Dodaj do ulubionych

Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania

01.10.20, 16:16
W watku o Szelagowskiej padlo stwierdzenie, ze dlugo byla w niesformalizowanym zwiazku a krotko po slubie sie rozstala. Dosc czesto slysze takie historie - wiele lat razem bez slubu, slub i szybkie rozstanie albo dlugoletni romans, wreszcie razem i dosc szybko koniec.
Nieraz sie zastanawiam, co moze byc tego powodem? W koncu slub to jedynie przypieczetowanie istniejacej sytuacji a jednak wyglada, jakby wyciagal na powierzchnie problemy nie do rozwiazania.
Jakie jest wasze zdanie?
Obserwuj wątek
  • beataj1 Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 16:25
   Po pierwsze całe rzesze ludzi się rozstaje. Ale sytuacja gdy ktoś rozstanie się krótko poślubie to zostaje w pamięci jako wyraźny przykład. No i tworzy się nadmiarowe odczucie częstości.
   Dodatkowo co to znaczy "zaraz"? Bo np czy 4 lata po ślubie to jest zaraz? Dla mnie niekoniecznie. Ale niektórzy tak to odbierają.

   Ale czasem też tak bywa że coś się w związku psuje to ludzie go ratują: czy to dzieckiem, czy ślubem i potem albo się uda uratować, albo nie.

   Znam pary które się ochajtały po kilkunastu latach bysia razem, w ramach robienia porządku w papierach. I właśnie po 4-5 latach się rozwodziły. Bo np pan zdradził, albo okazało się, że po 4 latach od ślubu coś się wypaliło i miłość zgasła. Nie sądzę, by to śluby były gwoździem do trumny. Po prostu tak się złożyło.
  • daniela34 Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 16:29
   Pamiętasz ten fragment z 4 wesel: para jest ze sobą od jakiegoś czasu i nagle się orientują, że nie mają o czym rozmawiać. Panika! I wtedy facet wpada na pomysł i się oświadcza i juz mają o czym rozmawiać do końca życia.
   Moze czasem jest tak, że jednak po slubie okazuje się, że naprawdę nie ma o czym rozmawiać. Szelągowska coś podobnego mówiła: tam się zaczęło psuć i chcieli to chyba ślubem scementować
  • bywalczyni.hosteli Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 16:32
   Myślę, że wiele ludzi złudnie uważa, że ślub zagwarantuje trwałość związku, choćby bardzo słabego. Czy to dziecko, czy ślub czy kupno drogiej nieruchomości, złudne poczucie, że ta zewnętrzna zmiana wszystko naprawi, choć obiektywnie rzecz biorąc źle jest od dłuższego czasu.
  • alicia033 Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 16:53
   massinga napisała:

   > Dosc czesto slysze takie historie - wiele lat razem bez slubu, slub i szybkie rozstanie albo dlugoletni romans, wreszcie razem i dosc szybko koniec.
   > Nieraz sie zastanawiam, co moze byc tego powodem?

   imo w takich przypadkach to myślenie magiczne - ludzie wiedzą, że związek się im sypie ale zamiast stawić czoła tej sytuacji i już się rozstać, próbują jeszcze ze ślubem, jako deską ostatniego ratunku.


   W koncu slub to jedynie przyp
   > ieczetowanie istniejacej sytuacji a jednak wyglada, jakby wyciagal na powierzch
   > nie problemy nie do rozwiazania.
   > Jakie jest wasze zdanie?
  • cegehana Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 17:30
   Schemat wydaje się podobny do rozwodów z niepijącymi alkoholikami. Jest źle - ale w przyszłości majaczy jakaś wizja lepszego życia, że spełni się warunek x to się poprawi. Kojarzycie eksperyment ze szczurkiem i tratwą? Po ślubie - jeśli nadal jest źle, to nie ma już nadziei na poprawę w przyszłości i stąd ta sama sytuacja jest znacznie trudniejsza do zniesienia.
    • cegehana Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 19:33
     Szczurek wrzucony do akwarium jest w stanie przeżyć o wiele dłużej niż jego kolega-drugi szczurek jeśli ma nadzieję, że ktoś mu poda deskę ratunkową (bo został tak przeszkolony). Jeśli ma się nadzieję na poprawę to można znieść o wiele więcej niż kiedy jej się nie ma. Coś tam się nie układa, ale łatwiej to znieść, nawet latami, kiedy żyje się w przeświadczeniu (złudnym), że sytuacja jest przejściowa (bo narzeczeństwo to stan przejściowy). A po ślubie tak: stare propblemy zostały, nadziei na zmianę nie ma, a wręcz przychodzi beznadzieja. Nic nie musi się konkrentnie zmieniać w zachowaniach osób.
  • mary_lu Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 17:35
   Ludzie teraz za późno biorą śluby, dynamika związku jest przez to dziwna. Zamiast rodzić dzieci, robić wesela, kupować domy, brać kredyty na haju hormonalnym, robią to „z rozsądku” jak już emocje wygasły. Wtedy jakiekolwiek niepowodzenie i już patrzeć na siebie nie mogą.
  • nenia1 Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 18:24
   massinga napisała:

   >
   > Nieraz sie zastanawiam, co moze byc tego powodem?

   wybiórcze działanie mózgu. Wyłapujesz te informacje, które potwierdzają twoje przekonanie, to raz, a dwa - nie ma specjalnych emocji w stwierdzeniu "pobrali się po roku i się rozwiedli" normalka, ale już jak ktoś lat był ze sobą wiele lat, wziął ślub i niedługo się rozstał, o to zaczyna intrygować, więc znowu takie intrygujące historie mózg zapamiętuje bardziej i pojawia się przekonanie, że takie historie są częste.
  • 3-mamuska Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 20:03
   A mnie się wydaje ze po ślubie dochodzi do rozstania bo jedna/druga ze storn oczekiwała czegoś innego.
   Np. Ze nastąpią zmiany, bo maja już papierek, bo żona ma prawo wtedy do kasy majątku.
   Ze zaczyna się wywierać presję lub bardzo rządzić bo teraz już mogę. I albo widzie ze nie tego oczekiwała od małżeństwa ,albo ta druga strona przyciśnięta ucieka.
  • leann32 Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 20:38
   Moje obserwacje opisanych sytuacji czyli dlugi zwiazek slub i bach - rozwod - to obserwujac wsrod znajomych sa takie, ze zwykle slub mial byc lekarstwem na problemy.
   Czyli jest mega zle i po kolejnej wielkiej klotni zamiast z kwiatami chlop przeprasza z piersionkiem. Kobiecie przechodzi, rzuca sie w wir planowania i zyja jakis czas w uniesieniu. Ludzie gratuluja narzeczenstwa, przyszla para mloda mysli o slubie, oglada sale, snuje plany.
   A po slubie nadchodzi szara a raczej czarna rzeczywistosc i wszystko sie wali.
   Jedna ze znajomych par byla razem 7 lat. Pozew o rozwod ob zlozyl 16 dni po slubie.
   Potem przyznal ze slubem chcieli to ratowac. I mysle ze tak te historie wygladaja - nie znamy ich od srodka a w srodku jest do kitu.
  • ggrruu Re: Dlugoletnie zwiazki, sluby i rozstania 01.10.20, 20:42
   Bardzo często jest tak, że ten ślub ma być lekarstwem na kryzys. U mnie tak było z pierwszym planowanym ślubem, ale poznałam kogoś i się rozstaliśmy. I wyszedl inny popularny schemat: najpierw długi związek bez ślubu, a potem nowy związek i szybki ślub smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka