Dodaj do ulubionych

jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku

09.09.20, 13:53
Czy macie jakieś sposoby. Mam na stanie dwójkę chłopców, obydwoje zdolni ale nieśmiali, chodzą do państwowej szkoły w małym miasteczku. Bardzo dobre oceny.Dodatkowo na kurs językowy indywidualny w szkole językowej 2 razy w tygodniu. Zwłaszcza starszy podobno sobie bardzo dobrze radzi, nawet dostał nagrodę w szkolnym konkursie z angielskiego ale żeby coś powiedzieć swobodnie to paraliżuje go strach. Brak motywacji ze strony kolegów z kasy, taka mentalność małomiasteczkowa, byle zrobić minimum. To ich zahukanie mnie martwi, jak sobie dadzą radę w liceum w dużym mieście, gdzie będzie mnóstwo pewnych siebie dzieciaków z prywatnych szkół.
Ja angielskiego uczyłam się dopiero w liceum a pierwsza rozmowe w życiu przeprowadziłam dopiero na w 4 klasie zagranicznej wymianie klasowej, gdy na tydzień zostałam wysłana do jakiejś rodziny i zmuszona do komunikacji. Nie pamiętam jak pokonałam strach, ale potem poszło już z górki, nagle się usta otwarły.
Macie jakieś swoje sposoby- chłopaki 12 i 13 lat?
Obserwuj wątek
  • nangaparbat3 Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 09.09.20, 14:08
   Jedyny to wysłać tam, gdzie nie będą mieli wyjścia, dokladnie jak to było z Tobą. Albo zaprosić do siebie jakieś dzieci w ich wieku nieznające polskiego i niech synowie się nimi zajmują (przy rodzicach raczej mówić nie zaczną). Nie naciskać, nie narzekać, nie nalegać, nie zachęcać - to wszystko raczej ich jeszcze bardziej zablokuje.
  • hexella Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 09.09.20, 14:12
   W liceum wcale nie trzeba być pewnym siebie popularsem, żeby świetnie sobie radzić, mieć własne grono przyjaciół i rozmawiać w obcym języku. Nie martw się na zapas. Mam dwa, wypróbowane sposoby, żeby swobodę komunikacji. Pierwszy przetestowałam na sobie, brałam korepetycje (tylko konwersacja) z native speakerem. Trwało to 3 miesiące ale pozwoliło mi uwierzyć, że ktoś w ogóle rozumie co mówięwink A drugi, to sposób domowy - rozmawiałam z synami w domu po angielsku. Pół godziny, godzinę, przy obiedzie, w czasie jazdy do szkoły. Na luzaku i bez spiny, poprawiając się wzajemnie. Bardzo szybko okazało się, że zostaję w tyle, zwłaszcza w posługiwaniu się mową "uliczną". Polecam, sama się przy tym podszkoliszwink
  • saszanasza Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 09.09.20, 14:15
   córce 12 lat, wykupiłam lekcje on-line z native speakerem z innego kraju. nie są to takie scricte lekcje, tzn nie realizują jakiejś podstawy programowej, raczej to, co ta dziewczyna przygotuje (korzysta z różnych materiałów źródłowych). rozmawiają i różnych sprawach, coś tam czytają, czasami wyjaśniają sobie zagadnienia gramatyczne...w sumie córka zadowolona, ale pierwsza lekcja to była totalna konfrontacja z rzeczywistością i upadek z wysoka „mamo! myślałam, że ja potrafię sie porozumiewać po angielsku...jednak nie potrafię”-powiedziala🙈
  • renia266 Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 09.09.20, 14:19
   No właśnie gry im ograniczam, bo za dużo tego było. Z youtubem po angielsku są osłuchani, ale to chyba nie ten kierunek, bo od tego się głupieje a nie mądrzeje. Watek założyłam, bo ze smutkiem stwierdziłam, że na tle rówieśników z prywatnych miejskich szkół, moje dzieciaki sa jakieś takie zahukane, mniej pewne siebie. Status materialny jest podobny, ale widzę różnice w mentalności..W naszej państwowej szkole nie ma takiego parcia na markowe ubrania sprzęt, bo dzieci są po prostu biedniejsze. Moje dzieci to trochę takie dzikusy, mają duży ogród i las obok. Z drugiej strony na wakacje za granicę jeździmy, wiec to nie tak, ze one świata nie znają. Po prostu się zreflektowałam ze smutkiem, że chyba mają jednak gorszy punkt startowy od rówieśników z miasta, zwłaszcza z tych prywatnych czy społecznych szkół.
  • heca7 Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 09.09.20, 14:30
   Poślij na obóz językowy tylko za granicę. I tak żeby w grupie ani w pokoju nie miał żadnych Polaków. Syn był w zeszłym roku w Brighton. Po kilku dniach stołowania się w domu zaczął omijać posiłki i wyszedł na miasto. Jeździł autobusem do szkoły, w weekendy do centrum, chodził do restauracji. W pokoju był z Niemcem, Rosjaninem i Francuzem (mamo ten Francuz nic nie rozumie! Córkę Francuzka zapytała czy mamy w Polsce FB i Insta big_grin ). Miał 14 lat. I to był pierwszy taki jego wyjazd (wcześniej był z siostrą na czymś podobnym i na obozach harcerskich w kraju). Jak tylko się da to w przyszłym roku też jedzie.
   Młodszy był za młody ale on nadaje na discordzie. Gra w gry i w drużynie nie ma oprócz niego żadnego Polaka. Jest Hindus, Szwed, Amerykanin i Brytyjczyk. Nie wiem jak oni się zgrywają czasowo wink
  • nikita1907 Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 09.09.20, 15:14
   Moja nauczyła się świetnie angielskiego poprzez oglądanie seriali w oryginale i słuchanie piosenek oraz tłumaczenie ich. Nigdy nie miała dodatkowych lekcji a zawsze - w sp i liceum była najlepsza z angielskiego. Angielski traktuje jak drugi język ojczysty - wciąż gada do siebie i do nas po angielsku🤣 podobno ma całkiem niezły akcent brytyjski. Na wyjazdach zagranicznych z dziadkami zawsze służyła za tłumacza, już od najmłodszych lat. Poza tym ma znajomych z różnych krajów świata, których poznała w sieci ui sobie z nim pisze, gada...
  • rosapulchra-0 Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 10.09.20, 09:25
   Też powinni wyjechać na wymianę.
   Przypominam jednak, że angielski, którego dzieciaki uczą się w szkole, jest zupełnie inny niż angielski Brytyjczyków. Mój mąż, który uczył się angielskiego przed wyjazdem do UK, gdy już się tam znalazł, to chyba z tydzień mu zajęło rozumienie tubylców.
   • saszanasza Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 10.09.20, 09:46
    Z tego co wiem, najlepiej by cieci miały możliwość „obcowania”/rozmowy z jak największą liczbą osób najlepiej posługujących sie różnymi akcentami. Generalnie nie ma jednego słusznego akcentu. w krajach w których językiem angielskim posługują się osoby różnych narodowości akcent jakby „traci na wartości” tzn nie jest decydujący. Przecież w życiu nikt nie bedzie rozmawiał tylko z „rodzimymi Brytyjczykami”, warto więc się osłuchać z wiekszą ilością osób mówiących w rózny sposób.
   • agonyaunt Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 10.09.20, 10:35
    >Przypominam jednak, że angielski, którego dzieciaki uczą się w szkole, jest zupełnie inny niż angielski Brytyjczyków.

    Nie do końca. Kiedyś faktycznie to był problem, bo szkolne podręczniki były kiepskie, a na nagraniach można było usłyszeć tylko RP, do tego uczono języka hiperpoprawnego, więc nic dziwnego, że ludzie mieli problem z językiem ulicy. Ale teraz jest już, a przynajmniej powinno być, inaczej - podręczniki (których jest do wyboru dużo więcej niż 30 lat temu) bazują na "żywym" języku, nagrania są bardziej urozmaicone, można się osłuchać z różnymi akcentami. Dla mnie różnica między tym co dzisiaj na lekcjach robią dzieciaki, a tym, co robiłam sama w ich wieku, jest kosmiczna.
  • mama-ola Re: jak nauczyć nastolatka mówienia po angielsku 10.09.20, 11:09
   Mój mąż znalazł niedawno taką metodę w sieci, zastosował na sobie i powiedział mi potem, że ćwiczenie dobrze wyszło.
   - najpierw przez minutę mówić na wybrany przez siebie temat (można włączyć stoper)
   - potem się zastanowić, co można powiedzieć lepiej / inaczej / poprawniej
   - znów mówić przez minutę na ten sam temat
   Ewentualnie czynność powtórzyć jeszcze raz.

   Inna rzecz to po prostu rozmawiać z native speakerem. Można się umówić przez internet za niewielką kwotę. Tu znów się posłużę przykładem męża (z zamiłowania poligloty) - od roku raz w tygodniu ma godzinę z rozmowy przez zooma i mówi, że jego umiejętność mówienia niebotycznie wzrosła.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka