Dodaj do ulubionych

Czy hulajnogi elektryczne nie muszą mieć świateł ?

07.10.20, 06:14
A może muszą ?
Zacznę od początku.Mieszkam na dużym osiedlu,na którym (pewnie z oszczędności)praktycznie nie ma włączonych lamp,poza tymi nad obwodnicą osiedlową.Około 5 rano chodzę na spacer z psem i już kilka razy taka osoba na hulajnodze ,jadąca dość szybko, nieżle mnie wystraszyła .Sa nie tylko nie oświetlone ale i bardzo ciche, szczególnie na asfalcie, i widzę że coraz więcej osób tak jeżdzi,pewnie do pracy.
Dziś stoję sobie na chodniku,takim zwykłym osiedlowym ,może z półtora metra szerokości ma, pies coś sobie wącha na trawniku a tu zza rogu wyjeżdża w pędzie taka hulajnoga (oczywiście z prowadzącą ja osobą)i przejeżdża po smyczy mojego psa i jedzie dalej.Wszystko praktycznie w ciszy i ciemności a mi dosłownie zrobiło się słabo.
Mam smycz automatyczną,dosłownie chwilę przed tym ją zablokowałam a że pies podszedł bliżej to linka leżała na ziemi,i hulajnoga ja przejechała.A gdyby nie leżała? Gdyby wkręciła się w koła?Osoba na hulajnodze jechała dość szybko,kasku tez nie miała.
Nadal jestem cała roztrzęsiona,a gdyby cos się stało??
Skoro wszystkie hulajnogi które widuje nie maja świateł to znaczy że nie musza ich mieć?a rowery? Na moim osiedlu ścieżka rowerowa jest tylko na obwodnicy, czy jak taki rowerzysta jedzie po osiedlu musi mieć zapalone światła?
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Czy hulajnogi elektryczne nie muszą mieć świa 07.10.20, 06:54
      Oświetlenie roweru regulują przepisy.
      Rozporządzenie Ministra Transportu z 6.06.2013 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, Dz. Ustaw 2013 poz. 951.
      Czytamy w nim, że:
      53. 1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
      z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
      z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
      56. 1. Światła […] powinny odpowiadać następującym warunkom:
      światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; w przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne;
      powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej niż 350 mm od powierzchni jezdni, a w przypadku roweru i wózka rowerowego nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni; […]
      światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) – z tyłu.

Po zmroku, w tunelu, lub w warunkach ograniczonej widoczności. Nie stosuje się to do hulajnogi niestety.
    • mid.week Re: Czy hulajnogi elektryczne nie muszą mieć świa 07.10.20, 06:58
      chayyah napisała:

>
      > Mam smycz automatyczną,dosłownie chwilę przed tym ją zablokowałam a że pies pod
      > szedł bliżej to linka leżała na ziemi,i hulajnoga ja przejechała.A gdyby nie l
      > eżała? Gdyby wkręciła się w koła?Osoba na hulajnodze jechała dość szybko,kasku
      > tez nie miała.
      > Nadal jestem cała roztrzęsiona,a gdyby cos się stało?

Psa szkoda, kretyn najedzie na łapę i w najgorszym razie kakectwo, w najlepszym wydatek u weta na rtg, w obu ból psa. Kup mu swiecącą obroże ledowa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka