Dodaj do ulubionych

Dziewczyny, pomocy!

27.12.20, 20:48
W październiku tłumaczyłam artykuły dla jakiegoś projektu europejskiego na Uniwersytecie Wrocławskim. Od tego czasu przesłałam im już trzy podpisane egzemplarze umowy - podobno odeślą, oświadczenie do umowy, rachunek. OK, na to byłam gotowa, to robią nam też podczas sprawdzania matur i przy poprzednich tego typu projektach, standard. Ale właśnie dostałam informację, że mam wysłać "druki zusowskie" i zaświadczenie pracodawcy, że moja pensja przekracza minimalną. I zdurniałam, bo druki są dwa - Zgłoszenie do ubezpieczeń i Wyrejestrowanie z ubezpieczeń. A druku na zaświadczenie pracodawcy żadnego.
Zaczynam się wkurzać, bo ja grzecznie przetłumaczyłam w terminie ekspresowym, a uzyskanie kasy za to ślimaczy się bardzo i pomoc do niego uzyskuje minimalną, a koszty przesyłek kolejnych dokumentów z mojej strony już są dwucyfrowe, bo panie z uniwerstytetu nie potrafią ogarnąć na raz i wysyłają mi porcjami.
Obserwuj wątek
    • asia_i_p Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 20:49
      OK, tak się rozpyskowałam, że pominęłam prośbę o pomoc. Pytanie jest - ja te druki wypełniam oba? Bo w oświadczeniu do umowy rezygnowałam ze wszystkich ubezpieczeń, z których się dało.
            • asia_i_p Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 21:15
              To standardowe oświadczenie dla ZUS do umowy - czy obejmuje mnie obowiązkowe uzbezpieczenie, bo jestem bezrobotna/ zarabiam poniżej minimalnej krajowej, czy prowadzę działalność rolniczą, artystyczną, czy jestem emerytem/ studentem, etc. Takie zawsze podpisywałam przy umowie zleceniu i tu mnie nic nie dziwiło, ale teraz dosłali mi ZZA i ZWUA, i o ile to pierwsze rzeczywiście sprawdziłam, że w takiej sytuacji podpisywać trzeba (choć, ja już pisałam, dotąd nie było trzeba, no ale na stronie ZUS rzeczywiście piszą, że trzeba), o tyle przy tym drugim wymiękam, bo wygląda jak coś, co się podpisuje zwalniając się z pracy.
              • odnawialna Re: Dziewczyny, pomocy! 28.12.20, 02:39
                ZZA to zgłoszenie wyłącznie do ubezpieczenia zdrowtnego. Natomiast ZWUA to wyrejestrowanie z tego ubezpieczenia.
                Powinien wypełnić zleceniodawca, ale skoro już Ciebie w to zaangażowali...
                ZUS ZZA z datą podpisania umowy zlecenia, ZWUA z datą 1 dnia po ustaniu umowy. To standard, po prostu gdyby ZWUA nie został złożony, ZUS ciągle naliczałby składkę na zdrowotne az do śmierci (a znam przypadek, ze jeszcze po śmierci naliczał nadal).
      • paola.brunetti Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 21:01
        Z oświadczeniami nie pomogę, bo nigdy w życiu nie wypełniałam takich dokumentów, ale współpracuję z uniwersytetami w kwestii tłumaczeń i tak długich opóźnień w płatnościach nie mają żadne inni zleceniodawcy. Biurokracja jest potworna i czasami płatność wisi przez miesiąc czy dwa, bo brakuje jakiegoś świstka, a pani z biura nie raczy zadzwonić. Na Twoim miejscu dzwoniłabym do jednostki, ktora wystawia umowę, z konkretnymi pytaniami co i jak wypełnić.
        • kanna Re: Dziewczyny, pomocy! 28.12.20, 12:52
          >Na Twoim miejscu dzwoniłabym do jednostki, ktora wystawia umowę, z konkretnymi pytaniami co i jak >wypełnić.

Dokładnie. Ja zawsze tam panie molestuję, aż mi wszystko wyjaśnią.
      • szafireczek Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 21:16
        Ok, druk ZUS ZUA powinien być wysłany w ciągu 7 dni od rozpoczęcia umowy na wszystkie ubezpieczenia, poza chorobowym, bo ono jest dobrowolne.uniwerek nie odprowadzalby skladek, gdybyś była już ubezpieczona u innego pracodawcy , a tytuł do ubezpieczenia jest = lub jest > od kwoty minimalnej krajowej i wtedy płaci się tylko ubezpieczenie zdrowotne.
        Oba druki ZUS trzeba wypełnić, bo zlecenie jest czasowe, czyli rejestruje się wyrejestrowuje się zleceniobiorce.
              • asia_i_p Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 21:43
                Uniwersytety już od dwóch lat przynajmniej nie chcą rozliczać jako dzieła, chyba się boją. Musiałam normalną wycenę za liczbę stron przeliczać im na godziny i cenę za godzinę.
                • mmoni Re: Dziewczyny, pomocy! 28.12.20, 13:13
                  Nie mogę teraz znaleźć tej umowy, ale jestem na 99% pewna, że jeszcze parę miesięcy temu zrobiłam tłumaczenie dla innego uniwersytetu na dzieło. Teraz dopiero czytając Twój wątek uświadomiłam sobie, jakie mam szczęście, bo jednostka, z którą współpracuję, zatrudnia ogarniętą panią, która wszystkie papiery wysyła błyskiem, a kasę na koncie miałam w dwa miesiące od oddania zlecenia.
        • odnawialna Re: Dziewczyny, pomocy! 28.12.20, 02:49
          Szafreczek, Asia pisze wcześniej o ZZA a nie ZUA, tu nie ma żadnych społecznych, samo zdrowotne. Nie bawiłabym się w zadawanie pytań od kiedy, tylko pisała daty z umowy. Te druki powinny być wysłane do ZUSu w ciągu 7 dni i to jest obowiązek zleceniodawcy, a nie Asi.
    • trampki-w-kwiatki Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 21:23
      Panie z płac muszą mieć podkładkę do tego by prawidłowo naliczyć składki. W tym wypadku zapewne chodzi o fundusz pracy. Nie chcą polegać na ośwuadczeniu, bo jak się pomylisz co do wysokości swoich zarobków, to będą musiały robić korekty, a na to nie będzie środków. Stąd prośba o zaświadczenie, że zarabiasz w danym miesiącu więcej niż minimalne wynagrodzenie.
    • agnes_gray Re: Dziewczyny, pomocy! 27.12.20, 23:43
      Oświadczenie, które składałaś przy podpisywaniu umowy jest wystarczające do ustalenia, jakim składkom podlegasz.

Druków ZZA i ZWUA nie wypełniasz Ty jako zleceniobiorca - te druki wypełnia Uniwersytet - w systemie i elektronicznie przesyła do ZUSu. To już powinno być dawno załatwione z ich strony - zgłasza się i wyrejestrowuje umowę w terminie 7 dni od zawarcia / zakończenia.

Nie wiem, w jakim celu żądają od Ciebie wypełnienia tych druków, chyba się zagalopowali.
    • ave-55 Re: Dziewczyny, pomocy! 28.12.20, 10:19
      To zaświadczenie od twojego pracodawcy powinno zawierać info na jaki okres nasz umowę o pracę i na jaki wymiar etatu, jeśli na pełny to wiadomo że zarabiasz co najmniej minimalną jeśli na niepełny etat to musi być informacja że zarabiasz co najmniej minimalną, od października minęło trochę czasu dla tego chcą jeszcze raz potwierdzenie że masz tą umowę o pracę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka