Dodaj do ulubionych

okuliści, dermatolodzy do walki z Covid

18.10.20, 23:42
co sądzicie o przekwalifikowywaniu lekarzy innych specjalności na lekarzy leczących Covid - to chyba dobry pomysł?
Obserwuj wątek
  • 71tosia Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 00:35
   A co proponujesz? Zostawic ludzi pod opieka hydraulikow? Za kilka dni beda pracowac na stadionie w warszawie, gdzie tworzy sie szpital polowy, wszyscy ktorzy cos w medycynie potrafia, studenci medycyny tez nie tylko okulisci.
   Ps wlasnie podano informacje ze w warszawie nie ma juz ani jednego wolnego respiratora. Od jutra lekarze beda stac przed trudnymi decyzjami kogo odlaczyc by kogos ratowac.
      • beataj1 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 11:54
       Ja osobiście zaczynam myśleć że na dzibdziusie to trzeba położyć krzyżyk. Straty są już nieodwracalne. Pół roku życia towarzyskiego ograniczonego do telefonów, komunikatorów, chatów, aplikacji, instagramów i social mediów. Pół roku bez dostępu do nauczycieli, treningów i lasów.

       Szkody są nie do naprawienia. łatwiej będzie zrobić nowe pokolenie niż próbować ratować to. Przy skali traumy i strat.
       Zatrudnić towarzystwo do szpitali i niech przetrwają najsilniejsi. A biorąc pod uwagę ich dramatyczną kondycje pewnie nie przetrwa nikt.
    • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 11:59
     trochę za lakonicznie odpisałam: mając dwóch pacjentów przez podłączeniem do wyboru- podłączają tego, który lepiej rokuje
     Mając pacjenta podłączonego nie powinni odłączać tylko czekać aż umrze, ale - mając pacjenta z lepszymi rokowaniami odłączą tamtego i podłączą tego- stan wyższej konieczności, dobra równorzędne (życie i życie)- wyłączenie winy, nie ma odpowiedzialnosci karnej
     • nutella_fan Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:49
      Właśnie słucham Prof. Matyja w wywiadzie wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26411316,prof-matyja-covid-nie-zawsze-zabija-ale-dobija-naszych-chorych.html#do_w=46&do_v=58&do_a=286&s=BoxNewsLink
      Facet twierdzi, że nigdy nie będą odłączać od respiratora, bo to nieetyczne. Wiem, że to trochę hardcorowe pytanie, ale na serio będą odłączać?
      • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:53
       A etyczne byłoby pozostawienie człowieka mającego szansę na wyzdrowienie po podłączeniu do respiratora bez pomocy i utrzymywanie na respiratorze człowieka, o którym wiadomo, że czeka się tylko na śmierć? To są dramatyczne wybory, których lekarze będą dokonywać we własnych sumieniach i każdy może do tego podejść inaczej. Odpowiedzialności karnej za to nie będzie w każdym razie, więc mają prawo dokonać takiego a nie innego wyboru.
      • madami Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 19:01
       Respirator nie jest tu uniwersalnym lekiem na całe zło bo wiąże się z wieloma zagrożeniami, w szczególności dla osób starszych o bardzo kruchych naczyniach

       www.cxnews.pl/wentylacja-nieinwazyjna-ma-juz-stale-miejsce-w-medycynie,651.html

       Nieprawidłowo prowadzona wentylacja może nasilać uszkodzenie płuc, może też sama z siebie powodować ich uszkodzenie lub wywoływać powikłanie związane z nadmiernymi ciśnieniami i nadmiernymi objętościami generowanymi przez respirator. Powodują one zmiany w płucach.
       Istnieje jeszcze inne zagrożenie, związane z toksycznością tlenu. Tlen, jak każde lekarstwo, jest bardzo precyzyjnie miareczkowany podczas wentylacji, jednak przy zbyt dużych stężeniach może się okazać szkodliwy. Mimo, że wiemy o zagrożeniach jakie się z tym wiążą, czasami jesteśmy zmuszeni do stosowania wysokich stężeń w celu ratowania życia pacjenta.
       Kolejną grupą zagrożeń są infekcje. Naszą zmorą na oddziałach intensywnej terapii są zakażenia wewnątrzszpitalne, czyli te infekcje, które są przenoszone między pacjentami.
       Przy wentylacji klasycznej mamy jeszcze bardzo charakterystyczną dla tej techniki infekcję
       – u około 20% pacjentów dochodzi do czegoś, co nazywamy – zresztą nieprawidłowo – respiratorowym zapaleniem płuc. Coraz częściej używamy innej nazwy dla tego schorzenia, mówimy o zapaleniu płuc związanym z wytworzeniem sztucznej drogi oddechowej czyli z intubacją pacjenta. Pojawia się ono przez dostanie się zakażonej wydzieliny do górnych dróg oddechowych chorego. Dzieje się tak w momencie, gdy między ściankami tchawicy
       a mankietem uszczelniającym wprowadzoną rurkę intubacyjną pojawia się nieszczelność. Prostą metodą zapobiegania tego typu zapaleniom jest umieszczanie pacjenta w pozycji półsiedzącej, tak, żeby wezgłowie łóżka było uniesione o 30-45 stopni. Inna teoria tłumacząca powstawanie zapalenia płuc mówi o tym, że wewnątrz rurki intubacyjnej powstaje pewnego rodzaju biofilm z bakterii, które tworzą błonę i stają się bezpośrednią przyczyną takiego zakażenia.
       Występujące przy wentylacji klasycznej zapalenia płuc przyczyniają się niestety do wzrostu śmiertelności wśród chorych. Tak się zdarza na całym świecie, chociaż dzięki temu, co się nazywa pakietem respiratorowym – czyli zestawowi specjalnych działań pielęgnacyjnych i terapeutycznych – te zapalenia płuc zdarzają się dużo rzadziej. Dzieje się tak również dlatego, że coraz częściej unikamy intubacji czyli umieszczania rurki w tchawicy.
       • nastjaa Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 19:08
        madami napisała:

        > Respirator nie jest tu uniwersalnym lekiem na całe zło bo wiąże się z wieloma z
        > agrożeniami, w szczególności dla osób starszych o bardzo kruchych naczyniach
        >
        >

        Uważasz, że przychodzi taki nieoddychający pacjent i na wszelki wypadek dają go na respi? Albo lekarze ot tak wybierają sobie respi lub np. Cepap w zależności na co mają ochotę? Serio????
        • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 20:18
         nastjaa napisała:


         > Uważasz, że przychodzi taki nieoddychający pacjent i na wszelki wypadek dają go na respi? Albo lekarze ot tak wybierają sobie respi lub np. Cepap w zależności na co mają ochotę? Serio????

         do pandemii rzeczywiście nie dawali.
         Niestety covidowa histeria i u lekarzy wyłączyła myśleniesad i zaczęli podłączać pod respiratory pacjentów, którym wcześniej pozwolono by odejść tylko pod tlenem i w morfinowej śpiączce.
   • brenya78 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 08:41
    "Ps wlasnie podano informacje ze w warszawie nie ma juz ani jednego wolnego respiratora. Od jutra lekarze beda stac przed trudnymi decyzjami kogo odlaczyc by kogos ratowac"

    Jakieś bajki opowiadasz. Przecież wg Ciebie szczyt zachorowań był w połowie kwietnia! A epidemia absolutnie nie przebiega tak jak ja prognozowalam, bo ja się nie znam i nie rozumiem logarytmów, krzywych stochastycznych i wykladniczych. Więc to co dzieje się teraz nie może być prawda. Nie wiem więc o jakich respiratorach piszesz...
  • mia_mia Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 03:20
   Pomysł, biorąc pod wagę sytuację, może nie byłby najgorszy, gdyby od pół roku uczyli się jak najmniej zaszkodzić pacjentowi. Równie dobrze mogłyby to być pielęgniarki czy studenci medycyny, ale chociaż minimalnie przeszkoleni, niestety zima zaskoczyła drogowców, były ważniejsze sprawy wybory, kłótnie o stołki i inne takie nie pilne sprawy.
  • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 08:16
   Moj okulista oraz dermatolog maja kalendarz wypelniony po brzegi.
   Myslisz ze w czasach covid ludziom zaćma sama schodzi a wysypki i czyraki sie chowają?
   Poza tym opieka nad covidowcem to glownie badania i leki. Wystarczy wykwalifikowany personel ktory potrafi osluchiwac ( okulista raczej nie ogarnia roznic w szmerach plucnych) i podawac leki wiec tu raczej uklon w strone pielegniarek.
   Do do reszty - na nic trudy szukania personelu.
   Obsluga respiratora wymaga ogromu umiejetnosci i wiedzy z anestezjologii i zaden lekarz ktory nie pracowal na OIT tego nie ogarnie. Wydolnosc systemu moze byc mierzalna w ilosci gotowych do pracy lekarzy ktorzy potrafią sprawowac opieke i poprawnie obslugiwac respirator tak zeby pacjenta nie dobić a nie w ilosci wszystkich innych lekarzy. Jak ktos normanie dzieci w POZ i zajmuje sie babciami z cukrzycą i na nadcisnieniem to nie oczekuj, ze samo „lek” w nazwie sprawia ze moze isc na wysoko wyspecjalizowane oddzialy.
   Rownie dobrze mozesz tam posłać ortodonte.
    • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 11:48
     ksawery.bar napisał:

     > będzie klauzula dobrego samarytanina, więc każdy bezie mógł obsługiwać respirat
     > or i nie będzie ponosił konsekwencji, gdy pacjent umrze


     Ja wiem, ze ty jesteś pisowski troll, ale zastanów się przez minutę- co mianowicie pomoże klauzula samarytanina, kiedy ludzie zaczną licznie umierać z powodu wadliwie przeprowadzonej intubacji?
    • ichi51e Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 10:07
     Jak dlugo moze poczekac? „ Jednak, kiedy soczewka zaczyna mętnieć, widzialność staje się coraz gorsza w odbiorze. Są to pierwsze symptomy wskazujące na zaćmę . Jeżeli zmętnienie zaczyna wypełniać całą soczewkę, wówczas dochodzi do ślepoty. Na takim poziomie człowiek będzie mógł jedynie odróżnić dzień od nocy lub światło od cienia.”
         • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 13:44
          dżizas, skoncz z tymi respiratorami.

          wez wygoogluj jak działa respirator i jak działa na osobę z ciezkim przebiegiem covid.
          zobrazuje ci.

          płuca zajęte stanym zapalnym tak mocno, że nie są w stanie samodzielnie pracowac.
          człowiek zostaje znieczulony, wprowadzony w śpiączkę, a dzięki wprowadzonej do tchawicy rurki intubacyjnej respirator tłoczy powietrze wprost do płuc dzięki tzw dodatniemu ciśnieniu.
          problem z tym, że płuca sa w stanie zapalnym, zapadnięte, bez sprężystości.
          siła respiratora jest kilkudziesięciotrotnie wyższa niż siła z jaką naturalnie oddycha człowiek
          ale płuco jest zapadnięte i nie da się mimo tej siły wtłoczyć w nie powietrza
          co więcej siła jest tak ogromna że uszkadza to płuco jeszcze bardziej a pacjent niestety umiera

          kluczem jest więc przyjmowanie pacjentów w dobrym stanie,
          a przyjmujemy w krytycznym.
          dlatego statystyki sa tak fatalne.
          ale tak czy siak nie panujemy nad zaostrzonym procesem zapalnym jaki powoduje covid.
          i nie sposób przewidzieć jakie u chorego bedzie powodował zniszczenia w płucach
          tym samym co da respirator.

          to nie jest remedium na problemy ani magiczna różdżka.
          to jest narzędzie terapeutyczne - działające w określonych przypadkach.
          • 71tosia Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 15:35
           pytam wiec jeszcze raz, szpitali nie uruchamiajmy, lekow nie stosujmy bo nie dzialaja, a do respiratow nie ma sensu podlaczac? Moze napisz co wiec robic z chorym ktory sie dusi? Zostawic w domu czy przed szpitalem? Bo tych w lepszym stanie nawet nie ma co wiesc do szpitala, mala sznasa ze zostana przyjeci.
           • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 18:20
            71tosia napisała:

            > Moze napisz co wiec robic z chorym ktory sie dusi?

            dotąd w takiej sytuacji podawało się tlen + leki, o ile takie były.
            Jak leki nie działały (bakteryjne lub wirusowe zapalenie płuc) lub ich brak (POCHP, rak płuc czy covid właśnie), to duszącego się chorego humanitarnie wprowadzało się pochodnymi morfiny najczęściej, w śpiączkę, w której odchodził.
            Rozłożyliście swoim obłędem ochronę zdrowia tak, że nawet na tanią morfinę brakuje już środków?
      • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:08
       pyza-wedrowniczka napisała:

       > Jak pacjent zaćmy będzie czekał to może stracić wzrok.
       >
       > Czasami myślę, że jakbym miała na coś zachorować teraz to wolę covid niż cokolw
       > iek innego, bo na covid przynajmniej będą mnie leczyć, a wszystko inne odeślą n
       > a potem.

       Leczyć??? Będą cię podtrzymywać przy życiu mając nadzieję, że sama zwalczysz wirusa.

       S.
        • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:21
         triss_merigold6 napisała:

         > Biorąc pod uwagę, że 80% ma go bezobjawowo, a z pozostałych znakomita większość
         > przechodzi lajtowo, to spoko.

         Co spoko? To że umierający na covid ludzie powoli wypełniają szpitale? To że nie będzie dla ciebie miejsca? Albo dla twojego bombelka gdy złamie nóżkę? No tak, przyjmiesz to lajtowo...

         S.
          • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 13:35
           triss_merigold6 napisała:

           > Na covid to umiera akurat niewiele osób. Znakomita większość umiera na coś zupe
           > łnie innego, a covid mają przy okazji.

           Są i tacy. Ale z powodu covida umarło jak na razie 3.721 osób.

           Ale nie to jest najgroźniejsze. Najgroźniejsze jest zablokowanie służby zdrowia zajętej ratowaniem covidowców, która nie będzie zajmować się przypadkami niezagrażającymi życiu, na przykład złamaną nogą czy bólem brzucha (który może okazać się wrzodem żołądka lub bolącym wyrostkiem).

           S.
      • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:29
       71tosia napisała:

       > Wiec tak - zacma bedzie musiala poczekac, to nie jest sytuacja zagrazajaca zyciu.

       i w ten właśnie sposób covidowa histeria powoduje ofiary wśród pozostałych.
       W przeciwieństwie do covid, na którego nie ma skutecznej terapii zawały, udary, tak, zaćmy też, umiemy skutecznie leczyć. Ale nie będziemy tego robić i ich ofiary będą umierać, bo siły i środki zostały rzucone na nieskuteczne i nieefektywne "leczenie" covida.
        • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:49
         moze to niepoprawne co powiem, ale nie można wszystkich sił przerzucić na covid.
         to jest zachowanie typu "mój bol jest wiekszy niż twoj"
         niestety, ale zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w USA przeżywalność osób trafiających pod respirator w wieku powyżej 70 lat wynosiła od 1 do 2,5 %
         to znaczy że 99% ludzi i tak umrze.
         i to było w stanach gdzie pod respirator trafiali ludzie w stanie gdy nadawali się by go pod nim kłaść - u nas trafiają w stanie krytycznym, wożeni dodatkowo od szpitala do szpitala, bez zadnej pomocy. Podlaczają ludzi by ich chwile potem odłączyć.
         osobiście uważam więc, że trzeba delegować czesc anestezjologów do tych ludzi - ale nie może być tak, ze sercowcy czy onkologia pozbawiona jest zabiegów. brutalna prawda jest taka, że ci ludzie przynajmniej mają szanse na życie. i to sporą. Odbiera im ją iluzja leczenia osób z covid, które w przerażającej wiekszości nie mają szans na ratunek. i to uważam za nieuczciwe, każdy powinien mieć takie same szasne a pozostałe choroby nie znikają. w chwili obecnej jakby zrobić zestaweienie kto wychodzi spod respiratora żywy - to moze się okazać, że nieliczni. A gdzieś w domach raczysko pożre do reszty dziesiatki tysiecy pacjentów którzy mieli szansę na operację ratującą życie zanim nowotwór się rozhula - a nim ją odebrano.
         To są trudne decyzje - ale nie możemy walczyć z jedną chorobą wszystkimi zasobami. To zwyczajnie nie fair.
       • brenya78 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 10:20
        "i w ten właśnie sposób covidowa histeria powoduje ofiary wśród pozostałych.
        W przeciwieństwie do covid, na którego nie ma skutecznej terapii zawały, udary, tak, zaćmy też, umiemy skutecznie leczyć. Ale nie będziemy tego robić i ich ofiary będą umierać, bo siły i środki zostały rzucone na nieskuteczne i nieefektywne "leczenie" covida."

        Czy ty jesteś normalna? Ludzie mają umierać w domu, bez szpitala, bez lekarza, bo szpitale i lekarze MUSZA w tym momencie robić operacje zaćmy i leczyć wysypki?
        • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 11:43
         brenya78 napisała:

         > Czy ty jesteś normalna?

         oczywiście.

         > Ludzie mają umierać w domu, bez szpitala, bez lekarza, bo szpitale i lekarze MUSZA w tym momencie robić operacje zaćmy i leczyć wysypki?

         nie, dlatego, że covidowcom NIE UMIEMY POMÓC. A pozostałym owszem.
         Alergolog ani okulista covidowcowi nie pomoże. Well, zakaźnik też nie.
         Covidowcom należy zapewnić pomoc w postaci łóżka z tlenoterapią, kroplówek z lekami przeciwgorączkowymi i nawadniającymi, w najgorszym przypadku morfinę, tak jak to dotąd się odbywało, głównie w sezonie grypowym w przypadkach niereagujących na leki zapalenia płuc.
         Personel ochrony zdrowia jest z tym doskonale zaznajomiony, zapewniam cię.
         • brenya78 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 13:05
          "nie, dlatego, że covidowcom NIE UMIEMY POMÓC."

          Czy ty rozumiesz że ta pomoc polega na wspomaganiu oddychania? Przecież nie robi się im operacji.


          ""Covidowcom należy zapewnić pomoc w postaci łóżka z tlenoterapią, kroplówek z lekami przeciwgorączkowymi i nawadniającymi, w najgorszym przypadku morfinę, tak jak to dotąd się odbywało"

          No to należy czy należy leczyć czyraki, bo sama sobie przeczysz. Przecież do tej tlenoterapii też chyba potrzeba lekarzy, i o to się rozchodzi. Że są bardziej potrzebni duszącym się covidowcom niż zaćmie i wysypce.
       • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:13
        alicia033 napisała:

        > 71tosia napisała:
        >
        > > Wiec tak - zacma bedzie musiala poczekac, to nie jest sytuacja zagrazajac
        > a zyciu.
        >
        > i w ten właśnie sposób covidowa histeria powoduje ofiary wśród pozostałych.

        Nie covidowa histeria, tylko covidowa pandemia. Przecież od pół roku o tym się mówi. Spałaś? Pandemia niepowstrzymywana spowoduje krach w służbie zdrowia, ostrzegano. Krach w służbie zdrowia spowoduje śmierć wielu chorych osób z powodu braku miejsc w szpitalach, ostrzegano. I co władza zrobiła? Otworzyła szkoły. No to mamy to, przed czym ostrzegano. Będą ludzie umierać z powodu złamanej nogi czy wrzodów żołądka. Bo bombelki musiały chodzić do szkoły.

        S.
        • triss_merigold6 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:17
         Dlatego, że świr polega na diagnozowaniu w pierwszej kolejności covid, a dopiero potem udzielaniu pomocy medycznej. Sorry, człowiek szybciej umrze na zawał, z powodu pęknięcia tętniaka czy zapalenia otrzewnej, gdzie wymagana jest natychmiastowa reakcja medyczna, niż z powodu covidu.
         Tak, bombelki muszą chodzić do szkoły, bo to przyszłość kilkunastu roczników, a nie tych paru osób, które zmarły wyłącznie z powodu koronawirusa, a przy okazji miały 90 lat.
         • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:24
          triss_merigold6 napisała:

          > Tak, bombelki muszą chodzić do szkoły, bo to przyszłość kilkunastu roczników, a
          > nie tych paru osób, które zmarły wyłącznie z powodu koronawirusa, a przy okazj
          > i miały 90 lat.

          Nie muszą. Ale sporo ich za to chodzenie zapłaci. Może akurat twoje zapłacą. Zdrowiem a może i życiem. Bo nie będzie dla nich miejsca w szpitalu, zapełnionym ludźmi zarażonymi przez bombelki.

          S.
     • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:07
      ichi51e napisała:

      > Jak dlugo moze poczekac? „ Jednak, kiedy soczewka zaczyna mętnieć, widzialność
      > staje się coraz gorsza w odbiorze. Są to pierwsze symptomy wskazujące na zaćmę
      > . Jeżeli zmętnienie zaczyna wypełniać całą soczewkę, wówczas dochodzi do ślepot
      > y. Na takim poziomie człowiek będzie mógł jedynie odróżnić dzień od nocy lub św
      > iatło od cienia.”

      No i taki ślepy może sobie poczekać, aż lekarze nie będą się zajmować przypadkami zagrożenia życia.

      S.
   • snajper55 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 20.10.20, 12:05
    leann32 napisał(a):

    > Moj okulista oraz dermatolog maja kalendarz wypelniony po brzegi.
    > Myslisz ze w czasach covid ludziom zaćma sama schodzi a wysypki i czyraki sie c
    > howają?

    Lekarze najpierw zajmują się stanami zagrożenia życia, czyraki, wysypki i łupież zostawiając na spokojniejsze czasy.

    S.
   • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 10:37
    Pisia wladza nie za wiele mogla zrobic bo chocby diabłu dusze Jarka obiecala (inna sprawa ze nawet diabel by nie chcial) to nie wyczaruje personelu.
    Instruktor narciarstwa moglby przyslac nawet i 140 tysiecy resporatorow - ale bez ludzi bedzie to 140 tysiecy paczek elektroniki.
    Sam zakup pedzla i farby nie pomaluje ci sciany w domu.
    A my mamy malo pędzli, troche kiepskiej farby i zero dodatkowych malarzy. Nie bronie pisu - ale odnosze wrazenie, ze nie mogli za wiele zrobic.
    Poza tym my mamy kryzys w sluzbie zdrowia od dawna. Jesli na operacje enoprotezy biodra czeka sie 7 lat a na wizyte u enokrynologa na nfz 3 lata - to znaczy ze sluzba zdrowia jest niewydolna od dawna - a nie od tygodnia. Jest zwyczajnie niewydolna w kolejnej gałęzi, zadna nowosc.
     • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:17
      mogli, mogli.
      przewidziałby ktoś kilka lat temu, że jak na drugim końcu świata ktoś żre zupę z nietoperza to taki będzie finał? dla polski? za wiele wymagasz smile
      serio. nie bronie tej nieudolnej władzy ale to tak jakby dziś wybuchła wojna a wszyscy sie dziwili czemu Polska ma trochę starej floty, pare Migów i trochę ludzi w wojsku i zadawał pytanie co władza robiła od 39 roku.
      Nie. Nie bylismy gotowi, nikt nie jest gotowy na pewne scenariusze. Służba zdrowa ledwo zipie i trudno żeby zamiast wydawać na onkologię, kardiologię czy ortopedię oraz leczenie ratujące życie wydawać kase i przygotowowywac latami na to, że jakaś kiedyś epidemia moooooże nastąpi. Wieszali by na nich psy. I slusznie.
  • mary_lu Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 11:59
   Bardzo dobry, przecież respirator to tylko średniej wielkości pudło z kilkoma kabelkami i rurą, a covid go jedna choroba, potwierdzona testem. Na oiomie ciagle podaje się może z 20 leków wszystkim pacjentom jak leci, dawki różnią się raptem o jakieś miligramy i mililitry.

   Jeden dzień szkolenia, a jak ktoś ma kurs pierwszej pomocy to pół. Ci, którzy latami się uczyli to po prostu słabo łapali.
   • 71tosia Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:18
    a co proponujesz by hydraullicy i mechanicy samochodowi zajeli sie pacjentami w przepelnionych szpitalach? Napisz cos konstruktywnego prosze. I nie pisze ze trzeba bylo szkolic (trzeba bylo) - napisz co nalezy zrobic DZIS.
    ps za chwile nawet dentysta bedzie musial leczyc covid- takie sa niestety realia.
    • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:26
     g...wno można zrobić.
     takie są fakty.
     mozesz wyslać do zakaźnego dematologa, dentyste lub hydraulika - efekt bedzie ten sam.
     ukoi to nieco sumienie, uspokoi naród - ale w rozliczeniu zero jedynkowym dalej nie zmienia to faktu, ze te osoby nie mają umiejętności ani kwalifikacji by robić cokolwiek.
     to nie jest konstruktywne działanie.
     wiem, ze chciałabyś usłyszeć że są rozwiązania i tylko głupota rzadzących blokuje ich wdrożenie - ale świat nie jest czarno biały. rozwiązania po prostu brakuje - nawet gdybys miała dziś na stanowisku najlepszego polityka opocyzji czy samą wróżkę z nieba - nie wyczaruje kilku tysięcy gotowych do pracy anestezjologów i specjalistów z doświadczeniem pracy na OIT. Takich ludzi szkoli się latami. Takich ludzi na codzień nie ma bo nie są potrzebni - bo jeśli normalnie w PL było zajętych 10% wszystkich dostępnych respiratorów to tyle było personelu. Nie zdobędziemy lekarzy w parę miesięcy bo sa potrzebni. Jedynym skutecznym sposobem byłoby pozyskanie ich zza granicy ale tak się nieszczęsliwie składa że tam też są potrzebni. WIęc jesteśmy w czarnej d..,..pie.
     • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:33
      l
      > mozesz wyslać do zakaźnego dematologa, dentyste lub hydraulika - efekt bedzie t
      > en sam.
      > ukoi to nieco sumienie, uspokoi naród - ale w rozliczeniu zero jedynkowym dalej
      > nie zmienia to faktu, ze te osoby nie mają umiejętności ani kwalifikacji by ro
      > bić cokolwiek.
      > to nie jest konstruktywne działanie.


      O to, to, to. To są ruchy pozorowane, bo innych nie są w stanie zrobić. Więc będą krzyczeć, że już zapełnili wszystkie stanowiska w szpitalach polowych, nie dodając, ze dentystami. A równie dobrze mogliby hudraulikami.
            • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 15:01
             71tosia napisała:

             > ale jedyny lek jaki mamy? No chyba ze jablka w kroplowce bada podawac?


             Tosiu, leki na koronawirusa są podawane w ramach szeroko pojętego eksperymentu medycznego, metodą prob i błędów, coś się tam próbuje, ale to musi decydować zakaznik w związku z tym owszem, student medycyny czy studentka pielęgniarstwa może tę kroplówkę podłączyć, ale z czym? Faktycznie chyba z jabłkami. Bo nie ma na tyle zakazników, żeby decydowali jesli będzie 20 tys przypadkow dziennie.
              • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 15:27
               71tosia napisała:

               > wybor jest taki albo te kroplowke poda dentysta czy hydraulik czy nikt, to nie


               Ale CO ty chcesz podawać w tej kroplówce? Ten dentysta ma decydować??? Bo chyba nie sądzisz, że w każdym przypadku przy takiej liczbie zachorowań będą konsultować z zakaznikiem. To równie dobrze moze hydraulik decydować w takim razie
                • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 15:43
                 71tosia napisała:

                 > a co ty proponujesz?
                 > Sprawdzialas ilu jest zakaznikow w Polsce? To moze to zrob

                 "Według Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych – aktywnie zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19 jest 462. Z tego 38 jest w wieku emerytalnym, 78 to rezydenci bez specjalizacji, a tylko 356 to specjaliści chorób zakaźnych w wieku aktywności zawodowej. To niewielu, biorąc pod uwagę, że obecnie liczba hospitalizowanych przekracza 4 tys."

                 No i właśnie o tym piszę- nie ma. Nie ma i nie będzie. A ortopeda/stomatolog czy tam ginekolog nie zaordynuje kroplówki z "lekiem na covid"
                  • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 16:38
                   71tosia napisała:

                   > wiec sama sobie odpowiedziałaś nie ma mozliowsci by 462 zakaznikow poradzialo s
                   > obie z, nie z 4 tys

                   Pisalam o tym już chyba 3 posty temu. Nie ma zakaznikow a zatem nikt nie zaordynuje składu i dawkowania tej legendarnej kroplówki z lekiem na covid. Albowiem gdyż ortopeda/stomatolog nie wywróży go w szklanej kuli.

                   Pytam wiec co nalezy zrobic? Nic?

                   Nie pozorować ruchów i nie kierować stomatologów na te oddziały. Bo zawalimy leczenie innych chorych a tym z covidem i tak nie pomogą. Można kierować studentów pielęgniarstwa i medycyny oraz wojsko do prostych pielęgnacyjnych zabiegów. Nie opowiadać natomiast ludziom że skierowanie tam lekarzy dowolnych specjalności cokolwiek da.
                   • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 18:31
                    daniela34 napisała:


                    > Nie ma zakaznikow a zatem nikt nie zaordynuje składu i dawkowania tej legendarnej kroplówki z lekiem na covid. Albowiem gdyż ortopeda/stomatolog nie wywróży go w szklanej kuli.

                    zakaźnik też nie, gdyż, suprise!: NIE MA LEKU SKUTECZNEGO NA COVID.
                    NIE MA!!!
                    Lekarze-zakaźnicy w przypadku covida są w najlepszym przypadku podobnie skuteczni i pożyteczni, co interniści.
                    W rzeczywistości najprawdopodobniej mniej, bo interniści przynajmniej są w stanie leczyć choroby ze swojej specjalności, natomiast na covid19 terapii (póki co) żadnej nie ma. Albo organizm pacjenta, przy leczeniu objawowym (głównie przeciwgorączkowym i tlenoterapii, czasami niewydolności nerek, udaru czy zawału) zwalczy infekcję albo nie.
                    • daniela34 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 18:37
                     alicia033 napisała:

                     > daniela34
                     >
                     > zakaźnik też nie, gdyż, suprise!: NIE MA LEKU SKUTECZNEGO NA COVID.
                     > NIE MA!!!


                     Wiem, że leku jako takiego nie ma, dlatego napisalam o legendarnej kroplówce. Natomiast na odziałach zakaznych w przypadku chorych w poważnym stanie stosowano rozmaite praktycznie eksperymentalne koktajle leków no i ten kontrowersyjny remdesivir.
                     Tak czy owak ortopeda/stomatolog/okulista/urolog czy ginekolog nie zaordynuje żadnego leczenia.
                     • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 18:55
                      daniela34 napisała:
                      > Natomiast na odziałach zakaznych w przypadku chorych w poważnym stanie stosowano rozmaite praktycznie > eksperymentalne koktajle leków no i ten kontrowersyjny remdesivir.

                      a ponieważ jak dotąd wszystkie były bezskuteczne, to nie ma żadnego cienia do przypuszczeń, że jakikolwiek koktajl zadysponowany przez polskich zakaźników mógłby okazać się skuteczny. Nie mamy dopuszczonej do zastosowania leczniczego żadnej substancji leczniczej, której nie mają gdzie indziej. Więc sorry ale naprawdę lekarz-zakaźnik w polskim szpitalu "prochu" na covid nie wymyśli.

                      > Tak czy owak ortopeda/stomatolog/okulista/urolog czy ginekolog nie zaordynuje żadnego leczenia.

                      zakaźnik też nie, bo go nie ma.
                      A środki przeciwgorączkowe, nawadniające i podłączenie do tlenu może zlecić tak samo ginekolog jak zakaźnik.
      • mary_lu Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 13:01
       Od lat z tego powodu zamyka się szpitale.

       Od lat na niemal każdej uczelni medycznej kształci się ponad polowe lekarzy płatnie, na english division, oni są zza granicy i nigdy pracy w Polsce nie planowali. Ale naszemu krajowi niepotrzebne te moce przerobowe uczelni. Po zamknięciu szkół medycznych liczba kształconych pielęgniarek spadła ponad dziesięciokrotnie, ale to tez drobiazg. Nikt tego nie zauważył, nikt nie przewidział, wiec teraz te garstkę medyków co jeszcze nie uciekła, weźmie się w niewolę i niech sobie radzą. A jak ktoś zarazi siebie albo rodzinę i umrą, jak ktoś padnie ze zmęczenia, jak będzie ktoś mieć ptsd, albo trafi do pudła za błąd, no to oj tam. Ani rzadu, ani Karyn to nie obchodzi. Rączki umyte.
       • yuka12 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 22:46
        Racja. Od ponad 10 lat czytam o kiepskiej dostępności do lekarza w Polsce, a o niewielkiej ilości miejsc na różnych specjalizacjach słyszałam już ze 20 lat temu. Emigracja tylko powiększyła niedobór personelu medycznego. Ale niektórzy dyskutanci z dużych miast z prywatnymi karnetami w Medicoverze zdają się dopiero teraz budzić z letargu 😂. No nie ma lekarzy i pielęgniarek, niemożliwe 🤣. W dodatku dopiero teraz doszło do tych osób, że jest ktoś taki jak opiekun medyczny 😄.
        Czasami sobie myślę, czym te osoby żyły i co czytały/oglądały, że tak mało wiedzą o kraju, w którym żyją.
     • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 12:52
      leann32 napisał(a):

      > Takich ludzi na codzień nie ma bo nie są potrzebni - bo jeśli normalnie w PL było zajętych 10% wszystkich dostępnych respiratorów to tyle było personelu.

      90% z tych, którzy z powodu covid trafiają pod respirator i tak umiera.
      Więc nawet gdybyśmy mieli i personel i respiratory to sytuację poprawiłoby to bardzo nieznacznie.
      Na poziomie indywidualnego Kowalskiego to oczywiście jest ważne, czy akurat jego babcia przeżyje covid dzięki podłączeniu pod respirator czy nie ale na poziomie decyzji o tym, na co wydawać pieniądze publiczne powinno się liczyć jak najbardziej optymalne ich wykorzystanie. Do covidowej histerii było to oczywiste, niestety covid zabił także racjonalne myśleniesad.
      • 71tosia Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 13:05
       skad te dane? Skoro smiertelnosc na COVID to 1-2% (a jak pamietam to twierdzialas ze znacznie mniej) to umieralnosc tych pod respiratorami nie jest 90%. Babci pod respirator nikt za chwile nie podlaczy (pewnie bedzie limit wiekowy jak w Lombardii) ale twoja szansa na ten respirator sie jednak troche zwiekszy jezeli zachorujesz powanie jezeli kolezanka z zacma poczeka na swoja operacje kilka tygodni
       • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 13:09
        z USA. przeżywalność osób powyżej 70 rż w stanach wynosiła między 1-2% przy czym podpinani byli w stanie który na to pozwalal
        W polsce podpinają ludzi w stanie krytycznym bo w takim trafiają do szpitali.
        Tłoczenie powietrza w płuca zajęte tak ogromnym stanem zapalnym to przedłużanie agonii - nic więcej, szczególnie u starszych osób, niestety.
         • leann32 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 13:34
          nie zaćmy. ale np. onkologicznych. chodzi o nie pozostawienie reszty społeczeństwa bez dostępu do operacji z powodu skierowania 100% sił na walkę z chorobą gdzie przeżywalność pod respiratorem nie przekracza kilku procent.
          Jeśli dziś odmawiasz komuś z nowotworem operacji bo nie ma anestezjologa, a ktoś ma nowotwór w Ii fazie, dobrze rokuje, ma szanse na wyleczenie - to odsyłając anestezjologa do chorego na covid który na 99% umrze - postepujesz nie fair.
          nie badz jak dziecko i nie oczekuj magicznych rozwiązań buntując się jak coś jest nie po twojej myśli.
          po prostu zrozum i pojmij - że są sytuacje w życiu w których nie ma rozwiązania. Polska własnie jest w takiej sytuacji.
        • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 13:16
         leann32 napisał(a):

         > Tłoczenie powietrza w płuca zajęte tak ogromnym stanem zapalnym to przedłużanie agonii - nic więcej, szczególnie u starszych osób, niestety.

         dokładnie.
         Do czasu covidowej histerii nikt starszych osób nie usiłował leczyć z zapalenia płuc wpychając pod respirator.
         Podawało się antybiotyki ew. leki przeciwwirusowe - pomogły - dobrze, nie pomogły - bardzo przykro nam, zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić, niestety organizm nie dał już rady.
           • 71tosia Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 15:28
            rozumiem, i prawdopobnie wiem sporo wiecej o przebiegu epidemii niz wiekszosc piszacych na tym forum. Powiedz co robic w sytuacji gdy liczba zakazanych skoczy do 30-40 tys zakazen dziennie (skala problemu z ktorym sie mierza wlasnie Czesi bo jest ich 3.5 raza mniej) co nas czeka w najblizszych dniach?
            • madami Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 18:28
             W najbliższych dniach czeka nas wzrost ilości przypadków dodatnich i przypadków śmiertelnych. Nic na to nie poradzimy. Możemy leczyć jak się da i kogo się da najlepiej nie zapominając, że poza Covidem jest jeszcze jakiś świat. Statystyki są stosunkowo optymistyczne - nie wymrzemy jako ludność ale niestety umrze jakiś % populacji. Jak przechoruje większość to epidemia się skończy a wirus będzie nas co roku atakował i co roku będzie umierać kilka - kilkaset - może kilka tysięcy osób.
            • alicia033 Re: okuliści, dermatolodzy do walki z Covid 19.10.20, 18:46
             71tosia napisała:

             > i prawdopobnie wiem sporo wiecej o przebiegu epidemii niz wiekszosc piszacych na tym forum.

             nie, nie wiesz. Masz tylko poziom megalomanii wystrzelony w kosmos.

             > Powiedz co robic w sytuacji gdy liczba zakazanych skoczy do 30-40 tys zakazen dziennie

             akurat dokładnie to, co właśnie robi pisi nierząd: zwiększyć ilość miejsc z dostępem do tlenu oraz zapasy morfiny, żeby umierającym na covid zapewnić humanitarną agonię.
             Podawanie tlenu i morfiny ogarnia personel zwykłych oddziałów internistycznych, lekarze pozostałych specjalności (ze szczególnym uwzględnieniem zakaźników, dla których covid jest tak samo nowym tematem, jak dla okulistów, ginekologów i wszystkich pozostałych specjalizacji), jest skandalicznym marnowaniem ich sił i czasu.