Dodaj do ulubionych

Biżuteria / kamienie.

06.01.21, 15:31
W jaki sposób sprawdzić czy np.cytryn, szafir, szmaragd to nie plastik ?
Czym się sugerować kupując biżuterię, ze szlachetnym lub półszlachetnym kamieniem ?
Ceną ?
Obserwuj wątek
    • kardla Re: Biżuteria / kamienie. 06.01.21, 16:37
      Najprościej zrobić test zarysowania (pl.wikipedia.org/wiki/Skala_twardo%C5%9Bci_Mohsa )

Działa to w ten sposób że odpowiednio wybranym materiałem porównawczym (np. nożem albo szkłem albo kwarcem/topazem/korundem/diamentem - zobacz tabelę w linku) próbujemy zarysować oczko i na tej podstawie dedukujemy jaką ma twardość.

Dodatkowo na cenę/jakość kamieni szlachetnych półszlachetnych wpływa też bardzo wiele innych czynników. Np. niektóre są produkowane sztucznie w laboratorium - wtedy są tańsze, albo poprawiane w laboratorium - można w ten sposób usunąć niektóre skazy lub poprawić kolor - wtedy też są tańsze. Ale laik (a często nawet specjalista bez odpowiedniego sprzętu) nie jest w stanie rozpoznać czy to rzeczywiście kamień naturalny - więc i nie ma się co tym przejmować za bardzo.

Ja kupuję po prostu co mi się podoba (ale unikam rzeczywiście plastiku bo jest mało trwały i kolorystycznie i zadrapaniowo).
    • koraleznasturcji Re: Biżuteria / kamienie. 06.01.21, 17:13
      Naprawdę dobrej podróbki na oko się nie odróżni. Dlatego mało kto kupuje diamenty bez certyfikatu od jubilera. Tyle że zrobienie dobrej podróbki jest trudne i stosunkowo drogie, akryl czy inną syntetyczną żywicę można odróżnić, "kamień" jest za miękki, mętny, nie odbija światła.

Cena też zwykle daje do myślenia, duży błękitny topaz kosztowałby tyle co mały samochód. Jeżeli kosztuje mniej, to znaczy, że był obrabiany tak, żeby nadać mu atrakcyjniejszego odcienia. Sznur pereł za 50 złotych to perły hodowlane i bez selekcji, więc np. mogą się trafić wybrakowane sztuki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka