Dodaj do ulubionych

Czy to jest po polsku?

07.10.20, 23:02
”Rozbrajający komentarz adwokat oskarżonego"

Fb zaproponował mi artykuł jakiegoś dziwnego serwisu. I tak brzmiał opis tego artykułu.
Łapiecie w lot o co chodzi w tym zdaniu? Ja musiałam się dobrą chwilę zastanowić. Serio, żeńskie końcówki są gorsze niż takie masakrowanie polszczyzny?
Obserwuj wątek
    • mgla_jedwabna Re: Czy to jest po polsku? 08.10.20, 10:06
      Ja załapałam od razu, ale do tego trzeba mieć w głowie, że adwokat może być także kobietą.

Ponieważ - jak widać - większość społeczeństwa zakłada z automatu, że adwokat=mężczyzna, potrzebujemy żeńskich końcówek.

To interesujące, że nikt nie ma tego problemu z kasjerką, sprzątaczką albo sekretarką. Ale to samo "-ka" w "adwokatka" albo "pilotka" wywołuje oburzenie albo śmichy-chichy. "Pilotka to taka czapka" - cóż, "adwokat to taki alkohol", "grafik to rozpiska czasu pracy, graficzka to zawód".
      • buldog2 Re: Czy to jest po polsku? 08.10.20, 20:07
        Nie ma z tym problemu sjp:
        sjp.pl/adwokatka

Wielka Językoznawczyni następczyni J.Stalina też nie. Szczególnie z kobietami, które śmią nie uznawać jej autorytetu.

Wielki Językoznawca takie niepokorne wysyłał do Gułagu, jaki językowy Gułag dla nich dziś?
        W Chinach w III w. p.n.e. postępowano bardziej postępowo - nie tylko zmieniano język, ale niesłuszne książki palono. Podobnie w postępowych Niemczech blisko 100 lat temu i Chinach pod rządami Mao.

Ale, w końcu, dlaczego nie pójść tą drogą?
        Przykład Czerwonych Khmerów pokazuje, że można ukatrupić ludzi. Nie ma problemu. Można ludzi, można i język.
    • buldog2 Re: Czy to jest po polsku? 08.10.20, 20:12
      Kilka lat temu w TOK FM usłyszałem "potrzebna zgoda redaktor" (chodziło o P. Ewę Wanat).
      Ukształtowany historycznie język zawiera wiele pułapek, ale one stanowią o jego bogactwie, nie słabości. Inteligentni ludzie potrafią się w tym znaleźć.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka