Dodaj do ulubionych

ZUS zbieg okresów i staż emerytalny

07.01.21, 19:07
Może ktoś tu zna się, bo ja już głupieję, szukam i dalej nie wiem. Czy osoba, która jeszcze nie ma wieku emerytalnego może wystąpić do ZUS aby jej wyliczyli dotychczasowy staż emerytalny? Chodzi mi o emeryturę minimalną, osoba nie jest pewna czy ma wymagany staż emerytalny (chyba 20 lat) czy jeszcze musi dopracować. Wiem, że ten staż jest liczony jak się osiągnie wiek emerytalny, ale czy ktoś kto ma np 57 lat może uzyskać takie wyliczenie od ZUS?

I jeszcze jedno, jak się liczy zbiegi ubezpieczenia, jeśli osoba była 10 lat na rencie dla niepełnosprawnych i np 5 lat to były równocześnie zatrudnienie i renta, a kolejne 5 to sama renta. Wiem, że okres renty to okres uzupełniający, ale czy jak zabraknie okresów składkowych i nieskładkowych do emerytury, to ta renta będzie doliczana w wymiarze 5 lat czy 10 lat?

Obserwuj wątek
      • tarkatarka Re: ZUS zbieg okresów i staż emerytalny 07.01.21, 20:07
        No tak, ale to niewiele wyjaśni te okresy składkowe, bo są też nieskładkowe, studia, renta, zasiłki dla bezrobotnych, to wszystko się przeplata ze sobą i nakłada jedno na drugie, trzeba mieć wiedzę jak to liczyć, do emerytury liczy się 2/3 składkowych i 1/3 nieskładkowych, do tego renta (z tytułu wypadku przy pracy to jeszcze jakoś inaczej się liczy) Ja nawet próbowałam to rozsupłać, ale to zbyt trudne. Pytałam nawet przy okazji załatwiania swojej sprawy pani w ZUS, ale stwierdziła, że to przelicza specjalny wydział na wniosek przyszłego emeryta jak już osiągnie wiek emerytalny.
        • riki_i Re: ZUS zbieg okresów i staż emerytalny 07.01.21, 20:53
          Nie nie nie. Idziesz i nie dajesz się zbyć. Tak to się robi. Jak usiłowałem wyprostować emeryturę po rencie członka dla mojej rodziny również na początku próbowano mnie zrobić w wała. Jak pokażesz, że coś wiesz, to jest inna rozmowa.

Pytasz o następujące rzeczy:

1. Okresy składkowe - to są okresy świadczenia pracy (bez okresów pozostawania na zwolnieniach lekarskich) oraz zasiłki dla bezrobotnych (w okresie gdy był wypłacany zasiłek)
          2. Okresy nieskładkowe (ograniczone do 1/3 składkowych ) - to są studia

Oni doskonale wiedzą, ile jest składkowych, ile nieskładkowych - pani naciska guzik i system wypluwa.

Zadajesz jej konkretne pytanie, czy wychodzi 20 lat stażu ze składkowych i nieskładkowych (renta akurat nie ma tu wiele do rzeczy). Ma Ci odpowiedzieć i tyle.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka