Dodaj do ulubionych

światopogląd młodzieży

31.10.20, 23:39
Prawie rok temu popełniłam taki wątek:
forum.gazeta.pl/forum/w,567,169137977,169137977,Bo_MY_bedziemy_wybierac_w_2023_.html
O tym, że młodzież w miastach (bo tyle mogę obserwować) robi się coraz bardziej lewicowa- wahadło się odchyla. Część z Was się wtedy ze mną zgodziła, wylazły też pissoff-skie trolle, ofc, część mówiła, że nie ma takiego zjawiska. Część pisała, że to specyfika wielkiego miasta, a na prowincji konserwa się trzyma i to obciach byc lewicowym.
Po roku jest tak: córka opisuje mi, że w klasie jest jeden bogu-ojczyźniany, nagminnie wyśmiewany. Na religie kilka osób z 30.
Wszyscy na marszach takich i innych, ale "lewicowych smile
Wyraźnie widac zmianę, It snapped - udało się zainteresować młodzież z wielkich miast polityką.
Na prowincji też zmiany podobno.
Czy to prawda? Widzicie zmianę - nie piszę o tym, co w telewizji, w publicystyce- tylko w młodzieży wokół Was?


Obserwuj wątek
  • jowita771 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 00:28
   Mojej w liceum jedna mocno nawracająca, o innych nie wiem, ale taka religijną musi być jedna, bo córka opowiada o tym jak o czymś dziwnym.
   Wlazłam na prawicowe forum z ciekawości, co też piszą o protestach i byli niemile zaskoczeni obecnością młodych, jedna z żalem stwierdziła, że na jakimś katolickim marszu nie ma tylu młodych, a u tych co są nie widać takiego zaangażowania.
  • solejrolia Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 00:36
   Zmiany? że z prawej na lewą?
   Nie, takiej zmiany nie widzę. Absolutnie nie widzę.

   U mnie w domu; my ze wsi: -P córka raczej wcześnie zrezygnowała z kontaktu z KK, w 4 lub 5 klasie SP. W gimnazjum tylko utwierdziła się w swoich przekonaniach, a w szkole średniej na religię nie zapisała się już cała jej klasa(!). Raz na protest córka ze mną poszła. RAZ. Na czarno, parasolką. Więcej nie chciała.
   Od polityki odcinała się.
   Jak ostatnio, 2-3 dni temu, zaproponowałam, żeby może by jednak poszła na protest, to odmówiła, a jeszcze tego samego wieczoru było słychać z jej pokoju, jak do komputera śpiewała:
   "Jebać pis, jebać pis".
   CZYLI, ogólnie , nie jest źle big_grin
   Jeszcze kilka dni protestów u nas w powiecie, i ruszy się i onatongue_out i jej koleżankitongue_out

   ***** ***!
  • nangaparbat3 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 09:04
   Wyraźnie widac zmianę, It snapped - udało się zainteresować młodzież z wielkich miast polityką.
   Na prowincji też zmiany podobno.
   Czy to prawda? Widzicie zmianę - nie piszę o tym, co w telewizji, w publicystyce- tylko w młodzieży wokół Was?


   Oczywiście że prawda i dlatego tłumaczyłam niedawno znajomym, ze nie boję się nowej podstawy programoweji zmian w szkole, bo im silniejsza presja ideologiczna na mlodzież, tym silniej ta młodzież będzie się opierać.
   Z tym ze to działa zawsze i jeszcze parę lat temu tuziny młodych rawicowców szły studiować prawo, historię i nauki polityczne.
   myślę tak: albo staniemy się wobec młodzieży prawdziwymi demokratami, przede wszystkim w czynie, a tylko dodatkowo w słowach, albo znowu się wahnie za następne parę lat.
   • saszanasza Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 10:10
    Generalnie władza może pozbawiać mnie wolności, ale ja obiecałam, że skoro jeszcze nie pozbawiła mnie możliwości wpływania na światopogląd własnych dzieci, wychowam je po swojemu, na lewaków🙈 i z dala od kościoła katolickiego. Taka będzie moja „zemsta”.
  • julita165 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 10:44
   Mam troche znajomych ktorzy maja dzieci w takim wieku licealno-studenckim. I tak troche z ciekawosci weszlam na ich profile na facebooku. Kazde z tych dzieciakow ma kilkuset znajomych "na fejsie", wszyscy sa z "wielkich miast". Wsrod dzieci moich znajomych ( nawet nie chodzi o bliskich znajomych, raczej typu kolezanka z pracy, sasiadka ) i ich facebookowych znajomych jakies odniesienia do aktualnych wydarzen typu ta nakladka "wybor nie zakaz" itp sa absolutna rzadkoscia, doslownie po kilka sztuk. Podobna liczba jest oflagowana znakami drugiej strony typu "babieslivematter", znalazl sie nawet jeden z nakladka "straz narodowa" takze nie szalalabym z przekonaniem o jakims masowym mlodziezowym ruchu.
   • treo.tralve Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 11:35
    Oj, oj- jeszcze pierwszy korone dostal- wszyscy mówili, ze karma ( nie wola boska) za głupotę tongue_out
    Chloptas JEST głupi i zmanipulowany- I próbuje propagande prawicowo- bogową siac, co sprawia, ze jest teamtem żartów, memow etc.
    • niemaznaczenia Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 11:46
     Tylko gdzie była ta lewicowa młodzież, kiedy głosowano w wyborach? Parę lat temu wśród studentów mnóstwo było twardych zwolenników Krewina u "wolnego rynku" posuniętego od granic absurdu. Dwie dziewczyny wcześniej mocno lewicowe i ekologiczne wzięły.

     Teraz żarty i memy, a za kilka lat ta sama młodzież będzie publikować zapowiedzi i zapraszać na chrzciny smile
     • iwoniaw Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 11:56
      niemaznaczenia napisał(a):

      > Tylko gdzie była ta lewicowa młodzież, kiedy głosowano w wyborach?

      Ale że ta obecnie ucząca się w liceach? No w gimnazjum (maturzyści) albo podstawówce (prawie cała reszta). Robienie im zarzutów w jakiejkolwiek kwestii związaneh z wyborami raczej nie jest sensowne.

      Co do poglądów w "wielkomiejskim liceum" dzieciątka osobistego - tak, są w klasie fascynaci szurów z konfy, pojedyncze jednostki. Reszta zdecydowanie lewicująca. Tak, wiem, to dowód anegdotyczny, ale autorka pytała o bezpośrednie doświadczenia.
      • treo.tralve Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 12:34
       Tak, piszę o doświadczenie osobiste.
       Jest to awangarda, czesto wyznacza trendy- i tak chyba jest smile
       Kiedys konfederacja to taki styl byl- teraz nawet w środowisku technikow- teraz wstyd. Ale to znow z mojej banki. Nie wiem jak jest na prowincji.

     • treo.tralve Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 12:19
      Ta, o ktorej pisze? Oni po 15-16 lat maja.
      A o głosowanie? Oni nikogo, nikogusienko nie zaakceptowali- kaczynski, duda, trzaskowski- to dla nich imposterzy- KMWTW big_grin
      Lewicy tez się nie udalo do nich przemówić uncertain
      No z kowidem, z możliwa zmiana struktury demograficznej spoleczenstwa- może się zmienic nieco.
      • gulcia77 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 12:39
       Bo minął klasyczny podział na lewicę i prawicę. Większość z tych dzieciaków jest po prostu liberalna i wolnościowa. My pamiętamy paszporty z szuflady, a dla nich otwarta granicą to normalność. Myślę, że mało kto bierze pod uwagę, jaki szok przeżywają te nastoletnie dzieciaki od marca.
      • panna.nasturcja Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 13:22
       Problem polega na tym, ze oni są przeciwko władzy i polityce na tak ogólnym poziomie, ze jak przyjdą wybory, w których już będą mogli głosować to jest spora możliwość, ze nie pójdą, bo są przeciw i już. Konstruktywnie, żeby być ZA nikt do nich, póki co, nie przemówił.
       • iwoniaw Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 14:17
        panna.nasturcja napisał(a):

        > Problem polega na tym, ze oni są przeciwko władzy i polityce na tak ogólnym poz
        > iomie, ze jak przyjdą wybory, w których już będą mogli głosować to jest spora m
        > ożliwość, ze nie pójdą, bo są przeciw i już.

        Dlaczego tak uważasz? Ta młodzież się angażuje w różne akcje, dyskutują między sobą także i o tym, dlaczego warto głosować i jakie idee poprzeć i z jakich powodów. I, co istotne, oni, póki są w jednym środowisku (klasie) ROZMAWIAJĄ o tym, a nie okładają się kłonicami. Fakt, przy moderującej obecności wychowawcy (tak, podsłuchiwałam godzinę wych. online, o protestach mówili), może za parę lat nie zechcą już ze sobą gadać, nie ma tam też w ogóle osób ze środowiska np. kibolskiego. Ciekawostka: na religię chodzi większość, ale coraz mniej - o ile w 1 klasie mieli księdza, którego uważali (ci chodzący) za "spoko", o tyle w tym roku dostali świeckiego katechetę, którego szczerze nie znoszą i część się już wypisała, a kolejni planują to uczynić. (Tak, to bardziej stosunek do konkretnego nauczyciela niż do religii, no ale).


        Konstruktywnie, żeby być ZA nikt d
        > o nich, póki co, nie przemówił.
       • treo.tralve Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 15:43
        a może jednak przełom? faktem jest, że do tej pory mieli dość kolesiostwa PO i i obciachowości KOD (chodziłam na protesty KOD etc, za grosz tam młodych nie było- i w ogóle im sie nie dziwię, zupełnie niestrawne to było), PiS to domena ich babć była- to może teraz?
        chodzę na protesty i obserwuję- potencjał jest ogromny tego wkoorvu, cos w nich pękło- coś co narastało latami chyba. Widac też, że nie łykają tej propagandy, co w ostatnich 5 latach próbowało ich nia karmić, z kościołem im też nie po drodze.
        Pytanie jest- co potem? Ktoś to musi przejąć, reprezentować....
     • jowita771 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 12:48
      niemaznaczenia napisał(a):

      > Teraz żarty i memy, a za kilka lat ta sama młodzież będzie publikować zapowiedz
      > i i zapraszać na chrzciny smile

      Nie sądzę. Moje pokolenie to były dzieci rodziców nauczonych, że w każdą niedzielę trzeba iść do kościoła, część chrzciła, bo rodzice czy dziadkowie truli. Kto będzie truł obecnym dwudziestolatkom? To se ne vrati.
   • gulcia77 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 11:44
    U mojego młodego nikt bogoojczyźniany się nie trafił. Na religię chodzi w całej szkole (największej sportowej na Śląsku) łącznie ze 20 osób.
    Natomiast jeśli chodzi o jego poglądy, generalnie uważa, że w życie prywatne nikt nie ma prawa się wpieprzać. Dlatego jest bardzo antykościelny.
  • lily_evans11 Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 12:42
   8 klasa, interesują się głównie netflixem i nocowankami jak z amerykańskich filmów dla młodzieży, choć PISu nie lubią dla zasady. Czekam, aż córka pójdzie do jakiegokolwiek liceum i spotka mądrych ludzi, ona sama z siebie też nie zastanawia się nad niczym, co jej bezpośrednio nie dotyczy.
   Ale może to po prostu jeszcze nie ten wiek.
   • treo.tralve Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 13:24
    Tak, wyjście z podstawówki ma tutaj znaczenie. Corka poszła od 7 kl do dwujezycznej podstawówki, tam juz inna selekcja- i byla aktywność inna niż amerykańskie wczesne nastolatki z filmów smile
    W liceum w 2 klasie jest w mlodziezowce, I biega na demonstracje z transparentami Jeden problem- wlasnie 15 lat skonczyla.....
  • z_lasu Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 15:50
   Rówieśnicy syna jeszcze trochę za mali na poglądy polityczne. Ale w Wielkopolsce młodzież wyszła na ulice w 10-tysięcznych miasteczkach, więc narracja, że to "specyfika wielkiego miasta" jakoś mnie nie przekonuje.
  • saszanasza Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 17:04
   Problem w tym, że PIS i KK nie reagują na zmieniające się czasy, chcą budować Polskę w oparciu o jakieś konserwatywne wartości sprzed 100 lat. Jako dość prosty przykład podam ochociażby dobrany kanon lektur szkolnych, same zaszłości, których młodzież już nie rozumie, z którymi się nie identyfikuje bo one nie odzwierciedlają ich czasów.
   Zupelnie nie odpowiadają na potrzeby młodzieży, chcą cofnąc ich ideologicznie do minionych czasów i to ich zgubi.
   • treo.tralve Re: światopogląd młodzieży 01.11.20, 19:37
    Problem w tym, że PIS i KK nie reagują na zmieniające się czasy, chcą budować Polskę w oparciu o jakieś konserwatywne wartości sprzed 100 lat. Jako dość prosty przykład podam ochociażby dobrany kanon lektur szkolnych, same zaszłości, których młodzież już nie rozumie, z którymi się nie identyfikuje bo one nie odzwierciedlają ich czasów.
    taaa, nawet tutaj jest: a co im szkodzi jak przeczytają sierotkę marysie, czy inne badziewie,..... uncertain
    efekt tego jest taki, że nie czytaja NIC, a netflix im zastąpił wszystko....
    [ofc, moje czytają tongue_out]

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka