Dodaj do ulubionych

Czy starsi ludzie

04.01.21, 21:07
w końcu przejrzą na oczy i przestaną głosować na PIS? Mam taką nadzieję, wiem że nadzieja matką głupich, ale cóż. Chyba widzą co ten rząd wyprawia.
Obserwuj wątek
      • olena.s Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 21:34
        Nie ma znaczenia twoje czy moje otoczenie - to są bańki. Znaczenie mają fakty.
        "Wśród 50-latków zdecydowanym zwycięzcą był PiS – zyskał 51 proc. głosów. W pokoleniu 60+ partia Kaczyńskiego osiągnęła jeszcze więcej – aż 55 proc."
        Wieś także wybiera PiS. "W 2007 r. na PiS głosowało 36 proc mieszkańców wsi, w 2011 r. - 43 proc., a w 2015 r. – 50 proc".
        W wyborach prezydenckich było jeszcze ciekawiej: na Adriana głosowali w większości ludzie po pięćdziesiątce i ze wsi, a wśród osób z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym obecnego prezydenta wskazało ponad 77 proc. Wśród osób bezrobotnych 65,4 proc. głosowało na Dudę, wśród rolników – 81,4 proc., wśród emerytów – 64,1 procent. Jasne jest więc, że prezydenta wybrały grupy w gorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
        Gdydby to kogoś interesowało, to tu jest ciekawy tekst o autowizerunku wyborców PiS. www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1424770,wybory-parlamentarne-portret-wyborczy-pis.html
    • olena.s Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 21:36
      Ale ja cię pocieszę: starsi wyborcy po prostu wymierają bardziej niż młodsi.
      Jeżeli więc młodsi nie dmuchną na zachód, i jeżeli PiSowi nie uda się do nich uderzyć, to demograficznie szala powinna przechylać się na anty-PiS. A czy pójdzie w liberałów czy w faszolstwo, to się okaże.
      • kokosowy15 Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 21:50
        Z doświadczenia wiadomo że nie zawsze to tak działa. Między referendum brexitowym a wyborami minęło trochę czasu, komentatorzy liczyli ze odmłodzeni wyborcy zadecydują inaczej, a Johnson brexitowiec zwyciężył z dużą przewaga. Poza tym, nie uda się wytruć mieszkańców wsi, którzy żyją z dotacji i dzięki KRUS, a propaganda mówi o możliwości likwidacji przywilejów.
          • kokosowy15 Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:18
            Oczywiście, mówi. Walczą nie o uznanie ich za przedsiębiorców na ogólnych zasadach lecz o dodatkowe subwencje, dopłaty, obowiązkowy skup. Czy w ich programie jest opodatkowanie takie jak np krawca i likwidacja KRUS?
        • olena.s Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:53
          Nie, to dokładnie zawsze tak działa. Starzy się wynoszą, młodzi się panoszą, że tak powiem. (Swoją drogą, wyobraźcie sobie, co by było, gdyby ludzie żyli po 500 lat. To by dopiero było konserwatywne społeczeństwo).

PiS jest obciachowy. Wątpię, aby przestał taki być. Ale dobrze, dołożę trzecią opcję: zasady gry mogą się zmienić tak, że podziały obecne zostaną przemaglowane na inny format. Nie wiem, wojna, superkryzys, ropa w Karlinie itp.
      • bialeem Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 21:56
        Poglądy z wiekiem od zawsze stawały się bardziej konserwatywne. Młodzież bywa ekstremalnie lewicowa albo konserwatywna po rodzicach, później pojawia się odchył lewicujący (początki pracy) który skręca w prawo jak się pojawia rodzina i dzieci. To nie tak, że ludzie przez całe swoje życie mają tak samo więc nie do końca bym liczyła na wymarcie i brak emigracji.
        Do tego pisi całkiem skutecznie zaspakajają lewicowe ekonomiczne potrzeby pokolenia 20+, a narażają się właściwie tylko klasie wyższej i średniej z większych miast.

Jest niewielka szansa, że religiancka część będzie miała mniejszy wpływ na głosowanie z czasem, ale nie sama pisiata.
        • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 21:58
          bialeem napisał:

> Do tego pisi całkiem skutecznie zaspakajają lewicowe ekonomiczne potrzeby pokol
          > enia 20+, a narażają się właściwie tylko klasie wyższej i średniej z większych
          > miast.

Znam sporo osób z klasy średniej głosującej na PiS smile
          • bialeem Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 22:42
            1. Jesteś w bańce. Ja np nie znam nikogo (też jestem w bańce) i ufam (w rozsądnym stopniu) statystykom.
            2. nie powiedziałam, że nie głosują. Zapewne znajdzie się też sporo osób nałogowo religijnych głosujących na lewicę.
            Wszystkie moje uwagi dotyczą statystycznego lub przeciętnego człowieka. Myślałam, że krzywa Gausa jest ci znana.
            • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:23
              bialeem napisał:

> 1. Jesteś w bańce. Ja np nie znam nikogo (też jestem w bańce) i ufam (w rozsądn
              > ym stopniu) statystykom.

Bialeem, ale Ty jesteś kilka lat młodsza ode mnie i nie masz dzieci. Pracujesz w jednym z najlepiej płacących sektorów w mieście o najwyższych płacach w Polsce i wielu twoich kolegów kombinuje jak płacić najmniej podatków a nie jak żyć w zrównoważonym społeczeństwie. Jeśli zwiążesz się z kimś na stałe i będziesz mieć dzieci, to zobaczymy wtedy czy optyka będzie taka sama.
              • bialeem Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:52
                Tosz przecież wyżej napisałam, że życie człowiecze jest procesem i w każdym z etapów tego procesu człek ma różne potrzeby. Jestem otoczona bardzo liberalnym, raczej bezdzietnym środowiskiem i zdaję sobie z tego sprawę. Do tego mam bardzo specyficzne środowisko pracy, które mimo słabych płac (dziennikarze i redaktorzy z pewnymi wyjątkami, to bardzo biedni ludzie aktualnie) i dzieci pozostaje relatywnie liberalne, a już na pewno liberalne społecznie nawet jeśli nie ekonomicznie. Raczej nigdy nie będę otoczona wyborcami pisu. Dlatego też żeby trzymać się rzeczywistości nie twierdzę, że jak "ja znam/nie znam" to jest to wyrocznia. Rozmawiamy o tendencjach społeczeństwa, a nie o mnie.

Btw - hipokryzja lewicowych rezemków na b2b, których mam w otoczeniu nadpodaż jest przezabawna.
                • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 00:05
                  Bialeem, w środowisku wokół ulicy Czerskiej chyba nie wolno mieć propisowskich sympatii? smile Ktokolwiek ma, byłby zaraz skreślony z punktu widzenia kariery i towarzysko. Takie michnikowe łamanie kręgosłupów? big_grin
                  • bialeem Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 01:10
                    Zależy w której części. Można mieć lewicowe i nie krytykować pisu (Sroczyński np, którego Gazeta.pl przejęła od GW, bo właśnie z Gazeta.pl się da, a w GW nie). Jedna z moich byłych szefowych była głęboko wierząca (i przyjaźniła się z Michnikiem).

Ktoś kiedyś opisał starą gwardię mniej więcej tak: oni nie rozumieją co się dzieje i dlaczego młodzi ludzie nie są im dozgonnie wdzięczni za 89 i tylko z tego powodu nie słuchają ich niczym wyroczni.

Reszta to normalni ludzie z delikatnym syndromem chęci naprawy świata (co jest miłe i nawet urocze). Standardowo w IT znajduje się też korwinistów. Nie zauważyłam ostracyzmu przy piwie ani pomijania przy awansach.
          • kokosowy15 Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:22
            Co nazywasz lewicowymi ekonomicznymi potrzebami? Już szlachta uważała, że panszczyznianych nie można dać za dużo, bo przepija i nie będą pracować. Przedwojenni kapitaliści płakali, że ośmiogodzinny dzień pracy ich puści z torbami i zabije. Teraz jest tak samo.
        • olena.s Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:57
          Zgadzam się, że ludzie idąc w wiek średni się deradykalizują zasadniczo.
          I to nie jest tak, że ja liczę na coś, raczej wydaje mi się to prawdopodobnym kierunkiem.
          Dodam jeszcze, że grupy mniej więcej zaangażowane po którejkolwiek stronie są płynne także wewnętrznie, tzn. zaczyna im na czymś zależeć mniej, a na czymś więcej. Te falujące przepływy zbliżają ich to do jednej, to do drugiej, to do trzeciej ściany.
          Weźmy dzisiejszych 45 latków. Watpię, żeby za 10 lat, kiedy będą już w senioralnej kohorcie, nawróciło ich na rydzykoidów i smoleńskie łgarstwo. Jeżeli się skonserwatyzują, to ten ich konserwatyzm pójdzie w jakieś inne obszary, mam wrażenie.
          • bialeem Re: Czy starsi ludzie 04.01.21, 23:41
            Wyprowadzenie kraju z globalnego kryzysu bez recesji, przygotowanie reform dzięki którym pisi teraz mają trochę kasy do przepalenia, to źle?
            Idealnie nie, ale źle też nie. Po prostu nie wyczuli zmiany wiatru i ich zatopiło. Teraz już oczywiście nie mają szans, bo są naznaczenia jako partia pseudoelit, która nie przejmuje się głupią większością.
              • olena.s Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 00:00
                Problem twojej grupy to zamiłowanie do opowiadaczy bajek.
                Jak to jest, że nie dostrzegacie, że ta "wizja" której tak wam brakowało w PO, a którą serwuje wam PiS jest po prostu holograficzną reklamą? Że Polska jest za PiS szanowana mniej, że przekop mierzei do idiotyzm, że ich programy emerytalne to ściema od której lud pryska na wszystkie strony..
                • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 00:17
                  Olena, nie wiem w jaki sposób tak teoretycznie inteligentna osoba może mieć tak fałszywe, absurdalne i nierealne poglądy i przekonania polityczne jak Ty.

Akurat przed każdymi wyborami wnikliwie analizuję program każdej partii i każdego kandydata, a po wyborach wnikliwie się przyglądam.

Polska jest dużym, nowoczesnym krajem z ambicjami i musi iść do przodu. Nie może być tylko dostarczycielem taniej a wykwalifikowanej siły roboczej dla zachodnich koncernów i rynkiem zbytu dla nich. Polityka ciepłej wody w kranie PO to dużo dużo dużo za mało.

Nie, przekop Mierzei to nie jest idiotyzm. To powinno być zrobione dawno, dawno temu. Teraz trzeba będzie zadbać, żeby ten przekop z czasem poszerzyć. Rosjanie wielokrotnie poszerzali cieśninę pilawską. Podobnie duże lotnisko. To są sprawy must be, must have. Byłaś kiedyś w Amsterdamie albo Dublinie? Widziałaś kiedyś lotnisko?
                  • olena.s Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 00:52
                    Nie ma czegoś takiego, jak "inteligencja teoretyczna", kolego. big_grin
                    Wszystko co wypisujesz nie zmienia mojej tezy: wy kochacie bajki, żeby was głaskać i słodkie słówka prawić. O wielkiej przeszłości i promiennej przyszłości.
                    No, to może o tych pisich obietnicach:
                    ile mieszkań plus zbudowano?
                    Jak tam samochód elektryczny? Jest już ten milion? A nie, pamiętam, wycofali się z miliona aut elektrycznych smile Już nie w 25 roku mają mknąć ale w 30. Nie milion, ale 600 tysięcy. I nie elektrycznych, ale hybrydowych. Znaczy rozdają rowery w Erywaniu? big_grin
                    A co z rewitalizacją stoczni? Szczecin już przejął koreańskie zamówienia? Jak tam stępka pod "Batorego"?
                    A gdzie sukcesy Nano Carbon? Polski grafen?
                    "Żwirko i Wigura" - drony?
                    No a co z inwestycjami? PiS zapowiadał - może pamiętasz - że siegną w ub. roku 25% PKB. Tymczasem na koniec 19 roku wyniósł 18,6 proc. Brawo, zwłaszcza jak się zauważy, że kiedy PiS w 2015 r. przejmowało władzę, inwestycje stanowiły 20 proc. PKB, a zatem za czasów PO – PSL Polska była bliżej celu Morawieckiego, niż po czterech latach rządów PiS. big_grin
                    To jest ta twoja wielka teraźniejszość. A że nie istnieje? Co z tego, PiS wam zaraz zaświeci w oczy programem kosmicznym i też w niego uwierzycie.

• bialeem Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 00:52
                    Ale pisi nie robią kompletnie niczego w stronę rozwoju i nowoczesności. Ekonomicznie oczywiście, bo światopoglądowo, to oczywistość, że kaczka lubi przedwiecze i do niego dąży. Właśnie oni mają politykę ciepłej wody w kranie i świńskiego błotnego grajdołka.

Praktycznie nie ma inwestycji, nie ma istotnej współpracy międzynarodowej, a w polityce zagranicznej uplasowaliśmy się jako wrzód na zadzie razem z węgierskim pryszczem obok. Inwestycje z r&d nie istnieją. Są uprawiane jakieś dziwne gry administracyjne z których nic nie wynika. Jakieś ruchy Browna w edukacji wyższej. Są dokładane kolejne podatki mające zaklajstrować dziury w dobrobycie suwerena i z tym można się ev kłócić czy to dobre czy nie, ale pis nie zrobił praktycznie niczego, co można podpiąć pod unowocześnianie państwa czy gospodarki. Pis zapewnia ciepłą wodę, ciut mniejsze podatki najbiedniejszym, ciut gotówki i... tyle.
                    Czy unowocześniło się coś w gospodarce, zdrowiu, obronie, policji, edukacji, pracy?
                    Nie. Jedynie administracja ma ciut lepsze narzędzia i jest tylko kilka lat za zachodem, a nie kilkanaście (większość z tych reform przygotowała PO).

Do tego ich plan (a taki mieli) skończył się jakiś czas temu i już po nowych "reformach" widać, że to są rzeczy o których kaczka myśli, że ich suweren chce, a nie coś zaplanowanego w konkretnym celu.
                  • bialeem Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 01:00
                    I jeszcze - mierzeja jest projektem 100% PRowym mającym pokazać Rosjii jak to bardzo mamy ją gdzieś. Niczym innym. Przekop pewnie by nie zaszkodził z racji strategiczno-ekonomicznej, ale został tragicznie źle rozegrany w kompletnie nieodpowiednim momencie.
                    Pokaż mi inny kraj, który nie jest hubem (a my nim nie jesteśmy i nie będziemy), który ma gigantyczne lotnisko w środku niczego. To lotnisko będzie naszą elektrownią jądrową przez kolejne 30 lat. Polska najwyraźniej musi mieć jakiś niewykonalny projekt dla pociotków, bo inaczej ktoś by się udusił na górze.
                    • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 01:36
                      Bialeem, nasluchalas się antyrządowej propagandy w gw ot co smile Otóż mierzeja jest gospodarczym projektem który ma umożliwić wpływanie statków nie naokoło i niezależnie od rosji. Elbląg jest sporym portem a handel morski rośnie. Rosja ma w dupie nasza mierzeje dopóki nie będą wpływały nia amerykanskie statki. Bo taki jest ten kraj. Na wszystko patrzy przez pryzmat Rosja kontra USA. Dlatego ukradli ukrainie krym i zajęli Donbas bo nie chcieli Nato ani unii na Ukrainie.

Co do lotniska: malutka 4 mln Irlandia ma duze lotnisko, wielokrotnie większe od Okęcia to dlaczego Polska z 38 mln ludzi ma nie mieć? Przecież Irlandia nie jest hubem bo kto bedzie z niej jechal promem do Europy czy UK?

Lotnisko CPK w miejscu gdzie można szybko dojechać z każdego końca Polski- Szczecin, Poznan, Wrocław, Kraków, Śląsk, Lublin,Gdańsk, Białystok - z tych wszystkich miejsc jest ekspresowe połączenie w ciągu kilku godzin.Dodamy do tego połączenia koleją i możemy latać jak chcemy i gdzie chcemy.
                      Jak można tego nie widzieć i nie rozumieć?
                      • bialeem Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 02:57
                        Wybacz, ale jestem mniej podatna na dowolną propagandę (o czym doskonale wiesz) i tak jak pisałam - przekop ma sens ekonomiczny, ale nie tu, teraz i w tej formie. Tu, teraz i w tej formie jest głównie wyrazem nienawiści kaczyńskiego.

Który kraj ma jedno centralne lotnisko w wypizdowie jeżeli nie jest hubem?
                        Irlandia znajdująca się na Atlantyku jak najbardziej służy za hub i konkuruje z Londynem. My chcemy konkurować z Frankfurtem, Wiedniem i Monachium. No proszę Cię...

Jako osoba mieszkająca w kilku z wymienionych miast - one mają własne lotniska służące do komunikacji regionalnej. Gwarantuję, że chcąc jechać gdzieś ze Szczecina nie wybiorę CPK, a Berlin, a reszta wybierze Okęcie lub lotnisko któregoś miasta do którego ma blisko. Tylko baran pojedzie do baranowa. Takie lotniska w środku niczego mają sens jedynie jako huby przesiadkowe i właśnie upośledzają komunikację regionalną. Jak można tego nie rozumieć?
                        • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 08:24
                          Białe M, wiem, ze jesteś bardziej myśląca i mniej podatna na propagandę, ale mimo wszystko. GW lubi kłamać i to kłamać ustawicznie a pamiętasz, ze kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą?
                          Otóż lotnisko ma sens moim zdaniem jak pandemia ustanie. Lotniska w Poznaniu i Warszawie są blisko centrum miasta i dlatego za małe. Przez to kilka razy latałem z Berlina, 300km od Poznania częściowo po chyjowej nrdowskiej autostradzie ze zwyżkami i remontami. Do Baranowa będę miał 250 km po dobrej autostradzie.
                          • bialeem Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 08:43
                            Nie czytuję GW (poza tekstami kilku znajomych, a oni rzadko pisują o polityce). Nie ma mi kto kłamać. Wolę wiarygodną prasę zagraniczną i fakty. Wawa ma jeszcze Modlin za którym nie przepadam, ale jest blisko i ma potencjał do rozbudowy. Ławica jest wystarczająca dla Poznania.
                            Następnym razem z Poznania do Berlina polecam pociąg.
                            CPK nie powstanie i dosłownie wszyscy o tym wiedzą.
                            • bywalec.hoteli Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 11:06
                              bialeem napisał:

> Następnym razem z Poznania do Berlina polecam pociąg.
                              A po co? Pociąg z Poznania do Berlina jeździ o ile dobrze pamiętam 2 razy dziennie (chyba o 10 i 14 wyjazd) i nie wjeżdża na lotnisko tylko na Berlin Dworzec Główny. Pociąg jedzie 3 godziny, spóźnia się też regularnie. Wolałem autem dojechać. Ostatnio np. wylądowałem w Berlinie koło północy. W nocy jechałem 2,5h prosto do domu. Pociągiem bym musiał czekać do rana. Bez sensu.

> CPK nie powstanie i dosłownie wszyscy o tym wiedzą.
                              Ja o tym nie wiem, więc nie wszyscy. Jedyne o czym wiem to to, że jest pandemia i samoloty nie latają w takim samym stopniu i obłożeniu jak kiedyś.
                              Zajrzałaś może na:
                              www.cpk.pl/pl?
                          • olena.s Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 10:49
                            big_grin Postawiłeś dwie tezy: 1. Że lotnisko ma sens, bo tobie wygodniej latać z CPK, 2.Że GW kłamie.
                            Co do drugiego - istnieją inne media, mniej zaangażowane politycznie, na łamach których także pojawia się zdecydowana krytyka tego pomysłu.
                            Co do pierwszego: mi jest lepiej latać z Okęcia, więc tu argumenty się równoważą - a nawet mam przewagę, jako że Warszawa znacznie ludniejsza od Poznania.

Dobra, koniec żartów.
                            Sensowność CPK jest bardzo wątpliwa - właśnie z uwagi na gęstość w rejonie innych lotnisk, które też pełnią taką rolę od lat. Przy tym jest to zniszczenie tysięcy hektarów i ogromne koszty.Ale pisi potrzebują, żeby (cokolwiek) było duuuuuzie i ogrooomne. Dlaczego właściwie? Ano dlatego, że musi karmić was słodkimi opowieściami o wielkości. Bez niej czujecie się małymi impotentami - tak właśnie widzę koszty wmawiania społeczeństwu wyjątkowości i świętości. A ludzi o pisiej mentalności zamienia w narkomanów, którzy nie radzą sobie bez kolejnej dawki ułudy.
                            PiS, jako że Kaczor jest starej daty dyktatorkiem, upaństwawia co może i centralizuje co może. Mi to z wielu powodów nie odpowiada, a przede wszystkim im dalej na wschód, tym bardziej państwowe i wielkie jest rajem dla korupcji i przesuwania grubych zysków do oligarchów, a dzieje się to tym łatwiej, im bardziej decydują względy polityczne, a nie gospodarcze. Plus jest nieefektywne.
                            Wiem, że nie lubisz jak ci się mówi o milionie elektrycznych samochodów i stępce Batorego, ale przypomnij sobie Janów, respiratory, Szumowskiego, maseczki.Wszystko to jest klasycznym lądowaniem smoleńskim. Na drzwiach stodoły umiemy - póki nie trafi się brzoza.
    • alicia033 Re: Czy starsi ludzie 05.01.21, 07:36
      Nie.
      Ani starsi ani młodsi.
      Dla normalnych ludzi jedynym wyjściem jest emigracj, bo tu normalnie - w rozumieniu poszanowania prawa i zasad demokratycznego państwa prawa nigdy nie będzie. Większość, między Odrą a Bugiem, jest na to za głupia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka