Dodaj do ulubionych

Covidowe badania przesiewowe

21.11.20, 18:54
Czytaliście? Włos się jezy
Wybrali 3 województwa
Jak to ma w praktyce wyglądać?
Można w obecnym stanie bezprawnym zmusić wolnego obywatela do poddania się badaniu wbrew jego woli? Czy chętnych biorą i wg jakiego klucza?
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: Covidowe badania przesiewowe 21.11.20, 19:31
      Co do stanu prawnego, to chyba można, w końcu nawet badania okresowe są obowiązkowe i bez epidemii. Badania obowiązkowe na gruźlicę i kiłę były obowiązkowe jeszcze nie tak dawno np. dla nauczycieli, tego przepisu już nie ma, ale stan prawny nie zmienił się w tej kwestii aż tak, żeby nie można było wprowadzić podobnego znowu. Co do trybu, to nie mam pojęcia, jak to sobie wyobrażają. Raczej zaczną testować od dużych zakładów/instytucji państwowych/pracowników budżetówki, niż wysyłać komando, by otoczyło wieś/kwartał ulic i pobrało próbki od wszystkich, ale w sumie z tym rządem i jego pomysłami to cholera wie 😀
    • bistian Re: Covidowe badania przesiewowe 21.11.20, 19:36
      kotejka napisała:

> Czytaliście? Włos się jezy
      > Wybrali 3 województwa
      > Jak to ma w praktyce wyglądać?

To już dawno powinno być zrobione, bo bez tych badań nie można podejmować racjonalnych decyzji.
      Ja wiem, to jest bolesne badanie, ale nie trwa wiecznie, można wytrzeć łzy i zapomnieć smile
      • shmu Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 07:34
        Po pierwsze to pobranie probki wcale nie jest nawet troche bolesne. Boziu, ludzie straszne glupoty opowiadaja na ten temat. Nawet sobie nie zdawalam sprawy, dopoki mi kolezanka nie powiedziala, ze nie mogla zmusic nastolatka do testu, bo sie bal, ze boli.
        Wiec zeby bylo jasne:, nie boli, maz i ja mielismy po dwa razy, zadnego z nas nie bolalo. Jest tak krotkie, ze nawet nie mozna powiedziec, ze jest nieprzyjemne.
      • alicia033 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 08:20
        bistian napisał:

> bo bez tych badań nie można podejmować racjonalnych decyzji.

te "racjonalne decyzje" to niby jak miałyby wyglądać?

To jest wywalanie pieniędzy w błoto i nic więcej.
        Do celów naukowych robi się badania na statystycznie istotnej grupie. W 36 milionowym kraju to nie jest 10 milionów.
      • agnstep Re: Covidowe badania przesiewowe 21.11.20, 21:28
        A jak sobie to wyobrażają? Wg jakiego klucza ten "dobry" pomysł ma być realizowany? Jak chcą wyegzekwować test u ludzi? Będzie trzeba opaskę nosić na ulicy czy jak? A co jak się nie zgłoszę? A co jak nie mam ubezpieczenia? I ciekawe skąd wezmą 10 mln testów i ludzi do ich przeprowadzenia - jak mniemam w krótkim okresie czasu, żeby to miało sens.
      • profes79 Re: Covidowe badania przesiewowe 21.11.20, 21:28
        Zasada jest taka, że robi sie testy antygenowe i dopiero ewentualny wynik negatywny/pozytywny (zależnie od skali zachorowań w danym obszarze) się potwierdza. Generalnie test antygenowy jak wykryje chorobę to jest bardzo mała szansa, że będzie to fałszywe; gorzej jest z negatywnym bo one są stosunkowo mało czułe - ale umożliwiają szybkie wykrywanie bezobjawowych bądź na wczesnym etapie choroby osób, które już mogą zarażać.
      • agnstep Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 02:38
        Ale to nie będą testy na przeciwciała tylko te najtańsze szybkie testy co wyglądają jak ciążowe. Więc dowiesz się co najwyżej czy jesteś w trakcie infekcji. Będą jajak jak z testami górników. Nie wiem co rząd chce tym udowodnić
              • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:23
                memphis90 napisała:

> I jak myślisz - co wykrywa ta kreseczka w teście...?
                >

Obecność antygenu - jednego z białek wirusowych.

To nie są te testy kasetkowe na przeciwciała i kroplę krwi z początków całej sytuacji.
                • iwoniaw Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 21:31
                  a23a23 napisała:

> To nie są te testy kasetkowe na przeciwciała i kroplę krwi z początków całej s
                  > ytuacji.

To już podano, jakim testem zamierzają te badania przesiewowe robić? Bo ja słyszałam wyłącznie zapowiedź samej akcji, a nie żeby ktoś mówił o szczegółach technicznych. Skąd tyle osób wie, jakim testem i że niemiarodajnym? 😉
                  • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 22:30
                    iwoniaw napisała:

> To już podano, jakim testem zamierzają te badania przesiewowe robić? Bo ja słys
                    > załam wyłącznie zapowiedź samej akcji, a nie żeby ktoś mówił o szczegółach tech
                    > nicznych. Skąd tyle osób wie, jakim testem i że niemiarodajnym? 😉

Wersja, którą ja słyszałam brzmiała, że o test antygenowy chodzi. I to nie jest tak, że test antygenowy sam w sobie jest niewiarygodny. To trochę tak, jakbyś termometrem zaokiennym chciała mierzyć temperaturę ciała. Coś tam wyjdzie, ale jest wyskalowany na zupełnie inny zakres temperatur.
                    • iwoniaw Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 22:54
                      No więc ja w ogóle nie słyszałam żadnych szczegółów, o jakie testy chodzi - oprócz oczywiście tego, że o te czipujące i zabójcze. Ludzie mnie coraz bardziej zdumiewają i nie jest to pozytywne zaskoczenie. Oczywiście kwestia wiarygodności ewentualnych testów jest istotna, ale nie to mnie najbardziej martwi w kontekście tego wątku 😐
                      • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 23:30
                        iwoniaw napisała:

> No więc ja w ogóle nie słyszałam żadnych szczegółów, o jakie testy chodzi - opr
                        > ócz oczywiście tego, że o te czipujące i zabójcze.

Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi - odpowiedział na to pytanie minister Niedzielski.

Opierałam się na tym, co było podawane w transkrypcie z konferencji ministra/premiera (nie mogłam oglądać, podczytywałam transkrypcję). A teraz przekleiłam to samo o czym pisałam, za onetem.

> Ludzie mnie coraz bardziej z
                        > dumiewają i nie jest to pozytywne zaskoczenie. Oczywiście kwestia wiarygodności
                        > ewentualnych testów jest istotna, ale nie to mnie najbardziej martwi w kontekś
                        > cie tego wątku 😐

Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Chcesz powiedzieć, że dorobiłam sobie teorię o typie testu, jaki będzie stosowany? I do tego, że niewiarygodny? Bo nie bardzo wiem, o co chodzi.

Oczywiście, wcale nie jest powiedziane, że zrobią tak jak zapowiedzieli ani ze minister wiedział co mówi i jakie testy miał na myśli (i naprawdę mam nadzieję, że to wyprostują, bo będzie z tego więcej bałaganu niż pożytku).
                        • iwoniaw Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 23:59
                          Nie, nie twierdzę, że cokolwiek wymyślasz - pisałam o reakcjach ludzi nie tylko w tym wątku, tylko ogólnie. Coraz bardziej mnie męczą miłośnicy teorii spiskowych, których widzę coraz częściej nie tylko w necie, ale i w realu.

• a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 23.11.20, 01:34
                            iwoniaw napisała:

> Coraz bardziej mnie męczą miłośnicy teorii spiskow
                            > ych, których widzę coraz częściej nie tylko w necie, ale i w realu.

Moja ulubiona teoria z ostatnich dni. Protesty przeciwko wyrokowi trybunału są podsycane przez big farmę, bo big farma już wie, że jak nie będzie się robić aborcji, to nie będą mieli dostępu do świeżej dostawy abortowanych płodów, a przez to nie będą mieli z czego produkować szczepionek (bo wiadomo, że w szczepionkach są tkanki płuc abortowanych płodów).
                          • mus_tang1 Re: Covidowe badania przesiewowe 23.11.20, 14:04
                            Mam to samo. Męczy mnie głupota ludzka, brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Prosty komunikat o wigilii i takie cuda dorośli, niby wykształceni ludzie piszą, że szok.
                            Panika, bo test trzeba wykonać big_grin
                            No ludzie.. Niezbyt miłe to grzebanie w nosie, no ale żeby aż w histerię wpadać?
                  • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 23.11.20, 01:32
                    memphis90 napisała:

> A, byłam przekonana, że mówimy o kasetkowych na przeciwciała. Aczkolwiek sanepi
                    > d zdaje się uznaje antygenowe na równi z PCR?
                    >

Bo do potwierdzenia covid test antygenowy nadaje się całkiem dobrze (zależy który ofc, ale są takie o przyzwoitych parametrach). I tutaj chodzi o to, żeby u pacjenta objawowego nie trzeba było potwierdzać wyniku testu antygenowego PCRem, tylko od razu można go było traktować jako codiv+.
                    Natomiast zupelnie nie nadają się do przesiewowego badania zdrowej/bezobjawowej populacji.
    • snajper55 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 03:42
      kotejka napisała:

> Czytaliście? Włos się jezy
      > Wybrali 3 województwa
      > Jak to ma w praktyce wyglądać?
      > Można w obecnym stanie bezprawnym zmusić wolnego obywatela do poddania się bada
      > niu wbrew jego woli? Czy chętnych biorą i wg jakiego klucza?

Można nawet zmusić do zaszczepienia się:

"Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego]
      1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków."

isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20082341570/U/D20081570Lj.pdf

S.
      • h_albicilla Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 05:04
        Zapomniałeś zacytować definicję podejrzanego o chorobę zakaźną. Nie jest to 100% społeczeństwa

Z tejże samej ustawy:

20) podejrzany o chorobę zakaźną – osobę, u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną;
          • h_albicilla Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 05:35
            Nie, tak w prawie nie jest, że wszyscy są podejrzani i w zwiazku z tym wobec 38mln obywateli można zastosować śordki przymusu bezpośredniego. Ten zapis dotyczy ludzi, którzy już sobie jakieś badania dodatkowe porobili i wtedy im wyszło podejrzenie choroby zakaźnej.
            • snajper55 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 06:21
              h_albicilla napisała:

> Nie, tak w prawie nie jest, że wszyscy są podejrzani i w zwiazku z tym wobec 38
              > mln obywateli można zastosować śordki przymusu bezpośredniego. Ten zapis dotycz
              > y ludzi, którzy już sobie jakieś badania dodatkowe porobili i wtedy im wyszło p
              > odejrzenie choroby zakaźnej.

Lub mają objawy kliniczne. Na przykład zmęczenie. Tak przy okazji. Czy objawem bezobjowawego covidka nie jest brak objawów? big_grin

S.
              • h_albicilla Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 06:48
                Żeby stwierdzić objaw taki jak zmęczenie trzeba delikwenta o niego zapytać - równie dobrze delikwent wyglądajacy na zmęczonego może być pijany, obżarty, mieć Hashimoto lub wracać z 24 godzinnego dyżuru gdzie pacjenci mu pospać nie dali i ma prawo być zmęczony

Brak objawów to jest powód do radości, a nie stosowania środków przymusu bezpośredniego.
        • snajper55 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 06:18
          h_albicilla napisała:

> Zapomniałeś zacytować definicję podejrzanego o chorobę zakaźną. Nie jest to 100
          > % społeczeństwa
          >
          > Z tejże samej ustawy:
          >
          > 20) podejrzany o chorobę zakaźną – osobę, u której występują objawy kliniczne l
          > ub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać n
          > a chorobę zakaźną;

Sądzisz że nie znajdą u ciebie objawów klinicznych korony? Zmęczenia lub podwyższonej temperatury lub obniżonej temperatury lub...

S.
    • miruka Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 06:26
      Wiem, że po przechorowaniu materiał genetyczny wirusa choć martwego można wykryc w organizmie tygodniami, i co zrobię jak będę miała pozytywny test, a już swoje przechorowałam, odsiedziałam itd
    • po-trafie Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 08:03
      W szkolach masz obowiazkowe badania: wzrok, postawa, czystosc glowy.
      Masz obowiazkowe szczepienia i obowiazkowe badania przed wyjazdem na kolonie.
      Obowiazkowe szczepienia by wjechac do niektorych krajow.
      Obowiazkowe badania przed uzyskaniem prawa jazdy.
      Obowiazkowe badania przez lekarza pracy, by prace moc dostac.
      Obowiazkowe orzecznictwo zus by dostac renty lub odszkodowania.

Dziesiatki obowiazkowych badan (oraz zabiegow medycznych np zastrzykow i pobrania krwi) dla duzych grup wolnych ludzi.
      • alicia033 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 08:16
        po-trafie napisała:

> W szkolach masz obowiazkowe badania: wzrok, postawa, czystosc glowy.

a gdzie to tak? Bo na pewno nie w Polsce.

> Masz obowiazkowe szczepienia i obowiazkowe badania przed wyjazdem na kolonie.

j.w.

> Obowiazkowe szczepienia by wjechac do niektorych krajow.

ale obowiązku jechania do nich nie ma, prawda?

> Obowiazkowe badania przed uzyskaniem prawa jazdy.

nie musisz chcieć mieć prawa jazdy.

> Obowiazkowe badania przez lekarza pracy, by prace moc dostac.

można wybrać zarabianie w innej formie.

> Obowiazkowe orzecznictwo zus by dostac renty lub odszkodowania.

a to już przykład zupelnie od czapy.

> Dziesiatki obowiazkowych badan (oraz zabiegow medycznych np zastrzykow i pobrania krwi) dla duzych grup wolnych ludzi.

no właśnie jednak nie.
          • iwoniaw Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 10:59
            memphis90 napisała:

> W Polsce dzieci mają bilanse zdrowia w szkole i obowiązkowe szczepienia - napra
            > wdę nie wiedziałaś?
            >
            W Polsce to pielęgniarka nie ma prawa bez zgody "wolnych ludzi" rodziców sprawdzić dziecku włosów, czy nie ma wszy, nie wiedziałaś? I dlatego w niektórych placówkach całe klasy bujają się z wszawicą miesiącami i latami. Tak samo będzie w tym kraju "wolnych ludzi" z covidem. Bo oni co prawda "nie interesują się polityką", a kwestie TK czy ustaw ich "nie dotyczą", za to próba powstrzymania epidemii czy to poprzez nakaz noszenia maski, czy zidentyfikowanie zakażonych to "zniewolenie i eksperymenty medyczne".
              • kotejka Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:03
                kokosowy15 napisał(a):

> Ludzie są jednak dziwni. Ciekaw jestem, jaką część społeczeństwa odmawia leczen
                > ia w przypadku stwierdzenia groźnej choroby, w imię wolności.

I mają takie prawo

Niech mi ktoś wytłumaczy
                Dlaczego macica moja sprawami ***** ***
                A moje płuca nie moja sprawa tylko rzadowa
                • kokosowy15 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:15
                  Nie pytałem o prawo lecz o liczbę w stosunku do wszystkich chorych. Poza tym, rozróżnił bym między np nowotworem, groźnym tylko dla chorego a gruzlikiem, tredowatym, chorym na ospę, która jest zarazliwa i może pozbawić życia innego człowieka. Samobójstwo nie podlega karze, ale próba samobójstwa rozszerzonego już tak.
                • paskudek1 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:24
                  kotejka napisała:

> kokosowy15 napisał(a):
                  >
                  > > Ludzie są jednak dziwni. Ciekaw jestem, jaką część społeczeństwa odmawia
                  > leczen
                  > > ia w przypadku stwierdzenia groźnej choroby, w imię wolności.
                  >
                  > I mają takie prawo
                  >
                  > Niech mi ktoś wytłumaczy
                  > Dlaczego macica moja sprawami ***** ***
                  > A moje płuca nie moja sprawa tylko rzadowa

Bo tym co w macicy będziesz zajmowała się ty, ze skutkami roznoszenia choroby muszą zmierzyć się wszyscy wokoło.
              • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:27
                kokosowy15 napisał(a):

> Ludzie są jednak dziwni. Ciekaw jestem, jaką część społeczeństwa odmawia leczen
                > ia w przypadku stwierdzenia groźnej choroby, w imię wolności.

Mniej więcej taki sam procent jak ci, którzy upierają się, że świeżutki chlebuś codziennie to podstawowe prawo i wolność z której w imię solidarności nie będą rezygnować.
          • agnstep Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 11:41
            Bilanse zdrowia z pewnością nie są obowiązkowe - nigdy nie dawaliśmy wyniku bo pielęgniarka zawsze zarządzała je w terminie największych zachorowań na grypę itd. a ja nie chciałam pakować dziecka do przychodni pełnej chorych. Robiliśmy prywatnie na własną rękę i w pasującym terminie. Póki co policja nie przyjechała żeby siłą doprowadzić wink
            Jeśli chodzi o te testy które chcą robić to nie wiem jaki to ma sens (znaczy wiem jaki polityczny - jak w przypadku kopalni: uwalenie ludzi w zamknięciu na jak najdłużej) bo te najtańsze testy kasetkowe są g.... warte jeśli chodzi o rzetelność.
            • memphis90 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:18
              >Bilanse zdrowia z pewnością nie są >obowiązkowe
              Uporczywy brak realizacji badań bilansowych skutkuje zgłoszeniem zaniedbań względem dziecka. I sama piszesz, że robiłaś bilanse- a to, że nie w POZ, tylko prywatnie - to już Twój wybór. Na marginesie - pielęgniarka szkolna nie "zarządza" terminami wizyt w POZ, wystarczy odbyć wizytę w trakcie roku szkolnego i dostarczyć kartę badania przed końcem czerwca...
              • kokosowy15 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:24
                Słowacy przeprowadzili badanie 75 % społeczeństwa w ciągu jednego weekendu. Nie wiem, czego się dowiedzieli i co zrobili, ale warto spojrzeć w Słowackie statystyki zarażonych i zmarłych. Ale oni może są mniej wolni niż Polacy.
            • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 18:31
              agnstep napisała:

> Jeśli chodzi o te testy które chcą robić to nie wiem jaki to ma sens (znaczy wi
              > em jaki polityczny - jak w przypadku kopalni: uwalenie ludzi w zamknięciu na ja
              > k najdłużej) bo te najtańsze testy kasetkowe są g.... warte jeśli chodzi o rzet
              > elność.

Żadnego. Zgodnie z charakterystyką produktu testy antygenowe powinny być robione wyłącznie objawowym pacjentom (przynajmniej te, które znam). Absolutnie nie są do badań przesiewowych na "zdrowej"/bezobjawowej populacji, wszystkie parametry czułości/swoistości idą się wtedy paść. Więc albo ktoś coś usłyszał i "coś" chce zrobić, żeby było, że robi - albo znowu znajomy narciarz ma partię testów na zbyciu.
              • sol_13 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 19:24
                a23a23 napisała:

> Żadnego. Zgodnie z charakterystyką produktu testy antygenowe powinny być robion
                > e wyłącznie objawowym pacjentom (przynajmniej te, które znam). Absolutnie nie s
                > ą do badań przesiewowych na "zdrowej"/bezobjawowej populacji, wszystkie paramet
                > ry czułości/swoistości idą się wtedy paść. Więc albo ktoś coś usłyszał i "coś"
                > chce zrobić, żeby było, że robi - albo znowu znajomy narciarz ma partię testów
                > na zbyciu.

A znajoma lekarka mowila mi ostatnio, że właśnie tymi antygenowymi wymazuja ich prawie codziennie w szpitalu.
                • a23a23 Re: Covidowe badania przesiewowe 22.11.20, 22:33
                  sol_13 napisała:

> A znajoma lekarka mowila mi ostatnio, że właśnie tymi antygenowymi wymazuja ich
                  > prawie codziennie w szpitalu.

Pozwolisz, że odpowiedm tylko tak - wiem, że są miejsca, gdzie tak się robi, ale to nie jest jedyna głupia rzecz, jaką obecnie w naszym systemie się robi.
                  I o tyle, o ile stosowanie takich testów w szpitalach (czyli wsród osób o dużym narażeniu) i często ma jeszcze jakieś gramy rozsądnego postępowania, tak populacyjnie to po prostu wywalanie pieniędzy w błoto (albo znajomu narciarz kupił dużą partię i tanio sprzeda) i sprawianie wrażenia, że coś się robi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka