Dodaj do ulubionych

Pytanie do prawniczek (prawo rodzinne, opiekuńcze)

05.01.21, 14:32
Chodzi o córkę bliskich znajomych, ale chciałabym pomóc, a przegląd internetu nie dał odpowiedzi.

Dziewczyna urodziła jako niepełnoletnia, niedawno skończyła 18 lat. W akcie urodzenia dziecka jest podane fikcyjne imię ojca (inne niż rzeczywiste) i nazwisko matki. (Wtedy wydawało się, że to jedyne wyjście z patowej sytuacji.) Po ponad roku (i uzyskaniu pełnych praw do dziecka) razem z (jak najbardziej biologicznym) ojcem tegoż dziecka chciała u USC uzyskać uznanie syna przez ojca, ale urzędniczka nie przyjęła uznania argumentując to faktem, że matka (a w sumie babcia jako ówczesny opiekun prawny chłopca, ale za zgodą matki) podała w pierwszym akcie urodzenia inne imię niż nosi faktyczny ojciec.

Czy jest to zgodne z prawem? Czy rzeczywiście w tej sytuacji ojcostwo można ustalić tylko sądownie? Ojciec odwiedza syna i jak najbardziej zgadza się na to uznanie w urzędzie. Matka jest ojcostwa pewna.

Chciałabym coś sensownego im poradzić (byłam o to proszona), ale dowiedziałam się tylko, że "uzasadnione wątpliwości" mogą być przyczyną nieprzyjęcia uznania. Czy pierwotnie podane imię (które w kodeksie jest określone jako dowolne, wybrane przez matkę) może być taką przesłanką? A jeśli nie to na co zainteresowani mogą się powołać.

Jeśli ktoś-coś to bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka