Dodaj do ulubionych

L4, izolacja - badania kontrolne

19.11.20, 20:44
Może ktoś wie.. Pracownik był na L4 i jednocześnie miał nałożoną izolację (izolacja rozpoczęła się w czasie trwającego już L4), potem miał tylko izolację (bez L4), potem tylko L4. Razem 25 dni L4.
Czy taki pracownik powinien być poddany kontrolnemu badaniu lekarskiemu.
7 dni izolacji trzeba dodać do 25 dni L4 czy nie? Pracownik miał płacone 80%, nie wykonywał pracy.
Obserwuj wątek
   • alfa36 Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 21:22
    Dzięki, też mam tak w głowie, ale spotkałam się z interpretacją, że jeśli pracownik w izolacji nie świadczył pracy (miał wypłacane 80 %), to traktuje się to na równi z L4 i dolicza do L4.
    A izolacja ( art. 2 pkt 11 ustawy z 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi)- to odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.
    Ale, rozumiem, ze trzeba przyjąć, że pracownik w izolacji, to pracownik bez objawów choroby.
    • asia-loi Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 21:31
     alfa36 napisała:

     > Ale, rozumiem, ze trzeba przyjąć, że pracownik w izolacji, to pracownik bez objawów choroby.


     Pracownik w izolacji to pracownik chory, zarażający.
     Domownik tego co ma izolację, ma kwarantannę, ale może nie mieć objawów lub się w ogóle nie zarazić.
      • asia-loi Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 21:52
       alfa36 napisała:

       > Jeżeli pracownik w izolacji jest chory, zarażający, to czy nie powinno się dni izolacji zaliczyć do tych 30 dni nieobecności w pracy, po których robi się bada
       > nia kontrolne?


       Ale izolacja jest w tym samym czasie co L4?
       Ja tak mam. Też w sumie będę miała 25 dni nieobecności w pracy. Najpierw L4 - 11 dni, w tych jedenastu dniach miałam izolację, skończyła mi się izolacja (lekarz nie przedłużył mi izolacji, ale dał mi dalej L4 (14 dni). Razem mam L4 - 25 dni i uważam, że nie muszę robić badań okresowych, bo moje L4 w sumie nie przekroczyło 30 dni. Ja tak uważam. Nie czytałam przepisów. Tak uważam na chłopski rozum.
       Jak miałam izolację to dzwonił do mnie Sanepid i pani z Sanepidu powiedziała mi, że to lekarz decyduje o zdjęciu izolacji lub jej przedłużeniu, więc jak będzie mi się kończyć izolacja i L4 (te 11 dni) mam zadzwonić do lekarza o zdjęcie izolacji lub jej przedłużenie. Moja lekarka powiedziała, że raczej nie przedłuża izolacji, ale dała mi jeszcze 14 dni L4 (bo mam jeszcze objawy), ale już nie zarażam.
  • asia-loi Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 21:28
   alfa36 napisała:

   7 dni izolacji trzeba dodać do 25 dni L4 czy nie? Pracownik miał płacone 80%, nie wykonywał pracy.


   Izolacja była w tym samym czasie co L4. Więc się nie dodaje. W sumie pracownika nie było w pracy 25 dni - tak?
   Jak się dostaje skierowanie na test, to od razu jest automatyczna kwarantanna czyli L4. Jak wynik wyjdzie pozytywny to kwarantanna zamienia się na izolację. Gdyby nie zrobił testu to miałby kwarantannę.
   Gdyby wynik wyszedł negatywny, to nie miałby kwarantanny, ale chyba miałby L4, bo lekarz dał L4 do jakiegoś dnia. Tu pewna na 100% nie jestem, ale ja miałam tak samo. L4 od razu na 11 dni, - skierowanie na test = kwarantanna, po pozytywnym wyniku - izolacja, po izolacji przedłużone L4, ale już bez izolacji.
   Po izolacji można mieć jeszcze L4.
   Ja też w sumie będę miała 25 dni L4 (L4 razem z izolacją).
   • alfa36 Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 21:56
    Pracownika nie było 32 dni w pracy, w tym 25 był na L4 (najpierw L4, potem badanie -i pewnie kwarantanna, ale na pue nie jest to zapisane, może jeszcze nie zapisywali), izolacja, która trwała dłużej niż L4 i na koniec jeszcze raz L4 (już po izolacji, być może z innego powodu).
    • asia-loi Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 22:02
     alfa36 napisała:

     > Pracownika nie było 32 dni w pracy, w tym 25 był na L4 (najpierw L4, potem badanie -i pewnie kwarantanna, ale na pue nie jest to zapisane, może jeszcze nie zapisywali), izolacja, która trwała dłużej niż L4 i na koniec jeszcze raz L4 (już po izolacji, być może z innego powodu).


     Jak go w pracy nie było 32 dni to chyba musi zrobić badania okresowe. Ale na pewno nie wiem.
     A nie można gdzieś zapytać np. w Inspekcji Pracy czy ZUS-ie? A może księgowa wie, muszą chyba być jakieś przepisy. Ja piszę ze swojego punktu widzenia (jako pracownik) w przepisach nie siedzę.
   • alfa36 Re: L4, izolacja - badania kontrolne 19.11.20, 23:00
    Skoro, z definicji, izolacja to choroba, to rzeczywiście należy dni L4 dodać do dni izolacji. Jeśli ponad 30, badanie kontrolne.
    Na zasadzie analogii, jeśli pracownik miałby 32 dni izolacji, to również musiałby być poddany badaniom kontrolnym przed powrotem do pracy?
     • alfa36 Re: L4, izolacja - badania kontrolne 20.11.20, 07:34
      Dzięki. Interpretacji jest wiele, np. Pracownik może być pozytywny, dlatego poddany izolacji. Na swoją prośbę może zdalnie pracować. Czyli nie traktowany jest przez pracodawcę jak osoba chora. I ok, ale z drugiej strony może być pozytywny, poddany izolacji i nie będzie chciał pracować. A pracodawca nie musi wiedzieć, w przypadku izolacji, czy człowiek jest chory, czy ma tylko pozytywny wynik.
      • slonko1335 Re: L4, izolacja - badania kontrolne 20.11.20, 08:12
       Niestety jest luka prawna stąd tyle różnych interpretacji. Stanowisko naszego bhp oraz medycyny pracy jest takie, że na izolacji jest osoba zakażona, zatem chora. Co ciekawe same inspekcje pracy mają z tym problem i każda sobie interpretuje po swojemu i widziałam już rózne opinie od rożnych powiatowych inspektoratów. Jednak pracodawcy chcąc sie zabezpieczyć wolą pracownika na te badania wysłać żeby w razie kontroli mieć papiery..

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka