Dodaj do ulubionych

O kwarantannie domownikow

12.10.20, 18:30
Bo ciągle jakieś dziwne rzeczy można tu przeczytać. To samo mi powiedziano w sanepidzie wcześniej jak dzwoniłam sluzbowo:
§ 5. [Odbywanie kwarantanny wraz z domownikami]
1. Osoba poddana obowiązkowej kwarantannie na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi odbywa ją razem z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. Informuje ona Policję albo organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej o imieniu i nazwisku oraz numerze PESEL i numerze telefonu tych osób, jeżeli go posiadają.

Zrodlo: najnowsze rozporzadzenie jest tam także o oświadczeniu bo niekoniecznie musi być decyzja z sanepidu . sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ustanowienie-okreslonych-ograniczen-nakazow-i-zakazow-w-zwiazku-z-19032694
Obserwuj wątek
   • slonko1335 Re: O kwarantannie domownikow 12.10.20, 19:05
    Że kwarantanną nie objeto domowników, rodzenstwo lub rodzice kwarantowannych sobie normalnie chodziło do szkoly/pracy i że jak nie ma decyzja na domownika to nie ma on kwarantanny. Kilkanascie takich pistiw tu widzialam w ciagu ostatnich 10 dni. G. prawda.
    • malia Re: O kwarantannie domownikow 12.10.20, 19:24
     To nie ma znaczenia co kto sądzi i czy to g... prawda czy nie. Bo o kwarantannie decyduje sanepid, a nie ja sama. U nas się ostatnio wirus rozhulał, zamknęli przedszkole z kwarantanną tak jak piszesz, czyli z rodzinami, ale w średniej szkole kwarantannę mają tylko uczniowie, bez rodziców. Nie wiem dlaczego ktoś tak zdecydował.
    • wapaha Re: O kwarantannie domownikow 12.10.20, 19:36
     To są "nowe" zasady sanitarne- mz wprowadziło je razem z nowym systemem raportowania ( skrócono kwarantannę i zmieniono jej zasady)i testowanie ( testowanie tylko osób z objawami i na koniec kwarantanny)
       • slonko1335 Re: O kwarantannie domownikow 13.10.20, 08:23
        Pracodawca to chyba ma się trzymać przepisów a sanepid na wystawienie decyzji ma ...60 dni. 2. Osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, informuje pracodawcę ojej odbywaniu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
        3. W celu wypłaty osobie odbywającej obowiązkową kwarantannę, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, za okres jej trwania, wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, osoba ta, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, składa pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
        4. Płatnik składek, który nie jest obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, przekazuje oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie to stanowi także dowód usprawiedliwiający nieobecność w pracy w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
        5. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, zawiera:
        1) dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2:
        a) imię i nazwisko,
        b) numer PESEL, jeżeli go posiada,
        c) serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany funkcjonariuszowi Straży Granicznej w ramach kontroli;
        2) dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, i dzień jej zakończenia;
        3) podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2.
  • mid.week Re: O kwarantannie domownikow 12.10.20, 20:22
   No moj kolega pozytywnie przetestowany zglosil w appce wspolmieszkancow i nic. Nawet smsa tamte osoby nie dostaly. Jesli nie wychodzą to z rozsadku, ale w obliczu braku bulek na sniadanie rozsądek pewnie przegra. Jak nie mam nakazu to uwazam, ze mnie on nie dotyczy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka