Dodaj do ulubionych

Taka sytuacja.

15.09.20, 16:41
Wynajem mieszkania parze, dwójka dzieci. Wynajmujący podpisali u notariusza, że mogą w razie w wyprowadzić się do matki mężczyzny. Obecnie drugi miesiąc nie płacą za mieszkanie i nie chcą się wyprowadzić. Twierdzą, że matce pogorszyły się warunki i nie może ich przyjąć.
Co teraz?
Obserwuj wątek
      • stara.mostowiakowa Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 16:56
        No ale co wynajmującą obchodzi pogorszenie warunków u matki? Dokument podpisany. Chociaż znając życie pewnie nie będzie łatwo się ich pozbyć. A niby ta umowa, w której wskazywało się kogoś do kogo można się przeprowadzić miała pomóc w ochronie interesów właścicieli mieszkań.
        • 35wcieniu Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 16:59
          I pomaga. Nikt nikogo nie pyta czy osoba, która deklarowała przyjęcie najemców nie zmieniła zdania albo nie straciła pracy. Jeżeli straciła mieszkanie i żyje pod mostem to rzecz jasna inna sytuacja, ale ogólnie rzecz biorąc "pogorszenie warunków" to żaden argument.
          • irma223 Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 10:31
            A znasz choć jeden skuteczny przypadek eksmisji gdy osoba, która zobowiązala się przyjąć najemcę okazjonalnego zmieniła zdanie? Ten cały najem okazjonalny to "pic na wodę, fotomontaż".
    • 35wcieniu Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 16:51
      Jak najem okazjonalny, a tak by wynikało z tego co piszesz, to problemu nie ma.
      To że matce się odmieniło nie ma nic do rzeczy, podobnie jak żyrant musi w razie czego płacić i nikogo nie obchodzi że zmienił zdanie albo zmienił pracę na gorszą.
    • ophelia78 Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 18:32
      Teraz:
      1. Wysyłasz poleconym z potwierdzeniem.odbioru list z info o rozwiązaniu umowy. Drugi nieodebrany jest uważany za skutecznie doręczony
      2. Przyprowadzasz do mieszkania brata/szwagra/kolegę, ta z 4-5 chlopa, i oświadczasz państwu ze z tymi panami wlasnie podpisałaś umowę i oni od dzis tu mieszkają. Panowi wchodzą w walizkami, psem i patelnia. Zaczynaj gościć się w kuchni, smażyć wątróbkę,,słuchają Zenka Martyniuka (albo Bacha!). Kapia się, laza w samych gaciach po domu. Smierdza i pierdzą. Nie robią niczego nielegalnego. Po prostu czują się u siebie - wszakże podpisali umowę, mieszkają i zachowują się jak w domu. Są grzeczni ale upierdliwi. Grzeczni - zeby w razie afery z policja itp nie było się do czego przyczepić.
      Nieuczciwi najmujący wyniosą się sami.
      • mia_mia Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 18:55
        Lokatorzy wzywają policję i oskarżają o zakłócanie spokoju, w mieszkaniu są legalnie.
        Przy najmie okazjonalnym lokator musi nie płacić 3 miesiące plus dostać miesiąc na spłatę. Potem dopiero zaczyna się bujanie po sądach.
        Może też płacić część czynszu i sprawy się dodatkowo komplikują.
        Polskie prawo pod tym względem jest beznadziejne, a nie wiem czy ustawy covidowe nie wprowadziły zakazu eksmisji (coś mi się obiło o uszy, ale pewna nie jestem)
      • mia_mia Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 19:59
        Na szczęście nieuczciwi lokatorzy to nie norma, trzeba szukać takich rokujących.
        Ja teraz wynajmuję rodzinie z dziećmi, która ma swoje mieszkanie, ale wcześniej samotnej matce (fakt, tu trochę zaryzykowałam, ale było dobrze, nigdy nie spóźniła się z czynszem)
        Nie bałabym się wynająć niektórym cudzoziemcom, oni raczej nie lubią się ciągać po polskich sądach i raczej pracują. Zresztą wynajmowałam, ale byli z zachodu i z polecenia.
        Wbrew temu co niektórzy sądzą to nie jest łatwy i bezpieczny zarobek. W czasie najgorszej epidemii bałam się komukolwiek wynająć, więc mieszkanie stało puste.
      • vessss Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 20:06
        Jedyne zabezpieczenie umożliwiające dokwaterowanie nieplacącym upierdliwego towarzystwa to wynajęcie z pominięciem np. jednego pokoju. A też szukając innych rozwiązań znalazłam stronę okazjonalne.info- płacisz, a w razie czego wydupiają pasożytów pod wynajęty adres- nie korzystałam, wynajęłam w końcu singlowi.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 20:25
      Ustnie i dosadnie wypowiadasz umowę, dajesz czas do za 3 dni.
      Przychodzisz odebrać mieszkanie 3 dnia, bo się jutro wprowadzasz. Jak mili państwo są, to na następny dzień stajesz w drzwiach z walizką mężem, dzieckiem i psem, kotem i papugą.
      Wchodzisz do siebie wypraszając obecnych za drzwi. Policja? Jaka policja, ty tu mieszkasz.
    • gliminstory Re: Taka sytuacja. 15.09.20, 22:10
      www.bankier.pl/wiadomosc/Najem-okazjonalny-czyli-szybsza-eksmisja-lokatora-Niekoniecznie-7647702.html

to kilka miesięcy bujania się przed nią
      ale może ich zachęcić, że wg prawa jeśli nie do matki to zostaną wyeksmitowani do noclegowni.
    • laura.palmer Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 08:15
      Heh, dopiero co czytałam na grupie ciążowej post dziewczyny, której właścicielka wypowiedziała umowę najmu, bo zorientowała się o ciąży i teraz mają ogromny problem ze znalezieniem nowego lokum, bo ciężarnej nikt nie chce wynająć (a podobno covid załamał rynek najmu tongue_out ). Wspólczuję dziewczynie, ale niestety uderza w nią skretyniałe, polskie prawo ochrony lokatorów kosztem właścicieli prywatnych nieruchomości. Uczciwy człowiek nie ma się gdzie podziać, bo niepłacących nie da się w tym kraju eksmitować do noclegowni czy domu samotnej matki.

Sami za kilka lat chcemy kupić mieszkanie pod wynajem i podjęłam decyzję, że będzie to kawalerka w ścisłym centrum. Odstraszy to rodziny z dziećmi (w życiu nie wynajmę), a przyciągnie cudzoziemców. Obcokrajowcy to chyba najbezpieczniejszy target.
      • madami Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 15:12
        To przykre ale nadmierna ochrona zawsze obraca się przeciwko chronionemu. Ja osobiście przenigdy nie wynajmę mieszkania rodzinie z dziećmi albo kobiecie w ciąży, dla mnie ryzyko jest duże a rynek najmu w Polsce dość dziki, może najwyżej z kaucją wielkości rocznego czynszu. Nie mam najmniejszego zamiaru utrzymywać obcej rodziny - mam swoją.
    • wrotek0 Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 09:02
      Za wrednej komuny, kiedy najem nie był jeszcze tak powszechny jak dziś, najemca musiał zapłacić za rok z góry (przy dobrych wiatrach - pół roku). Czyli najczęściej za cały okres trwania umowy. Dziś można po prostu zwiększać kaucję, ale niestety powoduje to jojczenie najemców.
    • irma223 Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 10:49
      Cietpliwie czekasz, aż będą zalegać "za pelne trzy okresy płatności"(to nie zawsze są miesiące, niektórzy mają okres płatności pół roku lub rok). Następnie piszesz wezwanie do uregulowania wszelkkich zaległych i bieżacych należności i wyznaczasz im na to pełny miesiąc. I rozwiązujesz umowę najmu bez wypowiedzenia z wyprzedzeni co najmniej jednego pełnego miesiąca kaledarzowego. Jeśli się nie wyprowadzą naliczasz opłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości (zdaje się, że może wynosić dwukrotność dotychczasowego czynszu najmu). I do kancelarii windykacyjnej. Spróbuj też skorzystać z eksmisji w trybie ustawy, rozumiem, że na razie dałaś się im ustnie zbyć. Na niektórych działaką lepiej pisma na papierze firmowym kancelarii prawnej i opieczętowane, niż napisane przez drugą stronę sporu. Czy oni gdzieś pracują? Może zadzwoń do nich przez centralę ich firmy opowiadając osobom przełączającym rozmowę, w jakiej sprawie dzwonisz.
    • alexis1121 Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 11:24
      Jeżeli nie pomoże nic z tego co napisały dziewczyny wyżej, to jest firma zajmująca się odzyskiwaniem mieszkań. Musisz wpisać w google „firma eksmisyjna” i od razu wyskoczy, na ich Facebooku są zdjęcia z różnych akcji.
    • agrypina6 Re: Taka sytuacja. 16.09.20, 19:30
      Dziewczyny dzięki za wskazówki. Kuzynka ma miękkie serce i gdyby była inna rozmowa to pewnie czekała by jeszcze cierpliwie na kasę czy wyprowadzkę. Mąż kuzynki cierpliwy nie jest. Nie ma się co litować nad rodzinami z dziećmi, bo jest to mina, na którą łatwo wdepnąć.
    • ge-ox Re: Taka sytuacja. 17.09.20, 07:55
      wynajmujesz panów z firmy wykop i wprowadzasz ich do mieszkania, po uprzednim wypowiedzeniu umowy najemcom
      panowie wcale nie biją i nie grożą, oni tam tylko mieszkają, ale tak potrafią uprzykrzyć życie, że obecni najemcy sami się wyprowadzą
      koszt wynajęcia firmy wykop do uzgodnienia
        • laura.palmer Re: Taka sytuacja. 17.09.20, 10:25
          Bezprawne zajmowanie cudzej nieruchomości albo niepłacenie w terminie też nie jest legalne. Jak właściciele są ogarnięci, to zapewne znajdą informacje jak skutecznie puścić takich lokatorów z torbami. wink
          • irma223 Re: Taka sytuacja. 17.09.20, 10:49
            Bez toreb! Własciciel może i powinien się sprzeciwić wyniesieniu rzeczy lokatora-dłużnika z lokalu, bo rzeczy znajdujące się w lokalu może zająć na poczet należności. Rzeczy poza lokalem są już nietykalne.
            • bywalec.hoteli Re: Taka sytuacja. 17.09.20, 11:14
              irma223 napisała:

> Bez toreb! Własciciel może i powinien się sprzeciwić wyniesieniu rzeczy lokator
              > a-dłużnika z lokalu, bo rzeczy znajdujące się w lokalu może zająć na poczet nal
              > eżności. Rzeczy poza lokalem są już nietykalne.

Myślisz, że tak można? Że to nie kradzież?
    • zosia_1 Re: Taka sytuacja. 17.09.20, 10:24
      Jeśłi zgłosiłać te umowę w US (warunek trwania umowy najmu okazjonalnego) to : Tryb najmu okazjonalnego pozwala na wypowiedzenie umowy przez wynajmującego w następujących przypadkach:

jeśli lokator korzysta z mieszkania w sposób, który jest niezgodny z umową, dopuszcza do powstania w lokalu szkód, wykracza przeciwko porządkowi domowemu itp., a po otrzymaniu od wynajmującego pisemnego upomnienia kontynuuje te działania;
      kiedy lokator przez 3 okresy płatności nie uregulował czynszu lub innych opłat, a następnie – po pisemnym oświadczeniu wynajmującego o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczeniu dodatkowego miesiąca na uregulowanie należności – wciąż tego nie zrobił;
      gdy bez zgody właściciela lokator podnajął bądź wynajął mieszkanie lub jego część;
      kiedy najemca podczas trwania umowy stracił możliwość ewentualnego przeprowadzenia się do zastępczego lokalu i nie dostarczył kolejnego oświadczenia ze wskazaniem nowego miejsca, w którym mógłby zamieszkać.

Skutki wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego daje możliwość pozbycia się uciążliwego lokatora z mieszkania. Najemca – w przypadku wystąpienia którejś z powyższych sytuacji – otrzymuje od wynajmującego pisemne żądanie opuszczenia nieruchomości w ciągu 7 dni.

Jeśli nie zastosuje się do tego żądania, właściciel nieruchomości może złożyć w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który stanowi załącznik do umowy – a więc oświadczeniu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę. Sąd rozpatruje kompletny wniosek (z kopią żądania opuszczenia lokalu, potwierdzeniem jego doręczenia oraz potwierdzeniem zgłoszenia najmu do urzędu skarbowego) w ciągu 3 dni. Następnie może uruchomić przyspieszoną procedurę uzyskania nakazu eksmisji.

Ponieważ najemca dobrowolnie poddał się egzekucji, co potwierdził notarialnie, może zostać eksmitowany z lokalu również w miesiącach zimowych. Przed eksmisją nie są chronione osoby małoletnie ani ciężarne kobiety.
      ze strony www.freedom-nieruchomosci.pl/blog/porady/poradyporadynajem-okazjonalny/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka