Dodaj do ulubionych

Jak zabawić seniorkę?

08.11.20, 19:40
Moja mama, lat 72, z nudów chodzi już po ścianach. Wychodzi niewiele, raz na jakiś czas do sklepu. Siedzi w domu, mieszka sama i ogląda serialem TV. Czasem się zadzwoni z siostra. Trochę czyta. I tyle. Nie ma zadnej pasji, nic jej ńie ciekawi. Podrzucam jej pomysły na jakieś rozrywki, bo narzeka i marudzi, ja zresztą w tym trybie bym oszalała.
Ale moje pomysły są wszystkie absolutnie nie do przyjęcia.
Uniwersytet trzeciego wieku online - nie, już się nie musi uczyć.
Audiobooki, nie lubi.
Netflix, nie chce.
Robótki na drutach, nikt w tym nie będzie chodził.
Czyn się zajmują Wasi seniorzy w pandemii? Macie jakieś pomysły? Może coś jej posunę. Martwię się już o jej stan psychiczny, naprawdę.
Jest poza tym zmierzlą maruda, to akurat nic nowego.
Obserwuj wątek
    • przepyszny_jagielnik Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 19:49
      agusiah napisała:
      Macie jakieś pomysły?

Mam.
      Niech sobie znajdzie jakieś forum. Na forum dzień mija nie wiadomo kiedy a człowiek się nie nudzi.
      Nie musi być to forum dla seniorów, ale jakieś tematyczne, zależy co seniorkę interesuje.
    • liliawodna222 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 19:50
      Mój ojciec uczy się kolejnego języka smile Czyta chyba wszystko, co drukowane - historia, polityka, kultura. Godzinami słucha koncertów. Jeżdzi na rowerze po parku, jak czuje się tak sobie, na pozamiastowe wycieczki, jak czuje się ok.
      Mama uwielbiała stawiać pasjansa. Książki - zawsze! W tym albumy ze sztuką i architekturą - szczegółowa analiza badanych obiektów wink
      Obydwoje - ZAWSZE - spotkania ze znajomymi - nocne Polaków rozmowy big_grin
    • zazou1980 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 19:52
      Moze kota? Moja matka ma obecnie 2, za kazdym razem jak do niej dzwonie opowiada mi o swoim mlodym kocie, ktory biega, szaleje i wnosi mlodosc i chec zabawy do jej domu. Co prawda moja matka nie mieszka samotnie, ale glownie ona zajmuje sie kotami i to daje jej dodatkowa satysfakcje...
    • daniela34 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 19:54
      Mój senior siedzi w internecie. Gotuje. Wyszukuje przepisy, w lecie i wczesną jesienią pracował przy przetworach. Czasem chodzi na zakupy w godzinach dla seniora.
      Seniorka ogląda TV, czyta gazety, robi na szydełku, gotuje, zdzwania się z koleżankami.
      Póki było mniej przypadków - sporadycznie jeździła ze mną na zakupy, żeby wybrać sobie materiały do robótek ręcznych.
      Teraz czeka na filc, będzie szyć ozdoby świąteczne.
    • hrabina_niczyja Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:05
      Zabawić? A co to dzieciak jest? Co robiła wcześniej? Moja seniorka wychodzi z psem na dłuższe spacery, zdzwania się z koleżankami, piecze chleb, gotuje, coś tam dzierga, coś poczyta, w necie pobuszuje. Latem robiła weki. Akurat to, że seniorzy dostają pierdolca mnie śmieszy. A co oni stracili? I tak na emeryturach siedzieli.
    • yuka12 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:13
      Moja mama lat 90. W sezonie jeździ na działkę. Poza tym robi zakupy, gotuje obiady, z pomocą taty robi pierogi i zamraża, podobnie makaron, teraz rzadziej odwiedza sąsiadki, rodzinę czy znajomych, za to często dzwoni oraz codziennie ćwiczy i chodzi na kijki. W wieku 72 lat dorabiała do emerytury jako opiekunka społeczna 😄. Poza tym robią z tatą przetwory i oglądają ulubione seriale w tv. Nie sądzę, żeby mama narzekała na nudę; najbardziej doskwiera jej ograniczenie kontaktów, bo bardzo lubi się spotykać.
      • yuka12 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:19
        Ciotka lat 75 (siostra mamy). Uniwersytet 3 wieku (również jako nauczyciel), radna, udziela się też w kilku stowarzyszeniach i opiekuje schorowanym wujkiem.
        Znajomi starsi ludzie grywają w pasjansa, również na pc (najstarszy z nich przekroczył 100 lat), rozwiązują krzyżówki, pomagają jako wolontariusze, niektórzy dorabiają np. w sklepie.
    • woman_in_love Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:20
      1) rozpoznać cichaczem czy aby nie podpisała się pod projektem zakazu aborcji, który m.in. w kościołach rozpowszechniała Godek
      2) jeżeli tak, to wysłać do DPS z muminkami 30+ niech im czyta książeczki i robi z nimi rysowanki, to przestanie się nudzić
        • yuka12 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:38
          Ale zamiast chodzić po ścianach, mogłaby chodzić pomagać. Miałaby i zajęcie i robiłaby coś pożytecznego. W UK tabuny emerytów pracują w sklepach organizacji dobroczynnych za friko czy w inny sposób udzielają się społecznie np. w różnych lokalnych przedsięwzięciach.
          • ciszej.tam Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:58
            No ale nie w czasie lockdownu.

W UK w pierwszym lockdownie było zalecenie dla seniorów pozostania w domu poza godzinami zakupów dla seniorów. O żadnych wolontariatach nie ma mowy w takiej sytuacji.

• igge Re: Jak zabawić seniorkę? 09.11.20, 12:06
              Moja seniorka wolontariatów nie ma ale zupełnie niechcący dokłada sobie " przymusowych" wyjść i zajęć, roboty bo zawsze jest jakaś rówieśnica znajoma lub z rodziny chora i lub niedołężna ( nawet niekoniecznie samotna ale ich dzieci chętnie migają się) ktorej można ugotować, załatwić sprawy lekarskie i bankowe i inne. Poopiekować się, leków łykania prawidłowego dopilnować, imieniny urządzić, ciasta popiec itd Seniorka to typ ratownika.
              Dzieci cudze też stara się zabawić i oporządzić, do lasu na spacerze, rowerze wyganiać. Psa utulić. Wnuki pozamęczać telefonucznie i podonosić im jedzonko, słodycze ( wcześniej musi więc zrobić zaopatrzenie)
              Tv ogląda, wiadomości i nie tylko, zna się na życiu i nazwiskach celebrytów.
              Dorabia sobie raz w tygodniu.
              Bywa domowym baristą i kocią koleżanką.
              Ogarnia cmentarze.
              Robi piękne florystyczne arcydzieła. Ma talent w palcach. Wcześniej przynosi stosy materiału roślinnego z lasu.
              Uczy się i miauczy by wnuk ją uczył nowych rzeczy. Np obslugę ekspresu do kawy opanowała dziś. Coś tam ciągle chce wiedzieć więcej o obsłudze kompa. Magazyny kobiece kupuje i przegląda.
              Rzuca się na nowe oferty promocyjne orangu czy innych firm, kupuje gadżety kuchenne i nawet częściowo z licznych korzysta.
              Ma plany zawsze, że będzie sprzątać swoje mieszkanie - ale nigdy nie ma na to czasu. W komunikacji miejskiej też czasu sporo traci.
              Itd
              Druga seniorka nie lubi nowości i eksperymentów żadnych i po prostu codziennie rano posuwa autem do pracy, wraca późnym popołudniem i telewizor jej wystarcza za całą rozrywkę. Pewnie czasem pucuje wszystko bezwiednie przy okazji czegoś tam bo jest pedantką, która śladu nieładu w życiu u siebie nie miała. Zorganizowana i poukładana jest i opiekuje się swoją młodszą siostrą oraz załatwia skomplikowane sprawy spadkowo- prawne całej swojej dalekiej rodziny. Z rzadka po śmierci męża gotuje.
    • tt-tka Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:25
      ˛Jesli mama robi na drutach, pokaz jej, co to jest wloczkowa partyzantka smile
      moze widok ubranych w kolorowe sweterki drzew albo autobusu/pomnika/czegokolwiek w barwnym wdzianku ja zacheci.
    • joanna05 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:29
      agusiah napisała:

> Czyn się zajmują Wasi seniorzy w pandemii? Macie jakieś pomysły? Może coś jej p
      > osunę. Martwię się już o jej stan psychiczny, naprawdę.
      > Jest poza tym zmierzlą maruda, to akurat nic nowego.
      Tym samym, co przed - no dobra, basen i zajęcia stacjo na UTW już zamknęli. Nie zabawiaj wcale, tym bardziej, że nie chce Twoich pomysłów. Poradzi sobie, jak my wszyscy. Nie ma wyjścia.
      Ja kupiłam mamie Kindla i regularnie dostarczam nowe ksiażki, pokazałam, jak korzystać z Netflixa i HBO. Zapraszam do siebie, codziennie rozmawiam przez telefon. Więcej nie zrobię.
      • igge Re: Jak zabawić seniorkę? 09.11.20, 12:22
        Moje seniorki, jak są u mnie w domu ( a niestety zdarza się jednej zamelinować siłą u mnie na kilka dni wręcz i jest to upierdliwe raczej i wszyscy domownicy unikają takich sytuacji jak ognia) to bezwzględnie wg mojej oceny wymagają zabawiania.
        Powyżej 3 godzin stanowi to pewien problem.
        Ale jest na to rada. Dokładnie jak anika772 napisała. Zabawiam seniorkę tyle ile chcę i mogę i lubię.
        Potem albo wnuczka przejmuje pałeczkę ale ona jest mega asertywna i znika często.
        Albo robię to na co mam ochotę lub muszę zrobić i puszczam mimo uszu seniorki ewentualne wymagania i potrzebę nieuświadamianą bycia zabawianą.
        Seniorka i tak sobie nonstop coś tam wymyśla do roboty ( zniechęcana do pracy i zachęcana do leniuchowania) plus ewentualnie krotko wiadomosci włączy i przez telefon swoje liczne kontakty towarzyskie uskutecznia. Dodatkowo zawsze w domu jakieś rozrabianie zwierząt i przygody, kradzieże, interakcje się uskuteczniają same więc seniorka ma z czego się śmiać i jest zadowolona.
    • lilia-anna Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:39
      Niech sobie poćwiczy z jutubem jakiś zdrowy kręgosłup, rozciąganie itp. delikatne i spokojne ćwiczenia. Może się wciągnie. Ćwiczenia to godzina, potem trzeba do wanny wejść, bo człowiek nieświeży, przy okazji jakaś maseczka czy inne paznokcie i czas leci wink A przy okazji dla zdrowia dobrze. Tylko ostrożnie na początek, żeby nic sobie nie naciągnęła i nie uszkodziła, bo dopiero by było.
    • fil.lo Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 20:48
      Pisz wymaluj moja teściowa. Wymyślamy jej z mężem różne zajęcia typu wynajdywanie informacji w książkach na jakiś temat (udajemy, że przyda nam się to do pracy). Oczywiście jest to robota bez sensu, tylko, żeby zapełnić jej czas. Ona się o to bardzo dopomina i ma poczucie sensowności tego, co robi, wszak nam pomaga...
      Sama z siebie niczego nie wymyśli. Internet nie, kultura/uniwersytet trzeciego wieku nie, internet nie, nawet czytelnia w bibliotece (prasa + wyjście) nie, bo "tam ją ktoś zobaczy" :]
      Gotowanie nie, szycie/haftowanie/szydełkowanie nie, żadne inne ręczne robótki nie. Spacery nie. Zwierzaki/rośliny nie. Te książki i "wyszukiwanie" nas ratuje, bo bardzo marudzi, jak to jej się nudzi, co ona ma robić etc.
      Nie doradzę Ci (chyba, że wykorzystasz nasz "patent"...), ale łączę się w bólu.
      • hrabina_niczyja Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:13
        Co robicie? Smiechłam dosłownie. Zabawianie staruszki 😀 To jakieś nowe trendy są? Babka całe życie przeżyła i raptem jej się nudzi? To albo sobie wymyśli zajęcie albo będzie się nudziła. A jak na razie to wami manipuluje na zasadzie o ja biedna nieszczęśliwa.
        • andaba Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:19
          Raptem są zalecenia, żeby siedzieć na dupie, nie spotykać się ze znajomymi, nie chodzić do kościoła, na cmentarz, do sklepów, nie korzystać z komunikacji, nawet do lekarza nie może sobie pójść.
          Jeżeli ktoś nie ma zainteresowań typu czytanie, internet, robótki, ogród, wnuków do bawienia lub męża do kłócenia, to może to być realnym problemem.
          Rozumiem, że dla zagonionej czterdzistolatki to może być śmieszny problem - ale śmieszny nie jest, tak jak dzieci są poszkodowane, to starsze ooby też - bo nawet jak ona nie ma koronohiserii, to jej przyjaciółki mogą mieć.
          • hrabina_niczyja Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:30
            Nie może tak samo jak my młodzi. Co do tej pory robiła kobiecina na emeryturze? Bo moja matka codziennie na ploty, cmentarze i do kościołów nie Latała. Żyje a ja nie czuje się w obowiązku jej rozrywek zapewniać. Ma telewizor, ma radio, ma komputer, ma internet, ma książki. To niech się sobą zajmie.
            • ciszej.tam Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:01
              Też nie przepadam za własną matką ale wiesz, niektórzy ludzie może swoje lubią?
              Rozważ to.

hrabina_niczyja napisała:

Co do tej pory robiła kobiecina na emeryturze?
              > Bo moja matka codziennie na ploty, cmentarze i do kościołów nie Latała. Żyje a
              > ja nie czuje się w obowiązku jej rozrywek zapewniać. To niech się sobą zajmie.
            • tyggrysio Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:04
              Czasem czlowiek moze wpasc w taki stan letargu, ze jak mu nie zorganizujesz czasu, wymyslisz rozrywki, to zacznie wpadac w stany depresyjne. Nie trzeba byc starsza osoba na emeryturze, zeby tak sie stalo.
              Dobrze, ze ktos probuje pomoc i znalezc zajecie! Pewnie, ze autorka watku nie musi tego robic, ale dopoki czuje sie na silach, zeby szukac i proponowac rozrywki, to swietnie!
                • igge Re: Jak zabawić seniorkę? 09.11.20, 12:33
                  Ja depresji realnej u seniorki jednej nie widzę i nie przewiduję, choć emocjonalna mega jest i płaczliwa, druga seniorka to psychikę ma najstabilniejszą na świecie i nic jej nigdy nie zachwieje nawet odrobinę, to ona jest skałą i oparciem raczej nie my, młodsze pokolenia.
                  Ale ta pierwsza seniorka jest tuż po nagłej śmierci najbliższej osoby i będzie, jest w mega żałobie. I chcę pomóc jej tę żałobę przeżyć.
                  Nawet jak cholera będę miała lepić wspólnie pierogi i knedle.
        • fil.lo Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:52
          No pewnie, że to manipulacja. Ale wybór mamy tylko pozorny: słuchać marudzenia albo dać jej wymyśloną robotę. Wolę to drugie, zwłaszcza, że żal mi wysłuchującego tych jej gorzkich żali mężawink
          • hrabina_niczyja Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:10
            A bo to trzeba ucinać krótko- Podrzucę Ci parę książek i kupię krzyżówki. Moja matka kiedyś pasjami rozwiązywała krzyżówki, a potem przyszedł czas, że najlepiej to już się do grobu położyć. Jak zobaczyła, że mnie to nie rusza, a nawet nie interesuje to raz dwa się ogarnęła. W tych czasach kiedy mają nielimitowane rozmowy, telewizję, netflixy, internet, komputery. No kuźwa nudzą się!
      • cegehana Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:29
        Chyba o to poczucie bycia potrzebnym się rozchodzi - niefajnie jest szyć i haftować kiedy efekt naszej pracy leży potem w szufladzie i nikomu nie sprawia radości. Młodsze osoby znajdują uznanie w internecie (grupy, fora te sprawy).
    • jkl13 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:25
      Jeśli do tej pory niczym się nie interesowała, to na siłę niczym jej nie zainteresujesz. Skoro lubi seriale,wykup Netflixa. Nawet jeśli teraz nie chce,to i tak się wciągnie. Podobnie było z moja ciociä - najpierw Netflix ja przeważał, teraz nie ma czasu odbierać telefonów i ogląda wszystko jak leci,serial po serialu. Nie wiem co lepsze,ale przynajmniej czymś się zajęła...
    • szafireczek Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:29
      Może jakieś broszury medyczne, zioła, seniorzy z reguły bardzo interesują się amatorsko medycyną i lubią o tym rozprawiac.
      Duży rodzinny album z opisami, by było wiadomo kogo i czego dotyczą fotografie.
      Kwiaty - pielęgnacja i hodowla.
    • ga-ti Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:33
      W sezonie ogródek, warzywka, pielenie, kwiaty, rozsadki i to jej zajmuje sporę część czasu. Teraz kwiaty w doniczkach.
      W sezonie przetwory. Co dziennie gotuje obiad, co kilka dni piecze ciasto.
      Internet, facebook, olx (coś tam sprzedają, a to sobie oglądają), śledzi strony przedszkoli wnuczków, szuka różnych info na forach (ale nie jest wciągnięta w jedno, tylko w razie potrzeby), czy ogólnie w necie o roślinkach, szkodnikach, gotowaniu, pieczeniu, ploteczki ze świata gwiazd, itp.
      Pasjans na kompie (próbowałam wkręcić w inne gry, ale sie nie daje).
      Krzyżówki i sudoku.
      Seriale w tv i w internecie.
      Filmy w internecie i tv.
      Telewizja śniadaniowa (skacze po kanałach, jak ją wkurzają).
      Przed pandemią odwiedzała regularnie bibliotekę, teraz się boi.
      Czasem coś wydzierga na drutach, czy szydełku, ale tylko okazjonalnie, np. szalik na zimę, bo akurat potrzebuje w określonym kolorze.
      Czasem przejdzie się do sklepu, ale przeważnie zakupy załatwiają raz w tygodniu w miasteczku obok.
      Telefonuje do rodziny.
      Nie jest sama, tata pracuje, ale popołudniami już jest w domu, więc jej łatwiej.
      Właściwie to robi to, co wcześniej, no może po za wyjazdami weekendowymi, czy urlopowymi, odwiedzinami rodziny. Ja przestrzegam, by zbytnio nie oglądała wiadomości (różnych stacji), bo się nakręca covidowo.

A Twojej mamie na prawdę tak źle, czy marudzi jak zwykle? Bardzo zmieniło sie jej codzienne życie?
      Może trochę pooszukuj, że potrzebujesz szalik, czy czapkę, kupiłaś wymarzony kolor włóczki, ale nie masz czasu robić? Na Uniwersytecie nie tylko się uczą, często (przynajmniej u nas) są jakieś wykłady ciekawe, spotkania z podróżnikami, książkowy klub dyskusyjny, nie śledzę na bieżąco, ale czasem wpada mi w oczy, że mają ciekawe pomysły. Ale nic na siłę.
      • agusiah Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 21:55
        Zmieniło się głównie to, ze nie przygotowuje wnuczce codziennego obiadu. Ogranicza kontakty. Na basen nie chodzi, miała tam fajna gimnastykę raz w tygodniu.
        Te robótki to jest dobry pomysł, trzeba konkret zamowic
        • ga-ti Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:12
          To może też zamówcie obiad na wynos wink możesz podrzucić produkty.
          Mamie pewnie brakuje stałej rutyny (jak obiad to i zakupy, wyrobić się na konkretną godzinę, oczekiwanie na wnuczkę), a może najbardziej odwiedzin wnuczki. Może umów się z córką, że będzie dzwoniła do babci o jakiejś umówionej porze? Wiem, obciążanie dzieciaka obowiązkiem zabawiania babci, ale może córce się pomysł spodoba, w końcu chodziła do babci codziennie.
          • agusiah Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:20
            Spróbuje moja młodzież trochę zmobilizować, to jest dobry pomysł. Póki córka chodziła do szkoły, nie chciała wpadać do babci ze względu na wirusa, ale już jakiś czas siedzi w domu, trochę to reaktywuję, telefony to tez pomys
        • hrabina_niczyja Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:14
          To niewiele. A sobie nie gotuje? Moja gotuje dla siebie. W necie szpera bardzo dużo, a to jakieś nowe danie, a to życie gwiazd, a to przepis na ciasto. A teraz wpadła w covid, strajki kobiet i szpera szukając prawdy, bo opinie musi mieć 😀 Mama ma internet?
    • anatewka11 Re: Jak zabawić seniorkę? 08.11.20, 22:04
      Mój tata 73 namiętnie gra w tysiąca na kurniku! Wyłącznie w tym celu nabył laptopa. Poza tym jeździ dużo na rowerze i jest bardzo towarzyski więc potrafi wisieć w sumie po kilka godzin dziennie na telefonie. Do tego samodzielne prowadzenie domu i śmiga aż miło!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka