Dodaj do ulubionych

Czy utrata smaku jest nagła?

26.12.20, 20:55
Chodzi mi o to, czy nagle straciliście smak, czy było to stopniowe? Solę sałatkę (na swoim talerzu) już 4 raz i nadal jest mało słona (mąż patrzy na mnie dziwnie😀). Chrzan jest mało chrzanowaty.
Bolą mnie nogi (kolana) i ręce są jakieś słabe. Niedobrze mi.
Ciągle chce mi się spać (nie, to nie ciąża).
Innych objawów brak.
Obserwuj wątek
    • oceandream Re: Czy utrata smaku jest nagła? 26.12.20, 21:19
      Ja nie straciłam smaku nawet na moment ale węch co było bardzo dziwne bo nie miałam kataru ani zatkanego nosa jak przy przeziębieniu. I to było faktycznie nagle. Zrobiłam kolejne pranie a kiedy otworzyłam pralkę nic nie poczułam a przecież zawsze pięknie pachnie. Pierwsze pranie pachniało przepięknie. Od razu zaczelam wąchać rożne rzeczy (kawę w puszce, cytrynę) i nic nie czułam! To bylo bardzo surrealistyczne doznanie!
    • zuzanna_a Re: Czy utrata smaku jest nagła? 26.12.20, 22:09
      Nagła, kompletne zero jesli chodzi o wech. Moglabys mi szambo pod nos podstawic i nie wiedzialabym ze to to.
      Smak - zaraz potem, sok z cytryny czy mleko - bez roznicy.
      Wech stracilam na tydzien - smak wrocil po paru godzinach.
      Jestem na kilku covidowych grupach i nie ma reguly - utrata wechu jest czestsza, ale ma b rozny przebieg. Od calkowitego, po czesciowy, czasem na pare godzin, czasem na 5 miesiecy.
      I jako ze grupy czytam ktorys miesiac i da sie z nich wyczytac o wiele wiecej niz z artkulow w necie ktore opisuja dosc klasyczny przebieg - to w realu wcale nie jest on czesty.
      Wielokrotnie ktos ma zestaw np pokrzywka i brak smaku, bol plecow i zmeczenie i lekki katar czy np mdłosci i goraczka. Nie ma reguly. Ale to co opisalas dokladnie w tym zestawieniu pojawia sie w opisach baaaaaardzo czesto - zareczam ci, ze na 95% masz covid bo te objawy sa bardzo, ale to bardzo typowe. Jakis cien szansy jest ze to nie ale nie nastawialabym sie.
      Idz w pon na test.
    • nastjaa Re: Czy utrata smaku jest nagła? 26.12.20, 22:17
      Ja do końca nie straciłam ani węchu ani smaku. Czułam niektóre zapachy i niektóre smaki. Z węchem było gorzej, ale szybciej wracał. Obecnie, po 2 mięsiacach odzyskałam tak 80-90 proc węchu i 60-70 proc smaku. Jadłam bardzo kwaśne pomarańcze, codziennie jadłam kiszone ogórki że śledziami, piłam kilka kwaśnych herbat dziennie, - wydawało mi się, że smakują akurat. Nie byłam w stanie jeść słodkiego, mięsa, innych warzyw niż ogórki kiszone, pić kawy.

Przytępienie węchu smaku poprzedził okropny zapach w nosie (jeden dzień), jakby brudnej ścierki, aż miałam mdłości.
    • ida_listopadowa Re: Czy utrata smaku jest nagła? 26.12.20, 22:46
      Utrata węchu byla nagla, w ciagu 5 minut i calkowita, utrata smaku bardziej stopniowa i nie do konca. Na koniec mialam halucynacje (nie wiem jak to nazwac) wechowe i smakowe. Czulam papierosy i spalony plastik a w smaku czulam sztuczny slodzik.
      Tez mi trudno bylo uwierzyc ze to covid, az watek zalozylam... tak jak ty!
    • panikara_28 Re: Czy utrata smaku jest nagła? 26.12.20, 23:13
      Wieczorem jadłam ostrą pastę jako test i stwierdziłam, że nie jest taka zła a rano jak ugryzłam pierniczki w czekoladzie to miałam wrażenie że gryzę bezsmakowe wióry.. dostałam w międzyczasie opr od męża że rosół niedoprawiony. Oboje przestaliśmy czuć smrody z kuwety i tak nam zleciał tydzień na tym. Doznanie dziwne, nie da się go z niczym pomylić. Trudno powiedzieć czy to brak smaku czy niedobry smak. Ciężko mi cokolwiek przechodziło przez gardło, brak apetytu, senność, bol głowy dreszcze, pocenie się, zawroty głowy i zamulenie które określa się mgła covidową. 4dni wstępu (myślałam że to przeziębienie) 10 dni chorowania 'właściwego' z czego ok tygodnia prawie nie pamiętam bo spałam, 4 dni wychodzenia z dziadostwa.
              • zuzanna_a Re: Czy utrata smaku jest nagła? 27.12.20, 22:15
                Ale spodziewalas sie ze wyladujesz pod respiratorem? Sorry, ale mialas objawy ktore wyraznie wskazuja na covid.

Powinnas zrobic test albo kolejny tydzien sie izolowac. Wlasnie przez osoby ktore objawy bagatelizuja, przechodza skąpoobjawowo albo im po dwoch dniach mija zle samopoczucie i udają ze to nie to - mamy epidemie.
                Nie przez ludzi ktorzy leza z kaszlem i 40 stopniowa goraczką - oni nie zarazaja bo nie maja sily wstac z lozka.

Zarazaja ludzie ktorzy mają ewidentne objawy jak ty przez jeden czy dwa dni i probuja oszukiwac siebie i innych ze nic im nie jest bo minelo. Owszem - w 90% przypadkow covid wlasnie tak wyglada ze daje skąpe i krotkie objawy i szybko mija. A jutro pozarazasz wszystkich.
                Jak masz w sobie choc troche zdrowego rozsadku jutro powinnas isc na szybki antygenowy wymaz ktory robia w kazdym laboratorium od ręki i wynik masz za 15 minut.

I przestan sie oszukiwac ze stres powoduje zaburzenia smaku i węchu i bole stawowe bo to bzdura.

Kurde jak mnie wkurza takie podejscie!
                Wiesz jak moj wujek zmarl na covid? Odwiedzil go kolega. Odwiedzil I przy okazji ciotce wspomnial, ze trzy dni wczesniej bolala go glowa i mial chwilowa utrate wechu, ale to szczesliwie nie covid bo przeciez na drugi dzien wszystko bylo ok.
                U kolegi jak najbardziej. Ale wujek za 6 dni juz trafil pod respirstor. A dwa tyg pozniej byl pogrzeb.
                Myslcie ludzie!
                  • zuzanna_a Re: Czy utrata smaku jest nagła? 28.12.20, 00:14
                    Nie, kolega twierdzi ze mial prawo wziac to za stres czy chwilową niedyspozycje, podobnie jak to robi autorka!
                    Przy czym jesli kogos boli glowa czy nie wiem, ma oslabienie to jak najbardziej rozumiem ze mozna tak pomyslec, jesli to jeden objaw.
                    Ale parenascie osob pisze autorce ze sa to pbjawy covidowe, a jakiekolwiek zmiany węchu czy smaku ktore nie wynikają z np zatkanego nosa ktory zaburza zmysł mechanicznie - to na 99% jest covid ktory zaburza tą czynnosc krotkotrwale, tymczasowo bo na tle porazenia nerwu w tym obszarze.
                    Do tego autorka ma inne objawy, wrecz modelowe a wypisuje ze to stres.
                    Skrajna nieodpowiedzialnosc.
                  • zuzanna_a Re: Czy utrata smaku jest nagła? 28.12.20, 20:43
                    Nie, masz zaburzenia węchu i nie izolujesz sie tylko dylasz jutro do ortopedy a w zamysle mialas jeszcze jechac na sor! Zeby jak rozumiem pozarazac lekarzy i ludzi w okolo!

I nie ściemniaj. 15 osob ci napisalo ze masz objawy covidowe i nawet jak ci minely dalej zarazasz. I kregoslup nie ma tu nic do rzeczy. Ja mialam zapalenie zatok i zapalenie gardla a covid dostalam po trzech tygodniach niezaleznie od tych chorob. Twoj kregoslup czy inne problemy to jedno, pozostale sa charaktertstyczne dla covidu a ty bajasz cos o stresie.
    • irma223 Re: Czy utrata smaku jest nagła? 27.12.20, 19:13
      Sól warzona jest mało słona i to od roku czy dwóch (stopniowo).
      W przepisie na chleb soli się należy 2,5 łyżeczki. I przez kilka lat było dobrze. Teraz daję 4 łyżeczki i jest to minimum. Niedługo będę sypać 5 łyżeczek.
      Ale co do reszty, to nie wiem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka