Dodaj do ulubionych

ratujmy Biebrzański Park Narodowy

07.11.20, 09:55
pozwolę sobie wkleić

Od ubiegłego roku wiadomo, że planowana jest budowa międzynarodowej drogi ekspresowej S16 „Via Carpatia” przez środek Biebrzańskiego Parku Narodowego. Niestety podczas planowania inwestycji nie pomyślano w ogóle o takim przebiegu drogi, który ominąłby największy polski park narodowy. Aktualnie biuro projektowe, które opracowuje dokumentację dla 70 kilometrowego odcinka tej drogi (z przecięciem biebrzańskich bagien) prowadzi „badanie konsultacyjno-informacyjne” online. Dajmy im znać, że nie zgadzamy się na zniszczenie Biebrzańskich Bagien! Im będzie nas więcej, tym większa szansa, że nasz głos zostanie usłyszany.

Wszystkie zaproponowane do tej pory korytarze i warianty tej drogi przecinają Biebrzański Park Narodowy i stanowią wielkie zagrożenie dla tutejszej przyrody. Od ponad roku, razem z Tobą, apelowaliśmy o znalezienie takiego przebiegu tej drogi, który całkowicie omijałby obszar chroniony. Projektant co prawda przygotował alternatywny korytarz, ale on również dzieli park narodowy! To nie jest dobre rozwiązanie i nie możemy się na nie zgodzić! Chcemy prawdziwej alternatywy, czyli ominięcia Biebrzańskiego Parku Narodowego od zachodu.

Jak możesz pomóc?

Proszę Cię, weź razem ze mną udział w konsultacyjnych online. Wyślij swoją opinię do biura projektowego - mamy na to czas tylko do 8 listopada. Zajmie Ci to 3 minuty. Tutaj (dlabiebrzy.pl/Dokumenty/S16/S16-Formularz-Opinii_A3edytowalny.pdf) znajdziesz propozycję uwag do wysłania. Wystarczy w nagłówku podać swoje dane oraz podpisać się na dole i wysłać plik na adres: gbarabasz@schuessler-plan.com. Możesz oczywiście dodać coś od siebie, ale NIE zaznaczaj żadnego wariantu ani korytarza, aby projektanci nie pomyśleli, że go popierasz. Chcemy drogi całkowicie omijającej Biebrzański Park Narodowy!

Skoro dodano teraz do analiz korytarz wschodni „Sztabin”, to znaczy, że dotychczasowy przebieg drogi nie jest ostatecznie przesądzony! Domagamy się zatem dodania korytarza zachodniego, który ocali Biebrzański Park Narodowy!

Wyślij taki postulat do biura projektowego do 8 listopada!
Obserwuj wątek
  • ganesza Re: ratujmy Biebrzański Park Narodowy 07.11.20, 09:57
   Chcesz pomóc jeszcze bardziej? Daj znać swoim znajomym o petycji przeciw drodze ekspresowej przez Biebrzę www.viacarpatia.info/ oraz udostępnij informacje o badaniu konsultacyjno-informacyjnym, by wieści rozeszły się jak najszerzej!
   • bistian Re: ratujmy Biebrzański Park Narodowy 07.11.20, 15:49
    ola_fatyga napisała:

    > To ten park, co na wiosnę się palił? Pod drogę ekspresową wypalali?

    To jest dość skomplikowana sprawa. W planie jest autostrada Ełk-Knyszyn.
    Obecnie jest tam droga w całkiem sensownym stanie, przecinająca Biebrzę, traktowana jako ekspresowa przez kierowców. Są wiadukty nad Biebrzą, a jakieś 20 km tej drogi, jest mocno zagrożone przez wchodzące łosie. Pomimo znaków ostrzegających, ludzie jeżdżą po 130 km na godzinę, czasami więcej.
    Tam nie da się wyznaczyć innej drogi, trzeba by było zrobić przebieg drogi co najmniej 30 km dalej, wszędzie są mokradła i torfowiska, więc Wizna, to najbliższy możliwy przebieg.

    Był też inny pomysł na inną autostradę poprowadzoną Carską Drogą, jest to droga przez Biebrzański Park Narodowy, droga dostaw do Twierdzy w Osowcu, droga wybudowana na bagnie i faszynie, pomysł poprowadzenia tam drogi jest kuriozalny, rozdzieli Park na dwie części i tym zniszczy pomysł na BPN.

    A torfowiska tak się palą, miesiącami. Normalnie się nie zapalają, ale mamy zmianę klimatu, globalne ocieplenie, spadek wód gruntowych i wysuszanie torfowisk
  • woman_in_love Re: ratujmy Biebrzański Park Narodowy 07.11.20, 18:53
   Po co? Te gnidy same powinny wiedzieć, że przez Park nomen omen Narodowy nie puszcza się autostrad (bo to będzie de facto autostrada). Mam dość walki o Polskę. Ten kraj zasłużył na wszystko złego co go spotkało w historii i co go spotka w przyszłości. Zresztą to jest za kasę UE: jak chcecie efektów, to wysyłajcie maile do UE, niech odbiorą dotację jako karę za niszczenie Parków. To jedyna metoda na te gnidy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka