Dodaj do ulubionych

Jak odnowić dębowy stół?

01.10.20, 18:32
Drogie Ematki, proszę o radę bo muszę to ogarnąć własnoręcznie. Mam porządny, dębowy stół, który wymaga odświeżenia. Jest chyba polakierowany, ale lakier zżółkł, a w niektórych miejscach się poprzecierał. Wiem, że trzeba zeszlifować tę starą warstwę. Czy da radę zrobić to ręcznie, papierem ściernym?
I jaki lakier wybrać? Chciałabym, żeby był chronił drewno przed zabrudzeniami i był matowy.

Obserwuj wątek
    • jola_ep Re: Jak odnowić dębowy stół? 01.10.20, 18:47
      tania szlifierka (mam taką "myszkę" z Lidla) Ręcznie pewnie w zakamarkach. Zamiast lakieru proponuję olejowosk. My akurat OSMO akacjowym do blatów. Blat był zeszlifowany. Reszta przetarta tylko, więc wpasowywaliśmy się do kolorystyki reszty. Stół dębowy, prawie stuletni.
    • bistian Re: Jak odnowić dębowy stół? 01.10.20, 19:13
      "Własnoręcznie", brzmi groźnie wink Ręka ma swój nacisk i sposób prowadzenia, a drewno ma miękkie i twarde obszary. Można porobić ładne wgłębienia, nawet w dębie.
      Tylko narzędzie w rodzaju szlifierki taśmowej i papier od co najmniej 60 i drobniejszy, więc więcej, tak do 200, jeszcze drobniejszy to raczej do szlifowania szpachli samochodowych i ostrzenia noży na mokro, wtedy nawet do 3000.
      • najbardziej-normalny Re: Jak odnowić dębowy stół? 02.10.20, 07:17
        bistian napisał:

> "Własnoręcznie", brzmi groźnie wink Ręka ma swój nacisk i sposób prowadzenia, a
        > drewno ma miękkie i twarde obszary. Można porobić ładne wgłębienia, nawet w dęb
        > ie.
        > Tylko narzędzie w rodzaju szlifierki taśmowej

Kiedyś nie było szlifierek i ludzie robili wszystko ręcznie. Da się, tylko trzeba wiedzieć jak.
        Szlifuje się wzdłuż włókien za pomocą drewnianej kostki owiniętej papierem ścierny.
        A jak ktoś chce, to może sobie nawet kupić ręczną szlifierkę. allegro.pl/oferta/klocek-do-szlifowania-szlifierka-wolfcraft-2891000-7695556832?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_narzedzia&ev_adgr=Akcesoria+i+osprz%C4%99t&gclid=CjwKCAjw_NX7BRA1EiwA2dpg0l4DeetlqEqZ7EpYZLnYOPJopQ1MneM2S7JoZcxngVULQCZ0aq4X6xoCjXgQAvD_BwE
      • najbardziej-normalny Re: Jak odnowić dębowy stół? 02.10.20, 07:30
        mrs.solis napisała:
        > Pozycz od kogos szlifierke,

Ale koniecznie z odsysaniem, bo inaczej zapyli sobie całe mieszkanie i będzie przeklinała ten stół i tego kto jej doradził szlifierkę big_grin
        Ostatecznie można jedną ręką szlifować szlifierką bez odsysacza a drugą trzymać rurę odkurzacza, ale to jest niewygodne..
    • bei Re: Jak odnowić dębowy stół? 02.10.20, 07:42
      Szlifierkę możesz wypożyczyć z wypożyczalni. Miałam kiedys stół woskowany, pięknie prezentował się przez długie lata mimo intensywnego użytkowania, ale nie wiem, jaki to był wosk. Jeśli chcesz lakierować to kup półmat (jest matowy z takim aksamitnym w dotyku wrażeniem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka