Dodaj do ulubionych

Szczepionka na covid- skorzystacie?

17.11.20, 17:05
Moderna właśnie ogłosiła zakończenie prac nad swoją szczepionką, która jest skuteczna u 94%. Pfizer był pierwszy, ale jego produkt musi być przechowywany w - 70'C.
Czyli szczepionka już jest. Teraz pytanie do Was: czy zaszczepicie siebie i swoją rodzinę?
Obserwuj wątek
  • aerra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 17:10
   Nie.
   Przy czym jeśli bym się zdecydowała (za jakieś powiedzmy pół roku) to tylko siebie, bo mam choroby towarzyszące (astma, autoimmunologiczne i jeszcze anemia do kompletu, która mi wpływa negatywnie na odporność) - ale na chwilę obecną i tak nie. Mąż zdecyduje sam, dziecka szczepić nie będę na pewno, nie nową szczepionką, co do której nie mam pewności, że jest wystarczająco bezpieczna.
   • sol_13 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 17:25
    Zdaje się, ze te preparaty są tylko dla dorosłych wiec nad szczepieniem dzieci nie ma co się zastanawiac. Ja troche poczekam jakie sa jej efekty i ewentualnie skutki uboczne i -jesli bedzie dostepna po wyszczepieniu grup ryzyka- może namowie męża, bo on zdecydowanie bardziej chorowity niz ja.
   • al_sahra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 17:54
    aerra napisał(a):

    > nie nową szczepio
    > nką, co do której nie mam pewności, że jest wystarczająco bezpieczna.

    Czy możesz napisać w jaki sposób mogłabyś zdecydować, że szczepionka jest bezpieczna? W jaki w ogóle sposób decydujesz o bezpieczeństwie jakichkolwiek leków, które przyjmujesz Ty i Twoja rodzina?
    • azalee Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 18:23
     Coz, szczepionki i lekarstwa jakie przyjmuje ja i moja rodzina sa wystarczajaco przebadane i sprawdzone PRZED wypuszczeniem ich na rynek. Ta szczepionka akurat nie jest, jest wypuszczona na szybko (co jest oczywiscie zrozumiale biorac pod uwage kontekst) i jesli nie bede zmuszona to wole poczekac na pierwsze rezultaty masowych szczepien.
     • al_sahra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 18:34
      azalee napisał(a):

      > wole poczekac na pierwsze rezult
      > aty masowych szczepien.

      Skąd weźmiesz te dane i jak będziesz je analizować? Jesteś epidemiologiem? Statystykiem medycznym?

      Czy może będziesz się opierać na publikacjach naukowych? Ale w takim razie dlaczego nie na tych opartych o dotychczasowe badania kliniczne?
      • ola5488 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:16
       al_sahra napisał(a):

       > Skąd weźmiesz te dane i jak będziesz je analizować? Jesteś epidemiologiem? Stat
       > ystykiem medycznym?
       >
       > Czy może będziesz się opierać na publikacjach naukowych? Ale w takim razie dlac
       > zego nie na tych opartych o dotychczasowe badania kliniczne?

       Dobrze jest czytać takie wpisy. Uff smile
      • azalee Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 08:14
       A dlaczego ten protekcjonalny ton? Nie jestem przeciwnikiem szczepien, nie jestem tez przeciwnikiem tej szczepionki. Po prostu zdaje sobie sprawe ze zostaje ona wpuszczona na rynek zbyt szybko w porownaniu do normalnego procesu testowania szcezpionek. Co wiecej, zdaja sobie z tego sprawe rowniez producenci ktorzy wynegocjowali zdjecie z nich wszelkiej odpowiedzialnosci za ewentualne skutki uboczne w dluzszym okresie. Czy mam rozumiec ze Ty wiesz cos o czym oni nie wiedza i mozesz zagwarantowac ze takich skutkow nie bedzie?
       • brenya78 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 08:21
        "prostu zdaje sobie sprawe ze zostaje ona wpuszczona na rynek zbyt szybko w porownaniu do normalnego procesu testowania szcezpionek. "

        "Zbyt szybko" to jakieś nowe kryterium w nauce? Bo ja myślałam że chodzi o przestrzeganie procedur, zasad badań klinicznych, a nie siedzenie że stoperem w ręku. Zwłaszcza w sytuacji gdy wrzucono tyle kasy/ludzi/nadgodzin i narzucono taki priorytet temu przedsięwzięciu.

        Nawet patrząc czysto matematycznie. Jak szczepionke robi zespół ludzi pracujący 7h dziennie, a czasem mniej bo urlopy, inne projekty w trakcie, a jak ja robi trzy razy większy zespół 24h na dobę to jak myślisz który zespół zrobi/przetestuje szczepionkę wcześniej? A o takiej sytuacji rozmawiamy.
        • azalee Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 08:50
         Przeciez to zupelnie nie o to chodzi, nie wazne kto i ile godzin pracuje w laboratorium (LOL) wazne przez jaki okres czasu szczepionka jest testowana na ludziach. Przecietny czas wprowadzania szczepionki na rynek to 11 lat, w czego 5-7 lat testow (na probie populacyjnej duzo wiekszej niz 20tys osob) aby byc pewnym dlugookresowych skutkow ubocznych.
         • brenya78 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 09:53
          "Przecietny czas wprowadzania szczepionki na rynek to 11 lat, w czego 5-7 lat testow (na probie populacyjnej duzo wiekszej niz 20tys osob) aby byc pewnym dlugookresowych skutkow ubocznych."

          Piszesz o normalnym procesie, w ktorym wybiera sie kilka/kilkanascie preparatow z kilku/kilkunastu grup researchowych i testuje klinicznie. Wszystkie. Powoli, po pani Jadzia idzie na urlop w miedzyczasie, a cala grupa jedzie na konferencje pare razy do roku i generalnie pospiechu nie ma. Nie mowiac o tym, ze to po prostu skomplikowana procedura logistycznie i dlatego trwa. Procedura wprowadzania jednej szczepionki w sytuacji pandemii (swinska grypa/ebola/covid) wyglada zupelnie inaczej bo musi. Wtedy ludzie siedza w labie 24h na dobe i robia ta szczepionke w kilka tygodni. Naprawde, robienie szczepionek to nie jest rocket science - metodologia jest powtarzalna, narzedzia udoskonalone, to naprawde nie poczatek XX wieku. Proby kliniczne tez odbywaja sie szybciej, bo chocby szukanie ochotnikow nie zabiera roku tylko pare tygodni. Zajrzyj sobie na baze badan kllinicznych jak dlugo trwa szukanie ochotnikow! I stad bedziesz miala te lata. W przypadku covidu ochotnicy przychodzili sami pod drzwi laboratorium.

          > na probie populacyjnej duzo wiekszej niz 20tys osob

          Statystycznie tyle wystarczy zeby moc ocenic skutki uboczne. Plus, nie zapominaj grupy placebo. Ona tez jest wazna, a ty ja pomijasz.

          > aby byc pewnym dlugookresowych skutkow ubocznych.

          Rozumiesz, ze szczepionka z definicji nie moze miec dlugookresowych skutkow ubocznych, bo jej "zywot" w ogranizmie jest bardzo krotkotrwaly? Po zaszczepieniu skladniki szczepionki usuwane sa w ciagu kilkudziesieciu godzin. To nie jest lek, ktory przyjmujesz dlugoterminowo i ktory moze sie dlugoterminowo wiazac z receptorami i ktorego metabolizm zalezy od watroby. Szczepionka wyzwala odpowiedz immunologiczna, a nie choroby genetyczne. Codziennie twoj organizm przyjmuje mase zanieczyszczen, bakterii, wirusow, przez skore, przez drogi oddechowe, przez blony sluzowe. Czy masz od tego dlugookresowe skutki uboczne?
       • ola5488 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 12:36
        azalee napisał(a):

        > I tak, masowe wyszczepienie ludzi ta szczepionka bedzie monitorowane i opisywan
        > e w wielu publikacjach ktore bede sledzic bo mnie to poprostu interesuje.

        Rozumiem, że jesteś fachowcem i potrafisz ocenić i ze zrozumieniem przeanalizować artykuł naukowy?
    • aerra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 18:32
     Normalnie - kalkuluję ryzyko wzięcia leku/szczepionki i niewzięcia. W tej chwili w przypadku nowej szczepionki kalkulacja wychodzi na minus, bo brak jest danych o % i skali działań niepożądanych.
     Konsultuję to rzecz jasna ze specjalistami, ale tak czy owak decyzję w stosunku do siebie podejmuję ja, w stosunku do dziecka wspólnie z mężem.
       • brenya78 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:49
        "Korzystam z danych/źródeł dostarczonych przez ciocię - epidemiologa, oraz z publikacji, a co, myślałaś, że wysysam z palca?"

        big_grin big_grin big_grin Jjjjasne. Od razu widac, ze nie masz pojecia o czym piszesz. Ciocia epidemiolog to jak ten forumowy zaprzyjazniony rolnik big_grin
       • al_sahra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:49
        aerra napisał(a):

        > Korzystam z danych/źródeł dostarczonych przez ciocię - epidemiologa, oraz z pub
        > likacji, a co, myślałaś, że wysysam z palca?

        Proszę zalinkuj źródło danych, konkretne publikacje I metodologię, które pozwalają Ci (bądź cioci) “skalkulować ryzyko wzięcia leku/szczepionki i niewzięcia”.
        • magdallenac Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 20:02
         al_sahra napisał(a):

         > aerra napisał(a):
         >
         > > Korzystam z danych/źródeł dostarczonych przez ciocię - epidemiologa, oraz
         > z pub
         > > likacji, a co, myślałaś, że wysysam z palca?
         >
         > Proszę zalinkuj źródło danych, konkretne publikacje I metodologię, które pozwal
         > ają Ci (bądź cioci) “skalkulować ryzyko wzięcia leku/szczepionki i niewzięcia”.
         Zlituj sie nad nia 😂😂😂😂
        • aerra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 20:38
         A po co ci to? Przecież tobie wystarczają te dane do których masz dostęp. Albo i opinia kogoś tam.
         Już nie wspominając o tym, że sorry, to nie są dane, którymi będę szastać po forum, ani tez o tym, że ryzyko skalkulowane jest konkretnie dla mnie, dla moich chorób, moich wyników badań i mojej sytuacji.
         • al_sahra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 20:48
          aerra napisał(a):

          > Już nie wspominając o tym, że sorry, to nie są dane, którymi będę szastać po fo
          > rum, ani tez o tym, że ryzyko skalkulowane jest konkretnie dla mnie, dla moich
          > chorób, moich wyników badań i mojej sytuacji.

          The plot thickens... masz metodologię pozwalającą na określenie ryzyka niepodania szczepionki przeciw COVID "skalkulowanego konkretnie dla Ciebie, dla Twoich chorób, Twoich wyników badań i Twojej sytuacji"?

          Czy możesz podać jakiekolwiek żródło tej metodologii - publikację, podręcznik statystyki klinicznej, cokolwiek? I oczywiście żródło danych na temat konkretnych szczepionek (Moderna? Pfizer? Astra Zeneca?), z którego będziesz korzystać?
          • aerra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 21:01
           Nie, nie mogę. Nie jest ci do do niczego potrzebne, a mi zwyczajnie nie chce się dla zaspokojenia cudzej czczej ciekowości sięgać do tych źródeł.
           Ale szczepić się też ci przecież absolutnie nie bronię, wręcz zachęcam - dla mnie lepiej, im więcej osób się zaszczepi, tym więcej królików doświadczalnych będzie, z których będzie więcej danych o ewentualnych powikłaniach.
          • myelegans Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 21:32

           > The plot thickens... masz metodologię pozwalającą na określenie ryzyka niepodan
           > ia szczepionki przeciw COVID "skalkulowanego konkretnie dla Ciebie, dla Twoich
           > chorób, Twoich wyników badań i Twojej sytuacji"?


           Nie znasz sie to sie nazywa "personalized medicine" Kolezanka wyprzedza medycyne..
  • myelegans Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 17:39
   Oczywiscie, nawet bylam na liscie ochotnikow do fazy 3 Moderny, ale sie nie zalapalam, bo za maly % zakazen w stanie.
   Jestem blisko technologii MOderny, znam naukowcow, ktorzy opracowali szczepionke i pracowali nad badaniami klinicznymi, mam do nich zaufanie, do technologii rowniez....
   • sylwiastka Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 17:48
    Ja tez sie zaszczepie szczepionka dopuszczona do uzytku w Niemczech. Nie wiem z jakiej firmy i ktora technologia. Sama pracuje w firmie pracujaca nad szczepionka wiec moze bedzie jakies szczepienie pracownikow. Tak np mamy z grypa czy innymi szczepieniami.
   • b.bujak Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:13
    myelegans napisała:

    > Jestem blisko technologii MOderny, znam naukowcow, ktorzy opracowali szczepionk
    > e i pracowali nad badaniami klinicznymi, mam do nich zaufanie, do technologii r
    > owniez....

    chyba nie jesteś zbyt blisko, bo sami producenci nie mają na tyle zaufania do swoich szczepionek, skoro negocjują wyłączenie ich z odpowiedzialności za skutki uboczne...
    a może jestem w błędzie i producenci będą odpowiadali za skutki uboczne?
    • myelegans Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:54
     b.bujak napisała:

     > myelegans napisała:
     >
     > > Jestem blisko technologii MOderny, znam naukowcow, ktorzy opracowali szcz
     > epionk
     > > e i pracowali nad badaniami klinicznymi, mam do nich zaufanie, do technol
     > ogii r
     > > owniez....
     >
     > chyba nie jesteś zbyt blisko, bo sami producenci nie mają na tyle zaufania do s
     > woich szczepionek, skoro negocjują wyłączenie ich z odpowiedzialności za skutki
     > uboczne...
     > a może jestem w błędzie i producenci będą odpowiadali za skutki uboczne?

     Nie ma terapii, lekow bez skutkow ubocznych, i taki "jezyk" prawniczy jest w kazdej ulotce, wez sobie kazda z brzegu "white insert" z leku, gdzie masz wyszcegolnione efekty uboczne, za ktore firma nie ponosi odpowiedzialnosci. to jest dokument prawny.
     w Stanach wszyscy wszystkich o wszystko sadza, wiec ludzie beda sie sadzic o goraczke i opuchlizne w miejscu szczepienia, albo jakakolwiek przypadlosc, ktora moze nie byc efektem szczepionki, tylko zbiegiem okolicznosci. Jezeli bedzie wyszczepianych setki tysiecy ludzi dziennie, to jakas czesc bedzie miala w tym samym czasie: zawal serca, udar, zdiagnozowanego raka itp. to wszystko mozna podpiac pod skutki uboczne szczepienia.

     Ten preparat to ani zywa, ani atenuowana czesc wirusa, to kawalek syntetycznego RNA, kodujacego czesc bialka korony, zapakowany w liposomy, te same liposomy, ktore sobie wcieramy w skore twarzy. Dawka zawiera mikrogramowe ilosci RNA i jest usuwane z organizmu w ciagu kilku godzin. technologia stosowana od lat do wytwarzania przeciwcial w zwierzetach i ktore stosowane sa jako odczynniki analityczne

     Czytalam publikacje z wynikami w grupie 65% i do safety profile nie mam zastrzezenia.... ale, na razie te doniesienia z Moderny to tylko 2 press release, czekam na dokladniejsze analizy, ktore powinny byc niedlugo upublicznione. moje kontakty nadaja, ze dane wygladaja jak powinny. 95% efficacy to jest "as good as it gets", a safety, to czystosc mikrobiologiczna wykonywana wg miedzynarodowych standardow i zalecen USP, to nie mam rowniez zastrzezen....

     Ja mam wieksze zaufanie do szcepionki na coivd niz do innych prawde mowiac, bo maja ich wszystkich pod lupa... a reviewers z CBER nie sa politycznie skorumpowani....

     siebie i rodzine na pewno zaszczepie....
    • aerra Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 20:54
     Pierwsze z brzegu z netu, akurat MMR II, z ulotki, nie z jakiś forów.
     "Ponadto po zastosowaniu szczepionki może wystąpić: zapalenie ślinianek, nudności, wymioty, biegunka, miejscowe powiększenie węzłów chłonnych, zmiany obrazu krwi, ból stawów i/lub zapalenie stawów (zwykle krótkotrwałe, rzadko przewlekłe), ból mięśni, zapalenie jąder, zapalenie płuc, kaszel, nieżyt nosa, reakcje alergiczne. Obserwowano również zaburzenia ze strony układu nerwowego oraz narządów zmysłów."
     Każda szczepionka może mieć skutki uboczne. Od pierdół typu gorączka i wysypka po poważne.
     Jak również prawie każdy lek.
    • helena31 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 21:07
     Litości , czy naprawdę istnieją ludzie , którzy wierzą w to , że szczepionka nie może mieć mega poważnych skutków ubocznych? Zaznaczam , że chodzi o szczepionkę , która nie przeszła standardowej drogi badan klinicznych - chodzi głownie o czas . I to może mieć straszne skutki uboczne .
     • myelegans Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 21:36
      helena31 napisała:
      Zaznaczam , że chodzi o szczepion
      > kę , która nie przeszła standardowej drogi badan klinicznych - chodzi głownie
      > o czas . I to może mieć straszne skutki uboczne .

      Ale przeszla bardzo standardowa droge badan, faza 1, 2, 3 i 4 bedzie - post marker surveillance.

      W fazie 3, double blind, uczestniczylo 40 tysiecy ochotnikow reprezentujacych typowe spoleczenstwo, zdywersyfikowane. i byla placebo-controlled.
      • helena31 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 00:37
       40 tysięcy , z czego połowa dostała plecebo . Robi się 20 tysięcy , szału nie ma .
       Pierwsze badania rozpoczęły się w maju , dziś mamy listopad i szczepionkę gotową . Niech każdy sam oceni , czy to wystarczający okres czasu, czy jednak nie ( te informacje mam na podstawie art chyba z Gw , nie wiem na ile był rzetelny, ale potwierdza się ilość ochotników) )
        • helena31 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 09:54
         tak , bo teraz jesteśmy pod presją . Jak to było do tej pory , ze czas wdrożenia szczepionek był o wiele dłuzszy i zawsze się podkreślało , ze tez czynnik czasowy jest stały i bardzo ważny . A teraz nagle uległ on skróceniu i jest ok . Być może tak , ale człowiek jako istota myśląca , może sobie wyciągnąć wnioski i zaszczepić się lub nie . Chodziło mi o taką ocenę. Wiadomo , że dopuszczą to specjalne komisje , ale to wcale nie znaczy , ze nie będzie skutków ubocznych . Mamy tego przykłady w historii leków i szczepionek.
        • triss_merigold6 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 08:23
         Po 2-3 latach szczepienia dużych grup (np. zawodowych, w określonym wieku) będzie można zobaczyć, czy nie ma wyraźnych i częstych skutków ubocznych. Do tego czasu nie mam zamiaru eksperymentować na sobie czy dzieciach <nie, nie jestem antyszczepem, moje dzieci są szczepione zgodnie z kalendarzem + dodatkowo>.
           • snajper55 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 09:09
            arista80 napisała:

            > Wystarczy zapalenie rzednia kręgowe jak to się stało w przypadku testowania szc
            > zepionki AstraZeneki.

            Do tego jeden z testowanych wpadł pod samochód. To zniechęca do szczepienia. Zaszczepię się i też wpadnę? Dziękuję za taką szczepionkę.

            S.
            • arista80 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 09:15
             Wyjdź może najpierw z piwnicy i przeczytaj na ten temat. Po podaniu szcepionki u jednego z uczestników, stwierdzono potem poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowe. Zostały nawet wstrzymane badania, które po niecałym tygodniu przywrócono. I ponoć to nie był jeden przypadek, tylko tych innych nie nagłaśniano.
             Oczywiście ty chcesz to się szczep, masz do tego prawo. Ja mam natomiast prawo stwierdzić, że nie chce się szczepić.
             • snajper55 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 15:18
              arista80 napisała:

              > Wyjdź może najpierw z piwnicy i przeczytaj na ten temat. Po podaniu szcepionki
              > u jednego z uczestników, stwierdzono potem poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowe

              A inny po podaniu szczepionki wpadł pod samochód. Ta szczepionka jest po prostu niebezpieczna.

              > . Zostały nawet wstrzymane badania, które po niecałym tygodniu przywrócono. I p
              > onoć to nie był jeden przypadek, tylko tych innych nie nagłaśniano.

              Ponoć wszyscy umarli. Także ci, którzy dostali placebo.

              > Oczywiście ty chcesz to się szczep, masz do tego prawo. Ja mam natomiast prawo
              > stwierdzić, że nie chce się szczepić.

              Zobaczymy czy będziesz miała takie prawo. smile

              S.
              • arista80 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 15:29
               Nie udawaj głupiego i nie zmyślaj jakiś wypadków czy innych. Przypadek tejże niepożądanej reakcji był głośny i szeroko opisywany w prasie.
               A prawo do nie zaszczepienia się jak najbardziej mam, bo rząd już zapowiedział, że szczepionka nie będzie obowiązkowa, także nic ci do tego.
               • snajper55 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 18.11.20, 15:45
                arista80 napisała:

                > Nie udawaj głupiego i nie zmyślaj jakiś wypadków czy innych. Przypadek tejże ni
                > epożądanej reakcji był głośny i szeroko opisywany w prasie.

                A na jakiej podstawie twierdzisz, że to była reakcja na szczepionkę? Ja mogę w ten sam sposób twierdzić, że wpadnięcie pod samochód to reakcja na szczepionkę.

                > A prawo do nie zaszczepienia się jak najbardziej mam, bo rząd już zapowiedział,
                > że szczepionka nie będzie obowiązkowa, także nic ci do tego.

                Rząd zapowiedział. big_grin big_grin big_grin big_grin big_grin Rozumiem, że jeździsz jednym z milionów elektrycznych samochodów, które rząd zapowiedział?

                "Szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa? Rzecznik MZ: nie chcemy nikogo zmuszać"

                www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce--szczepionka-bedzie-obowiazkowa--rzecznik-mz-w-onet-rano,film,83076347.html
                Nie chcą zmuszać. Ale może będą zmuszeni zmuszać. big_grin big_grin big_grin

                S.
    • cruella_demon Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 21:14
     Przeczytaj ulotkę pierwszej lepszej PRZEBADANEJ, dostępnej od lat szczepionki.
     Masz pojęcie o badaniach klinicznych? Bo ja akurat w tym siedzę. Żeby jakiś lek został dopuszczony na rynek , to są LATA badań i testów. Lata, to mijają zanim lek w ogóle zostanie dopuszczony do testów na ludziach.
     Doucz się zanim znowu zabłyśniesz.
  • laura.palmer Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 17:59
   Absolutnie nie, chociaż antyszczepem nie jestem. Ta szczepionka jest robiona na szybko, nikt nie da gwarancji, że nie wystąpią jakieś dziwne skutki uboczne, no i jest kupowana przez nasz rząd, więc można się po niej spodziewać wszystkiego najgorszego. Zresztą na 90% wiosną przeszłam covida.
   • fibi00 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:05
    hexella napisała:

    > Nie, nie mam zaufania do robionych w szaleńczym tempie medykamentów. Tak, że ch
    > ętnie przepuszczę wszystkich w kolejcewink
    >

    Ja też mogę przepuścić chętnych. Z tym że boję się że będzie wymagana szczepionka aby podróżować 😕.
    • myelegans Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 19:57
     fibi00 napisała:

     > Ja też mogę przepuścić chętnych. Z tym że boję się że będzie wymagana szczepion
     > ka aby podróżować 😕.

     Bedzie, juz linie lotnicze, statki rejsowe, jak rowniez imprezy typu duze koncerty, zapowiedzialy, ze albo ujemny wynik testu, albo kwit na szczepionke... health passport...
     • joanna05 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 20:05
      myelegans napisała:

      > Bedzie, juz linie lotnicze, statki rejsowe, jak rowniez imprezy typu duze konce
      > rty, zapowiedzialy, ze albo ujemny wynik testu, albo kwit na szczepionke... hea
      > lth passport...
      No i super. antyszczepy będa kwitnać w domu, powodzenia. Sami chcieli, nie? Tym łatwiejsza decyzja o zaszczepieniu. No i może serio wakacje 2021 dzięki temu się odbęda? Ech...
       • joanna05 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 22:56
        samawsnach napisała:

        > "No i super. antyszczepy będa kwitnać w domu" .
        > Nazwać ostrożnych antyszczepami, to taki Stop Nop w drugą stronę. I tu się rozu
        > m kończy, i tu.
        Przez takich "ostrożnych", których mamy w Polsce, jak widać, całe masy, będziemy się bujać z zaraza znacznie dłużej niż w krajach, w których ludzie rozsadni sa i się masowo zaszczepia. I będa znów podróżować, normalnie pracować, dzieci im do szkół wróca, mniej firm splajtuje, zostana jeszcze jakieś knajpy, teatry czy kina czynne. My za to, powszechnie niezaszczepieni, będziemy kwitnać na kolejnych lockdownach, ogromnie z siebie zadowoleni.
        No super. Nie szczepić się podczas epidemii, o ile nie ma się poważnych przeciwskazań, to skrajna nieodpowiedzialność i egoizm. Nie wstydzę się tego powiedzieć - to głupota, jakich mało. Niech się świat szczepi, byle nie my, nie?
        No trudno, znów będziemy liderem światowym w rozwoju epidemii, jak teraz. Brawo my sad
     • fibi00 Re: Szczepionka na covid- skorzystacie? 17.11.20, 21:51
      myelegans napisała:

      >
      > Bedzie, juz linie lotnicze, statki rejsowe, jak rowniez imprezy typu duze konce
      > rty, zapowiedzialy, ze albo ujemny wynik testu, albo kwit na szczepionke... hea
      > lth passport...


      Zadowolimy się podróżami autokarem lub samochodem. Mam nadzieję że chociaż to będzie możliwe.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka