Dodaj do ulubionych

Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi

03.01.21, 09:11
dlaczego niektórzy ludzie biorą ślub kościelny i przynoszą do niego sfałszowane karteczki od spowiedzi? a w rzeczywistości do tej spowiedzi nie byli, po co w takim razie brać ślub kościelny?
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 09:13
      sandra.fal napisała:

> dlaczego niektórzy ludzie biorą ślub kościelny i przynoszą do niego sfałszowane
      > karteczki od spowiedzi? a w rzeczywistości do tej spowiedzi nie byli, po co w
      > takim razie brać ślub kościelny?

Dla sąsiadów i rodziny. Czy kartkę kupioną u księdza nazywasz fałszywą?

S.
    • zazou1980 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 09:22
      Odpowiem ci, chociaz wiem ze jestes zwyklym guanem. Napisz w raporcie do przelozonych, ze ludzie maja kosciol i jego zasady gleboko w dudzie i zyja tak jak im sie chce, a nie jak ksiunc kazali.
      Ja akutat zadnego slubu nie bralam i od lat wychowuje swoje bombelki w konkubinacie, ale jestem matka chrzestna trojki dzieci. Nigdy nie odmawiam jak mnie prosza, mimo iz bardzo mi daleko od katolickiego stylu zycia i rodzice tych dzieci to wiedza.
      Dla mnie te chrzty, komunie, sluby to farsa, takie pierdolelty, chca to beda mieli. Karteczki sama podpisuje, sobie i konkubinowi, bywam tam od wielkiego dzwona, w zasadzie tylko jak mnie ktos zaprosi na swoja uroczystosc.
    • pani_tau Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 09:33
      Przypomniałeś mi, jak dwadzieścia pięć lat temu koleżanka ze studiów podczas jakichś rozmów przedmałżeńskich z księdzem przysięgła, że z narzeczonym nie mieszka i nigdy nie mieszkała, bo od tego było uzależnione pozwolenie na ślub.
      Inna wyznała, że przy każdej spowiedzi twierdzi, iż jest dziewicą, a gdy ksiądz, niejako z automatu, schodzi na temat fantazji seksualnych, to zaczyna pochlipywac urażona w swej dziewiczej dumie.

• abecadlowa1 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 10:14
      Bo KK dysponuje pięknymi, zabytkowymi, najbardziej reprezentatywnymi i spektakularnie ociekającymi złotem nieruchomościami w Polsce. Nie da się wynająć takich nieruchomości komercyjnie, a ludzie chcą mieć ślub w pięknym wnętrzu. Dlatego decydują się na te oszustwa.
    • stasi1 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 10:27
      Kiedyś kolega po rozwodzie poszedł do spowiedzi(jako chrzestny dla dziecka siostry). Powiedział co jak jest i nie dostał rozgrzeszenia. Poszedł do drugiego trochę go zbajerował i dostał.( Swoją drogą ostatnio chwalił się ze zdjęciem z papieżem). Na to drugi: to jeszcze nic.
      Znajomy przypuśćmy że ma żonę Annę Bąk. On i ona po rozwodzie, więc siłą rzeczy nie mogła być chrzestną w rodzinie. Ale matką jego stwierdziła że przecież ma córkę Anię więc jaki problem jak ta córka pójdzie do spowiedzi dostanie pozwolenie na bycie chrzestną a synowa nią zostanie. Jednak przyszła chrzestna nie poszła na to
      • bei Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 11:19
        Mam znajomą, która rozwiodła się, zostawił ja mąż, odszedł do innej. Chciała bardzo zostać matką chrzestną, ksiądz wpierw nie wyrażał zgody. W końcu usłyszał- „ iksiński zabił człowieka, odsiedział wyrok 15 lat, przystępuje do komunii, trzymał dziecko do chrztu, a mój grzech jest cięższy???’ ksiądz od razu zmienił zdanie
      • taniarada Księdza oszukał 03.01.21, 18:16
        stasi1 napisał:

> Kiedyś kolega po rozwodzie poszedł do spowiedzi(jako chrzestny dla dziecka sios
        > try). Powiedział co jak jest i nie dostał rozgrzeszenia. Poszedł do drugiego tr
        > ochę go zbajerował i dostał.( Swoją drogą ostatnio chwalił się ze zdjęciem z pa
        > pieżem). Na to drugi: to jeszcze nic.
        > Znajomy przypuśćmy że ma żonę Annę Bąk. On i ona po rozwodzie, więc siłą rzec
        > zy nie mogła być chrzestną w rodzinie. Ale matką jego stwierdziła że przecież m
        > a córkę Anię więc jaki problem jak ta córka pójdzie do spowiedzi dostanie pozwo
        > lenie na bycie chrzestną a synowa nią zostanie. Jednak przyszła chrzestna nie p
        > oszła na to
        Boga już nie.
        • asia-loi Re: Księdza oszukał 03.01.21, 21:22
          taniarada napisał(a):

> Boga już nie.

Bardzo mnie ciekawi, na jakiej podstawie pierwszy ślub J. Kurskiego został unieważniony.
          Możesz mnie taniarada oświecić? Ty powinieneś wiedzieć.
        • stasi1 Re: Księdza oszukał 04.01.21, 20:30
          Akurat wtedy tym najmniej się przejmował. Jak zmarł JP oczywiście wychodził popatrzeć jak ludzie świecili znicze. Taka fajna atmosfera była wtedy a że ktoś zmarł to nie ważne.
    • szafireczek Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 14:14
      Ślub to sakrament wg prawa kanonicznego i wcale nie musi zostać zawarty podczas mszy, chociaż zaleca się by był złączony z liturgia. Można go też zawrzeć poza kościołem, pod pewnymi warunkami za zgodą ordynariusza miejsca i też, jako ślub kościelny będzie ważny. Bez spowiedzi oznacza bycie nie w stanie łaski, czyli sakrament nie jest ozywiony, mimo że udzielony. Ale dalej, jeśli chce się go ożywić, czyli korzystać z łaski sakramentu, można nawet po ślubie wzbudzić akt żalu doskonałego, chociaż prawodawca kodeksowy zaleca spowiedź. Ludzie nie znają prawa i słyszą najczęściej wersję podstawowa, nie wiedząc o pozostałych rozwiązaniach, które może są bardziej zniuansowane/nietypowe, ale w wielu wypadkach dają możliwość uniknięcia kłamstw.
    • nie-mama Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 16:01
      A ja uwazam, ze kosciol wyciaga wszystko co moze z kraju, spoleczenstwa i systemu politycznego w jakim funkcjonuje, wiec nalezy z niego wyciagac tez wszystko co sie da. Przeciez to wszystko i tak to jedna wielka sciema. Wiedza o tym ksieza i wiekszosc wiernych, chodzi tylko o forse i o wladze.

Ta cala obrzedowosc nie ma zupelnie znaczenia, wiec jak ktos ma ochote na slub w bialej sukience, to niech sobie pisze dowolne kartki.
    • beataj1 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 17:59
      To proste, bo ludzie traktują kościół jak coś czym jest: jako supermarket z usługami religijnymi. Biorą co im pasuje i płacą co laska. A czasem lewa karteczka to tyle ile dla nich to jest warte.

Sama kiedys podpisywałam karteczke bratu. Samo stawienie się na mszy bylo wystarczającym wysiłkiem. Nikomu nie chciało się wygłupiać ze spowiedzią.
      • taniarada Boga nie oszukasz 03.01.21, 18:21
        angazetka napisała:

> Uwaga,raz w życiu zgadzam się z pisowskim trollem. Dla mnie to też niepojęte i
        > niesmaczne. I byłoby niezgodne z moim sumieniem (tak,agnostycy też je mają).
        Swoiste twoje rozumowanie.Jak ktoś z Pisu to troll.A może to być admin strony religijnej .Każdy z nas. Wracając do tematu. Znam przypadki, gdzie na chrzestnych wybiera się osoby niepraktykujące, rozwodników lub żyjące w związkach nieformalnych. Rodzicom chrzczonego dziecka udaje się “załatwić” z proboszczem ominięcie wszelkich wymogów formalnych, w tym zaświadczeń od chrzestnych, że są praktykującymi katolikami. A karteczkę do spowiedzi może podać ktoś inny (znajomy, kuzyn) kto akurat odbędzie spowiedź, albo proponowany chrzestny potrafi wmówić księdzu, że był u spowiedzi kilka dni przed tym, jak otrzymał kartkę i nie ma podpisu. I niestety takie kłamstwo jest akceptowane… W wielu okolicznych parafiach na porządku dziennym. Bo znajomy ksiądz, bo przecież to nie problem, bo wielu tak załatwia… Na forach fb padają nazwiska kapłanów i nazwy parafii w diecezji płockiej/włocławskiej/łowickiej, gdzie można wszystko załatwić “omijając formalności”…
        Ja nie potrzebuję kartki, by korzystać regularnie z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź pod przymusem “podpisu kartki” nie jest ważnym sakramentem.Boga nie oszukasz.
            • jowita771 Re: Boga nie oszukasz 04.01.21, 10:18
              I nawet, jeśli ci księża tych lepszych czasów nie dożyją, to dożyją ich dzieci. I kasa znowu będzie się zgadzać, czyli będą mieć więcej niż większość baranów.
              Jak w "Testosteronie" zawsze na końcu wywodu wychodziło, że choyo kobiety, tak u księży zawsze na końcu jest mamona. I czasem władza. Niektórych kręci władza sama w sobie, reszta chce władzy, żeby mieć kasę.
              Oto wielka tajemnica wiary.
              • olena.s Re: Boga nie oszukasz 04.01.21, 10:21
                Nie wnikając w słuszność opinii:
                ktoś, kto tworzy półprzymusowe rytuały godzi się na to, że ludzie będą olewać ich (rzekome) meritum.
                Jak ma z tym problem, to niech przemyśli swoją strategię i to, czy woli miec kupę pseudowyznawców, czy woli mnieć garść wyznawców prawdziwych.
                • jowita771 Re: Boga nie oszukasz 04.01.21, 10:32
                  Znałam kiedyś księdza, który wolałby mało katolików, ale prawdziwych, niż wielu bylejakich. Znałam wielu księży, a takiego tylko jednego. Większość z nich podchodzi do sprawy praktycznie - większe stado = większe zyski.
    • zazou1980 Re: Aż dziw bierze że ty masz tu możliwość pisani 03.01.21, 18:31
      Nie mam parafii, czy jak to tam nazywacie. Ide do ktorego chce kosciola, mowie ze dopiero sie wprowadzilam i nie mialam jeszcze okazji przyjmowac ksiedza po koledzie, na msze jak tylko moge to chodze, wynajmuje mieszkanie w okolicy, oczywiscie jestem panna i nie bzykam sie na lewo i prawo. Standardowa spiewka, taka jaka ksieciunio (tak sukienkowych nazywa moja corka) chce uslyszec. Mowie, gdzie bylam chrzczona, bo bylam dawno temu, raz wiem ze mialam jakas kartke od matki, ktora zalatwiala chyba w kosciele w ktorym mnie chrzcili. Nowszych danych niz bierzmowanie oczywiscie o mnie nie maja, bo po nim juz w dudzie mialam ta instytucje. No a potem podpisik i karteczke daje ksieciuniowi na chrzcie, swiadkowa w kosicele tez bylam, akurat byl to slub polaczony z chrzcinami calkiem juz sporych dzieci, jednego ja i konkubin bylismy chrzestnymi.
      Koscioly to jeden na Pradze Pn., drugi na Pradze Pd. Dokladnej nazwy oczywiscie nie znam, bo bylam tam tylko na chwile...
    • iwoniaw Jakie kartki ze spowiedzi? 03.01.21, 18:33
      O kartkach ze spowiedzi od lat czytam w internetach i nigdy nie słyszałam o tym na żywo od żadnego członka rodziny ani znajomych. Jedyną kartkę ze spowiedzi z jaką miałam do czynienia, to kapelan szpitalny sam z siebie wręczył nam po śmierci osoby z rodziny w tymże szpitalu (nawet by mi do głowy nie przyszło o coś takiego pytać...), że niby może się przydać przy organizacji pogrzebu katolickiego - nie przydała się, proboszcz z parafii osoby zmarłej zrobił wielkie oczy, że przecież znał ją i bez przesady.
      • asia_i_p Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 03.01.21, 19:05
        A swoją drogą, w kwestii tych kartek zetknęłam się z czymś, co mnie w sumie zdumiało znacznie bardziej. Bo ja rozumiem, że ktoś może tę kartkę podrobić - nie jego cyrk, nie jego małpy, nikomu tym krzywdy nie robi. Ale mój teść załatwił sobie tę kartkę w sposób od którego opadła mi szczęka. Jego wierzący! kolega, idąc do spowiedzi, wziął tę jego kartkę i przy spowiedzi dał do podpisania. I to jest dla mnie dopiero nie do pojęcia.
      • jowita771 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 04.01.21, 10:03
        Ślub jednostronny nie jest dla ochrzczonego, który przestał chodzić do kościoła, tylko dla osób nieochrzczonych lub innej wiary. Osoba, która odeszła od kk musi się nachodzić, żeby móc taki ślub wziąć, a i widzimisię księdza nie jest bez znaczenia. Tak naprawdę chrzcząc dzieci utrudniacie mu wzięcie takiego ślubu w przyszłości. Moja nieochrzczona córka bez problemu taki ślub dostanie jako strona niewierząca, jakiś człowiek ochrzczony "dla świętego spokoju" będzie miał kłopot.
        • joaz Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 04.01.21, 11:29
          jowita771 napisał:

> Ślub jednostronny nie jest dla ochrzczonego, który przestał chodzić do kościoła
          > , tylko dla osób nieochrzczonych lub innej wiary. Osoba, która odeszła od kk mu
          > si się nachodzić, żeby móc taki ślub wziąć, a i widzimisię księdza nie jest bez
          > znaczenia. Tak naprawdę chrzcząc dzieci utrudniacie mu wzięcie takiego ślubu w
          > przyszłości. Moja nieochrzczona córka bez problemu taki ślub dostanie jako str
          > ona niewierząca, jakiś człowiek ochrzczony "dla świętego spokoju" będzie miał k
          > łopot.
          Byłam na ślubie jednostronnym chrześnika mojego męża - nie było problemów z takim ślubem pomimo, że pan młody był ochrzczony i nawet był u I komunii. Po prostu w dorosłym życiu jest niewierzący. Z dwójki świadków ślubu tylko pani świadkowa przystępowała do komunii podczas mszy ślubnej. Świadek młodego, też niewierzący nie.
          >
          • srebrnarybka Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 04.01.21, 22:36
            Jak najbardziej osoba ochrzczona, ale deklarująca się jako niewierząca może wziąć ślub jednostronny. Byłam na co najmniej dwóch takich ślubach. Od świadka nie wymaga się niczego. Byłam tydzień temu świadkinią ślubu kościelnego - wcześniej ksiądz chciał tylko mojego adresu. Akurat ja i świadek byliśmy u komunii, ale to nie jest wymagane. Nikt też nie sprawdzał papierów, czy jesteśmy ochrzczeni, chociaż akurat jesteśmy.
    • sarah_black38 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 04.01.21, 09:55
      Jednak ematka to hipokrytka. W tym wątku oburzona jest kłamstwem o karteczkę do spowiedzi, a w sąsiednim o pożyczeniu ubranek dla siostry 99% radziło skłamać siostrze, że ubranka sprzedane/oddane komuś innemu/ zalane w piwnicy tongue_out . Hipokryzja na najwyższym poziomie.Kłamstwo to kłamstwo, niezależnie kogo się okłamuje.
    • sabat4 Re: Ślub -fałszywe kartki ze spowiedzi 04.01.21, 10:56
      To kwestia tradycji panujacej w danym regionie. Podobnie jak obchodzenie swiat religijnych przez osoby niewierzace.
      Mnie to nie oburza, przeciwnie - majac na wzgledzie to, ze spowiajacy mogl byc z tych, ktorzy "mieli pokuse", to moze nawet i lepiej, ze sami podpisuja te kartki? big_grin
      W mojej ocenie kosciol, rozumiany jako hierarchowie, nie ma i nigdy nie mial moralnego prawa, by nadzorowac caly ten kram.
      Wiele znakow na niebie i ziemi sugeruje, ze spora czesc z nich jest zepsuta jeszcze bardziej niz te owieczki, ktore maja zwyczaj gromic w konfesjonalach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka