Dodaj do ulubionych

Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina?

21.11.20, 12:44
Trochę na bazie wątku o zdradzanej cioci, bo tam pojawiła się krytyka siostrzenicy że ściągnęła ciotce siostrę zamiast sama z nią siedzieć.

Przez inne osoby jako wsparcie proponowana była borejkowska dyskrecja i wiele innych.


Co rozumiecie jako wsparcie?
Jak wyobrazacie sobie wspierająca rodzinę?

Niekoniecznie w sytuacji odkrycia zdrady, oczywiście.
Obserwuj wątek
  • kura17 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 12:49
   powiem, jak jest u nas. uwazam, ze mam swietna rodzine, choc na pewno idealna nie jest.
   wiem - wszyscy wiemy to o sobie - ze zawsze moge na nia (na rodzine) liczyc (i oni na mnie!). nawet jak uwazaja, ze skrewilam strasznie, to mi pomoga i przy mnie beda (i wiem to praktycznie, nie teoretycznie). to bardzo duzo daje w zyciu, taka pewnosc, ze ma sie bezpieczne zaplecze.
  • ciszej.tam Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 12:51
   Btw ja mam różne doświadczenia ze wsparciem, przy załamaniu nerwowym koleżanka załatwiła mi terapeutkę i pożyczyła pieniądze na pierwsze kilka sesji,
   Jak miałam próbę samobójczą moja rodzina dyskretnie i z szacunkiem xd nie poruszała tematu jak również nie pytała jak się czuję.
   Bardziej podobała mi się ta pierwsza wersja wsparcia, szczerze mówiąc.
   Koleżanka niedyskretnie dała też znać innej dziewczynie że jest źle i potrzebne mi towarzyszystwo, z czego wynikła fajna przyjaźń na lata.

   Jak u was?
   • kosmos_pierzasty Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 13:27
    Wcześniej przyjaciółki, teraz mąż. Dalsza rodzina nigdy w niczym mnie nie wspierała. W wykonaniu przyjaciółek to wysłuchanie i pocieszenie.

    Dopiero z forum dowiedziałam się, że relacje z ciotkami czy kuzynkami mogą być miłe, bo sądziłam, że to, co działo się u mnie, czyli sztywne spotkania dwa razy do roku, i takież rozmowy telefoniczne przy okazji imienin to norma.

    Mama finansowo w pewnym momencie - ale to na jej zasadach, a z perspektywy czasu widzę, że potrzebowałam zupełnie innej pomocy (wcale nie finansowej) w zupełnie innym czasie, albo nawet nie pomocy, po prostu żeby przestała na mnie wisieć - a poza tym, to odkąd skończyłam jakieś 15 lat z reguły była moim głównym życiowym problemem, w którym potrzebowałam wspierania...

    Tak że w sumie to nie wiem, co to wsparcie rodziny, ale wydaje mi się to fajne, i myślę, że ludziom, którzy to mają, żyje się znacznie łatwiej.
    • ciszej.tam Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 14:27
     U mnie w rodzinie normą jest zastępowanie kasą/przedmiotami jakichkolwiek czynów, takie typowe zapychanie.
     To jest dobre na pokaz bo o drogich prezentach które się komuś kupiło można szeroko opowiadać i tworzyć sobie dobry PR.
     Ale IMO nie ma to nic wspólnego ze wsparciem.
      • magdallenac Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 14:59
       Zgadzam się, a za najgorszych uważam rodziców, którzy mają w bród dóbr materialnych, ale puszczają dziecko z domu z jedną walizką pyerdoląc, że oni zapewnili wykształcenie, a teraz bądź dorosły i radź sobie sam. Dzięki temu, że rodzice kupili mi mieszkanie i utrzymywali na studiach, mogłam przeżyć najlepszą młodość jaką mogłam sobie wyobrazić, rodzice przyjaciółki wyszli z takiego samego założenia i dzięki temu zwiedziłyśmy pomiędzy 20-30 lat prawie cały świat. Obie jesteśmy świetnie radzącymi sobie dorosłymismile
       • tereso Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 15:32
        Ja też tak miałam. Pomogli mi i wiele zmartwień mi odeszło. Zrobili to w piękny sposób, bo bezwarunkowy. I tego nigdy im nie zapomnę i dlatego tak dziwią mnie w innym wątku podawane deklaracje uzależnienia pomocy od wyborów dzieci. Mnie w ogóle coś przykrego się budzi jak słyszę że rodzice jak tylko dziecko dorośnie to koniec pomocy.
        • magdallenac Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 15:40
         No, kiedy jeszcze podczytywałam to forum, to pojawił się wątek na podobny temat. Byłam w poważnym szoku, kiedy czytałam o tych wszystkich młodych pasożytach, których z tobołkiem na kiju powinno się wyprawić w świat w chwili ukończenia 18 lat. To ma niby kształtować osobowość i charakter młodego człowieka. Panie jedna przez drugą przekrzykiwały się jak to one zapewniły wykształcenie ( w kraju gdzie szkolnictwo wyższe jest darmowe) i to powinno niewdzięcznemu pasożytowi wystarczyć.
         • agniesia331 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 18:00
          Magdalenac - ja też byłam w szku. Wiele razy tu pisalam, że kończenie studiów na WUM, Polibudzie na najtrudniejszych kierunkach to wielkie wyrzeczenie że strony dziecka. Mój b zdolny kończył zajęcia ok 17 i potem po 3,5 godzin się i uczył. W weekendy też sporo. Zostałam zakrzyczana, że mają pracować. Akurat pochodzę że środowiska, gdzie rodzice sporo zarabiają, dzieci na najtrudniejszych kierunkach i nikt z nas nie karze pracować 23 latkom. Ale już teraz nieśmiało po pierwszych obronach inżynierach, na mgr dzieci wiedzą, że muszą za chwilę podjąć pracę, by móc się utrzymac w swoich mieszkaniach zakupionych przez nas, które dostaną za około rok. Bo o wielkie larum, wszyscy jak jeden mąż całe 8 rodzin kupiliśmy dzieciom nowe mieszkania i to nie kawalerki. Nam rodzice 1sze też pokupowali. Tłumaczenia moje, że jak dziecko wywala się z domu 19 lat to nie ma szans na lepszą przyszłość zostało wyśmiane. A ja znam też takie przekonanie (koleżanki z LO, z osiedla, które mało zarabiają) i dzieci właśnie z domu wywaliły. Efekt? 23 latek tylko z matura, niepełna matura dorabiający u byłego męża. Mamusia dumna, że zarabia 4 netto. Tylko że to 3 netto to będzie jego limit. Tu nie będzie Dky os the limit. Tu będzie powielanie stylu życia rodziców. Tzw bieda warszawska bczesto
     • konsta-is-me Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 15:53
      ciszej.tam napisała:

      > U mnie w rodzinie normą jest zastępowanie kasą/przedmiotami jakichkolwiek czynó
      > w, takie typowe zapychanie.
      > To jest dobre na pokaz bo o drogich prezentach które się komuś kupiło można sze
      > roko opowiadać i tworzyć sobie dobry PR.
      > Ale IMO nie ma to nic wspólnego ze wsparciem.


      Nie ma?
      Chyba za dużo tych przedmiotów/kasy dostałaś...
      Akurat kasa może b .pomoc w trudnych sytuacjach.
      Wyobraź sobie że nie ma kasy ani innego wsparcia-lepiej ?

   • lily_evans11 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 08:18
    Jako samotna matka użerająca się z przemocowym psychicznie facetem i walcząca o alimenty zostałam pozostawiona sama sobie, od matki słyszałam jakieś na przemian zgryźliwe i kompletnie nierealistyczne komentarze, od ojca, że tatuś mojego dziecka "powinien to i to", a reszta rodziny miała uciechę i obrabiała mi du... po kątach.
    Nie piszę tego, żeby coś z siebie wylewać, choć chciałabym móc mojej kuzynce i ciotkom powiedzieć prosto w twarz "jesteście pier... suki". Byłoby mi przyjemniej i lżej od tego.
    Co do znajomych, zemściło się niestety to, że ogólnie jestem osobą powierzchowną w relacjach, zdystansowaną emocjonalnie i nie zależy mi na nawiązywaniu więzi, a raczej na miłym spędzaniu czasu/dobrej imprezie. Moje perypetie też wówczas nikogo nie obeszły, zresztą wstydziłam się opowiadać coś więcej, latami czułam się totalnym przegrywem.
    I uważam, że jednak do rodziny należy udzielenie tego wsparcia.
    • kosmos_pierzasty Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 09:26
     >Jako samotna matka użerająca się z przemocowym psychicznie facetem i walcząca o alimenty zostałam pozostawiona sama sobie, od matki słyszałam jakieś na przemian zgryźliwe i kompletnie nierealistyczne komentarze, od ojca, że tatuś mojego dziecka "powinien to i to",

     Też miałam "przygodę" z przemocowym partnerem, jak mi się udało dorwać do telefonu w czasie jednej z jego akcji i zadzwoniłam do mamy, zdążyłam tylko zawołać "wezwij policję!", zanim mi wyrwał telefon, to moja mama co zrobiła? Zadzwoniła do niego, spytać, co się dzieje.
     • lily_evans11 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 11:22
      Oh fuck.
      U mnie nie było przemocy fizycznej, nigdy i dlatego bardzo długo wydawalo mi się że jest w porządku. Ze to ja jestem tą złą i głupia. Ale matka wcześniej widziała jak ten chłop mną kręci i manipuluje. W takiej sytuacji stworzyłabym swojemu dziecku bezpieczne zaplecze żeby mogło się wycofać. A ja miałam psychikę tak zjechana już na mniej niż zero że samej trudno było mi się ogarnąć.
      Nie wiem czasami czy rodzice tacy głupi są czy tylko udają.
      • ciszej.tam Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 12:23
       IMO zazwyczaj rodzice mają jakąś własny interes w tym.
       Moja matka poszła na wcześniejszą emeryturę mówiąc w pracy, że dlatego że musi mi pomagać przy dziecku, jednocześnie jak pracowałam na dwie prace bo spłacalam długi po ojcu dziecka, to moja koleżanka zwolniła się z pracy i poszła z moim dzieckiem do lekarza, matka odmówiła.
       W ogóle to jest kobieta która nie musiała gotować, nie zna pojęcia szukania opieki do dziecka, odeszła na emeryturę tuż po 50 i wyzywa ludzi naokoło od leniwych xd

       Ja kupowałam latami jej wersję we wszystkim, tak jak zresztą całe otoczenie. Ostatnio do mnie dotarło, że jestem starsza niż ona była kiedy narzekała że jest na wszystko za stara, zbyt zmęczona etc i że latami robiłam dużo więcej i przestała mi ta jej historyjka grać.
       • ciszej.tam Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 12:28
        Poza tym ona "nic nie wie" i "nic nie widziała".
        Moja siostra ma od mniej więcej 14 lat nieleczoną depresję, były momenty kiedy nie mając 30 wyglądała jak umęczona 60 latka. Mówiłam matce miliony razy, żeby się jej przyjrzała i okazała czułość. "Ale ja nic nie widzę!".
        Ja byłam w związku z człowiekiem który mnie niemal ubezwłasnowolnił, widziała mnie na podłodze z krwotokiem (że stresu miałam krwawienia z uszu, z za przeproszeniem tyłka, masę objawów somatycznych) i potem "ale ja nic nie wiedziałam". O mojej próbie samobojczyjej o której zrobiła mi regularną awanturę też potem nie wiedziała.

        Nwm niektórzy ludzie tak chyba mają, coś jak ten Julian z kreskówki, znudziło mnie bo nie było o mnie, tylko to nie jest śmieszne.
  • tereso Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 13:51
   Gdy miałam trudności, mąż, dzieci, rodzice, brat stanęli za mną murem. Wtedy też stanęli za mną przyjaciele, a właściwie również koleżanki, które w wyniku tego stały się przyjaciółkami. Mam pewność, że mam grupę za plecami. Sama też stanowią taka grupę dla tych samych osób. Tak, to powoduje że czuje się silniejsza.
  • daniela34 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 14:23
   Miałam i mam bardzo wspierających rodziców, materialnie (w miarę możliwości), organizacyjnie, ale przde wszystkim psychicznie. Od zawsze szłam przez życie z taką świadomością, że mogę na nich liczyć. Mam nadzieję, że teraz z wiekiem i pojawiającymi się chorobami oni też mają poczucie, że jestem dla nich wsparciem. Przy czym to nie jest jednostronne, to nie jest tak, że przedtem oni mnie, to teraz tylko ja ich, nadal w różnych sprawach to oni wspierają nas.
   Z dalszą rodziną bywa różnie, jak jest naprawdę źle (smierc, choroba) to się mobilizuje.
   Przyjaciółki- jak potrzeba, to wiem, że w nocy o północy.
  • magdallenac Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 21.11.20, 14:50
   Od dziecka zarówno ja jak i siostra miałyśmy ogromne wsparcie rodziców, a sposób w jaki nas wychowali sprawił, że obydwie jesteśmy bardzo szczęśliwymi, pewnymi siebie kobietami. Nie wyobrażam sobie skąd czerpali wiedzę na temat wychowania dzieci, bo obydwoje byli bardzo młodzi, kiedy ja się urodziłam (23lata) i były to późne lata 70, kiedy mnóstwo dzieci było po prostu hodowanych, a nie wychowywanych. U mnie rodzina zapewniła mi bardzo mocny i zdrowy fundament do budowania mojego dalszego życia. Rodzice mieli takie możliwości, więc zadbali też o to, abyśmy miały bezstresowy start w dorosłe życie. Teraz ja mam 42 lata i nadal jestem blisko z rodzicami i siostrą pomimo, że chwilowo mieszkam na innym kontynencie. Jeśli chodzi o najbliższą rodzinę czyli męża, to zapewnia mi 100% poczucie bezpieczeństwa i jest do bólu lojalny- zawsze trzyma moją stronę. Gdybym kogoś zamordowała to on i moja siostra pomagali by mi ukryć ciało big_grin
   • ciszej.tam Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 22.11.20, 09:58
    Co do ciotki to zdumiały mnie zarówno porady dla siostrzenicy żeby udawała że nic nie wie jak i napadanie na nią, że sama nie siedziała z ciotką tylko sprowadziła do niej swoją matkę (ciotki siostrę). Wydaje mi się, że mało osób wolałoby zwierzać się pokolenie młodszej siostrzenicy niż siostrze z którą ma dobry kontakt, dlatego te ataki były dziwne dla mnie
   • joana012 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 22.11.20, 06:43
    Wsparcie to towarzyszenie bliskiej osobie bez oceniania i zbędnych oczekiwań typu wsparłem to teraz oczekuję, że Ty....
    Ja w dorosłym życiu nie doświadczyłam wsparcia rodziny. Mama zmarła jak jeszcze byłam na studiach, ojciec kilka lat później i jeszcze długi jego spłacałam, brat sobie nie radzi i pije. Więc życie trochę mnie przeczołgałoci musiałam sobie radzić sama wielokrotnie. Ale i uodporniło, jestem samowystarczalna i nie straciłam pogody ducha. Lubię siebie i wiem że jestem lubiana. To dużo.
    Teraz w czasie pandemii gdy byłam w izolacji sporo osób dzwoniło, oferowało pomoc choćby w zakupach. Mimo braku rodziny można mieć też wsparcie.
  • lily_evans11 Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 08:12
   Wyobrażam sobie to na przykład tak, że kiedy popełnię jakiś błąd, to ktoś nie będzie mi brzęczał "a nie mówiłam", ani pogardliwie wyśmiewał mnie za plecami, ale np. spróbuje podsunąć konstruktywne rozwiązanie problemu i pomoże mi radą albo działaniem wyjść z dołka (tak się nie stało w poważnej sytuacji i dlatego uważam, że rodzinę mam słabą po całości, no ale trudno).
   Jeśli dzieje się coś, czemu nie można zapobiec i co ma ciężki kaliber, to też rodzina danej osobie pomaga, np. przy złamaniu nogi, utracie pracy itp.
   Ogólnie - chodzi o to, żeby coś zrobić dla kogoś, kogo przytłoczyły życiowe okoliczności, a nie mu nad uchem i za plecami pieprzyć.
  • anorektycznazdzira Re: Co to jest wsparcie, na czym polega rodzina? 23.11.20, 08:48
   To zależy. Inne wsparcie sobie wyobrażam od męża, córki, czy siostry, a inne od kuzyna znad morza albo ciotki widywanej co drugi rok na święta.
   Najbliżsi o ile układ jest zdrowy mogą a czasem powinni mocno ingerować w życie, bo potrafią wyciągnąć z niezłego błota. Osoby formalnie spokrewnione lub powinowate powinny być życzliwe i ewentualnie wesprzeć dobrym słowem lub przysługą, jeśli sytuacja tak się ułoży, ale to coś jak znajomi i koledzy- czyli bez przesady.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka