Dodaj do ulubionych

Rtg po Covid - wyniki

14.11.20, 09:21
Covid przechorowany, ale ból w piersiach pozostał. Skierowano mnie na Rtg klatki piersiowej PA+ boczne. Proszę emamy - lekarki o opinię, wizytę mam dopiero w środę.

Miąższ płucny bez zmian naciekowych i ogniskowych. Wnęki płucne naczyniowe, nieposzerzone. Jamy opłucnowe bez cech płynu. Sylwetka serca w granicach normy radiologicznej. Krążenie płucne wydolne.  
Obserwuj wątek
      • laura.palmer Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 10:13
        Na fejsbukowej grupie ciążowej kilka razy w tygodniu któraś wkleja wyniki badań z podanymi obok normami, których nie da się nie zauważyć i pada pytanie "dziewczyny, jak mam interpretować te wyniki, czy wszystko ok? Lekarz dopiero za tydzień". big_grin

Zamiast religii powinno być w szkołach więcej ćwiczeń z interpretacji danych i czytania ze zrozumieniem. tongue_out
    • ciocia_lucynkaa Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 10:58
      Zanim zwróciłam się do ematki - lekarki, zapytałam doktora googla i od razu trafiłam na informację, że naczynia we wnękach płucnych są patologią.

"Wnęki naczyniowe w RTG płuc sugerują powiększenie naczyń płucnych. Mogą wskazywać na przewlekłe choroby płuc lub oskrzeli (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP) lub na nadciśnienie tętnicze"
      www.medonet.pl/badania,rtg-pluc---jak-interpretowac-wyniki-,artykul,1734287.html

Zaiste, pisanie w trybie "nie znam się, to się wypowiem" jest na ematce częste, acz potrzeba dowalenia cierpiącej osobie również jest trendy.

Dziękuję wszystkim osobom, które odpisały mi w sposób życzliwy. 
      • mia_mia Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 11:07
        „Wnęka płucna, to miejsce gdzie od strony śródpiersia do płuca po obu stronach wchodzi oskrzele główne (prawe lub lewe), tętnica płucna (prawa lub lewa) i odchodzą po dwie żyły płucne. Oprócz tego we wnękach płuca znajduje się kilka (ok. 3) węzłów chłonnych oraz tętnice oskrzelowe odchodzące od aorty. Jak widać składa się głównie z naczyń.
        Wnęki płucne są jednym z trudniejszych miejsc w radiogramie klatki piersiowej do oceny przez radiologa. Ich cień w RTG klatki piersiowej poszerza się w wyniku różnych chorób, m.in. raka płuca, przerzutów nowotworowych, zmian zapalnych, sarkoidozy, zapaleń węzłów chłonnych oraz niewydolności serca”
      • saszanasza Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 14:04
        ciocia_lucynkaa napisała:

> Zanim zwróciłam się do ematki - lekarki, zapytałam doktora googla i od razu tra
        > fiłam na informację, że naczynia we wnękach płucnych są patologią.
        >
        > Ale wtedy opis byłby inny. Jeżeli wnęki płucne są, a jednocześnie sa nieposzerzone oznacza, że jest ok. Patologią byłoby najprawdopodobniej, gdyby były poszerzone.
      • taki-sobie-nick Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 22:29
        Naczynia we wnękach mogłaś mieć już wcześniej. A jeśli je miałaś, a nie poszerzyły się, to znaczy, że są jakie były - to chyba dobrze?

Nie znam się, ale myślę logicznie, a to częściowo pomaga zastąpić wiedzę. tongue_out
    • snajper55 Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 12:52
      ciocia_lucynkaa napisała:

> Covid przechorowany, ale ból w piersiach pozostał. Skierowano mnie na Rtg klatk
      > i piersiowej PA+ boczne. Proszę emamy - lekarki o opinię, wizytę mam dopiero w
      > środę.
      >
      > Miąższ płucny bez zmian naciekowych i ogniskowych. Wnęki płucne naczyniowe,
      > nieposzerzone. Jamy opłucnowe bez cech płynu. Sylwetka serca w granicach normy
      > radiologicznej. Krążenie płucne wydolne.  

Niedobrze. "Sylwetka serca w granicach normy" czyli pewnie ostatnie stadium raka. 🤣

S.
    • m_incubo Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 14:14
      Jeśli ten opis jest dla ciebie na tyle niejasny, że pytasz anonimów na forum, a z Google zdiagnozowalas sobie nieprawidłowości wynikające z faktu, że masz "wnęki płucne", to nie zawracaj głowy w środę lekarzowi, bo szkoda marnować jego czas, tylko od razu załatwiaj teleporadę z psychiatrą.
      Ponoć powikłania pocovidowe to mogą być problemy psychiatryczne i u ciebie na takie mi wyglądają.
      Należy się 50 zł.
    • joyce_byers Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 14:58
      Może to nerwoból? Wszystko jak widać jest w twojej głowie i to nie zadne skutki covidowe bo wynik rtg nardzo dobry. Przy dłuższym bólu psychiatra. Nerwica daje takie bóle klatki piersiowej.
    • zonda-m Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 16:58
      Opis brzmi ok, ale np sportowcom to zalecają tomografie po covidzie, a nie zwykłe RTG.
      Może potrzebujesz kardiologa?
      Covid może źle wpływać na procesy poznawcze, może dlatego masz problem z interpretacją wyniku.
      • karmelowa_bombonierka Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 21:39
        Dokładnie, to jedynie tomografia tak naprawdę jest w stanie pokazać czy doszło do zmian w miąższu płuc czy nie (najlepiej gdy ma się wcześniejszą tomografię do porównania, bo tak naprawdę przez całe życie możemy "zbierać" blizny i zmiany w obrazie płuc) - poważne wykaże i RTG, ale nie wszystkie jest w stanie wyeksponować. Jednak prawidłowe RTG, brak objawów duszności, prawidłowa saturacja - tak naprawdę powinno wystarczyć. Nawet jeśli drobne zmiany są to z tym i tak nic się nie robi.
        A ból klatki - jeśli chorobie towarzyszył silny kaszel - to prawdopodobnie neuralgia lub naciągnięte przyczepy mięśniowe, żebra lub objaw psychosomatyczny.

Zmierz sobie jeszcze ciśnienie krwi i tętno (zwróć uwagę czy bije równo) - dobrze byłoby kilka razy, przed wizytą u lekarza.
        Na spokojnie smile

A! nie miałaś dolegliwości ze strony ukladu pokarmowego? Lub nie bralas leków które mogą podrażniać żołądek lub go obciążać, opóźniać jego opróżnianie lub zwiotczających zwieracze?
        Bo ból w klatce piersiowej to stosunkowo często objaw refluksu - potrafi być tak silny że ludzie myślą że mają zawał.
        • ciocia_lucynkaa Re: Rtg po Covid - wyniki 14.11.20, 21:57
          Dziękuję za odpowiedź.
          Mam płytki oddech (momentami) i saturację na granicy normy.
          Cisnienie 90/60 (przed chorobą bylo w normie)
          Dolegliwości ze strony układu pokarmowego - tylko biegunka dwa dni. W tym samym czasie zaczął się bol. Leków nie brałam (biorę probiotyk co dzień od kilku miesiecy).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka