Dodaj do ulubionych

Oceny z zachowania.

16.12.20, 07:30

W szkole syna obowiązuje ścisły regulamin (w statucie zapis) i progi punktowe.
I się tak zastanawiam,
Część kategorii da się ocenić. Natomiast kategorię: zaangażowanie na forum Szkoły, w obecnych warunkach, gdy większść konkursów została odwołana, akcji i przedsięwzięć się nie organizuje, itp itd, - to chyba ten punkt nie powinien być brany pod uwagę?
Bo wychodzi na to, że zdobycie w szkole syna zachowania - wzorowe, graniczy z niemożliwością.
Aby miec wzorowe zachowanie trzeba zdobyć 25-27 punktów. Maksymalna liczba do zdobycia to 3 punkt z każdej z 9 kategorii.
Obecnie, np w klasie syna wszystkie dzieci mają przyznane 0 punktów z kategorii zaangażowanie na forum Szkoły., w której brane są pod uwagę:
kategoria dziewiąta: zaangażowanie na forum Szkoły, reprezentowanie Szkoły
na zewnątrz (0-3pkt)
a) uczeń wyjściowo otrzymuje 0 pkt.,
b) uczeń, w szczególności uzyskuje punkty za:
- osiągnięcia w zawodach sportowych, konkursach, olimpiadach
przedmiotowych,
- zaangażowanie, organizowanie lub współorganizowanie różnych akcji
i przedsięwzięć,
- reprezentowanie Szkoły w Poczcie Sztandarowym,
- efektywna praca społeczna np.: wolontariat, naprawa lub odnowienie sprzętu,
odnowienie sprzętu, prace porządkowe i inne wykonywane po zajęciach edukacyjnych.


Generalnie, to trochę mi wisi" ocena z zachowania na semestr. Może już bardziej na koniec roku, ze względu na świadectwo. Ale, w sumie, to nie wiem czy aż tak bardzo. Chociaż synowi zależy... (na szczęście, ma asa w rękawie i poświadczenie wolontariatu z zaświadczeniem, zaniesionym jeszcze we wrześniu. Mówię mu, by jak mu tak zależy na wzorowym, trzymał tego asa w rękawie na koniec roku)

Jednak chodzi mi o zasady suspicious Jakoś moje wewnętrzne ja burzy się i uważa, że ze względu na okoliczności pandemii, zdalna szkołę, zawieszenie różnych zawodów sportowych, ograniczenie kontaktów międzyludzkich itp itd, powinna być korekta regulaminu. Dla wszystkich.

A jak w szkołach Waszych dzieci?

Obserwuj wątek
  • kochamruskieileniwe Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 07:33
   aha, dodam tylko, że to małolaty z czwartej klasy. Czyli część możliwych zasług, z automatu odpada - choćby Poczet Sztandarowy...
   • stephanie.plum Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 22:06
    a wzorowe w czwartej klasie potrzebne, czy tylko chodzi o zasadę?
  • iwoniaw Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 07:42
   U moich odbyły się konkursy kuratoryjne, olimpiady, jakieś inne zawody międzyszkolne też. Są organizowane akcje typu Szlachetna Paczka czy wspieranie hospicjum. Gdyby mieli taki regulamin jak u Was, dałoby się mieć nawet to wzorowe 😉 - inna rzecz, że tak ściśle punktowo opisanego regulaminu nie mają na szczęście (na szczęście, bo imo to demoralizujące, że np. można kiepsko traktować ludzi, ale sobie punkty z zachowania nabić konkursem)
   • ania_z_zielonymii Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 09:00
    U mojego tak samo. Odbyły się prawie wszystkie konkursy i olimpiady. Mój nawet brał udział w jakiejś olimpiadzie mitologicznej (też 4 klasa). Kolega z klasy - uzdolniony pływak - też jeździ regularnie na jakieś zawody mimo pandemii.
    Ale u nas też nie ma tak rygorystycznego regulaminu z punktami, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.
  • lily_evans11 Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 07:47
   Nie mam pojęcia, ale też się zastanawiałam, w VIII klasie niestety ocena z zachowania jest kluczowa, nie masz chociaż bdb, to zapomnij o świadectwie z wyróżnieniem (za które jest ileś tam punktów).
   Ja się z kolei martwię, bo córka ma taką jedną rygorystyczną nauczycielkę, która wpisuje spóźnienie, jeśli nie jesteś równo zalogowana z rozpoczęciem lekcji. No i cóż, parę razy udało się zalogować jakieś 2-3 minuty później, i już jest spóźnienie sad.
  • glanaber Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 07:52
   U nas też są punkty dodatnie i ujemne, za konkursy i zaangażowanie na rzecz szkoły również. Ale wychowawczyni podkreśla, że największą wagę ma i tak stosunek do obowiązków szkolnych i ocena zachowania ucznia na lekcjach i przerwach przez wszystkich uczących nauczycieli.
  • segregatorwpaski Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 08:45
   Wnioskuj u dyrektora szkoły o natychmiastową zmianę sposobu oceniania ze względu na brak możliwości realizowania aktywności zewnętrznych tego typu z powodu pandemii. Uzasadnij jak nam tu. Liczenie, że w semestrze letnim coś się zmieni - hm - no nie wiem czy jest rozsądne, zwłaszcza że ocena roczna to wypadkowa ocen semestralnych, więc z 'niewzorowym' w pierwszym semestrze zawsze ciężej potem wyskoczyć z wzorowym na koniec.
   A prawda jest taka, że oni maja formularze, punkty, obowiązek udokumentowania powyższej punktacji i muszą w chwili obecnej wpisać owe zero i wliczać tę część oceny do ogólnej punktacji.
   Nie daj się zbyć, że się nie da zmiany wprowadzić, ze to procedura długa, że się to w drugim semestrze zmieni - wystarczy wprowadzić czasowe zawieszenie do wewnątrzszkolnego systemu oceniania, to dokument wewnętrzny.
   Wiem, to tylko ocena z zachowania, i rozumiem że chodzi Ci o zasady, to istotne nie tylko z powodu tych zasad, ale ustalenie systemu oceniania bez możliwości osiągnięcia pewnych progów działa na dzieci demotywująco, po co się starać jak dorośli ustalili niemożliwy do zdobycia poziom.
   • kochamruskieileniwe Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 09:08
    ale ustalenie systemu oceniania bez możliwości osiągnięcia pewnych progów działa na dzieci demotywująco, po co się starać jak dorośli ustalili niemożliwy do zdobycia poziom.

    No własnie o to mi chodzi!
   • droch Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 16:27
    (...) ale ustalenie systemu oceniania bez możliwości osiągnięcia pewnych progów działa na dzieci demotywująco

    Dzień dobry, witamy w polskiej szkole, pani tu chyba nowa...?
  • mamtrzykotyidwa Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 12:55
   Zadziwia mnie to dążenie matek do najlepszych z możliwych ocen dla swoich dziubdziusiów.
   Naprawdę mnie to zadziwia.
   Czy nie ma nic ważniejszego w życiu waszym i dziecka, niż oceny na jego świadectwie?
   • iwoniaw Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 13:24
    Cóż, mam dziecko w 8 klasie i od zawsze (można sprawdzić w wątkach na ten temat) byłam za tym, by rekrutacja do szkół średnich opierała się wyłącznie na wynikach egzaminów (ew. wygranie olimpiady na najwyższym szczeblu mogłoby być dodatkowym plusem). Tymczasem wciąż i ciągle punktów za świadectwo jest połowa ze wszystkich możliwych do zdobycia, więc...
   • kochamruskieileniwe Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 14:02
    zadziwia mnie umiejętność czytania i rozumienia tekstu tongue_out
    nawet wyboldowanie nie pomaga.
    • mamtrzykotyidwa Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 22:10

     Znasz regulamin, wiesz, jak oceniają, martwisz się, że nie będzie wzorowy.... - żadne wyboldowanie tego nie zmieni.
     Gdyby ci oceny wisiały, to byś się tym w ogóle nie zajmowała, nawet byś nie wiedziała, że jest jakiś tam regulamin.
     • lily_evans11 Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 23:09
      Regulamin nijak ma się do obecnej rzeczywistości i to może wpływać na uczniów demotywująco.
      Owoce szkoła zbierze, kiedy wróci normalna nauka i interakcje twarzą w twarz.
  • ga-ti Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 14:14
   Moje dziecko ma punkty za brak spóźnień, za systematyczne logowanie się na lekcjach, za aktywność na lekcjach. Nauczyciele organizują sporo konkursów, trzeba wysłać zdjęcia/skan pracy, za udział też są punkty. Organizują konkursy wiedzy i za udział punkty są. Wrzucają do rozwiązania różne testy, quizy i za rozwiązania są punkty.
   I za oddanie reklamówki nakrętek są punkty wink
   Nie wiem, za co jeszcze, ale trochę tych punktów można nazbierać.
   A może u Was jest jakiś aneks do tej punktacji? Zadzwoń, zapytaj.
  • slonko1335 Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 14:31
   U moich wprowadzono system punktowy od tego roku, moim zdaniem jest skazany na porażkę, ktos go pisał tak samo jak nasz rząd pisze ustawy na kolanie...Dzieci startują z pułapu 100 punktów co daje zachowanie dobre, 99 to zachowanie poprawne, od 201 jest wzorowe. Stracić punkty generalnie jest bardzo łatwo bo odejmują je za każdą bzdurę, zyskac już bardzo trudno, często za różne aktywności można je zyskać tylko raz na semestr a tracić dowolna ilość razy oczywiście...generalnie bardzo grzeczne, spokojne, nieśmiałe i nie na tyle lotne dziecko żeby wygrywać konkursy nie ma szansy na bardzo dobre nawet według tego systemu a niezbyt grzeczny bystrzak już jak najbardziej co uważam, ża jakąs kompletną porażkę..
   • la_mujer75 Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 14:47
    U Młodszego (podstawówka) 100 pkt to bodajże bardzo dobre zachowanie. To taki "kredyt zaufania". Na dzień dobry każde dziecko ma je przypisane.
    Nie wiem, czy łatwo jest dostawać punkty minusowe, bo takowych żaden z synów nigdy nie dostał.
    Obaj zazwyczaj mieli wzorowe. A znowu aż tak społecznie się nie realizowali. Fakt, Starszy w konkursach brał udział, Młodszy też.
    Ale syn szwagra (uczęszczający do tej samej podstawówki) kiedyś na I semestr dostał ocenę "dobrą".
    Szwagierka zapytała się wychowawczyni, dlaczego, a ta jej odpisała: "Ziutek jest grzeczny i spokojny, ale zbytnio wycofany" . Na II semestr już miał ; "bardzo dobre", dzięki czemu dostał świadectwo z wyróżnieniem.
    Też nie rozumiałam odpowiedzi wychowawczyni.
  • wapaha Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 14:42
   W szkole mojego syna konkursy odbywają sie cały - i to już od wiosny- w dwóch chyba nawet brał udział . Ostatnim rzutem na taśmę ( 9 listopada) wziął udział w konkursie historycznym, jeszcze stacjonarnie.
   Aktualnie np. jest konkurs na świąteczną kartkę, ( pewnie jak co roku będzie też na świąteczną ozdobę ), były konkursy kartek dla medyków, służb, zbierane dla nich podarki, zbierane corocznie podarki dla zwierząt w schronisku.Cały czas działa kółko wolontariackie ( prężnie!)-cały czas są konkursy : dnia misia,dnia nauczyciela,dnia życzliwosci,dzien wiosny zimy jesieni lata sportu higieny narodowe na poważnie i dyni na wesoło zdrowia konkurs na wierszyk opowiadanie konkursy muzyczne konkurs bajek etc- naprawde ciągle coś sie dzieje- jezeli dziecko ma ochotę lub zostanie zmotywowane przez nauczyciela/rodzica/kolegę- to ma co robic
   • slonko1335 Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 16:27
    No ale za sam udział dostają punkty? U nas za 2 i 3 miejsce jest tych punktów aż....5. Za pierwsze 10. .Za udział nic nie ma a prace w zdalnych konkursach robia rodzice a nie dzieci standardowo.
    • droch Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 16:32
     Nic mnie już nie dziwi... Pomysł, żeby oceniać punktami zachowania poświęcanie wolnego czasu na mniej czy bardziej przydatne aktywności jest sam w sobie kontrowersyjny. Ale rozdawanie nagród za pracę zbiorową rodziców to level hard.
  • aerra Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 22:00
   U nas są organizowane różne akcje i przedsięwzięcia - większość online. Dzieci biorą też udział w konkursach, kuratoryjnych i innych.
   A mojemu się jeszcze dodatkowo udało, bo robił gazetkę klasową jako pierwszy - czyli jeszcze jak chodzili do szkoły stacjonarnie - więc ma dodatkową aktywność wink
   • kochamruskieileniwe Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 22:07
    no właśnie w szkol syna - średenio, dla tych młodszych.
    Starsze mają jakieś konkursy kuratoryjne.
    Młodsi - była tylko stypendiada. Świetlika pani przegapiła (we wrześniu miała się odbyć zaległa edycja wiosenna).
    Był jeden konkurs plastyczny suspicious (mam do nich bardzo określony i negatywny stosunek, gdyż prace wykonywane są w domu...)
    Szkoła ciągle atakuje rodziców dodatkowymi kursami z psychologiem smile W takim kiernuku poszła.

    • aerra Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 23:26
     U nas samorząd uczniowski raz w miesiącu organizuje dzień czegoś. Jest jakiś tam program, coś te dzieci mają w zwiazku z tym zrobić (chociazby przebrać się na lekcję online tematycznie wink ) i za to mają aktywność.
     Mi tam ten wzorowy z zachowania wisi, w sumie dziecko zachowuje się dobrze i bardzo dobrze, ale wzorowo to nie powiedziałabym, więc nawet wolałabym, żeby nie miał (bo to będzie demoralizujące tongue_out)
  • sol_13 Re: Oceny z zachowania. 16.12.20, 22:14
   Chyba żart z tym 0 punktów. Niby w jaki sposób mają się teraz zaangażować? Pisałabym do dyrektora.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka