Dodaj do ulubionych

Formalna kwarantanna, jest czy nie?

22.10.20, 16:56
Moze sa tu jacys pracownicy sanepidu albo „doswiadczone” osoby, ktore wiedza jaki jest tok postepowania.
Otoz, w klasie corki jest dziecko z potwierdzonym koronawirusem, klasa na zdalnym od dzis. Wszystkie dzieci skierowane wraz z rodzinami na kwarantanne. Do mnie tez dzwonila pani z sanepidu, ale czekalam u lekarza na zabieg i nie moglam rozmawiac. Miala dzwonic po 14 ze szczegolami, ale juz nie zadzwonila. Powiedziala mi tylko, ze to w sprawie corki i ze mamy nalozona kwarantanne, a po zabiegu mam wracac wprost do domu i czekac na telefon. Z tego co sie orientuje ma tylko imie i nazwisko dziecka + moj telefon, nie podawalam ani peseli wszystkich domownikow ani adresu (to moga miec ze szkoly).

Czy wobec tego formalnie jestesmy na kwarantannie, czy nie? Chodzi mi o info dla pracodawcy, ewentualne poslanie mlodszego dziecka jutro do przedszkola...

Jeszcze dodam, ze nie dzwoniono do ojca dziecka, a na ten numer nie moge sie dodzwonic, choc jeszcze bede probowac...
Obserwuj wątek
    • korniszon2323 Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 17:50
      U nas to wyglądało tak że w przedszkolu było potwierdzone zarazone dziecko. Zadzwoniła dyrektor przedszkola i powiedziała że mamy nałożona kwarantanne dziecko plus wszyscy domownicy i powiedziała do kiedy jest ta kwarantanna. Po około godzinie dostaliśmy meila z sanepidu że dziecko skierowane na kwarantanne i domownicy. Na adres w meilu mieliśmy odesłać nasze numery PESEL , nr. Telefonu i adres. Przez cały ten tydzień nikt się nami nie zainteresował nikt nie dzwonił nie dostaliśmy też żadnej wiadomości. Jutro wracamy do pracy i mamy problem bo nie mamy żadnego potwierdzenia z sanepidu że byliśmy na kwarantannie. Do sanepidu nie idzie się dodzwonić A na portalu pacjent gov gdzie powinniśmy widniec jako na kwarantannie również nie ma takiej informacji. Czuje się jak by mi ktoś w pysk strzelił zero zainteresowania tydzień w domu i teraz problem w pracy.
    • trilllian Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 17:54
      tak, jesteś na kwarantannie, u pracodawcy składasz oświadczenie stąd: www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/swiadczenia-chorobowe-dla-osob-objetych-obowiazkowa-kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy/2556004

zaświadczenia nie otrzymasz
        • zazou1980 Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 18:52
          Niestety ja mam zerowe, a wrecz ujemne zaufanie do panstwa i jak nie mam konkretow na papierze z moim nazwiskiem, to nie wierze. Nie czuje sie oficjalnie poinformowana, ani wystarczajaco zabezpieczona od strony formalnej i sklaniam sie do tego, ze jutro jest dla mnie normalny dzien pracy...
          • kora.bez.loginu Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 21:11
            O, nie jestem tą księgową ale chętnie się dowiem na podstawie jakich przepisów ZUS uznaje powyżej linkowane oświadczenie za podstawę wypłacania zasiłków chorobowych za czas kwarantanny przy kontakcie?? To tylko Sanepid sobie zamieścił śmieszne oświadczenie, póki nie zobaczę wykładni czy interpretacji ZUS nie wypłacę wynagrodzenia ani zasiłku. Co najwyżej usprawiedliwię nieobecność.
            • ginger.ale www.zus.pl 23.10.20, 07:29
              kora.bez.loginu napisał(a):

To tylko Sanepid sobie zamieścił śm
              > ieszne oświadczenie, póki nie zobaczę wykładni czy interpretacji ZUS nie wypłac
              > ę wynagrodzenia ani zasiłku. Co najwyżej usprawiedliwię nieobecność.

🤦
              A zauważyłaś może domenę, podpowiem, że generyczną (czyli ze słowem kluczem w nazwie!) zanim zaczęłaś się pieklić?
              www.zus.pl to strona zusu, a nie sanepidu.
              Nie ma za co.
              • kora.bez.loginu Re: www.zus.pl 23.10.20, 07:49
                Fakt, że najpierw widziałam tę informację na stronie psse i założyłam że to ta, więc owszem 🤦🏽‍♀️😉

Natomiast Trillan zalinkowała oświadczenie dla osób w kwarantannie po przekroczeniu granicy. Jest tam w tekście link do innych przypadków przebywania na kwarantannie, ale odsyła do informacji z marca o wymogu przedstawienia decyzji.
                Wczoraj ZUS poinformował o udostępnianiu danych o kwarantannach, tak jak o zwolnieniach, jednak póki co nie udostępniają, póki w życie nie wejdą umożliwiające to przepisy.
                A i tak największy problem jest w tym, że ktoś idąc na kwarantannę, nie wie czy Sanepid go w ten system wprowadzi. Np. gdy do odsiedzenia zostało dwa dni z dziesięciu.
                  • kora.bez.loginu Re: www.zus.pl 23.10.20, 10:05
                    Dzięki wielkie, ale spoglądam i spoglądam i im bardziej czytam, tym bardziej nie widzę, że miałoby ono dotyczyć kwarantann innych niż wynikających z przekraczania granicy.
                    Jeżeli chciałabyś przywołać paragraf 4, zauważ że wciąż odwołuje się do kwarantanny, o której mowa w par 2 ust. 2 pkt 2 (po przekroczeniu granicy), a nie kwarantann z kontaktu w przedszkolach czy szkołach
                    • kora.bez.loginu Re: www.zus.pl 23.10.20, 10:10
                      Ale doczytałam, poniżej dziewczyny napisały że krakowski Sanepid informuje że osoby na innych kwarantannach traktuje się tak jak te..
                      Natomiast tak, nie ufam sanepidowi w kwestii ustalania prawa do zasiłku chorobowego 😐
                      • kora.bez.loginu Re: www.zus.pl 23.10.20, 10:54
                        A wg mnie par 5 ust 2 rozszerza tylko na osoby zamieszkujące i gospodarujące z poddanym kwarantannie. Co wyczerpuje temat kontaktu dziecka i oświadczeń dla rodziców, więc dziękuję za wskazanie jak krowie na rowie ☺️
                        Ale samemu pracownikowi przebywającemu na obowiązkowej kwarantannie i bez decyzji złożenie takiego oświadczenia nie będzie stanowić podstawy do wypłaty zasiłku
                        • trilllian Re: www.zus.pl 23.10.20, 11:48
                          W wątku jest mowa o kwarantannie w związku z dzieckiem wysłanym na kwarantannę i dlatego to wklejam. Zresztą to oświadczenie wyraźnie jest dla domowników osób wysłanych na kwarantannę. Nie czaję skąd zamieszanie. Klikasz w te linki w ogóle?
                          • kora.bez.loginu Re: www.zus.pl 23.10.20, 12:08
                            Nie, wyszukuję n kompie bo źle mi się czyta w telefonie 😉
                            Wiem że wyczerpuje temat, przyznałam, podziękowałam, tylko po prostu kolejne pytania mi się cisną. Ale może szybko wdrożą dostęp, jak do zwolnień.
    • gaga-sie Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 20:10
      To ja napiszę, jak jest w znajomej rodzinie. U nauczyciela w klasie II sp stwierdzono coronę. Sanepid dzwonił do rodziców dzieci z tej klasy. Na kwarantannę, bez wychodzenia z domu idzie dziecko z tej klasy. Rodzeństwo może wychodzić, a starsza siostra z ponadpodstawowej nawet może jeździć do szkoły ( to są jaja, ale dyrektor w tej szkole nie zorientował się, że mają być na zdalnej). Jeden z rodziców deklaruje opiekę i on też ma być na kwarantannie ( albo stanowić opiekę?), drugi może wychodzić.
      • trilllian Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 21:34
        Do niej dzwonili i powiedzieli że ma kwarantannę. Nie wiem nad czym tu rozmyślać. Ok, można udawać że nie zrozumieliśmy albo że bez oryginału decyzji w ręce nie ma kwarantanny i pewnie nawet się uda, bo policja nie wyrobi ze sprawdzaniem.
      • fibi00 Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 22.10.20, 22:15
        Dokładnie tak samo jest w przypadku dwóch szkół w pobliżu (każda należy pod inny sanepid). W jednej chora była nauczycielką a w drugiej uczeń/uczennica. Kwarantanną zostały objęte tylko dzieci które miały kontakt z zakażonym- rodzice normalnie chodzą do pracy... Szok.
        • alicia033 Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 23.10.20, 07:04
          fibi00 napisała:

> Kwarantanną zostały objęte tylko dzieci które miały kontakt z zakażonym- rodzice normalnie chodzą do pracy... > Szok.

Żaden szok, tylko krok w dobrą stronę.
          Kwarantanny w przypadku covid19 w ogóle powinny być zniesione. Osoby z objawami powinny siedzieć w domu, pozostali normalnie żyć.
          • fibi00 Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 23.10.20, 10:36
            alicia033 napisała:

> fibi00 napisała:
            >
            > > Kwarantanną zostały objęte tylko dzieci które miały kontakt z zakażonym-
            > rodzice normalnie chodzą do pracy... > Szok.
            >
            > Żaden szok, tylko krok w dobrą stronę.
            > Kwarantanny w przypadku covid19 w ogóle powinny być zniesione. Osoby z objawami
            > powinny siedzieć w domu, pozostali normalnie żyć.
            >
            >
            >

Tak, zgadzam się z tobą. Ja też jestem za zniesieniem kwarantanny, niech chorzy się izolują i tyle. Więc albo niech zniosą kwarantannę albo niech rzeczywiście są obejmowane też rodziny. W jednym z przypadków o których wspominałam rozchorowała się mama ucznia który był w kwarantannie. Ona kwarantanną nie została objęta, mogła chodzić do pracy ale jednak wzięła opiekę. No i rozchorowała się, ma objawy 👑 ale twierdzi że to grypa. Być może syn był bezobjawowy i ją zaraził....
        • saszanasza Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 23.10.20, 08:15
          fibi00 napisała:

> Dokładnie tak samo jest w przypadku dwóch szkół w pobliżu (każda należy pod inn
          > y sanepid). W jednej chora była nauczycielką a w drugiej uczeń/uczennica. Kwara
          > ntanną zostały objęte tylko dzieci które miały kontakt z zakażonym- rodzice nor
          > malnie chodzą do pracy... Szok.

O ile kiedyś by mnie to wkurzało, tak teraz uważam, że obejmowanie rodzin kwarantanną to poroniony pomysł. Przykład mój....wczoraj dostałam maila ze szkoły, że w klasie córki jest przypadek koronawirusa. Matka powiadomiła zaraz po otrzymaniu wyników na ktore czekała jakiś czas, oczywiście nie od razu zrobiła test, no bo najpierw trzeba osądzić, czy dziecko jest na tyle chore, że potrzebny lekarz, potem odbyć wizytę, potem jechać na test, no i wyszło na to, że zostało nam wszystkim tylko 4 dni kwarantanny. Pierwsze 6 dni wszyscy nieświadomie przechodzili. Aktualnie i tak nikt do mnie nie zadzwonił z sanepidu więc teoretycznie mogłabym chodzić sobie po ulicy dalej, zwłaszcza że nie mam żadnych objawów jakiegokolwiek przeziebienia (de facto siedzę w domu) ale przypuszczam, że gdybym była chora, to już bym pozarażała. Tak działa system.
          • saszanasza Re: Formalna kwarantanna, jest czy nie? 23.10.20, 08:39
            Generalnie uważam, że obejmowanie kwarantanną rodzin osób w których jakaś osoba miała jedynie kontakt z osobą zakażoną wprowadza jedynie chaos i powoduje, że cały system nakładania tej kwarantanny nie działa i tym samym pozbawia osoby chore! i ich rodziny prawidłowego trybu, opieki i kontroli.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka