Dodaj do ulubionych

Migrena. Mam ważne pytanie.

24.11.20, 17:07
Czy w czasie ataku migreny, macie problemy ze wzrokiem? A dokładnie zawężenie pola widzenia i jakby "falowanie" w oku?
Obserwuj wątek
      • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 17:19
        Dziękuję. Byłam pewna, że córka ma atak jaskry (choruje na to).U okulisty jednak wszystko ok.
        Kiedyś neurolog stwierdził, że córka może na to cierpieć.
        Do tego silny ból głowy (czoło), nudności i senność.
        • asia-loi Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 17:27
          karme-lowa napisała:

Byłam pewna, że córka ma atak jaskry (choruje na to).U okulisty jednak wszystko ok.
          > Kiedyś neurolog stwierdził, że córka może na to cierpieć.
          > Do tego silny ból głowy (czoło), nudności i senność.

O atakach jaskry nie nie mam pojęcia. Ale skoro okulista powiedział, że okulistycznie ok, to dobrze.
          Aura nie powinna długo trwać. Z reguły jest chyba przed atakiem migreny, zwiastuje nadejście migreny. Choć u każdego migrenowca może być inaczej. Córka ma zdiagnozowaną migrenę?
          Ja tylko kilka razy maiłam aurę na ponad 30 lat ciężkich migren, a tak to migreny bez aury.
          Zapytaj może jeszcze na forum Migrena, no chyba że minnie tu zajrzy.
          • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 17:35
            asia-loi napisała:

> karme-lowa napisała:
            >
            > > Do tego silny ból głowy (czoło), nudności i senność.

>
            > To jest typowe dla migreny. A co córka bierze na migreny?
            >
            Nic nie bierze. Ma często bóle głowy i lekarz przy okazji stwierdził, że jemu to na migrenę wygląda. Mamy neurologa w lutym. Tyle, że podobnie atak jaskry u nas wygląda.
            • asia-loi Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 17:52
              karme-lowa napisała:

> Nic nie bierze. Ma często bóle głowy i lekarz przy okazji stwierdził, że jemu to na migrenę wygląda. Mamy neurologa w lutym. Tyle, że podobnie atak jaskry u nas wygląda.

Może niech neurolog postawi diagnozę czy to migrena czy nie. Na forum Migrena (u góry strony) jest przyszpilony wątek o neurologach (z różnych miast) leczących migrenę. Bo ważne żeby to był neurolog, znający się na migrenach.
              Na migrenę najlepsze są tryptany - to leki na receptę które przerywają atak migreny. Tryptany zwężają rozszerzone naczynia krwionośne w mózgu. To te rozszerzone naczynia powodują te wszystkie atrakcje migrenowe: ból, nudności, wymioty, światłowstręt, itd. Tryptany to nie są leki przeciwbólowe, dlatego bierze je się tylko jak zaczyna się migrena.
              • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 17:58
                asia-loi napisała:

> karme-lowa napisała:
                >
                > > Nic nie bierze. Ma często bóle głowy i lekarz przy okazji stwierdził, że
                > jemu to na migrenę wygląda. Mamy neurologa w lutym. Tyle, że podobnie atak jask
                > ry u nas wygląda.

>
                > Może niech neurolog postawi diagnozę czy to migrena czy nie. Na forum Migrena (
                > u góry strony) jest przyszpilony wątek o neurologach (z różnych miast) leczącyc
                > h migrenę. Bo ważne żeby to był neurolog, znający się na migrenach.
                > Na migrenę najlepsze są tryptany - to leki na receptę które przerywają atak mig
                > reny. Tryptany zwężają rozszerzone naczynia krwionośne w mózgu. To te rozszerzo
                > ne naczynia powodują te wszystkie atrakcje migrenowe: ból, nudności, wymioty, ś
                > wiatłowstręt, itd. Tryptany to nie są leki przeciwbólowe, dlatego bierze je się
                > tylko jak zaczyna się migrena.
                >
                Dziękuję😘
              • koko8 Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 25.11.20, 14:55
                asia-loi napisała:

> Na migrenę najlepsze są tryptany - to leki na receptę które przerywają atak mig
                > reny.

Nie są najlepsze, są lekami z wyboru. Na bardzo wiele osób po prostu nie działają. Najlepsze leki to te , które znoszą objawy migreny, różne.
      • minniemouse Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 10:01
        asia-loi napisała:
        > Zajrzyj na forum Migrena. To kopalnia wiedzy o migrenie. Minnie jest tam moderatorem.

dziekuje Asia! 💖
        przepraszam ze dopiero teraz, ale przez te kurcze dyskusje ciągle mi z głowy wylatywało! kajam się!

Minnie
        • asia-loi Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 18:31
          minniemouse napisała:
          >
          > dziekuje Asia! 💖

smile

> przepraszam ze dopiero teraz, ale przez te kurcze dyskusje ciągle mi z głowy wy latywało! kajam się!

Kiedyś pisałam na forum Migrena pod innym nickiem.
          Ale ponieważ mnie już się migreny na stare lata skończyły, to już nie piszę tam.
          Życie bez migren, to jest zupełnie inna jakość życia.
      • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 20:50
        szmytka1 napisała:

> tak, utrata wręcz wzroku, rozmazanie obrazu, niemoznosc rpzeczytania tekstu pis
        > anego, to u mnie były pierwsze objawy, przed bólem glowy. U mnie migrena okazał
        > a się hormonozależna.
        😪😪😪
        • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 20:50
          karme-lowa napisała:

> szmytka1 napisała:
          >
          > > tak, utrata wręcz wzroku, rozmazanie obrazu, niemoznosc rpzeczytania teks
          > tu pis
          > > anego, to u mnie były pierwsze objawy, przed bólem glowy. U mnie migrena
          > okazał
          > > a się hormonozależna.
          > 😪😪😪
          Jak to zbadać? Córka niedawno miała badane hormony i jest ok..
          • szmytka1 Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 20:56
            nie wiem jak to zbadać, w okresach kiedy byłam w ciązy albo z innych powodów nie brałam tabletek anty, nie miałam migren, no albo zdarzały mi się sporadycznie. U mnie pomogło odstawienie tabletek na rzecz krążków. Cóż, twoja córa zgaduję, że antykoncepcji nie stosuje, ale jest w okresie dojrzewania. Może to też hormony, a moze wcale nie.
      • minniemouse Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 26.11.20, 02:35
        szmytka1 napisała:
        U mnie migrena okazała się hormonozależna.

ale "hormonozalezna" nie oznacza ze hormony u ciebie były przyczyna, były tylko wywoływaczem.
        po prostu miałaś czy masz chorobę migrenę a hormony wyzwalały napady bólów głowy. z cala pewnością miewałaś także pomiędzy. może nie tak mocne, może nawet bezbolowe, ale musiałaś mieć.

Minnie
    • spirit_of_africa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 24.11.20, 21:06
      Wyglada to na aurę. Może tez drętwiec jej ręka albo połowa ust/twarzy. U mnie migrena ma związek ze snem- na ogół zbyt długim i z hormonami, głównie z progesteronem. I na moja migrenę z aura tryptany wcale nie pomagały. U mnie sprawdza się kwas acetylosalicylowy plus paracetamol albo ibuprofen. Aura jest zdecydowanie krótsza i lżejsza przy zażywaniu aspiryny.
      • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 25.11.20, 09:43
        spirit_of_africa napisała:

> Wyglada to na aurę. Może tez drętwiec jej ręka albo połowa ust/twarzy. U mnie m
        > igrena ma związek ze snem- na ogół zbyt długim i z hormonami, głównie z progest
        > eronem. I na moja migrenę z aura tryptany wcale nie pomagały. U mnie sprawdza s
        > ię kwas acetylosalicylowy plus paracetamol albo ibuprofen. Aura jest zdecydowa
        > nie krótsza i lżejsza przy zażywaniu aspiryny.
        Jak długo może trwać migrena?
        Dziś nadal ją głowa boli, ale bez żadnych innych objawów
    • saszanasza Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 25.11.20, 14:37
      Ja odkąd zaczęłam suplementować wit. D i B compleks, to migreny i w ogóle bóle głowy naprawdę się zmniejeszyły. Ja jeszcze miałam położeniowe zawroty głowy. No i nie ma! A najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, ze witaminy b zaczęłam brać na stres, nie odstresowałam się, za to zyskałam super paznokcie, o czym pisałam w innym wątku.....po pewnym czasie zauważyłam, że zarówno bóle głowy jak i zawroty tak jakby przeszły🙈😱. Dopiero wtedy zaczęłam zgłębiać temat i wyczytałam, że niedobory tych witamin mogą (zaznaczam że nie muszą) być przyczyną migren i bólów głowy. W moim przypadku niewykluczone że tak właśnie jest. W każdym razie to nie żadna autosugestia, bo nie brałam tych witamin „na ból głowy”, to jakby niezamierzony skutek uboczny😉
    • ida_listopadowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 25.11.20, 15:20
      Migrena oczna / auta migrenowa. Czy ma też wizje fortyfikacji? takie zygzaki swietlne?

mnie pomaga porzadne schlodzenie - wyjscie na zimne powietrze, skok do zimnej wody, zimny prysznic. Tak zimne jak da sie wytrzymac, ale obnizenie temp o jakies 5 st tez czasem dziala. Jak reka odjal!
    • stwory_z_mchu Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 26.11.20, 00:08
      Tak jak piszą dziewczyny to klasyczny objaw aury migrenowej. To jest widmo fortyfikacji to falowanie (związane jest z rozszerzającą się depresją korową).
      Ja pierwsze ataki miałam właśnie w okolicy 12 roku życia, potem się na wiele lat uspokoiło i wróciło z siłą wodospadu już w dorosłości - przez jakiś czas byłam przekonana, że mam guza mózgu albo chorobę psychiczną bo u mnie pojechało po całości i potrafiłam mieć wiele tygodni nieustanną aurę bez bólu głowy, za to z całym szeregiem halucynoidów (czyli coś w rodzaju halucynacji, ale wiesz, że są nieprawdziwe).
      Sprawdź stany zapalne w obrębie głowy u córki (zęby, zatoki) - u mnie być może to jest przyczyną.
      Plus dobry neurolog, u mnie dość dobrze działają summatryptany (o ile ktoś ci zapisze dla dziecka, nie wiem, jak jest z tryptanami w tym wieku).
      Nie jest to jakaś super rada w kwestii zdrowożywieniowym, ale mi też trochę pomaga w czasie ataku coca-cola pita bardzo małymi łykami (o ile nie rzygam jak kot).
      Migrena może trwać też kilka dni, np. jak się skończy ból głowy to córka może mieć nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, można też w tym czasie brać leki wyciszające atak.
    • mirkad Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 26.11.20, 07:45
      Ja mam tzw. migrenę skojarzoną. Zaburzenia wzroku, czucia, równowagi, nudności i wymioty oraz oczywiście POTĘŻNY ból głowy - to że tak powiem "normalne" objawy. Tak jak pisały dziewczyny, najważniejsze to neurolog znający się na migrenach.
      • minniemouse Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 01:57
        nie znam migreny skojarzonej. wg opisu masz migrene z aura. dokładniej moze wg dawnej klasyfikacji może hemiplegiczna, może podstawna. wg gugla skojarzona nazywana jest tez porażenna, wiec wygląda mi na dawna hemiplegiczna. eh, starzeje sie...

Minnie
        • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 07:48
          Dziękuję Wam wszystkim za rady. Napisałam maila o przyspieszenie wizyty u neurologa. Ten ból trwał 1,5 dnia (w nocy spała normalnie).
          Ogromnie się wystraszyłam. Jak mi powiedziała o tym, że zawęża się jej pole widzenia to miałam w głowie jedynie to, że traci wzrok😞.
        • mirkad Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 09:25
          Tak to określił mój neurolog. Najgorsze to to, że mam okresy gdy w ciągu np. tygodnia mam 5 ataków migreny lub więcej (mam tu na myśli właśnie aurę, problemy ze wzrokiem, czuciem i ból głowy), po czym następuje kilka miesięcy spokoju. Bywało, że ataki dokuczały mi przez 2 miesiące , z 2-3 dniowymi przerwami pomiędzy kolejnymi atakami.
          • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 09:46
            mirkad napisała:

> Tak to określił mój neurolog. Najgorsze to to, że mam okresy gdy w ciągu np. t
            > ygodnia mam 5 ataków migreny lub więcej (mam tu na myśli właśnie aurę, problemy
            > ze wzrokiem, czuciem i ból głowy), po czym następuje kilka miesięcy spokoju.
            > Bywało, że ataki dokuczały mi przez 2 miesiące , z 2-3 dniowymi przerwami pom
            > iędzy kolejnymi atakami.
            O rany. Współczuję.
    • przepio Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 11:26
      Atak migreny zaczyna sie u mnie jakby falowaniem obrazu-mam problem, żeby coś przeczytać. To pierwszy sygnał, że coś się będzie działo, jeszcze przed bólem głowy. Mnie wystarczy, żebym wzięła tabletkę pyralginy, kłopoty z widzeniem mijają, do bólu głowy nie dochodzi. Ale tę tabletkę muszę wziąć przed bólem. Parę razy nie zdążyłam i to mnie tak nauczyło, że mogę nic przy sobie nie mieć, ale pyralginę-zawsze.
          • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 23:40
            minniemouse napisała:

> - w każdym razie może być.
            > są migreny bez bólów głowy. powinnaś iść z tym do lekarza by wykluczyć lub p
            > otwierdzic.
            >
            > Minnie
            >
            Minnie - jakie badania córce zrobić?.
            Eeg od zawsze nieprawidłowe. Rezonanse ok (tzn, ujawniają chorobę podstawową, ale migreny nie wyszły). Co jeszcze?
            • minniemouse Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 28.11.20, 00:46
              problem w tym, ze konkretnie na migrenę nie ma właściwie badan. robi sie wywiad i diagnostykę w kierunku wykluczania innych.
              robi się EEG, MRI, CT scan. badania krwi, moczu itd. bada sie zatoki, które często sa przyczyna migreno-podobnych bólów lub imitują takowe. jeżeli podejrzewa sie schorzenia związane z np zapaleniem opon mózgowych to robi sie nakłucie lędźwiowe. a zależności od objawów, to skierowuje sie na badania do różnych specjalistów, np twoja córkę widzę kieruje okulista, i słusznie, z powodu jaskry.
              Karmelowa, jeżeli córka ma jaskrę i migreny, to dalej badan nie ma sensu robić - po co - tak właśnie wygląda migrena - przestraszające objawy + cierpienia trwające przeważnie 24-72 godziny.
              wiem jak to jest, sama szukałam 'przyczyny' co najmniej 30 lat - nie znalazłam. niektórym sie udaje, ale to mala garstka ludzi. znakomita większość migrenikow ma migrene jako chorobe podstawowa, samoistna i to wszystko - nie innej przyczyny.
              Ale nawet jeśli chcesz szukać, to osobiście nie mam pojęcia jakie badania, bo to się robi na podstawie objawów a ja wszystkich objawów i schorzeń twojej córki nie znam. to musisz ustalać z lekarzami - neurologiem, internista, okulista itd.
              Moge tylko na dzień dzisiejszy pogdybać, co zresztą przede mną
              już zrobiono, ze skoro córka 12 lat zaczęła dojrzewać, to może pojawiły sie migreny około owulacyjne i okolomiesiaczkowe.
              to nie jest nic nienormalnego - po prostu zupełnie naturalne wzrosty i spadki hormonow, w tym przypadku dla nas niedobre, estrogenu, u osób podatnych/wrażliwych ( aka migrenikow) te naturalne skoki działają jak wywoływacze czyli wywołują napady migreny. normalnie bowiem nie wywołują, chyba ze dana osoba cierpi na migrenę. i tak to działa. niestety.
              tak, ze, pomyśl, czy owe sensacje nie pojawiły sie u córki mniej więcej w okresie dojrzewania. jeśli tak, to tym bardziej nie ma co panikować, bo to by sie zgadzało z teoria neurologa ze to migrena.
              Domyślam się ze co cie bardziej przeraza to wizja iż córka cierpi, boi się, meczy a te zaburzenia wzrokowe mogą grozić lub świadczyć o ewentualnej przyszłej utracie wzroku. nie martw sie, w migrenie jest to raczej niemożliwe. przypadki utraty wzroku z powodu aury migrenowej sa niezwykle rzadkie i odnoszą sie raczej do aury w jednym oku, nie dwóch i raczej dotyczą doświadczania aury przez długi okres czasu, np 20-30 lat. to prędzej niestety jaskra powoduje problemy z wizja. nie martw sie, kochana.
              utrata wzroku od migreny

Szukanie przyczyn dlaczego boli głowa to jak szukanie igly i to malutkiej, do haftowania jedwabiu w stogu siana. moze byc np tak:
              rzadkie choroby
              poza tym, szukac mozna dlugo i wcale nie z sukcesem
              choroby związane z migrena - i ogólnie z bólami głowy.

Współczuję i tobie i córce, i życzę mocno abyście znalazły sposób na te migreny! hugs!

Minnie
      • karme-lowa Re: Migrena. Mam ważne pytanie. 27.11.20, 23:26
        Oby to nigdy nie powróciło.
        Ale wiecie co odkryłam? Że przez te 12 lat nabrałam takiej wprawy w szybkim pakowaniu się do szpitala, że pakowanie rzeczy córki zajęło mi 4 minuty.
        Tylko nie wiem, czy faktycznie mam się z czego cieszyć🤔🙄

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka