Dodaj do ulubionych

działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, pomóżc

18.10.20, 11:25
plan nabycia działki nabrał rumieńców. teraz zastanawiam się czy kupić gołą czy z domkiem. mam alergię (mentalną) na obskurne wnętrza więc pewnie taki używany domek byłby do porządnego remontu. lepiej byłoby zbudować samemu, ale jako blokers nie mam doświadczenia z ziemią i trochę mnie to przeraża, o czym trzeba pomyśleć. na pewno trzeba szambo - kilka tys, prąd i woda - zakładam że kupię działkę z doprowadzonymi. sam domek drewniany to 20-30 tys, ale wykończenie, tzn łazienka kuchnia?? ocieplenie? jakieś pozwolenia? wycięcie drzew jeśli będzie konieczne? o czym jeszcze trzeba pomyśleć? nie chciałabym wtopić w dziurę na pieniądze bez dna...
Obserwuj wątek
        • huang_he Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 13:19
          Domek holenderski to nie przyczepa. I wbrew temu, co niektorzy piszą, potrafią nie dosc ze byc nieobskurne, to w dodatku zrobione lepiej niz niejedno mieszkanie. Radzę pojechac i zobaczyc na wlasne oczy. Sama miałam kiedys fatalne zdanie o domkach, ale teraz mam własny i nie zamienilabym na nic innego.
          A przy okazji - akurat jadę je zobaczyc (w tej chwili, wlasnie dojezdzam), bo kolejni znajomi sie zdecydowali i chcą mojej rady.
          • te_de_ka Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 13:45
            O tak, też jestem fanką domków holenderskich, tyle że ten, w którym mieszkałam i mi się podobał, to koszt ok 200 000 pln za nówkę, która nie przypomina przyczepy tylko ergonomicznie zaprojektowany mikro-apartament. Plus taki, że jak mi się okolica znudzi, to kupuję działkę w innym miejscu, organizuję transport ponadgabarytowy i powtórka z rozrywki. Te ok. 50 000 to za używkę?
            • huang_he Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 15:34
              Za używkę. Trzeba pojeździć i pooglądać.
              Kiedyś byłam bardzo, bardzo na nie i planowałam właśnie zbudować domek. Mąż mnie zaciągnął jednak, żebym chociaż te domki zobaczyła i jak już zobaczyłam, to się w jednym zakochałam i kupiłam od razu, nie oglądając żadnych innych.
              Wszyscy moi znajomi, którzy też byli na nie, po krótkim pobycie w moim domku kupili sobie swoje własne i nie bawili się w budowanie. Koszt o niebo mniejszy, a od razu ma się wszystko na gotowo.
              • snajper55 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 05:48
                huang_he napisał(a):

> Za używkę. Trzeba pojeździć i pooglądać.
                > Kiedyś byłam bardzo, bardzo na nie i planowałam właśnie zbudować domek. Mąż mni
                > e zaciągnął jednak, żebym chociaż te domki zobaczyła i jak już zobaczyłam, to s
                > ię w jednym zakochałam i kupiłam od razu, nie oglądając żadnych innych.
                > Wszyscy moi znajomi, którzy też byli na nie, po krótkim pobycie w moim domku ku
                > pili sobie swoje własne i nie bawili się w budowanie. Koszt o niebo mniejszy, a
                > od razu ma się wszystko na gotowo.

Ale nie każdemu się taki barakowóz podoba.

S.
          • snajper55 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 05:44
            huang_he napisał(a):

> Domek holenderski to nie przyczepa. I wbrew temu, co niektorzy piszą, potrafią
            > nie dosc ze byc nieobskurne, to w dodatku zrobione lepiej niz niejedno mieszkan
            > ie. Radzę pojechac i zobaczyc na wlasne oczy.

Też na początku myślałem o takim domku. Pojechałem, obejrzałem i dałem sobie spokój. To jest coś okropnego. Jak kamper. Obrzydliwość.

S.
      • heca7 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 13:06
        Domki holenderskie , te klasyczne są do bólu obskurne.
        Na twoim miejscu poszukałabym działki z jakimś domkiem. Po pierwsze masz wtedy prawie na 100% jakieś szambo, prąd, wodę. I nie musisz szukać pozwoleń na wycięcie drzew pod budowę. Zwykle jest już jakieś ogrodzenie. Pewnie będzie drożej ale domek z czasem można odnowić, rozbudować, przebudować itd.
    • katie3001 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 14:08
      To nigdy nie jest 20-30 tys. Wiem bo kupilismy dzialke z domkiem do remontu. Sciany byly w dobrym stanie. Ale wylanie podlogi, polozenie plytek, glazura i terakota w kuchni i w laziencr, malowanie scian tamze, bialy montaz, szafki kuchenne to byl pierwszy etap. Jakies 15 tys. Dwa lata pozniej wymiana okien, ocieplanie, elewacja, dobudowanie werandy ponad 30 tys.
    • swiezynka77 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 15:20
      nie no, domek drewniany z miejscem na łazienkę i kuchnię to 20-30tys. owszem, trzeba dokupić sprzęty. ale o żadnych kafelkach zcy wylewkach nie ma mowy bo ma już podłogę i ściany drewniane

to nie ma być murowany dom całoroczny
      a co do dzieci to w ogóle nie biorę ich pod uwagę, nawet męża tylko połowicznie
      • aqua48 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 18.10.20, 17:06
        swiezynka77 napisał:

> nie no, domek drewniany z miejscem na łazienkę i kuchnię to 20-30tys. owszem, t
        > rzeba dokupić sprzęty. ale o żadnych kafelkach zcy wylewkach nie ma mowy bo ma
        > już podłogę i ściany drewniane

Co Ty opowiadasz? Podłogę musisz położyć na wylewce, którą trzeba wylać w momencie gdy stawiasz domek. Nikt Ci jej nie przywiezie w kieszeni. W łazience potrzebne są kafelki. Bo łazienka wyłożona drewnem jest ok, ale to musi być drewno specjalnie zapuszczane żeby nie zgniło, bo w łazience utrzymuje się wilgoć. Takie drewno musisz też regularnie konserwować..Podobnie w kuchni koło zlewu.
        • snajper55 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 05:53
          aqua48 napisała:

> Co Ty opowiadasz? Podłogę musisz położyć na wylewce, którą trzeba wylać w mome
          > ncie gdy stawiasz domek. Nikt Ci jej nie przywiezie w kieszeni.

Nie musi. Można domek postawić na bloczkach z drewnianą podłogą. Tak były kiedyś stawiane domki kempingowe.

> W łazience potrzebne są kafelki. Bo łazienka wyłożona drewnem jest ok, ale to musi być drewno
          > specjalnie zapuszczane żeby nie zgniło, bo w łazience utrzymuje się wilgoć. Tak
          > ie drewno musisz też regularnie konserwować..Podobnie w kuchni koło zlewu.

Niekoniecznie. Może być w łazience i kuchni płyta karton-gips. Na Mazurach mam w kuchni blaty drewniane a kafelki tylko nad kuchenką, aby było łatwiej sprzątać. Po bokach zlewu mam blat a za zlewem - okno. Ściany - karton-gips.

S.
    • snajper55 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 06:20
      swiezynka77 napisał:

> plan nabycia działki nabrał rumieńców. teraz zastanawiam się czy kupić gołą czy
      > z domkiem. mam alergię (mentalną) na obskurne wnętrza więc pewnie taki używany
      > domek byłby do porządnego remontu.

Ale są domki i domki. Do czego ma ten domek służyć? Przemyśl to dokładnie. Tylko na lato czy też i na wiosnę/jesień? Jeśli nie tylko na lato to musi być ocieplenie i/lub ogrzewanie. Noce są zimne. Dla ilu osób - czyli ile sypialni czy miejsc do spania?

> lepiej byłoby zbudować samemu, ale jako blokers nie mam doświadczenia z ziemią i trochę mnie to przeraża,

Samej to nie wybudujesz. I tak musi być ekipa. Chyba, że kupisz gotowy domek na narzędzia.

> o czym trzeba pomyśleć.

Przede wszystkim o tym, jaki to ma być domek. Są budki na narzędzia i są wielopiętrowe domki.

> na pewno trzeba szambo - kilka tys,

Na pewno nie szambo. Teraz nie dostaniesz pozwolenia na szambo. Lepsza jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dwa, trzy zbiorniki i dreny rozprowadzające wodę po działce. Robisz raz i masz spokój na lata. Działka się podlewa, za ścieki nie płacisz, co 10 lat wzywasz szambiarzy. Albo i rzadziej.

> prąd i woda - zakładam że kupię działkę z doprowadzonymi.

Dokąd doprowadzonymi? Co najwyżej będą media w drodze i trzeba będzie je doprowadzić. Ja tak dobrze nie miałem... Ciepła woda skąd będzie?

> sam domek drewniany to 20-30 tys,

Hmm...

> ale wykończenie, tzn łazienka kuchnia?? ocieplenie? jakieś pozwolenia? wycięcie drzew jeśli będzie ko
      > nieczne? o czym jeszcze trzeba pomyśleć? nie chciałabym wtopić w dziurę na pieniądze bez dna...

Kilka lat temu ja płaciłem tyle (ale to jest piętrowy dom z bali):

Projekt 2.500
      Mapy 500
      Lokalizacja projektu 2.583
      Kierownik budowy 2.500
      Prąd od sąsiada 1.200
      Ubezpieczenie budowy 1.046

Doprowadzenie wody 5.015
      Doprowadzenie prądu 6.700
      Przydomowa oczyszczalnia 6.500

S.
    • kaskaz1 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 07:05
      Znajomi kupili w tym roku domek drewniany na terenie dawnego ośrodka wczasowego, więc bez własnego wydzielonego terenu , ale z mediami , używany ( nie wiem iloletni) za 40 tys.
      Powierzchnia 30 m2 , 4 miejsca do spania- łżko piętrowe i wersalka . Łazienka , wnęka kuchenna chyba nawet z malutką lodówką .

• jusiakr Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 07:41
      Cena domku moim zdaniem jest niedoszacowana. Nasz model obecnie kosztuje prawie 60.000 (mały, piętrowy domek) i to golas. Do tego dochodzi całe wyposażenie, instalacje itp. Niestety, nasz domek jest postawiony na bloczkach - na dłuższa metę fatalne rozwiązanie - chcemy to zmienić na pełny fundament - koszt to ponad 20 tys zł.
      Na pustej działce kosztów jest dużo - wyrównanie terenu, studnia, pompa, szambo, ogrodzenie, ewentualne nasadzenia lub wycinki drzew, domek, instalacje, wykończenie, wyposażenie itp.
      Na pewno jak chcesz budować, to nie oszczędzać „bo to tylko działka”. Zazwyczaj to się potem mści.
    • purchawka2017 Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 08:00
      Rośnie popularność gotowych domków drewnianych - domki są montowane gdzieś tam i jako gotowe moduły składane na działce , domek taki nie ma fundamentów, stoi na jakichś klockach betonowych. Sąsiad postawił takii na fali covidowej, za taki domek zapłałcił ok. 30 tys. zł - w środku miał wszystkie instalacje, łazienkę wraz z armaturą i jakimś laminatem na podłodze i ścianach, jedyne co zrobił to wstawił meble. Realizacja trwała jakieś dwa miesiace. Trochę tam norowato ale póki wszystko jest nowe i czyste to ok, zwłaszcza za taką cenę. Jak się zastanowi czy działkowanie mu pasuje może postawić porządny domek.
    • spanish_fly Re: działka rekreacyjna z domkiem - dużo pytań, p 19.10.20, 13:10
      Domek na pewno nie będzie kosztował 20-30 tys. Dla perspektywy - drewniany wychodek kosztuje ok. 300-400 zł. Moim zdaniem najwygodniej jest kupić stare gospodarstwo, super jeśli ma już jakieś zabudowania. Teren jest już zwykle jakoś zarośnięty, masz jakieś drzewa owocowe i krzewy, doprowadzony przynajmniej prąd, i jest większa szansa, że w okolicy jest wodociąg. Stary dom, nawet jeśli nie nadaje się do zamieszkania to już zawsze jakiś zaczątek, masz przynajmniej gdzie trzymać narzędzia czy materiały.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka