Dodaj do ulubionych

Ematka wie... Au 750

13.12.20, 13:19
Mam poważne zobowiązanie rodzinne wobec jednej starszej kuzynki. Kuzynka ma 64 lata i należy do osób tzw. dystyngowanych, z klasą. Bardzo lubi biżuterię wysokiej jakości, zwłaszcza złoto. Tak się składa, że ma urodziny 25 grudnia, co oczywiście ładnie łączy się ze świętami. Bardzo mi pomogła w czasie studiów (finansowo, ale także wsparciem w postaci rozmowy, dobrych rad), zawsze wiedziałam, że mogę na nią liczyć. W tym roku po raz pierwszy w moim życiu stać mnie, żeby kupić jej jakiś poważny prezent, który byłby jednocześnie symbolicznym podziękowaniem za wszystkie lata, przez które mi pomagała. Pomyślałam o złotym łańcuszku z zawieszką. Złoto próba 750. Takie bardziej szlachetne. Jednak kilka koleżanek odradziło mi tę próbę, bo po pierwsze "obciach" i pozerstwo, po drugie takie złoto jest bardziej miękkie, po trzecie, że o wiele droższe, a i tak nikt nie zauważy różnicy. Mnie nie przekonują te argumenty, ale z kolei znajomy jubiler powiedział, że 750 jest tylko po to, żeby założyć i wyglądać, a nie nosić na co dzień. Czy ematka ma jakieś osobiste doświadczenie ze złotem 750? Warto kupić taki prezent pani, która ceni jakość i złoto lubi? Proszę o jakieś sugestie. (Budżet mam 4000 zł).
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Ematka wie... Au 750 13.12.20, 13:52
      Niszczy się łatwiej, jeżeli jest noszone cały czas, a nie od święta.
      Kupiłabym coś ręcznie robionego, nic z sieciówki, coś symbolicznego i jednocześnie charakterystycznego dla Ciebie i dla niej.
    • alpepe Re: Ematka wie... Au 750 13.12.20, 13:54
      Noszę obrączkę po babci, 750, białe i żółte złoto. Nie zauważyłam, by się zniszczyła. Fakt, im więcej kruszcu, tym bardziej kruche to złoto big_grin, ale jakbym miała coś kupować znawczyni, to tylko z najwyższą biżuteryjną próbą dostępną. Nawet jak kupuję kolczyki dzieciom, to 585 to mus. Żadne tam 333.
    • olena.s Re: Ematka wie... Au 750 13.12.20, 14:09
      Całe Indie i Bliski Wschód noszą złoto najwyższej próby. Próba 18 karatów (czyli europejska 750) to coś, na co krzywi się tam nos, uzywa się 22 karatów. 18 jest dla turystów, wyłącznie. Nie wierzę, by 22 karatowe było tak nietrwałe (zwłaszcza coś takiego, jak zawieszka). O ile odpowiada ci kolor.
      Na temat obciachu lub jego braku się nie wypowiem.
      • czensna Re: Ematka wie... Au 750 13.12.20, 14:19
        Nie wiedziałam o tym złocie w Indiach. W Polsce wszystko powyżej 18 karatów jest w zasadzie nie do dostania i robi się wyłącznie na zamówienie (a 22 karaty, czyli jak rozumiem 916, to pewnie mało który jubiler by się podjął czegoś takiego). Oczywiście starsza pani nie nosi non stop takiej biżuterii, nie pracuje w niej (w ogóle nie pracuje), nie wykonuje obowiązkó domowych itp. Chodzi właśnie o biżuterię do noszenia, więc nie obawiam sie o "zużycie materiału" w wyniku jakiegoś nadmiernego eksploatowania. Kolor 750, z tego, co widziałam w sklepach, bardzo mi (i jej) odpowiada. Dlatego jednak zdecyduje się na 18-karatowe złoto. Dzięki za informację.
        • olena.s Re: Ematka wie... Au 750 13.12.20, 14:37
          Wiem. To kwestia kultury: tam złoto jest nośnikiem wartości, więc ta cecha jest ważniejsza niż design. Złoto jest posagiem i darem od męża dla żony. Ma ją zabezpieczać.
          Jak sobie pochodzisz po tej stronie, to zobaczysz, jakie produkty są w 22 a jakie w 18 karatach w Dubaju.

Tekst linku
    • snakelilith Re: Ematka wie... Au 750 13.12.20, 14:15
      Jeżeli pani jest dystyngowana i lubi złoto, to pewnie coś już z takiej biżuterii ma i doceni też pewnie próbę i jakość prezentu. Twojego prezentu nie będzie chyba nosiła codziennie, a jedynie jako alternatywę do innych rzeczy, więc trwałością w ogóle bym się nie martwiła. Pytanie jednak, czy musi to być łańcuszek z zawieszką, to taki trochę pensjonarski prezent. Dojrzałej pani kupiłabym coś innego, podpatrując co lubi i co nosi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka