Dodaj do ulubionych

Wkurzyłam sie z rana.

15.10.20, 09:18

Bo, jeżeli uchwała przejdzie - a duże szanse na to że przejdzie są, od grudnia będę płaciła za śmieci od 15-do 200 zł miesięcznie (z haczykami). Oczywiście segregowane, żeby nie było
Dlaczego?
Bo w Warszawie ma być nowy sposób naliczania - od zużytej wody.
Ok. Ja to rozumiem, bo to w sumie najsprawiedliwszy sposób. Ale - dla osób, które korzystają z sieci wodociągowej.

Ja mam ujęcie własne. Wodociąg położyli u mnie w ulicy dopiero 2 lata temu, ale ciągle jest nie odebrany. Nie mam (na razie) możliwości przyłączenia się do sieci.
Na szczęście, od kilkunastu lat mam kanalizację (tak, tak! mieszkam w stolicy! dzielnica do Warszawy przyłączona w 1957 roku!). Za ścieki płace ryczałtem.

Stawki w takich wypadkach zakładają, że opłata śmieciowa przelicza się tak: 1 osoba zużywa 4 m sześć wody na miesiąc. Za m sześć wody 12,73 zł. Czyli sposób naliczania to liczba osóbX 4m sześć.X12,73
U mnie są to 3 osoby, okresowo 4.

Cholera mnie trzaska, gdy czytam uzasadnienie, dlaczego takie szacunki zużycia wody przyjęto.... Po to by zdopingować gospodarstwo do przyłączenia się do sieci!!! AAAAAA!!!!
Nosz kuźwa. Może by zdopingować MPWiK by wyraził zgodę na przyłączenie?
W dzielnicy wrze. W sąsiednich również.
Stawki zużycia wody są mocno zawyżone.

Zeby nie było. Dzwoniłam do MPWiK by si dowiedzieć o moŻliwość zalożenia liczników na wejściu wody do domu i na kranie do podlewania ogrodu.
No mogę, ale oni (MPWiK) nie mogą zapewnić odczytów... Pozostaje płacić mi ryczałt. Wrrrrrr...
Na bank nie zużywam 12-16 m sześć wody miesięcznie.

jestem przekonana, że wiele osób przestanie wnosić opłatę śmieciową (i tak słabo jest to w naszej dzielnicy kontrolowane) i śmieci masowo zaczną się pojawiać w okolicznych lasach. Na dużo większą skalę niż do tej pory.

tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-oplaty-za-smieci-2020-zalezne-od-zuzycia-wody-kiedy-nowe-zasady-4719733

Obserwuj wątek
    • laura.palmer Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 09:24
      Mnie trafia szlag za każdym razem jak czytam o kolejnych, nieżyciowych i oderwanych od rzeczywistości pomysłach związanych z wywozem odpadów, podczas gdy producenci cały czas mogą bezkarnie pakować swoje produkty w pierdyliard foliowych warstw opakowań. A szary człowiek ma płacić.
    • maliniak665 Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 09:37
      ach... my segregujemy, a ci co wywożą, ładują wszystko jak leci.
      Znajomy jeżdzi na śmieciarce...(wiem, ematka nie ma takich znajomych tongue_out ) no , ale ja mam, i on jeździ i opowiada, jak założyli mu kamery na auto i on pyta kierownika "To jak teraz mamy pracować"? kierownik odpowiada : "Jak dotychczas"
      no to mówi... ładują wszystko jak leci... A jak dają w łapę to lecą i świerki (zimą podobno mega kasę na lewo wyciągają z choinek ) zuzyte opony...wszystko walą do jednego auta.

A nas...szaraczków obarczają ciągle nowymi opłatami....wyższymi.
    • conena Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 09:41
      >Cholera mnie trzaska, gdy czytam uzasadnienie, dlaczego takie szacunki
      > zużycia wody przyjęto.... Po to by zdopingować gospodarstwo do przyłączenia się do sieci!!! AAAAAA!!!!

marna to pociecha, ale u mnie w mieście jest dokładnie takie samo podejście. moi rodzice kupili dom niepodłączony do miejskiej sieci, z szambem, i regularnie co roku otrzymywali pismo z UM z nakazem udowodnienia, że legalnie wypróżniają szambo i wezwaniem do przyłączenia się do sieci, jakby to od nich zależało big_grin
      Polska to piękny kraj, aczkolwiek naszym królem nie powinien być Jezus Chrystus a Stanisław Bareja.
      • effka454 Re: Wkurzyłam sie z rana. 16.10.20, 14:49
        conena napisała:

> Polska to piękny kraj, aczkolwiek naszym królem nie powinien być Jezus Chrystus a Stanisław Bareja.
        >

O borze szumiący! piękne! Czy mogę wykorzystać do sygnaturki? smile
      • kochamruskieileniwe Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 10:42
        do pewnego momentu miałam szczelne szambo i 4 osoby zuzywające wodę. Jedna osoba nawet więcej zuzywała, bo jej choroba i pilegnacja wymagała częstszego mycia/prania itp.
        Wiem co jaki czas było oprózniane szambo o znanej mi pojemności.

Tak wiec, wiem ile (mniej więcej ) zuzywamy wody.
      • effka454 Re: Wkurzyłam sie z rana. 16.10.20, 14:27
        magia napisała:

> jesteś pewna, ze tyle nie zuzywasz? u mnie przy 4 osobach jest 20m3, i nie uzyw
        > amy wanny.

10m3 na 6 osób (dwurodzinny bliźniak) wybierane co miesiąc. Wychodzi trochę powyżej 1,5m3 na osobę miesięcznie
        Mamy tylko prysznice, więc nawet jakby ktoś chciał to w wannie nie popływa wink
        Chociaż był czas kiedy ostro edukowaliśmy młodzież, że pod prysznicem nie stoi się godzinę lejąc wodę, tylko trzeba się zmoczyć, namydlić i spłukać, a zęby myjemy przy zakręconym kranie - wtedy rzeczywiście szło tej wody duuużo więcej.
      • kochamruskieileniwe Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 10:44
        Tak będzie od grudnia według planów. Od ilości zuzytej wody. Z liczników lub ryczałt (4 m sześć. na osobę)
        W całej Warszawie.

Przy obecnym niedoborze środków finansowych w budżecie Warszawy jestem niemal pewna, że podwyżki przejdą.
    • mava Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 10:25
      mnie sie to też nie za bardzo podoba, jedyna sprawiedliwa opcja to byłoby naliczanie od osoby. Niestety, podobno "nie da się bo ludzie oszukują"
      Poza tym większośc mieszkańców stolicy (poczytaj fora lokalne) jest ZA takim naliczaniem opłaty. Zreszta ty też jesteś za takim naliczaniem, jak czytam.
      A poza wszystkim to, umówmy sie, mieszkasz w tzw zielonej Warszawie, przy takich warunkach, o jakich piszesz. raczej nikt w Śródmieściu nie ma ogródka i własnego przyłącza wody. Falenica? mam tam koleżanke. Falenica od zawsze należała do Warszawy (powojennej) a koleżanka dopiero kilka lat temu sama sobie wybudowała łazienke z własnym przyłączem - wcześniej miała wychodek...też Warszawa, jakoby
      I...macie swojego burmistrza, to z nim rozmawiajcie, z radą dzielnicy.
      A "twoja" stawkę płaca WSZYSCY mieszkańcy stolicy, ja też. Czym sie wkurzyłaś? mieszkasz w Warszawie przecież....
      I jeszcze
      "- To stawka wynikająca z coraz wyższych kosztów, które ustawa przerzuciła na mieszkańców. Przyjęliśmy maksymalną stawkę przewidzianą w ustawie, a i tak miasto będzie musiało dołożyć do budżetu systemu gospodarowania odpadami 490 mln złotych rocznie - mówi Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza...
      - Taka stawka wynika też z faktu, że przeforsowana przez PiS nowelizacja ustawy obniżyła maksymalne stawki dla firm. Dzisiaj deficyt dla hoteli, galerii handlowych i biurowców wynosi 200-220 mln zł rocznie. Tylko dlatego, że nie ponoszą one relatywnych względem kosztów opłat - dodaje Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy..."
    • ga-ti Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 10:44
      W dawnych czasach firma 'śmieciowa' sprzedawała worki ze swoim logo, płaciłeś za worek, wystawiałeś go w dniu odbioru i tyle. Wyprodukowałeś mniej śmieci, kupowałeś i wystawiałeś mniej worków, więcej śmieci więcej worków. System sprawiedliwy. Ale oczywiście pojawili się cwaniacy, którzy śmieci do pieca, do lasu, pod kosz przy chodniku, na cmentarz ... no nie da się uczciwie.
      Teraz jest od osoby zadeklarowanej, oszukują na podawaniu liczby osób, wynajmują i nie podają ilości mieszkańców, znów krętactwo. I znów podwyżki.
      Przymierzają się do opłaty od zużytej wody, ale właśnie nie wszyscy są podłączeni do wodociągów, ech.
      Kto traci? Uczciwy uncertain
      • droch Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 11:08
        Wyprodukowałeś mniej śmieci, kupowałeś i wystawiałeś mniej worków, więcej śmieci więcej worków.

Jeden worek na zewnątrz do zabrania, dwa do lasu lub pod kontener na pobliskim osiedlu. Taki to był system.
    • agnesta Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 14:47
      Mnie też ta kwestia podnosi ciśnienie. Nie tyle sposób naliczania od zużytej wody a wysokość stawki.
      Będzie to ogromna podwyżka czyli np. rodzina 4-osobowa będzie płaciła ok 200 zł a czynsze są już i tak wysokie.
      Ewidentnie szukają kasy, nie ma już użytkowania wieczystego a to był z pewnością potężny zastrzyk gotówki.
    • sasha_m Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 15:15
      Nie mogą zapewnić odczytów? Co to znaczy? Ja od 2 lat wysyłam stan licznika do MPWiK smsem, raz na pół roku, też Warszawa.
      Wlasnie policzyłam, wody zużywam ok. 17 m3 na osobę. Razem z podlewaniem, bo nie mam osobnego licznika na ogród. Będę miała problem.
      • kochamruskieileniwe Re: Wkurzyłam sie z rana. 16.10.20, 06:57
        załóz licznik na wejściu wody do ogrodu i odliczaj.
        woda do podlewania nie wlicza się do zużywanej wody w celach gospodarczych.

zainteresuj sie programem małej retencji (są dopłaty do tego programu).
        My wykorzystujemy w ten sposób (oczyszczone) zbiorniki na szambo.
          • sasha_m Re: Wkurzyłam sie z rana. 16.10.20, 13:18
            U mnie inkasent 2 lata temu dwa razy odbił się od drzwi, nie dziwne w środku dnia, za każdym razem zostawiał kartkę z prośbą o wysłanie smsem stanu licznika. Od tamtego czasu dostaje tylko smsy, może to ma coś wspólnego z założeniem profilu w MPWiK? Założyłam, żeby nie dostawać papierowych faktur pocztą.
            • sasha_m Re: Wkurzyłam sie z rana. 16.10.20, 13:23
              A co do zbiorników na szambo, niestety z nich korzystam, nie mam kanalizacji, dopiero w przyszłym roku będą nas podłączać. O liczniku muszę serio pomyśleć, bo nie wyobrażam sobie płacić tyle za śmieci. Ich ilość zredukowaliśmy ostatnio znacznie, nie kupujemy już wody butelkowanej, po której w ciągu miesiąca były się trzy wory plastiku.
    • mamtrzykotyidwa Re: Wkurzyłam sie z rana. 15.10.20, 15:18
      Za śmiecie będzie trochę dużo, u nas jest 110 zł za 4 osoby (może będą podwyżki?), ale sam przelicznik wody jest normalny, tyle się tej wody zużywa. U nas zależnie od miesiąca jest 16 - 20 m3 na 4 osoby, czyli te 4 m3, które przyjęto, to w dolnej granicy.
      Jeśli uważasz, że zużywasz mniej wody, to załóż sobie wodomierz i sprawdź.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka