Dodaj do ulubionych

Chaos: ciekawy wywiad z Gebertem

07.12.20, 12:31
Zdaniem Geberta powróciła sytuacja z XIX wieku, czyli chaos w relacjach międzynarodowych, przy czym nawet odległy konflikcik może dać po łbie komuś po drugiej stronie globu. Lokalne księstwa, zakochane w sobie i wstające z kolan sięgają po więcej. Polecam.
"I nic już tego światowego chaosu nie porządkuje, naprawdę. Idee i ideologie - też nie. Nie widzę wielkich różnic ideologicznych między Tigrajskim Ludowym Frontem Wyzwolenia a Etiopską Partią Dobrobytu. Chodzi wyłącznie o to, kto komu przyłoży i kto będzie najważniejszym kogutem na wzgórzu. Trochę to żenujące po Heglu, po Marksie, a nawet po Fukuyamie, no ale tak to dziś wygląda: liczy się to, kto w swoim regionie weźmie za mordę innych, kto będzie kogutem."

""next.gazeta.pl/next/7,151003,26581259,gebert-swiat-pachnie-wojna-i-nie-chodzi-o-rope-tylko-kto.html#do_w=57&do_v=67&do_a=330&s=BoxOpLink
Obserwuj wątek
    • buldog2 Re: Chaos: ciekawy wywiad z Gebertem 09.12.20, 11:18
      Fukujama dawniej był dla mnie czymś (myślę o poglądach) niezrozumiałym, bo myślałem inaczej, ale uważałem że wiele lepiej, a tylko ja nie rozumiem. Dziś, podobnie jak i Marks, autorytetem nie jest (na temat Hegla nie będę wypowiadał się w ogóle), natomiast chaosem tworzącej się sytuacji bym nie nazwał.
      Jest to dość absurdalna (bez stosownej nazwy, z opisem jej istoty) sytuacja, w której z wielu dających się nazwać przyczyn, może się zdarzyć, że ogon będzie kręcić psem. Ale to ma swoje reguły gry, sam z siebie ogon by tego nie potrafił. Tak na szybko powiem, że chodzi o dwie
      - demokracja ze wszystkimi swoimi konsekwencjami,
      - dominacja kultury i obyczajowości masowej (Zenek i jemu podobni)
      - schamienie dużej części społeczeństwa, w tym na pewno klasy politycznej, kształtowanej przez gust i obyczaje ich wyborców.

Kiedyś zdarzyło mi się pisać wypracowanie na nieodległy temat, może je tu wkleję, bo jak znalazł. W części napisanej nieźle opisuje nazwanego wyżej procesu ewolucji demokracji;

Może też teoria Aleksandra Achijezjera jest ogólna bardziej, niż się to wcześniej zdawało, i obejmuje także procesy rozwoju i degradacji wszelkich społeczeństw i cywilizacji.
      • buldog2 Re: Chaos: ciekawy wywiad z Gebertem 09.12.20, 11:33
        Aleksander Achijezjer to geniusz. Niestety, na to, by zapoznać się z jego poglądami (teorią), trzeba włożyć w to jakiś wysiłek i poświęcić sporo czasu (bardzo rozbudowany aparat pojęciowy). Pewnie dlatego teoria ta jest niepopularna wśród historyków i filozofów. Natomiast od jakiegoś czasu (kilku lat) odnoszę wrażenie, że niektóre służby (w tym izraelskie i rosyjskie) doceniły jej praktyczne możliwości i wykorzystują je w pracy.
        Tu:
        u.pcloud.link/publink/show?code=XZkPBN7ZKeFugCsrarmBaoYB1mlUK7Ng0aPy
        jest odrobina na temat (Achijezjera, nie służb), po polsku.
    • dramatika Re: Chaos: ciekawy wywiad z Gebertem 09.12.20, 13:54
      olena.s napisała:

> Zdaniem Geberta powróciła sytuacja z XIX wieku, czyli chaos w relacjach międzyn
      > arodowych, przy czym nawet odległy konflikcik może dać po łbie komuś po drugiej
      > stronie globu. Lokalne księstwa, zakochane w sobie i wstające z kolan sięgają
      > po więcej. Polecam.

W skrócie: jedynym gwarantem pokoju jest federalizacja i tłumienie nastrojów "faszystowskich", oczywiscie pod silnym przywództwem. Bo Putin.
      Dziękuję za uwagę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka