Dodaj do ulubionych

Jeśli senior złapie covid, co robić?

13.11.20, 10:16
Jaki macie plan na taką sytuację, że senior, mieszkający samodzielnie, choruje na covid?
Przy pesymistycznym scenariuszu, że do szpitala nie wezmą?
Jak się przygotować na taką sytuację? Co należy mieć pod ręką?
Kto się przeprowadza do seniora, w którym momencie i na ile, jak ogarnia się wtedy codzienną logistykę w obu gospodarstwach?
A może macie zupełnie inne pomysły i plany?
Obserwuj wątek
    • dyzurny_troll_forum Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 10:20
      kosmos_pierzasty napisała:

> Jaki macie plan na taką sytuację, że senior, mieszkający samodzielnie, choruje
      > na covid?
      > Przy pesymistycznym scenariuszu, że do szpitala nie wezmą?
      > Jak się przygotować na taką sytuację? Co należy mieć pod ręką?

Masz dzisiaj jakiś poranny atak paniki!?
      Zwieracze nie wytrzymały ciśnienia?!
    • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 10:25
      Plan był taki, że senior trafia do nas albo ktoś trafia do seniora. Z uwagi na to, że mąż przechorował obecnie najsensowniej będzie, że to mąż trafi do seniora. O jaką logistykę pytasz bo nie rozumiem? Zakupy, leki pod drzwi i tyle żadne wielkie mecyje.
              • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 11:28
                slonko1335 napisała:

> a myślałam, że juz wiemy, że jest covid bo jest potwierdzony, no jak nie jest p
                > otwierdzony to osoba pomagająca nie jest na kwarantannie
                >

Zdroworozsądkowo należy sobie wtedy nałożyć kwarantannę samemu - moim skromnym zdaniem.
                    • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 11:38
                      nie zauważyłam ,że tu o jakimś stanie cięzkim tylko mowa, jeżlei tak to po prostu opieka od lekarza tyle, ze tylko 14 dni w roku. Mnóstwo ludzi przeciez pracuje i mieszka z osobami starszymi chorymi i normalnie podaje im leki, przygotowuje posiłki, podaje i chodzi do pracy .
                      • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 11:56
                        Ale tu nie chodzi o choroby przewlekłe (faktycznie, wtedy się pracuje, albo i nie , zależy jaki etap choroby, ale nie o tym ta dyskusja). Chodzi o przejściowy (miejmy nadzieję, że przechodzący w kierunku wyzdrowienia, a nie w tym drugim) stan, w którym senior nie może zostać bez opieki. Co Kosmos poniżej wyjaśniła. Jak senior choruje, ale wstaje, je, pije, radzi sobie sam, no to się podrzuca zakupy, leki w maseczce na krótko, albo bez kontaktu,
                        • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:06
                          ale ja nie pisze o chorobach przewlekłych bo te ma wieszośc seniorów tylko o mieszkaniu lub zajmowaniu się osobami starszymi. jak starsza osoba jest przeziębiona czy ma grypę to mnóstwo ludzi normalnie chodzi do pracy , podaje posiłek, leki, czuwa w nocy i tyle
                          • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:13
                            No ale w normalnym układzie senior, który aż ciężko przechodzi infekcję na tyle, że przez 8 godzin sam nie przyjmie płynu trafia po prostu do szpitala. Jeśli radzi sobie sam no to wiadomo, robi się co trzeba po pracy. Ale w przypadku rozmaitych chorób też nie zostawiasz seniora w takiej sytuacji na 8 godzin samego. Albo szukasz opiekunki, albo idziesz na urlop albo zdaje się przysługuje na etacie tzw. opieka nad członkiem rodziny.
                            I żeby nie było, że Kosmos nie napisała o tym- w poście startowym jest zdanie: "Przy pesymistycznym scenariuszu, że do szpitala nie wezmą?" - no to ja to odczytuję jako stan seniora, który normalnie oznaczałby hospitalizację, ale ze względu na obciążenie szpitali w trakcie pandemii pogotowie nie zabiera do szpitala.
                            • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:16
                              wiesz ja po poscie startowym to odczytałam, że ten senior to jest chory na covid zatem nie ma żadnego problemu bo opiekujący ma usparwiedliwienie nieobecności w pracy a potem się oakzało że ten senior to wcale zdiagnozowany nie jest i niekonicznie w ogóle ma covid co jednak rodzi dodatkowe problemy chociażby właśnie związane ze zwolnieniem z pracy gdy nie pracuje się zdalnie..
                                  • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:56
                                    Albo bierzesz opiekę nad członkiem rodziny (mimo wszystko jakiś kontakt z lekarzem POZ jest, na coś zwolnienie wystawi,): "warunkiem jest pozostawanie w jednym gospodarstwie domowym w trakcie sprawowania opieki.Oznacza to, iż ubezpieczony oraz chory członek rodziny nie muszą na stałe pozostawać we wspólnym gospodarstwie – istotne jest to, by tak stało się w czasie zajmowania się chorym krewnym." no albo kombinujesz niestety swoje zwolnienie lekarskie.
                                      • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:19
                                        Ale co to ma do rzeczy? Przez 14 dni seniora już raczej zdążą zdiagnozować i nałożyć na opiekuna kwarantannę oficjalną albo senior zdąży (czego mu nie życzymy)- przejść do lepszego świata albo się zwolni miejsce w szpitalu, albo kombinujesz z własnym zwolnieniem lekarskim (serio, dzwonisz do lekarza POZ i mówisz, że przesz 14 dni opiekowałaś się ojcem/matką z dusznościami i gorączką 39 stopni, a teraz cię bolą kości i masz stan podgorączkowy, uważasz, że nie wystawi skierowania na test? Przypuszczam, że wątpię). Oczywiście, lepiej by było, żeby nie trzeba było kombinować, żeby senior z takimi objawami, który nie daje sobie rady sam trafiał na oddział szpitalny pod opiekę.
                                        A jak Ty to chcesz inaczej?
                                        • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:21
                                          No przecież nie chcą go ani diagnozować ani brać do szpitala..no więc robi się realny problem...i gdzieś trzeba obchodzić prawo np. kłamac lekarzowi żeby dostac zwolnienie na siebie bo opieka systemowa nie przewiduje co w takiej sytuacji zrobić zgodnie z prawem..
                                          • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:25
                                            slonko1335 napisała:

> No przecież nie chcą go ani diagnozować ani brać do szpitala..no więc robi się
                                            > realny problem...i gdzieś trzeba obchodzić prawo np. kłamac lekarzowi żeby dost
                                            > ac zwolnienie na siebie bo opieka systemowa nie przewiduje co w takiej sytuacji
                                            > zrobić zgodnie z prawem..
                                            >

Ale to jest dla mnie jasne. Kłamiesz, kombinujesz, obchodzisz prawo. Przy czym jakem legalistka- w takiej sytuacji jestem całkowicie za robieniem tych wszystkich złych i podłych rzeczy. Tak, opieka systemowa nie przewiduje. Nie pierwszy raz zresztą
                                    • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:14
                                      ale bierzesz pod uwagę, ze sa ludzie którzy nie moga pracować zdalnie i brać sobie urlopów kiedy chcą, ba na koniec roku to jest całkiem duże prawdopodobieństwo, że już ich nie mają nawet a zwłaszcza w takim wymiarze w jakim trwa kwarantanna bo chyba urlopu na 1 dzień to nie ma senu brać i trzeba wziąc tyle ile byłoby kwarnatanny 17 dni minimum żeby to miało jakiś sens?
                                      • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:24
                                        slonko1335 napisała:

> ale bierzesz pod uwagę, ze sa ludzie którzy nie moga pracować zdalnie i brać so
                                        > bie urlopów kiedy chcą,

Słonko, ale my to wszystko bierzemy pod uwagę. Ale co proponujesz? Oczywiście, trzeba dążyć do tego, żeby seniora zdiagnozować (wymazówka przyjedzie, tyle że trochę z tym zejdzie) i oficjalnie uzyskać kwarantannę jeśli jest taka potrzeba ze względu na formę zatrudnienia. Ale do tego czasu można:
                                        a) zostawić seniora, no bo trudno
                                        b) zająć się seniorem (przy czym praca i tak w tych warunkach odpada, no bo senior w tym stanie nie zostanie na 8 godzin plus dojazd).

• slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:32
                                          Ja Ci napiszę co robią ludzie bo znam kilka przypadków. Zabierają seniora do siebie, lub obsługują go w własnym domu niestety często normalnie funkcjonując na co dzień bo nie bardzo mają inne wyjście. Ze zdiagnozowanym jest w miarę prosto, schody się robią gdy zdiagnozowany nie jest ale dla wielu osób to wcale nie schody tylko celowe to niediagnozowanie, zeby własnie m,c normalnie funkcjonować poza tym. Połowa moich współpracowników uważa, ze covid im nie grozi bo są wierzący i przyjmują komunię i Bóg ich uchroni...
                                          • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:44
                                            slonko1335 napisała:

> ale dla wielu osób to wcale nie
                                            > schody tylko celowe to niediagnozowanie, zeby własnie m,c normalnie funkcjonow
                                            > ać poza tym. Połowa moich współpracowników uważa, ze covid im nie grozi bo są w
                                            > ierzący i przyjmują komunię i Bóg ich uchroni...

Ale ja nie piszę o tym, co ludzie robią, tylko o tym co się robić powinno. To, że ludzie tak robią mnie wcale nie dziwi. Przyczyny są różne.
                                      • wrotek0 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:50
                                        Może nie mają. U mnie w pracy przez pandemię jest odwrotnie . Wiosną pracowaliśmy rotacyjnie 50/50 i osoby, które były w biurze nie mogły brać wolnego, bo bieżącą obsługę załatwiały za dwoje a ci, co byli na zdalnym - nie chcieli. Jakoś wciskali między zdalną pracę swoje bieżące sprawy, na załatwianie których normalnie musieli brać urlop, bo u nas nie było możliwości odpracowania prywatnych wyjść. Potem latem większość wzięła 2 tygodnie, ale niektórzy to jeszcze z zaległego. W efekcie końcowym w moim dziale wszyscy mają jeszcze co najmniej 10 dni bieżącego i trzymają właśnie na nieprzewidziane wypadki (złe samopoczucie, samoizolacja itp.)
                          • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:56
                            >jak starsza osoba jest przeziębiona czy ma grypę to mnóstwo ludzi normalnie chodzi >do pracy , podaje posiłek, leki, czuwa w nocy i tyle

Nie wiem kiedy w końcu do ludzi dotrze, że to nie przeziębienie czy grypasmile
                            Masz czas pandemii słonkosmile Masz określone obostrzenia prawne ale też zobowiązania moralne. Nie możesz sobie tak radośnie funkcjonować jak do tej pory. Taką postawą jak prezentujesz pogarszasz szansę na pomoc swojemu seniorowi jak i sobie.
                  • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:05
                    >taaa tylko niektórzy pracują i nałożona sobie kwarantanna na szefa nie działa

To Ci sanepid nałoży jak się tylko dowie, że mieszkasz z chorym na Covid. Teoretycznie nie masz prawa się wprowadzić do chorego z Covid nawet jakby był w ciężkim stanie.
                    Chyba, że jesteś kolejnym przypadkiem nie testujemy seniora, chodzimy do pracy, jakoś to będzie. Mnóstwo takich na OIT-ach.
                      • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:30
                        Post startowy przeczytaj- senior choruje na Covid.Choruje nie będzie chorował...
                        Nawet, gdy nie ma w ręku wyniku, rozsądnym jest siedzieć na tyłku dla własnego zdrowia i życia. Wierz mi większość miejsc na OIT zajmują ludzie, którzy Covid zbagatelizowali, nie zrobili testów, aby uniknąć kwarantanny, chodzili do pracy "z kaszelkiem". Jak senior choruje na Covid to szybciutko powinno mu się zrobić test! U seniorów jest to szczególnie ważne. Nawet za cenę, że Was zamkną na kwarantannę.
                        Wierz mi pracodawca prędzej cię wywali z pracy jak mu zarazę przyniesiesz do zakładu pracy niż gdy weźmiesz wolne.
            • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:07
              >Załoga z karetki wymaziwej nie chce wejść do mieszkania, a może nie moze, nie pamiętam, ale >czytałam o takim przypadku

Nie czytaj dopytaj u źródła. Załoga wymazówki ubrana w stroje z kosmosu, wchodzi do domu jeśli stan pacjenta nie pozwala na pobranie wymazu, gdzie indziej.
        • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 11:15
          kosmos_pierzasty napisała:

> Tak, np. zakupy. Robi ta samą osoba, która się opiekuje czy ta druga dowozi?

No ale Kosmos, kto jak kto, ale Ty akurat powinnaś wiedzieć, że to oczywiste. Jeżeli opiekun jeszcze nie przechodził choroby, to nie chodzi na zakupy, bo może zarażać.
          Jadąc do takiego chorego dobrze też wziąć ze sobą jakieś zapasy na początek, jeśli chory senior nic w domu nie ma (choć powinien oczywiście być zaopatrzony przed chorobą).
        • triss_merigold6 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 11:12
          Wezwałabym pogotowie. Oczywiście by nie przyjechało. Wtedy zamówiłabym prywatny transport medyczny i niech odstawia na SOR.
          Nie mam kwalifikacji do zajmowania się chorymi w stanie ciężkim, od tego są szpitale i lekarze, a przy starych ludziach ZOL-e i domy opieki z personelem medycznym.
        • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 11:21
          Nie, nie zostawiłabym. Po swoim, dość w sumie lekkim przechorowaniu covid, jestem przekonana, że sporo ludzi ląduje w szpitalach w ciężkim stanie właśnie na skutek izolacji i zostawienia samym sobie. Moje objawy były niezbyt ciężke, a zaskoczyło mnie nieadekwatne do nich osłabienie. Siłą woli zmuszałam się do jedzenia i przede wszystkim do picia i uzupełniania elektrolitów. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś z poważniejszymi objawami nie zmusi się do odpowiedniego nawodnienia i odżywienia, a wtedy osłabienie organizmu postępuje i wirus ma większe pole do działania i ogólny stan pacjenta może pogorszyć się błyskawicznie.
          Jeśli moja mama albo teściowa zachorują, to na pewno nie zostaną same, nawet przy lekkim przebiegu choroby.
          • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:25
            Wiesz co? Pytanie nie jest od czapy. Ze dwa tygodnie temu chodził po necie dramatyczny wpis dziewczyny, której zmarł dziadek i ojciec. Dziewczyna skarżyła się, że ojciec słabł z dnia na dzień, a ona "mogła tylko obiad przez balkon podać i patrzeć, jak on niknie w oczach". I ja nawet wierzę, że ona była przekonana, że tylko tyle może zrobić, bo jej wdrukowano, że to niemalże dżuma i jak tam wejdzie i się nim zajmie, to umrze.
            • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:37
              Wiesz, mimo że ja bym zrobiła inaczej, ale też mam świadomość, że jakby tam weszła, to niekoniecznie cokolwiek by mogła poradzić. Mogła podawać płyny, mogła karmić, mogła próbować wezwać karetkę. Ale to by niekoniecznie coś zmieniło. Po pierwsze- pogorszenie może nastąpić nagle, po drugie- chorzy na COVID umierają też na zawały/ udary. Karetka albo by dojechała, albo nie.
              • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:43
                >Wiesz, mimo że ja bym zrobiła inaczej, ale też mam świadomość, że jakby tam weszła, to >niekoniecznie cokolwiek by mogła poradzić.

Wiesz czasami ogromną rolę daje wsparcie psychiczne. Ludzie, którzy chorobę przechodzą razem lepiej ją przechodzą. Podawanie wody, to też niebagatelna pomoc bo przy Covid nic się tak nie liczy jak odpowiednie nawodnienie.
            • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 12:40
              Generalnie jest tak, że do mieszkania chorego na Covid nie może wejść zdrowy człowiek, który nie jest domownikiem (wtedy nakładają automatycznie kwarantannę). Sanepid ma prawo nałożyć karę. Jeśli chcesz wejść do domu takiej osoby to przed testem na Covid.Pomoc zawsze jest niezbędna.
                • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:10
                  Skąd wynika z zakazu kontaktusmileOczywiście drzwi nie są pilnowane 24/7 ale wierz mi czujne oko sąsiada czuwa a w niektórych krajach korzystano z danych o lokalizacji - masz w końcu telefon. Masz też wszędzie monitoring. Nie wiem czy teraz jest potrzeba posiadania aplikacji ProteGO?On tez chyba wyłapywała kontakt kwarantanowiczów?
                      • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:30

>Ba, jeśli rodzina sprawuje ogólną opiekę nad seniorem i ów zejdzie w wyniku >odwodnienia i zaglodzenia wskutek choroby, to rodzina może być pociągnięta do >odpowiedzialności karnej za narażenie na utratę życia lub zdrowia.

Taa , ćwiczyła to już sąsiadka. Sanepid Ci powie że mogłaś zostawić pod drzwiami, mają też MOPSsmile Po prostu wprowadziła się do matki i została objęta izolacją i to było jedyne wyjście. No ale nie mogła radośnie latać do pracy. Potem i tak matka pojechała do szpitala i leżała przez 5 dni bez świeżych majtek i piżamy bo nie było komu tych rzeczy zawieść, bo córka w izolacji...
                    • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:23
                      www.lex.pl/kwarantanna-i-izolacja-w-czasach-epidemii-koronawirusa,7099.html

Tu masz ładnie wszystko wyjaśnione. Masz określoną definicję izolacji, kwarantanny, która jest odosobnieniem.
                      izolacja – odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby (art. 2 ust. 11) ustawy.
                      • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:30
                        No i gdzie tam jest coś na temat tego, że nie mogę się zająć seniorem w trakcie jego choroby? Senior ma obowiązek izolacji, osoba z kontaktu - kwarantanny, to każdy wie. Proszę podaj przepis, który zakazuje mi kontaktu z chorą osobą i opieki nad nią.
                        • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:34
                          A gdzie Ci napisałam, że nie możesz wejść i zostać na 10 dni? Gdzie?
                          Pisałam wyżej do kogoś, że możesz. Nie możesz przychodzić i wychodzić!
                          Pisałaś wyżej cyt.: "Gdzie jest napisane, że do domu chorego na covid NIE MOŻNA wejść? " Nie zrozumiałaś mnie, ani ja Ciebie.
                          Jednak i tak wszystko zależy od podejścia Twojego Sanepidu.Tu co sanepid to inne podejście jak z US.
                          • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:42
                            Ale właśnie takie pisanie, że nie można się kontaktować z chorym powoduje, że wielu z nich zostaje bez pomocy. Już pomijam, że o ile w marcu to było trudne, to teraz da się zaopatrzyć w środki ochrony osobistej, żeby nie mieć bezpośredniej stycznosci z wirusem.
                            • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:04
                              >Ale właśnie takie pisanie, że nie można się kontaktować z chorym powoduje, że >wielu z nich zostaje bez pomocy.

Bo masz prawny nakaz odosobnienia, prawda? Masz, gdzieś w przepisach, że możesz wejść i opiekować się seniorem? Znajdziesz? wiesz jak to w praktyce wygląda? Ja wiem - musisz poinformować sanepid, że się wprowadzisz a sanepid może Ci powiedzieć, że pomoże MOPS lub chory skoro w takim stanie to jedzie do szpitala. Wiesz to kwestia na jakiego biurokratę lub bezmózga trafisz i jak zinterpretuje Ci przepisy.

Nie mam dobrych doświadczeń z Sanepidem ani POZ.
                  • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:32
                    czyscicka napisała:

> wierz
                    > mi czujne oko sąsiada czuwa a w niektórych krajach korzystano z danych o lokal
                    > izacji - masz w końcu telefon. Masz też wszędzie monitoring. Nie wiem czy teraz
                    > jest potrzeba posiadania aplikacji ProteGO?On tez chyba wyłapywała kontakt kwa
                    > rantanowiczów?

Ty chyba piszesz o jakiejś innej rzeczywistości smile smile smile
                    • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 13:37
                      Odpowiadałam na post czyscickiej, która pisała:" wejść nie wolno, sanepid nakłada kwarantannę."
                      No i tak: teoretycznie jak wejdziesz to już nie wyjdziesz. W praktyce, wejdziesz, wyjdziesz, bo nikt nie upilnuje wszystkich chorych w domach. Trzeba mieć pecha, żeby wyszło na jaw, że ktoś odwiedził chorego i wyszedł między ludzi.
                            • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:25
                              To ty chcesz udowodnić, że możesz spotykać się z seniorem na którego jest nałożony prawny obowiązek odosobnienia.Na niego nie na ciebie. Poprosiłam o wskazanie kiedy i na jakich zasadach możesz się do niego wprowadzić lub z nim spotykać.Nie uzyskałam odpowiedzi. Rozumiem, że nie wiesz ale upierasz się, że na pewno będzie to możliwe. Niej każda zostanie przy swoim. Ja już ten przypadek ćwiczyłam.
                              • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:32
                                Mogę się do niego wprowadzić, bo jestem wolnym człowiekiem i mam prawo do swobodnego przemieszczania się. W dodatku mam obowiązek udzielenia pomocy rodzicowi w trudnej sytuacji życiowej. Skoro przećwiczyłaś, to na pewno znasz podstawę prawną i konkretny przepis, który nie pozwala się wprowadzić do chorego seniora. Podaj proszę, będę w razie czego wiedzieć, jaki przepis łamię big_grin

I wiesz, naprawdę, po mojej chorobie (i nie tylko mojej) jestem przekonana, że sporo ludzi znalazło się w ciężkim stanie dlatego, że wmówiono ich rodzinom, że nie wolno im pomóc, bo trzeba się trzymać z daleka.
                                • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:46
                                  >znalazło się w ciężkim stanie dlatego, że wmówiono ich rodzinom, że nie wolno im >pomóc, bo trzeba się trzymać z daleka.

Znalazło się w ciężkim stanie, bo taka to infekcja - dziś się czujesz super jutro już źle. Po drugie zrobienie testu, kontakt z lekarzem nie online graniczy z cudem . Wystarczyłoby, aby każdy objawowy chory miał zrobiony test i badanie rtg klatki piersiowej. Wystarczyłoby lekarzy POZ wyposażyć w dobre testy antygenowe, odzież ochronną i gwarantuję ci, że każdy senior nawet w domu miałby dobra opiekę i chorobę pod jakąkolwiek kontrolą. Nie zrobiono tego. Zrzucono to na Ciebie. To ty się masz martwić, czy stać cię na test, gdzie go wykonać, czy możesz się wprowadzić do rodzica, czy Twój rodzic nie dostanie kary, że nie jest w odosobnieniu.
                                  >Podaj proszę, będę w razie czego wiedzieć, jaki przepis łamię big_grin

Nie życzę Ci choroby, ale niestety tylko wtedy zobaczysz jak to wygląda, jaka to kiła mogiła i ile wolności daje Ci władza i jak cudownie niejasne są przepisybig_grin
                                  • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:53
                                    czyscicka napisała:

> Nie życzę Ci choroby, ale niestety tylko wtedy zobaczysz jak to wygląda, jaka t
                                    > o kiła mogiła i ile wolności daje Ci władza i jak cudownie niejasne są przepisy
                                    > big_grin

Ależ ja już jestem po chorobie, o kretyństwie przepisów przekonałam się na własnej skórze już po przechorowaniu.
                                    I właśnie dlatego, że jestem po chorobie, to stawiam tezę, że część z tych pogorszeń wynika z tego, że mocno osłabiony człowiek nie jest w stanie sam zadbać o najbardziej podstawowe rzeczy, jakimi są odżywienie i nawodnienie. Odwodniony i głodny organizm słabnie w tempie błyskawicznym, co potęguje osłabienie spowodowane chorobą, a wtedy o nagłe pogorszenie nietrudno.
                                    Tak, jak przed chorobą byłam przekonana, że w razie czego to będziemy mamie i teściowej wszystko przynosić pod drzwi i monitorować telefonicznie, tak po chorobie wiem, że to byłoby zaniedbanie i zaniechanie i żebyśmy na głowie mieli stanąć, to trzeba będzie z nimi być.
                                    • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 15:07
                                      Ja też przed chorobą byłam przekonana, że wiele osób sobie poradzi. No bo przecież to taka grypa i chorują tylko najsłabsiwink
                                      Pogorszenia wynikają z braku wyłapywania ludzi, którzy są bardziej chorzy niż im się wydaje. Śródmiąższowe zapalenie płuc jest podstępne i tak jak normalnie masz kontakt z lekarzem dostęp do rtg , (zmiany widać praktycznie tylko tam), badań krwi, no teraz nie masz nic . Bez pandemii, ktoś kto nie miał siły jeść i pić , chodzić, zostałyby wzięty do szpitala, nawodniony i odżywiony kroplówkami, zostałby mu podany antybiotyk osłonowo, może heparyna jak leżał zbyt długo, tlen. Teraz takich pacjentów zostawia się na łaskę rodziny. I to ty się masz martwić co z bliskim zrobić, czy saturacja jest ok, czy ból w klatce piersiowej to zatorowość, nerwoból, czy może duszności?
                                  • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:55
                                    Aha, kontakt z lekarzem na NFZ bez problemu, zrobienie testu na NFZ trochę bardziej kłopotliwe, bo trzeba było najpierw research telefoniczny zrobić, ale sam test bez kolejki - niestety, na wyniki czekaliśmy 4 dni, ale byliśmy o tym uprzedzeni, zresztą, wynik był formalnością przy objawach.
                            • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:33
                              Widzisz po doświadczeniach swoich i znajomych stwierdzam że nie zawsze wejść wolno jeśli wcześniej ktoś w Sanepidzie powiedział, że mieszkał samsad Tu bliscy od razu usłyszeli litanie, że pomoże MOPS, mogą zostawić leki, jedzenie pod drzwiami, lekarz POZ też będzie dzwonił czy pacjent nie umiera, a jak pacjent źle sie czuje to szpital.Wiesz to wszystko jest ściemą, bo wiadomo, że nikt lepiej nie zajmie się bliskim niż inny bliski. I tu już odbijamy się od ściany. Państwo z dykty!
                              • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:43
                                w sanepidzie powiedzieli - a powiedzieli, na jakiej podstawie?
                                Ludziom ten wirus naprawdę odbiera zdolność logicznego myślenia. Będąc w kwarantannie dostaje się smsa, że jest ustawowy obowiązek instalacji aplikacji. No fajnie, a jest ustawowy obowiązek posiadania smartfona? Jak nie ma, to jak może być narzucony ustawowy obowiązek? I potem ludzie instalują to badziewie i wysyłają swój wizerunek szlag wie gdzie, bo tak w smsie napisali big_grin
                                • czyscicka Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 14:55
                                  Sanepid moja droga wysyła ci decyzję o kwarantannie dwa tygodnie po jej skończeniu ale już w dniu skierowania na test jesteś w systemie w izolacji , wiec o podstawach prawnych to sobie możesz w sądzie dyskutować jak mój brat, który na kwarantannie przesiedział 56 dni, bo testy raz były pozytywne a raz negatywnebig_grin Trzy razy dziennie pojawiał się Pan dzielnicowy.
                                  Nie wiem jak teraz ale obowiązek instalacji aplikacji miał każdy na kwarantannie.No ale ty wiesz lepiej.
                                    • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 15:08
                                      misiaptysia78 napisała:

> czyscicka napisała:
                                      >
                                      >
                                      > > Nie wiem jak teraz ale obowiązek instalacji aplikacji miał każdy na kwara
                                      > ntanni
                                      > > e.No ale ty wiesz lepiej.
                                      >
                                      > tak, ale nie ma obowiązku posiadania smartfona.

No właśnie, i to pokazuje, jak ludzie nie myślą smile
                                      • misiaptysia78 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 15:11
                                        skarolina napisała:

> misiaptysia78 napisała:
                                        >
                                        > > czyscicka napisała:
                                        > >
                                        > >
                                        > > > Nie wiem jak teraz ale obowiązek instalacji aplikacji miał każdy na
                                        > kwara
                                        > > ntanni
                                        > > > e.No ale ty wiesz lepiej.
                                        > >
                                        > > tak, ale nie ma obowiązku posiadania smartfona.
                                        >
                                        > No właśnie, i to pokazuje, jak ludzie nie myślą smile
                                        >

e? naprawde nie ma obowiązku posiadania smartfona. Jasne, że kwarantanne może sprawdzac wojsko czy kogo tam oni do tego delegują, ale nie da się zainstalowac obowiązkowej aplikacji skoro sie nie ma odpowiedniego urzadzenia, co to ma wspólnego z mysleniem?
                                        • misiaptysia78 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 15:19
                                          czyscicka napisała:

> >No właśnie, i to pokazuje, jak ludzie nie myślą smile
                                          >
                                          > Tak szczególnie jak Sanepid dzwoni na Twój numer telefonu.Wytłumacz urzędnikowi
                                          > , że nie masz telefonu , rozmawiając z nimbig_grin

Wszystkie telefony mają mozliwość łączenia rozmów. Nie wszystkie (ludzie też maja telefony stacjonarne lub modele komórek niebędące smartfonami) maja mozliwość instalowania OBOWIĄZKOWEJ aplikacji.
                                          • mon_amour40 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 15:42
                                            Drogie Ematki, z obowiązku instalacji aplikacji kwarantanna domowa zwolnione są wyłącznie osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.To przecież łatwo sprawdzić!
                                      • skarolina Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 15:16
                                        Ja mieszam? To Ty piszesz, że nie wolno wejść do chorego człowieka i jest na to przepis. To Ty piszesz, że ustawowo trzeba aplikację instalować, choć nie ma ustawowego obowiązku posiadania smartfona. Ale to ja mieszam, bo Twoje racje się kupy nie trzymają big_grin big_grin big_grin
                                        • mon_amour40 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 16:10
                                          Odpowiem za kogoś innego .
                                          >To Ty piszesz, że nie wolno wejść do chorego człowieka i jest na to przepis.

Jest przepis, który uniemożliwia kontakt chorego ze zdrowym. Jakbyś tego nie odwróciła wychodzi na jedno - izolacja zdrowych od chorych. Miałaś kiedyś kwarantannę? Dostałaś pismo z sanepidu, to tam były Twoje obowiązki, zakaz kontaktowania się z wszystkimi poza domownikami, chociaż i naszym negatywnym domownikom, ba nawet zwierzętom zalecano izolację od chorych.Mamy duży dom, który to umożliwia.
                                          >że ustawowo trzeba aplikację instalować, choć nie ma ustawowego obowiązku >posiadania smartfona.

Ze strony gov.pl:
                                          Z obowiązku instalacji aplikacji kwarantanna domowa zwolnione są wyłącznie osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania. Powodzenia z walką z właściwymi służbamibig_grin
                                          Ematka jak zawsze bojowo nastawiona i swoje prawa znabig_grin A po numerze IMEI tak łatwo sprawdzić czy nie dysponujesz odpowiednim urządzeniem. No ale walczyć zawsze możesz! Na forum to ze starego telefonu piszesz?wink
                                              • daniela34 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 16:36
                                                mon_amour40 napisał(a):

> Jak nikt? Służby. Masz gwarancję, że nie sprawdzą akurat ciebie? Wiesz jakie do
                                                > kładnie to będą służby?

😃😃😃 Jestem głęboko przekonana, że służby tego kraju nie będą miały ani czasu ani możliwości sprawdzić tych wszystkich którzy to nie zainstalują aplikacji.
                                                Senepid jak na razie poucza. Przy czym jak powiesz, że nie umiesz,nie potrafisz, smartfon ci się zepsuł, to przyjmują to do wiadomości. Bo co mają zrobić.
                                                • slonko1335 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 16:42
                                                  Przez 10 dni izolacji mojego męża te straszne służby nie pofatygowały się do nas ani razu. 17 dniowej mojej kwarantanny nie ma w żadnym systemie. Nie dostaliśmy kodu na apke nawet. Mamy w szufladzie nokie 3310 na wszelki wypadek ale poki co u kilkunastu osób z otoczenia które "nie miały smartfona" służby miały to w rzyci.. na serio oni bieżącej pilnej roboty nie ogarniaja ....
                                                  • mon_amour40 Re: Jeśli senior złapie covid, co robić? 13.11.20, 16:45
                                                    >Przez 10 dni izolacji mojego męża te straszne służby nie pofatygowały się do nas ani >razu. 17 dniowej mojej kwarantanny nie ma w żadnym systemie.

A do nas nawet MOPS zadzwoniłbig_grinbig_grinbig_grin
                                                    Był zdecydowanie najbardziej szybkibig_grin
                                                    Mąż myślał, że dzieci nam chcą odebraćbig_grin