Dodaj do ulubionych

Ale super badania wymyślili wspaniali naukowcy!

30.09.20, 03:29
kobieta.interia.pl/porady/news-koty-ktore-dostaja-jedzenie-tylko-raz-dziennie-sa-zdrowsze,nId,4757430,nPack,2
Niezależnie od tego, jak bardzo bzdurne są to badania i jak bardzo maltretują przy tym te biedne koty, to ja ma jedno pytanie:
W jaki sposób oni zmusili te biedaki, aby zjadały ten jeden duży posiłek?
Wybrali same zapasione żarłoki, które jedzą, i jedzą, i jedzą, dopóki w misce coś jest?
Bo przecież normalny kot nie zje ani deka więcej, niż mu w danej chwili potrzeba.
A za godzinę będzie mu potrzeba, i co? Ma głodować? Przez cała dobę?

No i co w tym nadzwyczajnego, żeby aż badania robić, że jak kot głodzony, to spala własny tłuszcz?
Myślałam, że to oczywista oczywistość, że na głodzie spala się to, co się ma w zapasie.

A co z kotami, które zapasu nie mają? Też je głodzić, bo tak zdrowiej?
Zadziwiają mnie ci naukowcy.
Kto pozwala na takie maltretujące badania? Nie mają tam obrońców zwierząt? I czym oni tam te koty karmią, że takie zapasione?
Obserwuj wątek
  • snakelilith Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 11:35
   mamtrzykotyidwa napisała:


   > W jaki sposób oni zmusili te biedaki, aby zjadały ten jeden duży posiłek?


   W taki sam sposób jak robią ludzie, którzy chcą zredukować ilość posiłków. Jeżeli zrezygnujesz z kolacji, to prawdopodobnie przy następnym posiłku następnego dnia będziesz bardziej głodna i automatycznie zjesz większy posiłek. Tak samo zwierzęta. Ciut przegłodzone, zjedzą więcej i szybko przystosują się do nowego rytmu.
   Fazy postu są fundamentalne dla zdrowia. Dla ludzi i zwierząt. Regulują pracę układu trawiennego i insuliny, zapobiegają chorobom metabolicznym i jak pokazują badania polepszają jakość snu, co poprawia regenerację organizmu i chroni przed wieloma chorobami degeneratywnymi.
    • snakelilith Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 12:05
     Przy jednorazowej głodówce nie masz co oczekiwać jakichkolwiek efektów, oprócz nieprzyjemnego uczucia głodu. Tak trudno to zrozumieć? Chodzi o długoterminowe konsekwencje innego rytmu jedzenia. I tu nie chodzi też o głodowanie, a o dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami. Po odpowiednim czasie organizm uczy się jeść tyle przy posiłku, by nie być głodnym do następnego. Nie odczuwa więc pomiędzy żadnego głodu.
   • mon_amour40 Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 15:56
    >Dla ludzi i zwierząt. Regulują pracę układu trawiennego i insuliny, zapobiegają chorobom metabolicznym i jak >pokazują badania polepszają jakość snu, co poprawia regenerację organizmu i chroni przed wieloma chorobami >degeneratywnymi.

    Jakich zwierząt?Piszesz o kotach? Proces glukoneogenezy trwa w kocim organizmie w sposób nieprzerwany dlatego wolno żyjący kot od 17- 24 razy w ciągu doby je bardzo małe posiłki (myszki, owady, ptaszki itp.).Jak kot jest otyły to należy podawać odpowiednią do wagi i aktywności ilość karmy na dobę, dzieląc ją kilkanaście posiłków podawanych o stałej porze.Karma mokra, zmniejsza ryzyko otyłości, gdyż zwierzęta przyjmą zdecydowanie mniejszą ilość energii w porównaniu do karmy suchej i szybciej żołądek kota się zapycha. Kot to nie człowiek, pies. Nie ma co porównywać.
    Dla kotów jakakolwiek głodówka powoduje, że obniżają się parametry wątroby. Przy braku jedzenia przez 2 dni może dość do stłuszczenia wątroby.Koty pod tym względem są z Marsa.
  • woman_in_love Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 13:15
   Taka ciekawostka z badań nad karmieniem i maltretowaniem zwierząt:

   Rok 1937: "PRZEGLĄD KAWALERYJSKI" - ZAGADNIENIE DWURAZOWEGO KARMIENIA KONI.

   "W dzisiejszych warunkach koszarowo - garnizonowych, stosownie do regulaminu, karmimy pasza
   treściwa konie trzy razy dziennie i do tego dostosowuje się ich organizm. (...)

   zadać sobie musimy pytanie: czy dobrze robimy, karmiac nasze konie trzy razy dziennie pasza tresciwa i czy nie
   lepiej bedzie, jezeli ten system zmien my na system karmienia koni pasza tresciwa tylko dwa razy
   dziennie? (...)

   Przeszło rok trwała dokładna obserwacja i próba, a przez te próbe przeszło około 200 koni
   kawaleryjskich i artyleryjskich (...)

   przy
   dwurazowym karmieniu: - straciło na wadze - 36,4%, zyskało na wadze - 63,6%;
   trzyrazowym karmieniu: - straciło na wadze 42,0%, zyskało na wadze - 58,0% (...)
   Widzimy, ze konie trzy razy karmione podczas cwiczen letnich wiecej na wadze straciły i wolniej
   po cwiczeniach dochodza do swej normy, anizeli konie przyzwyczajone do dwurazowego
   karmienia.(...)

   konie dwurazowo karmione, wieczorem po dobrym najedzeniu sie bardzo wczesnie kłada sie i sa spokojniejsze. Odpoczywaja dłuzej i spokojniej i nie denerwuja sie. "

   • aandzia43 Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 17:51
    Taaa, artykuł dziwaczny, nie wiem czy nie wyssany z brudnego palucha, a forum to same "wetki" przekonane, że metabolizm kota jest taki jak człowieka wink Kot domowy z naturze je wiele razy dziennie małe porcje, jak nie złapie myszy to zje robaka i jest ok. A przerwy w jedzeniu u kotów mają tragiczne skutki.
    • al_sahra Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 20:07
     aandzia43 napisała:

     > Taaa, artykuł dziwaczny, nie wiem czy nie wyssany z brudnego palucha


     A przecież to bardzo łatwo można sprawdzić:

     Oryginalny artykuł:

     journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0238522


     Omówienie w ScienceDaily:

     www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200923135117.htm     Autorzy badania są weterynarzami z Uniwersytetu w Guelph (znanego m. in. z tego, że weterynaria stoi tam na b. wysokim poziomie) i specjalistami w zakresie żywienia psów kotów. Program badań był oczywiście zatwierdzony przez komisję uniwersytecką, która sprawdza, czy eksperymenty spełniają standardy humanitarnego traktowania zwierząt doświadczalnych (które na tym kontynencie są bardzo surowe).

     Krótki przegląd wiarygodnych źródeł pokazuje, że nie ma naukowego konsensusu, jaka powinna być częstotliwość karmienia domowych kotów. Np. Amerykańskie Towarzystwo Weterynaryjne zaleca dużo małych porcji w ciągu dnia, a z kolei Cornell University College of Veterinary Medicine twierdzi, że raz dziennie jest OK:

     "Once cats reach adulthood, once a day feeding is fine as long as they are healthy and have no disease problems suggesting a reason to feed differently".

     Takie badania jak powyżej mają właśnie pomóc w ustaleniu, co jest korzystne dla zwierzęcej fizjologii. Ale niektóre tutejsze komentatorki przecież z góry wiedzą lepiej od naukowców smile.
      • al_sahra Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 30.09.20, 21:40
       aandzia43 napisała:

       > A ja mam nadzieję, że kotom długofalowo też wyszło to na zdr
       > owie. Nie znam angielskiego, nie poczytam smile

       Długofalowo to chyba nie wiadomo, bo cały eksperyment trwał kilka miesięcy.

       W skrócie, koty miały dostęp do jedzenia albo raz dziennie (rano przez 90 min) albo cztery razy dziennie po 20 min. Dzienna zawartość kalorii w podawanym jedzeniu była taka sama w obu przypadkach. Potem mierzono różne wskaźniki: poziom różnych substancji i hormonów we krwi, aktywność fizyczną, masę ciała, współczynnik oddechowy (wskazuje jaka substancja jest źródłem energii) itd. Te parametry były dobrane pod kątem zapobiegania otyłości i utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej. Większość wyników była korzystniejsza przy karmieniu raz dziennie, kilka było bez zmiany. Nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków karmienia raz dziennie.

     • nikki30 Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 01.10.20, 10:10
      >Takie badania jak powyżej mają właśnie pomóc w ustaleniu, co jest korzystne dla zwierzęcej fizjologii. >Ale niektóre tutejsze komentatorki przecież z góry wiedzą lepiej od naukowców smile.

      Na 8 kotach w wieku 1-4 lat? Nie, takie badania niewiele wnosząsmile
      Niech zbadają kilka tysięcy kotów w różnym wieku, niech badanie dotyczy także tych schorowanych. Koty w wieku 1-4 lata praktycznie nie chorują, nie trudno na takiej próbie stwierdzić, że nic się nie dziejesmileNiech zbadają koty z IBD, z chorobami nerek z cukrzycą, otyłe. Ciekawe co im wyjdzie i to na próbie nie w liczbie 8 sztuksmile
      Wystarczy poobserwować swoje koty, aby wiedzieć ile razy dziennie podchodzą do miski - moje ok. 15 razy dziennie i dosłownie skubią jedzenie i idą dalej. Dziennie nie zjadają więcej niż 180 g (per kot), jeden waży 3,9 kg, drugi ok.4,2 kg. Jak na koty brytyjskie to waga raczej piórkowasmile
      Problem z karmieniem kotów jest taki, że domowe koty dostają dużo za dużo i mało się ruszają.
      Dzikie koty do momentu aż nie są dokarmiane przez człowieka polują kilkanaście razy dziennie. W momencie, gdy człowiek zaczyna je dokarmiać tyją i znacznie mniej polują.
      • al_sahra Re: Ale super badania wymyślili wspaniali naukowc 01.10.20, 18:32
       nikki30 napisała:

       >
       > Na 8 kotach w wieku 1-4 lat? Nie, takie badania niewiele wnosząsmile
       > Niech zbadają kilka tysięcy kotów w różnym wieku, niech badanie dotyczy także t
       > ych schorowanych.

       To fakt, próba jest mała, ale takie wstępne badania najczęściej robi się na małych próbach. Nikt nie twierdzi, że te wyniki są ostateczne i przesądzające, ale od czegoś trzeba zacząć i z reguły badania fizjologiczne zaczyna się od zdrowej populacji.

       Poza tym nie robi się badań na kilku tysiącach kotów. Koty jako zwierzęta doświadczalne są drogie w utrzymaniu i “pracochłonne”, zajmują sporo miejsca, wymagają opieki psychologicznej itd. Doświadczenie na kilkuset osobników można najwyżej zrobić na myszach - a i to sporo kosztuje i wymaga szczegółowych uzasadnień. Ze względu na przepisy zwykle dostaje się pozwolenie na użycie jak najmniejszej liczby zwierząt, jaka pozwala na osiągnięcie wystarczającej mocy statystycznej - stąd pewnie strategia przyjęta w tych badaniach (Latin square design).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka