Dodaj do ulubionych

Podobno Brandenburgia wpuszcza???

23.10.20, 18:58
Właśnie Polsat podał, że można wjechać bez testu i kwarantanny na 24 godziny, czy któraś emama mieszkająca w De może to potwierdzić?
Obserwuj wątek
     • pasquda77 Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 19:34
      W piątek okazało się, że Brandenburgia zwolni z obowiązku kwarantanny tzw. mały ruch graniczny. Granicę będzie można przekroczyć na 24 godziny, by dojechać do szkoły, lekarza czy zrobić zakupy. Dozwolone będą również wizyty najbliższej rodziny. Nie mogą one jednak trwać dłużej niż 3 dni. O zmianach poinformował korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

         • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 20:25
          Ja nie piszę, że zmyśla, a tylko, że nie znalazłam potwierdzenia tych informacji w niemieckim języku. Na stronie ministerstwa do spraw socjalnych, zdrowia, integracji i ochrony konsumenta landu Brandenburgia (Ministerium für Soziales, Gesundheit, Integration und Verbraucherschutz des Landes Brandenburg) jest tylko tekst o zoastrzeniu ruchu granicznego. Jeżeli Niemcy wracający np. z zakupów z Polski jako regionu ryzyka poddawani będą od soboty surowszej regulacji niż do tej pory, to nielogiczne jest twierdzenie, że mały ruch graniczny będzie ułatwiony. Tam jest też mowa o tym, że kwarantanna i test dotyczą każdego przebywającego w ostatnich bodajże 10 dniach w regionie podwyższonego ryzyka. Wyjątkami są tylko tranzyt oraz ruch zawodowy. Niemcy zoastrzają właśnie regulacje, a nie łagodzą, bo liczby chorych rosną.
          Niemiecka prasa pisze też, że ruch graniczny nie zostanie wprawdzie zniesiony, w sensie zamniętych granic, ale praktycznie mocno utrudniony.
      • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 19:48
       Dziwne. Cała lokalna prasa w Brandenburgii informuje o czymś dokładnie odwrotnym. Od soboty jest zaostrzenie regulacji ruchu granicznego. I to są informacje z dzisiaj:
       www.maz-online.de/Brandenburg/Polen-ist-Corona-Risikogebiet-Das-muessen-Brandenburger-beachten
    • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 19:44
     No zobaczyłam. Ale nic tego nie potwierdza.

     msgiv.brandenburg.de/msgiv/de/presse/pressemitteilungen/detail/~22-10-2020-corona-risikogebiet-polen

     Cała Polska została ogłoszona do regionu ryzyka i od soboty 24 października od godziny 00:00 wchodzą regulacje dotyczące kwarantanny. Z tego wynika, że wszystkie osoby wjeżdżające z Polski (nawet obywatele niemieccy wraacjący z Polski np z zakupów) muszą albo przedstawić negatywny test, albo udać się na 14 dniową kwarantannę, negatywny test kwarantannę kończy. Wyjątkiem są osoby pracujące/uczące się po obu stronach granicy oraz osoby zawodowo transportujący towary z jednego kraju do drugiego.
      • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 20:35
       Faktycznie. Tu jest nowa informacja z dziś z godziny 19.39. Ta decyzja zapadła dziś późnym popołudniem na podstawie protestów burmistrzów kilku przygranicznych miast (np. Frankfurtu nad Odrą i Słubic) Wszystko co napisałam wyżej nie jest więc aktualne.
       www.rbb24.de/politik/thema/2020/coronavirus/beitraege_neu/2020/10/polen-brandenburg-grenze-ausnahmen-quarantaene-risikogebiet.html
       Tyle tylko, że te regulacja dotyczy tzw. regionu przygranicznego i lepiej się poinformuj, czy nie musisz w tym regionie być zameldowana. Bo np. Brandenburczycy przebywając w Polsce i podróżując dalej do Berlina muszę udać się na kwarantannę.
      • szalona-matematyczka Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 20:39
       Ale to jest jakas swobodna interpretacja prawna naszychslubic (co to jest? Gazeta ? Grupa osob mieszkajacych w S. na facebooku? Jakie oni maja kompetencje?). Wszystkie akty prawne ze strony urzedow niemieckich mowia o obowiazku kwarantanny/testu gdy sie wraca z tzw. Risikogebiet. Wyjatkami sa np. Berufspendler (osoby pracujace/uczace sie w Niemczech a mieszkajace w PL lub odwrotnie), zawody typu kierowca ciezarowki, maszynista, pilot i tzw. tranzyt. Nigdzie w niemieckich testach prawnych czy gazetach niemieckich nie widze, ze Polacy moga sobie wjechac na zakupki do Niemiec i wrocic. To by bylo kontraproduktywne i bezsensowne.
        • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 20:53
         Masz stare informacje. Od 19.30 istnieją nowe regulacje dotyczące regionu przygranicznego. Tu tekst petycji w tej sprawie:
         www.frankfurt-oder.de/PDF/Offener_Brief_an_den_Ministerpräsidenten_des_Landes_Brandenburg_Herrn_Dr_Dietmar_Woidke.PDF?ObjSvrID=2616&ObjID=8872&ObjLa=1&Ext=PDF&WTR=1&_ts=1603456736
         Wersja polska:

         Prośba o liberalizację przepisów dla polsko-niemieckiego pogranicza
         Szanowny Panie Premierze,
         po tym, jak Polska od 24 października 2020 r. zostanie uznana przez rząd Niemiec za obszar zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19, życie codzienne także między naszymi miastami Frankfurtem nad Odrą i Słubicami zostanie znacząco ograniczone.
         Wiemy, że Pan, szanowny Panie Premierze, jest tego świadomy, nie tylko poprzez swoje osobiste zaangażowanie w polsko-niemieckie partnerstwo oraz poprzez swoją działalność jako Pełnomocnik Rządu RFN ds. kontaktów z Polską: po pozytywnych wydarzeniach ostatnich dziesięcioleci, obszar powiązań, taki jak nasz, obejmuje już nie tylko osoby dojeżdżające do pracy i uczące się, które nadal będą mogły przekraczać granicę bez ograniczeń. Dwumiasto Frankfurt nad Odrą / Słubice poprzez wzajemne powiązania oddziałuje na wszystkie poziomy życia publicznego i prywatnego. Brak wyjątków w regulacjach będzie powodował dla wielu osób znaczące straty ekonomiczne i ograniczenia osobiste.
         W przypadku kilku regionów przygranicznych Niemiec trwają obecnie dyskusje na temat wprowadzenia odstępstw od przepisów odnoszących się do krajów sąsiednich, które zostały uznane za obszary ryzyka, lub też podjęto już decyzje w tej sprawie. Z ogromnym zadowoleniem przyjęlibyśmy regulację, która umożliwiałaby obywatelom regionów przygranicznych po obu stronach Odry dalsze wizyty w kraju sąsiada z powodów prywatnych bez konieczności poddawania się izolacji. Uważamy, że taka regulacja mieściłaby sie w ramach regulacji służących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Zwracamy się do Pana z serdeczną prośbą o wsparcie w uchwaleniu takiej regulacji.
         Równocześnie po raz kolejny apelujemy do naszych mieszkańców oraz gości przybywających z innych regionów, aby respektowali obostrzenia obowiązujące po obu stronach granicy.
         Nie dzielmy ponownie Dwumiasta oraz całego polsko-niemieckiego pogranicza, lecz wspólnie walczmy z wirusem.
         Z poważaniem Mariusz Olejniczak


         Z tego wynika jednak, że tzw. mały ruch graniczny dotyczy obywateli regionów po obu stronach granicy, ale tzw. przygranicznych. Nie oznacza to prawdopoodbnie możliwości wolnego wjazdu z dowolnego regionu Polski.
          • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 21:00
           Jest oficjalne potwierdzenie:
           www.rbb24.de/politik/thema/2020/coronavirus/beitraege_neu/2020/10/polen-brandenburg-grenze-ausnahmen-quarantaene-risikogebiet.html

           Das Land Brandenburg hat Ausnahmeregelungen von der Quarantänepflicht für Reiserückkehrer aus Polen beschlossen. Dies teilte die Staatskanzlei am Freitagnachmittag mit. Die Ausnahmen sollen klar bestimmte Personen- und Berufsgruppen betreffen. Demnach dürfen auch enge Verwandte von Berufspendlern und Schülern und Studenten die Grenze weiter ungehindert passieren.

           Auch für Familien und Paare soll es Ausnahmen geben: Besuche von Verwandten ersten Grades, Ehe- oder Lebenspartnern sowie Besuche aufgrund eines geteilten Sorge- oder Umgangsrechts sind künftig bis zu 72 Stunden ohne Quarantäneauflagen erlaubt. Ebenso ist der sogenannte "kleine Grenzverkehr" für Aufenthalte bis zu 24 Stunden damit weiterhin möglich. Die Regelung tritt in der Nacht zu Sonnabend in Kraft.

           Die Regelungen gelten für Brandenburger und - unabhängig von der Meldeadresse - auch für Berliner, die nach einem Polen-Aufenthalt nach Brandenburg einreisen und dort weiter bleiben. Für Berliner und auch Brandenburger, die nach einem Polen-Aufenthalt direkt nach Berlin weiterreisen, greifen die Berliner Quarantäne-Regelungen [berlin.de]: sie müssten sich demnach in Quarantäne begeben. Die Regelungen sollen laut Brandenburger Staatskanzlei zeitnah auch in polnischer Sprache zur Verfügung gestellt werden.
            • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 21:09
             Życzę ci dużo szczęścia i zdrowia, bo taka podróż to zawsze ryzyko, ale pamiętaj, że w tym wszystkim nie jest na razie jednoznacznie zdefiniowane, czy Polacy muszą mieć zameldowanie w przygranicznym regionie. Jeżeli jednak i tak tam mieszkasz, znaczy niedaleko granicy, to nie masz żadnego problemu.
            • szalona-matematyczka Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 21:11
             "Die Regierungen gelten für Brandenburger und auch für (...) Berliner, die nach Brandeburg einreisen und dort weiter bleiben." Gdzie tu jest mowa o Polakach mieszkajacych w Polsce i przyjezdzajacych na zakupy do Brandeburgii jak chce pasquda ??? Chyba ze to podpada pod "kleiner Grenzverkehr"?
              • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 21:20
               Oczywiście, że chodzi o tzw. mały ruch graniczny. Pasquda powołuje się na to przecież od samego początku. I w regulacji jest o tym mowa:
               Ebenso ist der sogenannte "kleine Grenzverkehr" für Aufenthalte bis zu 24 Stunden damit weiterhin möglich.
               Powyższy tekst definuje mały ruch graniczny ze strony niemieckiej, mowa jest o Brandenburczykach i Berlińczykach. Nie pisze nic o stronie polskiej. Jeżeli pasquda mieszka jednak w województwie przygranicznym, to prawdopoodbnie regulacja małego ruchu granicznego ją też dotyczy.
               Do poniedziałku powinny się też znaleźć odpowiednie oficjalne informacje w języku polskim (Die Regelungen sollen laut Brandenburger Staatskanzlei zeitnah auch in polnischer Sprache zur Verfügung gestellt werden).
                   • snakelilith Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 24.10.20, 11:04
                    pasquda77 napisała:

                    > Ulżyło?Ja tam nie jadę dla frajdy tylko po towar

                    To niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że wybrałaś sobie chyba najgorszy możliwy czas. uncertain Wiem, że pandemia jest nieprzywidywalna, ale trzeba było chyba jechać miesiąc temu. Teraz naprawdę nikt nie wie, jak będzie rozwijać się sytuacja. Wystarczy jedno bardziej tragiczne skupisko chorych na granicy w Brandenburgii i tem mały ruch graniczny też prawdopodobnie zamkną. On jest możliwy obecnie tylko dzięki interesom ekonomicznym, sytuacja wirusowa jest jednak taka, że każdy by wycieczki wte i wewte odradził.
                    Nie wiem jaki towar kupujesz i czy to się w ten sposób opłaca, ale może jakaś regularnie działająca firma transportowa by ci pomogła? Albo podstępem, czyli jedziesz np do Słubic i tam wypożyczasz samochód na lokalnych numerach i liczysz, że po obu stronach granicy zostawią cię w spokoju. Trochę ryzykowne jednak. Może kosztować cię trzy doby w hotelu i test. I nawet nie wiem, czy test byłby w tym przypadku bezpłatny. No i jeszcze drożej (i dłużej) będzie jak wyjdzie pozytwny. Tego przecież też nie można wykluczyć.
                    • pasquda77 Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 24.10.20, 11:24
                     Sęk w tym, że byłam miesiąc temu, mniej więcej właśnie jadę co miesiąc...
                     Rozmawiam z ambasadą i realia są takie, że nawet niemieccy celnicy nie potrafią do końca określić czy inne województwa też mogą przyjechać na te 24 godziny.
                     Do straży granicznej nie mogę się dodzwonić, pozostaje mi dopytać w ministerstwie zdrowia obsługującym miasto które mnie interesuje, ale nie znam języka 🤷 Ewentualnie kontakt z niemiecką służbą graniczną, ale tu też kwestia języka.
        • szalona-matematyczka Re: Podobno Brandenburgia wpuszcza??? 23.10.20, 20:59
         Annojustyno, np. wyrok sadu po rozwodzie, jakie mam ustalone godziny widzen z dzieckiem mieszkajacym za granica? Poza tym straz graniczna moze sprawdzic jak podamy do kogo jedziemy czy taka osoba faktycznie mieszka w Slubicach/Frrankfurt Oder (czasami jest to samo nazwisko u rodziny).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka