Dodaj do ulubionych

Pekao "ratuje" Idea Bank, restrukturyzacja.

31.12.20, 14:16
Ciekawe co teraz z rezerwą zawiązaną na rzecz wypłaty odszkodowania za oferowanie klientom obligacji Get Back? Pekao wypłaci?
Akcje i obligacje uporządkowane umorzone.
Giertych wspólnie z głownym zainteresowanym - Czarneckim widzą to jako realizacje "planu Zdzisława", zemstę za konflikt z obecną władzą. Swoją drogą czuł pismo nosem, gdyż dwukrotnie zrezygnował z dokapitalizowania banku prywatnym majątkiem i ostatnią emisję za 50 mln objął Getin Holding.

Link: www.bankier.pl/wiadomosc/Idea-Bank-zostanie-przejety-przez-Bank-Pekao-BFG-wszczal-przymusowa-restrukturyzacje-8029773.html
Obserwuj wątek
   • netlii Re: Pekao "ratuje" Idea Bank, restruktury 08.01.21, 11:39
    dramatika napisał(a):

    > Btw to nie jest ratowanie, tylko kontrolowane bankructwo.

    Powracam do tematu po sylwestrze.
    A więc kontrolowane "bankructwo" jest wg. BFG, Pekao i audytora.
    Audytorom średnio ufam zważywszy po tym jak na zamówienie instytucji finansowych w USA derywatom upychanym w rynek dla naiwnych dawali A+++ a na polskim rynku rekomendowali obligacje GetBack przy aprobacie KNF. Zresztą KNF ufam jeszcze mniej biorąc pod uwagę epizod pracy w banku gdy chwytałam sie za głowe kto dopuścił do obiegu kredyty frankowe...

    No ale nieważne. Według ostatnich raportów IB PL wykazywał skromny zysk, miał być dofinansowany emisją akcji i przerzucaniem co prawda z kieszeni LC do kieszeni LC spółek zależnych jak Idea Money czy też Idea Getin Leasing wartość transakcji coś koło 250 mln. Mimo, że zapis fikcyjny na koncie banku pojawiłyby się jednak pieniądze.
    Czarnecki wiedział jednak chyba co się kroi, gdyż nie objął ostatnich emisji prywatnym majątkiem a jedynie GH (zdaje się 25 mln akcji po zawyżonej cenie 2 zł patrząc na ówczesny kurs). Byłyby więc dodatkowe 50 mln.

    Bank wówczas spełniałby kryteria KE i do przymusowej restrukturyzacji by nie doszło. Co więc zrobiło państwo polskie rękami BFG i KNF? Zablokowało sprzedaż IM i IGL tak by dostać zielone światło od KE. Brawo wink
    • tiszantul Re: Pekao "ratuje" Idea Bank, restruktury 08.01.21, 12:04
     Sześć wpisów i temat trzeba odkopywać z drugiej strony. Chociaż wczoraj wątek o Radiu Nowy Świat spadł po dwóch wpisach. Wydawałoby się sensacyjny wątek o skazaniu lidera KOD-u na rok więzienia miał może 10 wpisów. Gorące tematy...
     W wątku gotowe płakać po Idea Banku trzy osoby, w tym zaangażowana autorka wątku plus dwa czysto podbijające wątek wpisy po parę słów. Ekspertka od internetu Mierzyńska by Ci powiedziała, co to znaczy
    • dramatika Re: Pekao "ratuje" Idea Bank, restruktury 08.01.21, 13:35
     netlii napisała:


     > Powracam do tematu po sylwestrze.

     Musiała być niezła imba tongue_out

     > No ale nieważne. Według ostatnich raportów IB PL wykazywał skromny zysk

     Raporty srorty. IB był trupem od kilku lat i tyle.
     businessinsider.com.pl/swiat-bez-idea-banku-bedzie-lepszy/hw4d1m5
     • tiszantul Re: Pekao "ratuje" Idea Bank, restruktury 08.01.21, 13:49
      Cytat z artykułu:

      "Normalne banki mają aktywa mniej więcej 10 razy większe od kapitałów, zdarzają się też takie, które mają 20 razy więcej. Mniej więcej powyżej czterdziestokrotności zaczyna się szaleństwo. Napiszę to więc jeszcze raz: Idea Bank miał rok temu 111 razy więcej aktywów niż kapitału."
      • dramatika Re: Pekao "ratuje" Idea Bank, restruktury 08.01.21, 13:57
       netlii napisała:


       > Nie raporty-sroty tylko one pokazują faktyczny stan spółki a nie artykuły pisan
       > e pod z góry ustaloną tezę.

       Ona [sytuacja banku] faktycznie zaczęła się poprawiać, ale w takim tempie dochodzenie do normalności zajęłoby jeszcze pewnie z dziesięć lat. Banki, które nie spełniają kryteriów, nie powinny funkcjonować, a na to aż zaczną je spełniać, nie powinno się czekać zbyt długo. Oczywiście można dyskutować o tym co to znaczy „zbyt długo”. Bankowy Fundusz Gwarancyjny miał prawo uznać, że ponad dwa lata wystarczy.
       • netlii Re: Pekao "ratuje" Idea Bank, restruktury 08.01.21, 14:04
        dramatika napisał(a):


        >
        > Ona [sytuacja banku] faktycznie zaczęła się poprawiać, ale w takim tempie do
        > chodzenie do normalności zajęłoby jeszcze pewnie z dziesięć lat. Banki, które n
        > ie spełniają kryteriów, nie powinny funkcjonować, a na to aż zaczną je spełniać
        > , nie powinno się czekać zbyt długo. Oczywiście można dyskutować o tym co to zn
        > aczy „zbyt długo”. Bankowy Fundusz Gwarancyjny miał prawo uznać, że ponad dwa l
        > ata wystarczy.


        Dlatego też zaznaczyłam, że skromne zyski wykazywane co kwartał to jedna z opcji dochodzenia do normalności.
        Drugi to było zasypanie luki kapitałowej poprzez objęcie emisji akcji jak również sprzedaż wydzielonych IGL i IM podmiotowi z Holandii i zyskanie dzięki temu kolejnych 250 mln. Obie transakcje miały mieć miejsce na dniach, nadzór nie wyraził zgody. Skoro czekali 2 lata tydzień by ich nie zbawił.
        Trzeci ograniczenie podstawowej działalności banków do obsługi klientów detalicznych, sektora mśp co miało przynieść oszczędności.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka