Dodaj do ulubionych

jak ogarnąć leki - starsza osoba

03.01.21, 14:57
Mój ojciec (80+) ma wiele schorzeń. Dopiero teraz, gdy robię mu zakupy w aptece,widzę jak ogromną ilość tabletek przyjmuje. Są to zarówno leki, jak i suplementy zapisane przez lekarzy (nie bierze nic na własną rękę).
W jaki sposób można zweryfikować, czy te wszystkie tabletki są faktycznie potrzebne, czy powinny być przyjmowane bez przerwy i czy nie ma między nimi żadnych szkodliwych interakcji? Czy powinien to zrobić lekarz pierwszego kontaktu (obecnie proponuje teleporady)? Recepty wg wzoru wypisuje obecnie osoba z rodziny.
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 15:03
      Powinien lekarz POZ i każdy specjalista, który zapisuje kolejne leki. Dlatego jest istotne, żeby każdego lekarza informować o dotychczas przyjmowanych lekach. Przy czym jest to założenie kontrfaktyczne i idealizacyjne. Już kilka razy mama musiała powstrzymywać lekarkę POZ, ze tego czy tamtego nie może przyjmować, bo koliduje z innym lekiem. Na szczęście mama ma też zwyczaj wnikliwie czytać ulotki, bo raz okazalo się to na etapie po wykupieniu lekarstwa.
      • nowel1 Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 16:22
        Powstrzymywać lekarkę POZ? Dobre.
        Jestem lekarką POZ i moją zmorą jest ciągłe proszenie pacjentów, żeby dostarczali mi wyniki konsultacji od specjalistów. Uważam, że to moje zadanie - ogarnąć całość leczenia i w razie potrzeby wychwycić interakcje.
        Problemem są sytuacje, gdy pacjent wędruje od lekarza do lekarza, w każdym gabinecie dostaje jakiś zestaw leku, nikt nie zna całości, a potem okazuje się, że bierze ten sam lek w pod trzema różnymi nazwami. Mało kto czyta nazwy substancji czynnych na pudełku.
        A odpowiadając na pytanie w poście założycielskim - lekarz rodzinny powinien mieć wiedzę o wszytskich lekach stosowanych przez pacjenta i wydrukować zalecenia.
        • daniela34 Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 16:26
          No powstrzymywać:
          - "zapiszę pani lek X"
          - "Pani Doktor, ale ja chyba nie mogę go brać, bo przyjmuję lek Y"
          - "A tak, rzeczywiście."

(przychodnia POZ ma komputerową kartotekę, lek Y wypisany przez lekarza specjalistę z tej samej przychodni, ujęty w systemie komputerowym, wszystkie wpisy ze szpitali dostarczone do POZ, mama chodzi z kartką z przyjmowanymi lekami na wizytę. Co jeszcze mamy zrobić?)
          • nowel1 Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 16:32
            Jeżeli ten konkretny lekarz ma rzeczywiście wgląd w całość leczenia chorej, to znaczy, że jest po prostu niedbały. Nie chciałabym być pod jego opieką.
            Natomiast z mojej strony: moja przychodnia zajmuje 3 piętro budynku, a piętro niżej jest specjalistyka. Nie mamy wspolnego oprogramowania gabinetów, to oddzielna, niezależna jednostka. Często zdarza mi się, że muszę tłumaczyć to pacjentowi zdziwionemu, że nie mam pojęcia, co zlecił mu kardiolog. "Jak to, przecież to ta sama przychodnia!"
            • daniela34 Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 16:37
              Oczywiście masz rację, że od pacjentów też trzeba wymagać dostarczenia dokumentacji, bo nie jesteś duchem świętym. Natomiast taka niedbalosc się niestety zdarza. I tak, zmieniliśmy po drugiej czy trzeciej takiej sytuacji. Za pierwszym razem dalismy kredyt zaufania na błąd ludzki.
            • triss_merigold6 Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 16:53
              To skorelujcie sobie.
              Potworny problem polskiej służby zdrowia polega na braku koordynacji i niedbałym lenistwie lekarzy. Pacjent nie musi znać się na lekach, może być głuchawy, zdemenciały, niezbyt bystry etc. Po to jest konto pacjenta, żeby jednostki i lekarze je uzupełniali. Btw, na własnym koncie pacjenta mam odnotowana wizytę w poradni w Bieszczadach w 2016 r., nie mam natomiast odnotowanych badań i zabiegu z lat 2017-2020.
              • panna.nasturcja Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 17:34
                Moje konto pacjenta kończy się na 2014 roku a byłam potem dwa razy operowana. U męża to samo a miał dwa pobyty w szpitalu i badania jakieś po.
                Tylko recepty są na bieżąco.
                A, oboje mamy wizyty w przychodni w Leborku, w której w życiu nie byliśmy.
                Oraz ja bywałam w miejscowości letniskowej w przychodni współpracującej z luxmedem, na kartę luxmed a mam te prywatne wizyty wpisane na koncie NFZ.
    • zonda-m Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 15:12
      Geriatra- odsieje leki szkodliwe (W stosunku do korzysci), leki generujace dolegliwości do których zwalczania zapisuje się kolejne leki i ogólnie ograniczy polipragmazje.
      Teoretycznie też wyspecjalizowany farmaceuta, ale to raczej za granicą; u nas opieka farmaceutyczna jest jeszcze w powijakach.
    • mandre_polo Re: jak ogarnąć leki - starsza osoba 03.01.21, 16:46
      Zadzwonić na teleporade do lekarza poz niech zweryfikuje recepty. Zrób to ty a nie twój starszy tata
      Znam przypadek że chory miał dwa różne leki o tym samym działaniu i dopiero czytanie ulotki przez chorego zrodziło wątpliwości. Masakra. To niedopuszczalne że recepty wg wzoru(!) wypisuje ktoś z rodziny. To niedopuszczalne. Lekarz poz jest odpowiedzialny za długość przyjmowania leków, suplementy. Gdzie tu czas na podjęcie decyzji o zaprzestaniu przyjmowania leku bo była konieczność czasowego zażywania? Koniecznie skończyć z wypisywaniem leków przez osobę która nie jest lekarzem taty

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka