Dodaj do ulubionych

panna 16 lat i chłopak

18.09.20, 10:37
Jakąś rozmowę przeprowadzić? Miłość, po prostu miłość aż mdli, każdego dnia choćby pół godziny znajdą dla siebie żeby się spotkać, ciągłe pisanie na komunikatorach, wysiadywanie na ławkach i w domu, filmy oglądają, gadają, mam nadzieję że tylko to. Zostawić sprawę własnemu biegowi, czy wtrącić parę "dorosłych" mądrości? Ja tak myślałam, takie mądrości:
- żeby po prostu się nie angażowała za mocno, bo potem większe rozczarowanie, trzeba sobie zostawić własną przestrzeń, nie można się zatracać w drugim człowieku
- że chłopcy później dojrzewają emocjonalnie i trzeba wziąć to pod uwagę
- że intymność to sprawa indywidualna, trzeba dojrzeć do tego, nie próbować na siłę czy z ciekawości (bo koleżanka już zrobiła z chłopakiem to czy tamto, to ja też chcę spróbować) a jakby co to ma do mnie przyjść i ja nie będę oceniać, tylko doradzę
- żeby nie zaniedbać własnego rozwoju, szkoły, zainteresowań, bo to jest też coś co nas czyni atrakcyjnymi dla siebie i dla innych, trzeba być trochę egoistą i nie dać się zagarnąć, jak teraz zaniedba to później trudno to nadrobić.
Nie wiem co jeszcze, nie zamierzam robić kazań, tylko takie krótsze rozmowy, żeby się nie zniechęciła, że matka znów truje. Co robić drogie Bravo?
Obserwuj wątek
   • triss_merigold6 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 10:47
    Dokładnie.
    Nie truć d ..y.

    Mam 16-latka z pierwszą trulov i nie bredzę mu o ostrożności w angażowaniu się, natomiast zwracam uwagę, czy w aktywności całościowej zachowuje zdrowy płodozmian. A ponieważ wolny czas rozkłada w sensownych proporcjach na dziewczynę, kolegów, eventy harcerskie i granie na kompie, to IMO wszystko w porządku.
    • kornelia_sowa Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:04
     O, to, to, to.

     Obserwowałabym tylko czy młoda zakochana osóbka zachowuje równowagę między trulov, szkołą, hobby, przyjaciółmi.

     Córka znajomych (obecnie po 20 r.ż) od małego zapalona tancerka (ona, nie ambicje rodziców) w wieku lat 16 z hakiem poznała Miłość Swojego Zycia.
     Chłopak miał na nią wpływ totalny. Na początku wszystko grało, a z czasem zaczęła opuszczać treningi, bo chłopak się obrażał jeśli nie spędząła z nim tyle czasu ile on chciał. Potem zaczął być zazdrosny o taniec i "nie mógł znieść, ze inny chłopak ją dotyka" (przy czym dotyka to było trzymanie ramy i wspólne treningi).
     Miłość prawdziwa tak ją zajęła, ze tuż przed turniejem, do którego przygotowywali sie ponad pół roku, zrezygnowała i zostawiła partnera tanecznego na lodzie (zmarnowane kilka miesięcy, kasa za stroje, itd).

     Po kolejnych kilku miesiącach Miłość Jej Życia znalazła sobie inna miłość, kopiąc ją w zadek.
     Panna została na lodzie- bez trulova, bez partnera tanecznego, który nie chciał ją już znać, bez pasji i z dużą ilością czasu.

     Nic bym nie gadała dopóki wszystko gra i dziewczyna nie zawala wszystkiego na rzecz zakochania.
     A gdyby zaczęła, to pogadac można ale czy to coś da, nie wiadomo
     • turzyca Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:57
      >Na początku wszystko grało, a z czasem zaczęła opuszczać treningi, bo chłopak się obrażał jeśli nie spędząła z nim tyle czasu ile on chciał. Potem zaczął być zazdrosny o taniec i "nie mógł znieść, ze inny chłopak ją dotyka" (przy czym dotyka to było trzymanie ramy i wspólne treningi).


      A to jest sprawa, którą moim zdaniem trzeba obgadać z dziećmi koniecznie, ale nie wtedy gdy pierwsza miłość jest już na horyzoncie. Ale ogólnie co to jest zdrowa miłość, zaufanie w związku, wierność sobie samej.
  • raadhiyah2020 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 10:47
   Rozmowe chcesz przeprowadzac bo 16-latka sie zakochala? To jest normalne w tym wieku. Zawala szkole? Przeszkadzaja jej tak czeste spotkania z chlopakiem? Ma problem ze zbyt mala przestrzenia? A jesli chodzi o seks to co jej doradzisz? Myslisz ze nie wie o istenieniu prezerwatyw bo przeciez w tym wieku w Polsce na nic innego bez twojej wiedzy i zgody liczyc nie moze. Tylko wspolczuc dziewczynie. Moja corka miala 16 lat gdy poznala swojego chlopaka. Teraz ma prawie 18, on kilka miesiecy mlodszy, nie wtracam sie, to nie moj zwiazek.
  • hanusinamama Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 10:48
   Nie byłaś zakochana w tym wieku? Piękny okres, cudownie sie miłośc przezywa.
   Oczywicie mzoesz wlanąc gatkę, jak przedstawiłaś...panna przewróci oczami i pomysle "ale nudzi"...
   Tak 16latki sie zakochują, tak uprawiaja tez czasami sex. Nie matka nie musi wpadać w panikę....
    • hanusinamama Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:00
     I myslisz, ze taka gadka matki tu pomoże? Poza tym ona jeszcze nic nie odpusciła a juz matka ma fobie. Ja w tym wieku byłam zakochana po uszy, w koledze z klasy. Spedzialismy sporo czasu razem...jednoczesnie nie zawaliłam SKSu, byłam nadal 5uczennicą....a ze w przerwie miedzy powtórką do matmy i polskiego sie migdaliliśmy...
    • lily_evans11 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 17:51
     Jestem ciekawa, co byś właśnie na taką sytuację poradziła. Moja kumpela, dziewczyna bardzo aktywna, nie sentymentalna, odpusciła sprawy szkolne, znajomych i harcerstwo, żeby wisieć na chłopaku. A potem z rozpaczy nie chciała uczyć się do matury, jak młodzieniec znienacka doszedł do wniosku, że znajomość się skończyła.
     • waleria_s Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 22:07
      lily_evans11 napisała:

      > Jestem ciekawa, co byś właśnie na taką sytuację poradziła. Moja kumpela, dziew
      > czyna bardzo aktywna, nie sentymentalna, odpusciła sprawy szkolne, znajomych i
      > harcerstwo, żeby wisieć na chłopaku. A potem z rozpaczy nie chciała uczyć się
      > do matury, jak młodzieniec znienacka doszedł do wniosku, że znajomość się sko
      > ńczyła.
      >
      Trudno, to potrafi się i dorosłym przytrafić, że związek przeora emocjonalnie na tyle, że zawali się pracę, inne obowiązki. Nie sądzę, że interwencja rodziców u tej kumpeli opisanej dałaby dobry skutek, bo i co mogli zrobić? Nakrzyczeć, zakazać, zawozić na siłę na zajęcia pozalekcyjne? To u nastolatki by mogło jeszcze bardziej podkręcić miłość, nadając jej ton dramatyzmu- nikt nie rozumie, my sami przeciwko światu itp.
  • uuunia Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 10:57
   A ja myślę, że nie truć, ale rozmawiać, tak normalnie, przy okazji, bez spiny - jak najbardziej. Też mam nastolatkę w tym wieku, też zakochana i rozmawiamy na różne tematy. Na te, które poruszyłaś też.
  • thea19 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:19
   sąsiadka się cieszyła, że jej córka lat 15 ma już poważne związki, nie wtrącała się a teraz pannica ma 16 lat, za 3mce rodzi bombelka i do pełni szczęścia poślubiła swojego wybranka. Wybranek ma ponad 20lat i jest bezrobotnym pasożytem na garnuszku teściowej.
   • hanusinamama Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:21
    Tez miałam powazny zwiazek smile w tym wieku...do wyra z tym samym chłopakiem poszłam mając 19 lat. Bywa róznie. natomiast testy "jeszcze bedziesz miec czas na chłopaków" nie działają i nie wiem czy powinny działać. 16 lat to piękny wiek tez na bycie zakochaną i kochaną...
     • hanusinamama Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 12:31
      Nie...młodziez w tym wieku uprawia tez sex. Wazne aby wiedziały jak sie zabepieczyc przed ciążą oraz chorobami. Nie wiem mzoe ciebie nastrój ponosi i dlatego sex uprawiasz...inni robią to bo lubia, bo jest fajne.
    • thea19 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 14:02
     sąsiadka zawsze zaniedbywała jakąkolwiek edukację. Tutaj doszło jeszcze odejście ojca, matka miękka i bez wyobraźni, nie rozumiem jak można zgodzić się na ślub 16l dziecka.
       • ggrruu Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 22:33
        Tak, to jest w ogóle kuriozum. Wyobraź sobie, że dla dziewczyny w wieku od 16 do 18 lat (tylko dziewczyny, chłopaka nie dotyczy) jedyną drogą do tego, żeby mieć prawo do własnego dziecka jest wyjście za mąż. Bo małżeństwo z automatu sprawia, że jest traktowana jak pełnoletnia. Dlatego taka, która ma pełnoletniego chłopaka, a wie, że rodzice mogą jej robić jazdy idzie do sądu rodzinnego po zgodę. Jest wtedy kurator, który ją reprezentuje.
        Zresztą mam koleżankę, która wyszła za mąż krótko po 16 urodzinach. Bez ciąży. Tam była inna sytuacja - żyła w totalnej patologii, z której uciekała do chłopaka, wtedy rodzice trzeźwieli i przychodzili z policją, chodził oczywiście, żeby dodatki na córkę dostawać i ją krótko trzymać, bo nie dbali o nią zupełnie. W końcu instytucje się zainteresowały i stanęła przed wyborem - albo ślub albo placówka. Na szczęście jej chłopak miał 20 lat i bardzo sensownych rodziców, którzy pomogli to przeprowadzić, zamiast chronić syneczka, co pewnie by większość ematek zrobiła. Dziewczyna spokojnie po ślubie skończyła szkołę, poszła na studia. Pierwsze dziecko urodziła jakoś w wieku 27 lat. Co więcej - oni są do dziś razem.
  • biala_adelajda Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:29
   Ja uważam, że takie rzeczy należy sączyć w luźnych rozmowach z córką, najlepiej na cudzych przykładach. I niezależnie, czy ma chłopaka czy nie. Jeśli teraz weźmiesz ją na pogadankę, to będzie (jak mawia znajoma mlodzież) "czysta stary dziad energy".
  • hexella Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:42
   To zupełnie zwykła sytuacja w tym wieku i nie ma co nadmiernie komplikować. Pewnie rozmawiałaś już z córką o wszystkich aspektach bliskości, a jeśli nie, to należy temat na szybko apdejtowaćwink
   Zabranianie czegokolwiek i stawianie spraw na sztorc nic nie da, spotęguje tylko syndrom Romea i Julii, a to zwykle kiepsko się kończy.
   Rozmawiać, wspierać, być.
   Mój syn wczoraj zakomunikował mi, że jest na maksa zakochany i ma dziewczynę. Ma 14 latsmile
  • molik28 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:44
   Dać spkój i obserwować. Jak chłopak rzuci wesprzeć, a jak nie, przyzwyczajać się, że może być twoim zięciem albo ojcem wnuków, kiedyś. Normalny stan zakochania. Naprawdę nie ma w tym dziwnego. Czuwać żeby nie zaniedbywała obowiązków i tyle. Z wolnym czasem może robić co chce. Mojego męża poznałam w wieku 17 lat na wakacjach i tak samo było. Istny cyrk. Mój mąż jeździł pociągiem ponad 120 km żeby spędzić ze mną popłudnie i wieczorem wrócić do domu. Po roku przeprowadził się do mojego miasta. Po prostu spakował torbę i zamieszkał na stancji, zmienił pracę. Za kilka miesięcy będziemy obchodzić 24 rocznicę ślubu. Z nami było chyba jeszcze więcej "kłopotów". To było piękne. Dwa zakochane nicniemające młokosy. A jak smakował serek topiony i cienka zupa w pierwszym wynajętym mieszkaniu. Nie było łatwo naszym rodzicom zaakcetować, że robiliśmy wszystko po swojemu. Nawet wesela nie było smile ach. Rozczuliłam się nad wspomnieniami.....
  • 71tosia Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:45
   aczej pytaj jak sie czuje, dlaczego lubi tego chlopca, jakie filmy ogladaja etc. Wspolne tematy zblizaja bardziej niz pogadanki. 16 lat to czesty wiek inicjacji seksulanej - wiec raczej badz na to przygotowana, trzeba zadbac o skuteczna anykoncepcje, wprost porozmawiac o tym z corka.
  • leann32 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 11:48
   Ojeeeeesu daj jej spokoj.
   Tez mi tak matka tylek trula, ze 15 lat, ze smarkacze, ze po co, ze nauka, ze nie ma prawdziwej i trwalej milosci w tym wieku, ze chlopak to niedojrzaly, ze bedzie rozczarowanie...

   Mnie niesmak przeszedl, ale moj mąż od 20 lat jej za to nie lubi 🤪😁
  • pingus Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 12:31
   Specjalnej rozmowy bym nie prowadziła, tylko przy okazji bym coś z tego powiedziała, np. wspominając swoje doświadczenia albo pokazując jak było u innych. Jeśli chłopak w jej wieku i nie z patologii to nic tylko się cieszyć smile
  • alba27 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 12:44
   Miłość w tym wieku jest piękna i wyjątkowa. Jedyne na czym bym się skupiła to na antykoncepcji. Moja mama o uczuciach ze mną nie rozmawiała ale za to wytłumaczyła że nawet podczas pierwszego razu można zajść w ciążę dlatego ja brałam tabletki jak wiedziałam że lada moment może to nastąpić. Moja córka wie, że jeżeli będzie chciała iść do ginekologa to z nią pójdę i będę grzecznie siedzieć przed gabinetem. Ja jednak stawiam na prezerwatywy, tłumaczę moim dzieciom że chronią one także przed chorobami.
  • enigma81 Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 13:25
   Dać spokój. To normalne w tym wieku, złamane serce po nieudanych pierwszych związkach też.
   Życia za nią nie przeżyjesz, daj jej przeżywać po swojemu i gromadzić doświadczenia.
   Możesz zaznaczyć, ze jakby chciała pogadać czy miała problem to jesteś blisko i tyle.
  • terazkasia Re: panna 16 lat i chłopak 18.09.20, 15:00
   To wszystko bardzo sensowne i uniwersalne rady, ale dla 16-latki będą zwykłym zrzędzeniem big_grin Ja bym zadbała o jak najlepszy kontakt z dzieckiem, i już. Przynajmniej będziesz (w miarę big_grin ) informowana na bieżąco big_grin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka