Dodaj do ulubionych

W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito !

23.11.20, 17:26
Nawet jeżeli w miasteczku czy w gminie wiejskiej jest cm. wyznaniowy powinien obowiązkowo np w ciągu 2 lat od nowelizacji Ustawy z 1957 roku "O cmentarzach i chowaniu zmarłych" /z czasów Wł.Gomułki !!!/ powstać gminny cm. komunalny.
Chodzi o to aby co jest niestety nagminne proboszcz nie zdzierał z ludzi kasy i aby nie strzelał fochów i nie szantażował rodziny zmarłego chamskimi odzywkami typu: "Zmarły nie przyjmował księdza po kolędzie więc...."
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito ! 23.11.20, 18:25

Według raportu NIK z 2016 w PL było "około 1880" cmentarzy komunalnych. Jak na łączną liczbę 2477 gmin to nie jest źle. Mało tego, NIK wskazał, że na cmentarzach komunalnych wcale nie jest tak różowo i komunalny nie oznacza, że nie zedrą skóry za pochówek.
      Cały raport tutaj:
      www.nik.gov.pl/plik/id,12230,vp,14613.pdf
      • dzi1a Re: W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito ! 23.11.20, 19:00
        Te dane NIK wprowadzją w mega błąd gdyż w dużym mieście czyli w jednej gminie jest bardzo często po kilka cm.komunalnych .
        Wystarczy popatrzeć na Wrocław , Gdańsk , Warszawę ,Poznań czy Warszawę .
        Znam miasto wojewódzkie w ktorym jest bodajże 7 cm. komunalnych , niektóre mikrusy takie to zamienione przedwojenne cm. ewangelickie na komunalne ale do statystyki NIK policzono te 7 cm. komunalnych .
        Myślę że sprawą cm. komunalnych powinien zająć się podstolik Swieckie Państwo w ramach postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

wabrzezno.naszemiasto.pl/proboszcz-z-wabrzezna-zablokowal-pogrzeb/ar/c1-4031414
    • dzi1a Re: W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito ! 23.11.20, 18:46
      Miasto powiatowe Wąbrzeżno , 14 tys. mieszkańców , nie posiada /!!!/ cm.komunalnego . Dosyć łatwo wyobrazić sobie co się dzieje w małej gminie wiejskiej gdzie też jest tylko cm.wyznaniowy

wabrzezno.naszemiasto.pl/proboszcz-z-wabrzezna-zablokowal-pogrzeb/ar/c1-4031414
    • iwoniaw Re: W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito ! 23.11.20, 19:08
      Po pierwsze, jeśli w gminie nie ma cmentarza komunalnego, to zarządca cm. wyznaniowego ma obowiązek udostępnić na pochówek miejsce wg cennika. Po drugie, cenniki komunalne bywają nieporównywalnie bardziej zdzierające niż jakiekolwiek cenniki cmentarzy parafialnych. Po trzecie, z cmentarzami jest faktycznie inny problem - jest na nie coraz mniej miejsca, zwłaszcza w miastach. Szkoda, że pochówki w kolumbariach się bardzo powoli popularyzują.
      • dzi1a Re: W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito ! 23.11.20, 20:39
        - tak , proboszcz wg ustawy o cmentarzach ma obowiązek udostępnić ale już nie "wg cennika" , o , nie , nie i w tym sęk

- cenniki komunalne są dużo niższe od cenników "co łaska ale nie mniej niż..." albo od "ludzie najczęściej dają..."
        a ponadto cm.kom. nie pobierają 10-20 % od wartości robionego nagrobka , klucze do bramy trzyma proboszcz , najpierw zapłata a potem wjazd kamieniarzy .

- w miastach ogólnie są cm. kom. ale chodzi głównie /!!!/ o wieś gdzie terenów dużo i sa stosunkowo tanie

- kolumbaria tak a ponadto możliwośc rozsypywania prochów na cmentarnych "łąkach pamięci" , widziałem we Francji taką uroczystośc z rozsypywaniem na cm. łące
      • kochamruskieileniwe Re: W każdej gminie obow. cm.komunalny - cito ! 23.11.20, 20:56
        Przypomina mi się sytuacja, którą miałam kilka lat temu.
        Mniej więcej w tym samym czasie trzeba było przedłużyć grób na cmentarzu komunalnym (warszawa) i w wielkopolskim mieście ok. 30 tys mieszkańców - na cmentarzu parafialnym.
        Warszawa - 20 lat 4 tysz zł.
        Wielkopolskie miasto = pojechaliśmy z mężem tam uporządkować pewne sprawy i przy okazji załatwić sprawy grobu. Z cmentarza dzwonię do kancelarii, której numer znalazłam na tabliczce przy bramie wejściowej. by dowiedzieć się, jakiego rzędu koszty, kiedy i jak załatwić formalnośći. Ksiądz głośno liczy, ja powtarzam, by mąż usłyszał. 20 lat.... 200 zł. Po skończonej rozmowie mówi mi - no tak, spodziewałem się, to 4 tysiące, widac jakiś ogólnopolski standard.
        Jak mu powiedziałam, że te 200 zł to za 20 lat - szczęka mu opadła....
        Do dzisiaj się z tego śmiejemy smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka