Dodaj do ulubionych

Konflikt między rodzicami- interweniować?

19.11.20, 18:37
Poradźcie mi bo mam dylemat co robić.
Moi rodzice są po 70- tce. Mama ma prawdopodobnie początki alzheimera. Bierze leki, jest nieźle ale potrzebuje wsparcia i pomocy, zwłaszcza w sprawach finansowych i technicznych.
Ojciec umysłowo ok ale ma paskudny charakter- jest obrażalski i foszasty. Ostatnio nie dość, że znów ma focha od kilku dni to jeszcze mamie dokucza- nic nie umiesz, źle gotujesz, źle rządzisz się pieniędzmi, radź sobie sama itp.. jednocześnie to typ, któremu trzeba obiad pod nos podstawić.
Do tej pory mama sobie jakoś tam z nim radziła, nie wykłócała się z nim nie chcąc pogarszać sytuacji. No takie życie, zupełnie nie po mojemu ale to ich życie.
Teraz widzę, że choroba + jego dokuczanie to fatalne połączenie, mama jest zdołowana, przekonana, że jest nikim, nic nie umie itp., kompletnie brak jej motywacji do walki z chorobą.
Jeśli wkroczę z pomocą mamie to skończy się awanturą, bo mój ojciec się nie nadaje do normalnej rozmowy. Jego po prostu ktoś mocny musi ustawić do pionu. Z drugiej strony boję się, że to tylko pogorszy sytuację.
Nie wiem co robić..
Obserwuj wątek
  • welcome_back Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:42
   Ustaw ojca do pionu i powspieraj matkę. Pan tatuś wykorzystuje sytuacje, zapewne mając korzyści z tego, że Twoja mama mu usługuje.
  • annajustyna Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:42
   Współczuję... A tata też czasem demencji nie ma, że mu się paskudne cechy jeszcze pogłębiły? Mamie tak by się teraz wsparcie dobrym słowem i cierpliwością przydało.
   • lukrecja46 Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:46
    On zawsze miał taki podły charakter a z wiekiem wiadomo- pogarsza się..
  • lot_w_kosmos Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:45
   To niech go ktoś ustawi : kuzyn, mąż, brat, syn czy zięć.
   Albo Ty.
   • lukrecja46 Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:51
    Ja już nie raz i nie dwa go ustawiałam do pionu- tylko, że wtedy mama była zdrowa i trochę lepiej sobie z tym radziła.
  • afro.ninja Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:46
   A jakie leki bierze twoja mama? Tylko na alzheimera, czy cos jeszcze?
   Twoj tata z takim charakterem, nie jest wymarzonym opiekunem dla swojej żony.
   Ustawienie taty może podziałać na krótki czas, ale nie sądzę by miało to działanie długofalowe.
   W idealnym swiecie ematki, ojciec nadaje sie na terapię.
   Twoja mama żyje w takim układzie wiele lat i nie sądzę by twoj ojciec az tak na nia wplywał. Po prostu jest uwięziona w toksycznym związku i wszelkie negatywne uczucia, które nie rządziły nią, kiedy była całkiem zdrowa, teraz będą przybierać na sile i przejmować nad nią kontrolę.
   • lukrecja46 Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:48
    No dokładnie. Sytuacja trochę patowa. Żal mi jej bo wiem, że czeka na ciepłe słowa od niego.
  • koraleznasturcji Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:55
   Straszna sytuacja. Jest jakaś grupa zawodowa, którą ojciec szanuje albo człowiek, z którego zdaniem ojciec się liczy? Lekarz? Ksiądz? Brat? Może oni by mogli pomóc.
  • lumeria Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 18:57
   Jesli ojciec zawsze taki byl i stopniowo mu się pogarsza, a matce tez alzheimer sie pogarsza, to raczej jest to kumulacja czynników, a nie wina samego ojca. To matki "kompletnie brak jej motywacji do walki z chorobą" to cześć choroby, która prowadzi do ciągłego pogarszania się stanu.

   Czy macie plany na opiekę? Jest jakaś szansa, by zapewnić mamie opiekę osobno? To może poprawić samopoczucie i matki i ojca.

  • aqua48 Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 19:14
   Ojciec zwyczajnie może nie dawać sobie rady z opieką nad mamą. Nawet nie tyle fizycznie ale psychicznie. Może mieć depresję lub jej początki, a jej oznaki to właśnie wzmożone ataki słowne i dokuczanie mamie.
   Zastanowiłabym się nad jakąś regularną pomocą dla nich. Choćby z tymi obiadami. Ustawianie ojca "do pionu" nic nie da. Lepiej usiąść z nim i na spokojnie omówić rozmaite warianty, bo mamie nie będzie się poprawiało.
  • cegehana Re: Konflikt między rodzicami- interweniować? 19.11.20, 19:23
   Pomyśl przyszłościowo o jakiejś formie opieki nad mamą, gdy jej się pogorszy. Im bardziej ona będzie bezbronna tym bardziej on będzie agresywny, nie powinna z nim zostawać. To co opisałaś to przemoc a nie konflikt i o ile dorosła, zdrowa kobieta sama decyduje o tym, z kim jest w związku, o tyle osoba z Alzheimerem potrzebuje pomocy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka