Dodaj do ulubionych

Czy ktoś się zna na zespole munchausena by proxy

18.09.20, 08:26
Brak mi wiedzy, a zwłaszcza najnowszych aktualizacji z życia internetowego. Niby specjaliści do których się zwracam po opinię i poradę mówią przeczące sobie nawzajem rzeczy, oprócz tego są jacyś mało zmyślni, już mi tylko ematka została. Ostatnio zastanawiam się nad przypadkiem matki, która do klasycznych objawów tego zaburzenia jeszcze ma bogatą działalność internetowo - zbiórkową. Niby ten syndrom rozpoznajemy gdy rodzic nie ma motywacji finansowych, ale może poczytny blog, dziesiątki wspierających komentarzy, nagłaśniane zbiórki w internecie to jednak nie jest tylko czysta motywacja finansowa, może jest tam więcej zaspokajania potrezb psychicznych?
Obserwuj wątek
  • iwoniaw Re: Czy ktoś się zna na zespole munchausena by pr 18.09.20, 08:48
   Też się nie znam, ale wydaje się możliwe, by korzyść finansowa z takich zbiórek była dla kogoś tylko efektem ubocznym działań, które tak naprawdę nakierowane są na to, o czym piszesz. Wzbudzenie współczucia dzięki internetowi ma na pewno szerszy zasięg, poza tym w dzisiejszych czasach kontakt przez net z rodzinami innych chorych, branie udziału w tematycznych forach, wreszcie i te zbiórki to "normalna sprawa", więc jeśli ktoś chce uwiarygodnić wymyśloną chorobę, to ronbi również i wszystko powyższe.
  • ichi51e Re: Czy ktoś się zna na zespole munchausena by pr 18.09.20, 08:52
   jesli chodzi o twojego meza to przyznam sie ze przyszlo mi to przez glowe jak czytalam ten poprzedni watek.
   Wygooglaj kto sie tym w pl zajmuje i skontaktuj sie moze u zrodla? o tu np pada nazwisko prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk, Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/95191,zespol-mnchhausena-per-procuram-rozpoznawanie-i-postepowanie (cbt.pl/kadra/prof-dr-hab-med-tomasz-wolanczyk/)
   tu jeszcze masz Dominika Berent, Antoni Florkowski, Piotr Gałecki (www.psychiatriapolska.pl/44-2.html) moze uda sie z ktoryms skontaktowac.

   itd
  • eukaliptusy Re: Czy ktoś się zna na zespole munchausena by pr 18.09.20, 09:09
   Oczywiście, że jest to zaspakajanie potrzeb emocjonalnych.

   Ale powiedz w jakim celu jest ci ta wiedza teoretyczna? jeśli wiesz lub masz podejrzenia, że dziecko jest celowo doprowadzane do choroby/zatruwane przez matkę, to na policję powinnaś natychmiast to zgłosić i do lekarzy, którzy się dzieckiem zajmują. To jest bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia!

   W innych przypadkach matka ma normalne zaburzenie osobowości na tle narcystycznym a nie Munchausen by proxy.
  • asfiksja Re: Czy ktoś się zna na zespole munchausena by pr 18.09.20, 09:57
   Nie znam się, ale się wypowiemwink Uważam, że zadziwiająco często sprawdza się zasada "jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze". Nie mnożyłabym bytów, nie dopatrywała się jednostek chorobowych, pieniądze ze zbiórek to całkowicie wystarczająca motywacja to tego typu dziwnych zachowań. Zapewne jednak takiej osobie włącza się też układ nagrody, jeśli oprócz pieniędzy płyną szerokim strumieniem słowa pocieszenia i współczucia.
   • mgla_jedwabna Re: Czy ktoś się zna na zespole munchausena by pr 18.09.20, 11:08
    Wiesz, to jednak jest różnica. Przy "zwykłym" wyłudzeniu dziecko jest po prostu zdrowe/ wyleczone/ chore, ale nie aż tak. I jest zostawione w spokoju (zdrowe) lub monitorowane/leczone. Przy syndromie Munchhausena z przeniesieniem osoba chora działa na szkodę dziecka pod względem zdrowotnym. Może je np. podtruwać, by fałszować wyniki badań. Może też je podtruwać lekami na chorobę, której dziecko nie ma. Może pozbawić dziecko edukacji wymuszając pobyty w szpitalu i fikcyjną edukację (lekcje w szpitalu raz na jakiś czas, kiedy dziecko akurat nie ma zabiegów, "gorączki, rehabilitacji, "ważnej" wizyty specjalistycznej).
  • koraleznasturcji Re: Czy ktoś się zna na zespole munchausena by pr 18.09.20, 11:31
   Przeniesiony zespół Munchausena przecież nie wyklucza innych zaburzeń czy wad charakteru. Człowiek może patologicznie kłamać o dolegliwościach lub celowo szkodzić zdrowiu swojego podopiecznego dla zaspokojenia własnych potrzeb psychicznych, a poza tym być jeszcze chytrym na pieniądze, która zarabia dzięki współczuciu innych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka