Dodaj do ulubionych

Dlaczego katolicy tak świętują?

25.12.20, 00:29
Dlaczego katolicy robią wigilijne pogańskie potrawy postne z maku i grzybów, ubierają choinki, robią prezenty "od Mikołaja"?
Czy nie powinni czasem świętować narodzenia Jezusa w tym czasie?
Obserwuj wątek
   • agatazieba Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 21:13
    Potrawy postne były dlatego, że kiedyś cały adwent się pościło i oo tym okresie rzucenie się na żarcie było opłakane w skutkach... Taki wieczór przejściowy. Oczywiście każda potrawa miała jakaś tam pogańską lub i nie symbolikę.
  • triismegistos Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 11:14
   21mada napisała:

   > Dlaczego katolicy robią wigilijne pogańskie potrawy postne z maku i grzybów,

   Pewnie dlatego, że lubią.

   ub
   > ierają choinki, robią prezenty "od Mikołaja"?

   Bo to super frajda dla dzieciorów.

   > Czy nie powinni czasem świętować narodzenia Jezusa w tym czasie? Całkiem sporo to robi. Śpiewa kolędy, idzie na pasterkę etc.
   • 21mada Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 11:53
    >w czasie, kiedy katolicy jedzą potrawy z maku i grzybów, po prostu jeszcze nie mogą świętować.
    To dlaczego świętują? big_grin
    Te potrawy to słowiańska tradycja, zostawianie pustego miejsca przy stole dla dusz zmarlych przodków także. Właśnie dziwi mnie, że katolicy świętują wigilię, zamiast świętować Boże Narodzenie 25 grudnia.
  • eliszka25 Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 12:55
   Jak sama nazwa mówi, „wigilia”, to dzień przed narodzeniem Chrystusa (albo czymkolwiek innym, jak np. Sylwester jest wigilia nowego roku). Narodzenie Chrystusa katolicy świętują na pasterce oraz innych mszach w pierwsze i drugie święto. Prezenty nie są od Mikołaja, tylko na pamiątkę darów, które do stajenki przynieśli mędrcy ze wschodu. Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia.

   O ile dobrze kojarzę, to nawet nie mieszkasz w Polsce, więc nie bardzo rozumiem, czemu tak strasznie cię boli co, kiedy i jak świętują polscy katolicy 🤷‍♀️
    • eliszka25 Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 13:14
     No dobrze, wyraziłam się nieprecyzyjnie, ale nie chodziło mi o dosłowną definicję, której z reszta nie podałam. Poprawie się:

     Wigilia (z łac. vigilia = „czuwanie”, „straż”; vigilare = „czuwać”) – w tradycji chrześcijańskiej rozpoczęcie obchodów świątecznych wieczorem dnia poprzedzającego.

     W związku z tym owszem, wg tradycji chrześcijańskiej wigilia, to jest rozpoczęcie świętowania wieczorem dnia poprzedzającego (czyli dzień przed nie jest fałszywym sformułowaniem), co wywodzi się z kolei z żydowskiej tradycji liczenia czasu, w której to początkiem doby jest wieczór, albo bardziej precyzyjnie - zmierzch.

     Co do dosłownego tłumaczenia słowa „czuwanie”, to czuwanie w oczekiwaniu na narodziny Chrystusa, bo na tym właśnie polega wigilia, jak najbardziej odbywa się przed.
   • 21mada Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 13:16
    Dziwi mnie, że w wigilię celebrujecie pogańskie zwyczaje.

    "Najlepszym przykładem dawnego dania zadusznego, które z czasem dobrze zadomowiło się na wigilijnym stole jest kutia którą w tradycji słowiańskiej zwykło podawać się na bogato, z czym się da, tak by zapewnić sobie przy okazji urodzaj i dostatek na przyszły rok. Na groby bliskich zanoszono niegdyś również takie składniki jak: mak, groch, fasola, bób, pszenica, owoce, grzyby i miód. Część z tych składników stało się stałym elementem wigilijnych dań: pierogów, uszek i wypiekanych ciast (np. makowców lub strucli). Grzyby, podobnie jak podłaźniczka, jako owoce lasu pozwalały także udobruchać leśne demony: Leszego, Dobrochoczego i inne żyjące w gęstwinie licha.

    Choinka symbolizuje stale odradzające się życie. Poszczególny ozdoby w tradycji słowiańskiej miały swoją symbolikę: jabłka zapewniały zdrowie i urodę, orzechy – bogactwo i siły witalne, wypieki – dostatek, świeczki – ochronę przed złymi mocami, łańcuch – więzy rodzinne.

    Puste miejsce przy stole było przeznaczone dla zmarłych przodków rodowych, tzw. Dziadów, którzy w czasie obchodów Szczodrych Godów mieli możliwość łączności z naszym światem.

    Sposobem na zapewnienie sobie dobrobytu było układanie pod obrusem na czas uczty sianka, które było traktowane jako ofiara dla bóstw wegetacyjnych: Welesa, Mokoszy, Świętowita, Ziemiennika bądź Rgieła."
    • eliszka25 Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 13:22
     Wy czyli kto? Bo nie masz zielonego pojęcia, czy i jakie tradycje celebruję w moim domu. Poza tym, co cię obchodzi jak zupełnie obcy ci ludzie świętują cokolwiek? Mnie w najmniejszym stopniu nie interesuje, co ty robisz wieczorem 24 grudnia, czy w jakikolwiek inny dzień. Ktoś ci zabrania odprawiać dziady, postawić 7-ramienny świecznik czy robić cokolwiek innego?
      • eliszka25 Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 14:45
       Ale ty dopiero spod kamienia wyszłaś czy jak? Pochodzę z katolickiej rodziny i od zawsze było wiadomo, że wigilijne tradycje wywodzą się ze słowiańskich zwyczajów, które zostały zaadaptowane do katolickiego święta. Niby jak inaczej wytłumaczyć fakt, że wigilia w takiej formie jest celebrowana w Polsce, a np. już w Niemczech nie?

       Co do rozdwojenia jaźni, to miałabyś rację, gdyby ktoś w domu np. odprawił dziady, a potem poszedł na pasterkę. Natomiast samo jedzenie barszczu jako celebrowanie wigilii Bożego narodzenia, nie ma z tym nic wspólnego.
    • mdro Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 13:56
     "Puste miejsce przy stole było przeznaczone dla zmarłych przodków rodowych"

     Hihihi, te zastawione stoły z oddzielnymi nakryciami dla każdego z biesiadników big_grinbig_grinbig_grin

     Ja naprawdę nie wiem, jak można takie bajędy powtarzać. Tradycja "pustego nakrycia" pochodzi z okresu całkiem niedawnego, z zaboru rosyjskiego i czasów zsyłek na Syberię. To było miejsce dla "nieobecnego".

     I ta symbolika łańcucha, perełka big_grinbig_grinbig_grin. Już o prasłowiańskiej fasoli nie wspominając...
     • 21mada Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 25.12.20, 14:02
      >Tradycja "pustego nakrycia" pochodzi z okresu całkiem niedawnego, z zaboru rosyjskiego i czasów zsyłek na Syberię. To było miejsce dla "nieobecnego".
      Co za bzdury! big_grin A może ta tradycja pochodzi z czasów stanu wojennego, kiedy w każdej rodzinie ktoś siedział w więzieniu na styropianie?
  • janja11 Re: Dlaczego katolicy tak świętują? 26.12.20, 18:15
   21mada napisała:

   > Dlaczego katolicy robią wigilijne pogańskie potrawy postne z maku i grzybów, ub
   > ierają choinki, robią prezenty "od Mikołaja"?
   > Czy nie powinni czasem świętować narodzenia Jezusa w tym czasie?

   Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka