Dodaj do ulubionych

Kara śmieci - tak czy nie?

12.01.21, 17:43
"Sędzia James Hanlon z Indiany zawiesił wykonanie kary śmierci wobec Lisy Montgomery, kobiety skazanej za zabójstwo 23-latki w ciąży, a następnie usunięcie płodu, który przeżył.

" www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/usa-sedzia-wstrzymal-wykonanie-wyroku-smierci-na-lisie-montgomery/x878tlh,79cfc278"
Obserwuj wątek
    • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:22
     Kara śmierci to jest przeżytek. Z punktu widzenia ochrony społeczeństwa nie jest skuteczniejsza niż dożywocie, jest od niego droższa, a ma tę dużą wadę, że jest odwracalna, a sądy są jednak omylne.
     • fornita111 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:36
      asia_i_p napisała:

      > Kara śmierci to jest przeżytek. Z punktu widzenia ochrony społeczeństwa nie jest skuteczniejsza niż dożywocie
      Ale jak to nie jest? Kara smierci daje 100% pewnosci, ze np pedofil morderca juz nikogo nigdy nie skrzywdzi. Dozywocie 100% nie da, bo zawsze istnieje szansa, ze gosc ucieknie/zostanie wypuszczony/winna malo prawdopodobna rzecz typu katastrofa wskutek, ktorej wiezniowie zostaja wypuszczeni...
       • fornita111 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:48
        Dlatego nizej napisalam, ze jestem za kara smierci w przypadkach, gdzie wina nie budzi praktycznie zadnych* watpliwosci. Przypadek Komendy nigdy taki nie byl, umowmy sie.
        * stuprocentowej pewnosci nigdy nie bedzie, ale taka jak w przypadku Breivika mbie osobiscie wystarcza.
        • ortolann Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:27
         Przypadek Komendy zawsze budził wątpliwości, a jednak go skazano na 25 lat. In dubio pro reo, czyż nie? A jednak człowiek przesiedział w więzieniu 18 lat. Sędzia jednak wątpliwości nie miał wydając taki wyrok. Jak zagwarantujesz, że i w przypadku KŚ nie drgnęłaby mu ręka podpisująca się pod wyrokiem odbierającym mu życie.
         Kara śmierci - nigdy, pod żadnym pozorem, w żadnych okolicznościach. Państwo ma narzędzia aby jednostki skrajnie zdemoralizowane izolować od reszty społeczeństwa, a chyba tylko taki jest sens kary śmierci. Bo że nie działa prewencyjnie to już niejedno badanie dowiodło.
        • szaraiwka Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:16
         Żeby człowieka skazać jego wina zawsze nie powinna budzić wątpliwości. Winę trzeba udowodnić. Chcialabys żeby przy watpliwościach skazali cię tylko na 25 lat? Przy ich braku na czapę a potem by się okazało ze jednak to nie ty?
          • memphis90 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 20:56
           >Tak, wina nie powinna budzic >watpliwosci, ale pomimo to pomylki >sie zdarzaja.
           Zdarzają się w dwie strony. Czasem wypuszcza się z więzienia zwyrodnialcow, którzy mordują potem kilkoro dzieci... Niezależnie od opcji ktoś może ucierpieć w razie pomylki.
      • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:21
       Podejrzewam, że jak się weźmie pod uwagę wszystkie czynniki - to znaczy stopień determinacji w obronie przed karą śmierci vs przed karą dożywocia, ostrożność sędziów w traktowaniu dowodów, determinację przestępcy w usuwaniu świadków, itp. to wychodzi, że jeśli idzie o skutek dla społeczeństwa - a nie dla pojedynczego przestępcy - jest podobnie. Zresztą bardzo dawno nie słyszałam o skutecznej ucieczce więźnia skazanego na dożywocie w kraju rozwiniętym.
       • fornita111 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:38
        No ja przez cale swoje zycie (30 lat z hakiem) nie slyszalam, ze moze nam grozic to, co sie teraz dzieje (pandemia). Dlatego mysle, ze w obliczu roznych katastrof i zwiazanego z nimi chaosu ewentualne ucieczki wiezniow (lub tez majstrowanie przy zasadzanych im karach) nie sa wcale takie niemozliwe. A czapa to czapa, nie ma bestii i finito.
        • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:49
         Ale jak trafisz na niebestię, tylko na pomyłkę, to też finito. A akurat o pomyłkach sądowych w tych krajach cywilizowanych słyszałam, więc można by zaryzywkować twierdzenie, że jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz pomyłkowo skazana za niepopełnioną zbrodnię niż że zabije cię zbiegły więzień.
         • fornita111 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:57
          Dlatego to powinna byc kara wyjatkowo stosowana. Powinny zostac zachowane dwa warunki: (niemal) calkowita pewnosc winy i ogromne okrucienstwo zbrodni. Tak jak wyjatkowym przypadkiem byli zbrodniarze wojenni. Ktoras z was by im cofnela kare smierci? Ja na pewno nie. I Breivikovi bym bez wahania klepnela kare smierci, gdyby to lezalo w mojej mocy.
           • kokosowy15 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:56
            Człowiek może zabić innego człowieka przypadkowo, np strącając doniczki z parapety na 10 piętrze. Może bezmyślnie, np przekraczając prędkość w samochodzie. Powinien być ukarany. Ale zabojsrwa okrutnego, z pobudek seksualnych, rabunkowych zdrowy psychicznie człowiek nie popełni. Musi być chory, a chorych należy leczyć, czasem dożywotnio.
        • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 20:25
         Brali pod uwagę wszystkie te koszty w obu przypadkach. Można się kłócić, czy się nie da udoskonalić, ale wychodzi, że obecnie kara śmierci w kraju, który ją praktykuje na w miarę szeroką skalę i w sposób uważany przez zwolenników kary śmierci za cywilizowany, jest droższa od dożywocia.

         15 lat to ze względu pewnie na długość trwania pełnej procedury odwoławczej - można skrócić, ale przez cały czas musimy pilnować czynnika braku pomyłek, bo jeżeli dopuścimy pomyłki, to znowu docieramy do absurdalnej sytuacji, w której mam większe prawdopodobieństwo zgonu w wyniku niesłusznie zasądzonej kary śmierci niż w wyniku ataku zbiegłego recydywisty, czyli kara śmierci zwiększa zagrożenie społeczenstwa zamiast je zmniejszać.
          • nuclearwinter Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 20:52
           Też mam pozostałości mściwej, żądnej odwetu małpy w DNA (cudne określenie!). Nieraz mi się wydaje, że ono jest właśnie naturalne i instynktowne, a wszelkie próby wyrozumiałego podejścia to spuścizna po chrześcijaństwie - wybaczyć, dać drugą szansę, nadstawić drugi policzek itd.
          • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 20:58
           No właśnie ja głównie po to się spieram o kasę, żeby pokazać, że role się odwróciły.

           Bo gdzieś jeszcze funkcjonuje takie przekonanie, że kara śmierci jest wyborem racjonalnym, a sprzeciw wobec niej to kląskanie pikających serduszek. Być może kiedyś tak było, że sprzeciw wobec kary śmierci był oparty na emocjach, teraz mam wrażenie, że jest tak, jak mówisz, że to raczej emocje niż racjonalność domagają się kary śmierci.
           • turzyca Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 01:18
            > Bo gdzieś jeszcze funkcjonuje takie przekonanie, że kara śmierci jest wyborem racjonalnym, a sprzeciw wobec niej to kląskanie pikających serduszek. Być może kiedyś tak było, że sprzeciw wobec kary śmierci był oparty na emocjach, teraz mam wrażenie, że jest tak, jak mówisz, że to raczej emocje niż racjonalność domagają się kary śmierci.

            Celne.
    • joanna05 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:27
     Poczytałam o niej ciut więcej właśnie - jest ciężko chora psychicznie, w związku z tym, że od wczesnego dzieciństwa była przez lata molestowana, bita, gwałcona, zastraszana, przez ojca, ojczyma, potem męża. Jej miejsce jest w szpitalu, zapewne dożywotnio, ale nie w więzieniu czy na krześle elektrycznym, zgodnie z tym, co o niej piszą.
     Oczywiście, to straszne, co zrobiła, ale nie wygląda na osobę poczytalną. Ma co najmniej kilka oficjalnie zdiagnozowanych problemów psychicznych, w tym poważny uraz mózgu po traumie.
       • astrologiiia333 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 20:55
        Jak widać na świecie od tylu lat a nawet wieków, żaden system nie spełnił swojej roli w 100% ani ten propagujący karę śmieci (niesłuszne, pochopnie wyroki) ani ten propagujący izolację psychopatów (ucieczki, za krótkie wyroki, złagodzenia kar, cudowne ozdrowienia np nieletnich psychoatow itp)

        Zauważam fakt, że większość psychopatycznych morderców ma takie traumy i zaburzenia. Nieodwracalne.
        • turzyca Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 02:00
         Twoja odpowiedź ma z moją wypowiedzią niewiele wspólnego. Systemy opieki społecznej to wszelkiego typu MOPSy, Jugendamty, Barnevernety czy Child Protective Services. Które w tej sprawie nawaliły kompletnie.
         Bo u podłoża tej potwornej zbrodni leży wieloletnia krzywda dziecka, które zdeformowała mu myślenie do tego stopnia, że nie było w stanie ocenić swojego czynu. Gdy były mąż zagroził wnioskiem o odebrania praw do dzieci, bo była żona opowiada cały czas, że jest w ciąży, to jako ucieczkę z matni znalazła pozyskanie noworodka. W sposób jeżący włos na głowie, ale w jakim stanie psychicznym trzeba być, żeby w ogóle rozważać taki scenariusz "skoro mąż mi grozi, bo nie mam nowordka, to muszę skołować noworodka"?
         I najgorszą częścią tej całej sprawy jest to, że opieka społeczna w tej rodzinie interweniowała. Starsza przyrodnia siostra też była gwałcona i to w obecności młodszej i została odebrana rodzicom. Dlaczego nikt nie zastanowił się, że młodszą też trzeba zabrać? Dlaczego dopuszczono do tysięcy gwałtów na dziecku?
   • joanna05 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:29
    No ja mam - to jest chora osoba, ale nie kryminalistka. Niepoczytalna. Amerykanie wyznają zasadę "oko za oko", po prostu, a ją należałoby leczyć, nie zamykać czy zabijać.
    I tak, jestem przeciw karze śmierci w każdym przypadku. A ten jest tym bardziej drastyczny, że choć zbrodnia straszna, to dokonała jej chora psychicznie osoba, przez lata krzywdzona przez facetów.
    • kocynder Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:13
     Ciekawe czy gdyby zamordowała TWOJĄ córkę - jedynaczkę po to, żeby jej ukraść jej dziecko (a twoj wnuczkę lub wnuka) tez byś tak litościwie głaskała po główce? Bo jakoś wątpię...
     I zgodzę się, że to chora kobieta - ale właśnie dlatego, że chora psychicznie i niestety (jak już udowodniła!) agresywna - powinno się ją dla spokoju i bezpieczeństwa społeczeństwa uśpić. Bo co, jeśli za pięć - sześć lat ucieknie z "psychuszki" i zabije kolejną przyszłą matkę? Bo jej się coś "pokitrało" w głowie, bo jest chora... Albo też nie mając w otoczeniu ciężarnych przekona po x latach jakiegoś "łagodnego i wyrozumiałego" psychiatrę - nieuka, że ona już jest "wyleczona" i ok, lekarz (chodzi o zawód, nie o płeć, dla feministek) wypuści ją na przepustkę, a ona znów zabije? Nadal ją "izolować? Do kiedy? Dopóki znów nie przekona, że już jest ok i bawmy się tak "w kółko graniaste"?
     • tanebo001 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:21
      To co? Może nabić ją na pal, podpalić i obciąć jej kończyny? Będzie ci lepiej? Jakim trzeba być człowiekiem żeby lubować się w cudzym cierpieniu? Nie lepszym od niej... Mi by wystarczyło że kilkadziesiąt lat spędzi w celi 2x2.
      • kocynder Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:26
       Ok. Możesz uważać, że kilkadziesiąt lat w celi 2x2 jest mniejszym cierpieniem niż zastrzyk, po którym się zaśnie i nie obudzi... Zauważ też, że ja nie optuję za torturami, a właśnie szybkim i w miarę bezbolesnym wykluczeniem definitywnym ze społeczeństwa - dla bezpieczeństwa tego ostatniego.
    • kocynder Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:19
     Ale to nie kwestia "żądzy zemsty". Tylko zapewnienia bezpieczeństwa "normalnej" nieagresywnej masie społeczeństwa. Serio czułabyś się bezpiecznie mając świadomość, że być może ta babka, idąca z naprzeciwka to właśnie ona, bo akurat dostała przepustkę z psychiatryka?
     Serio czułabyś się ok, gdyby taki potwór (wynika to z choroby, ale czyn potworny!) z zimną krwią zamordował twoją jedyną córkę, rozpłatał jej brzuch i ukradł twoją wnuczkę czy wnuka? Gdybyś musiała identyfikować ciało swojej ukochanej córeczki, mając świadomość, że ktoś tak sobie, z własnej woli i kaprysu ją zaszlachtował, traktując jak przedmiot, gorzej niż zwierzę rzeźne na kiełbasy, gdybyś ileś czasu nie wiedziała czy twoja wnuczka/twój wnuk żyje czy jej/jego ciałko nie jest zabawką jakiegoś psychopaty - serio głaskałabyś po główce, bo ona biedna, chorutka? Serio?
      • kocynder Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:35
       Widzisz, kwestia modlitwy za zbrodniarza - to całkiem inna kwestia. Bo ok, wierzący mogą się modlić, by Bóg pomimo grzechów zbawił jej duszę. Ale mi nie chodziłoby o jej duszę, a o to, żeby inne osoby, jak najbardziej żywe zabezpieczyć przed możliwym kontaktem z psychopatką i potencjalną zabójczynią. Bo niestety, fakty są takie, że z psychiatryka da się uciec, a jeszcze łatwiej np trafiwszy na kretyna - psychiatrę przekonać go, że już się jest "wyleczonym" i np dostać przepustkę... Fakt, lat temu sporo, ale sytuacja, którą znam: dziewczyna zerwała z chłopakiem, znalazła innego, mięli się pobrać. Jej eks, nie mogąc się pogodzić - próbował swoim samochodem staranować orszak weselny - wypadek był poważny, ślub przekładano, ów chłopak, stwierdzono, że właśnie psychiczny, oj, biedny, bo to ona winna bo go brutalnie rzuciła... No, zamknięto go w szpitalu psychiatrycznym, po chyba dwóch latach trafił na takiego "wyrozumiałego" lekarza, którego przekonał, że jest ok - dostał przepustkę na tydzień, pojechał do rodzinnej miejscowości i siekierą zarąbał (dosłownie) swoją eks, obecnie już mężatkę, matkę coś koło półrocznego dziecka... Po czym wrócił do szpitala. Na pewno dla jej męża to było bardzo budujące, że on jest chory... I na pewno dla tego dzieciaka, który w niemowlęctwie stracił matkę to, prawda, ogromna różnica...
   • daniela34 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:38
    primula.alpicola napisała:

    > Jako matki tej 23-latki, też stanowczo mówiłybyście "NIE"? Bo ja nie mam pewnoś
    > ci co do samej siebie

    A kto może mieć pewność co do siebie? Jeden bliski po śmierci mowi, że mu jest wszystko jedno, bo żadna kara nie przywróci ukochanej osobie życia, a drugi czeka ze żrącą substancją na policyjny konwój z mordercą. Nie wiem, którym przypadkiem bym była.
    • sabina211 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:23
     Mówię "nie" zawsze. Życia córki/matki itp wykonanie wyroku nie przywróci...A, umówny się, żaden człowiek NORMALNY (czyli niezaburzony) nie popełnia zbrodni zagrożonych w cywilizowanym kraju karą śmierci (jeśli nawet taka istnieje w kodeksie.) Poza tym obciąża to sędziego (a już na pewno wtedy, kiedy po latach okazuje się, że ktoś był niewinny), osobę wykonującą wyrok...Jak już wyżej było napisane - dziś są inne/lepsze mechanizmy ochrony przed najgroźniejszymi prestępcami. Dla ochrony standardów społecznych cywilizowanego państwa choćby.
    • primula.alpicola Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:46
     maly_fiolek napisała:

     > Nie wiem, ale raczej tak. Modliłabym się również za grzesznika - mordercę.

     Nie jestem taka dobra jak Ty.
     Przeklinałabym s.ukę do końca swoich dni.
     Zupełnie nie byłabym zaintetesowana trudnym dzieciństwem morderczyni mojego dziecka.
   • ingryd Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:12
    primula.alpicola napisała:

    > Jako matki tej 23-latki, też stanowczo mówiłybyście "NIE"? Bo ja nie mam pewnoś
    > ci co do samej siebie.

    Naczelna zasada praworządności :
    Nemo iudex in causa sua
    Ona właśnie po to istnieje by nie stanąć nigdy przed takim dylematem
   • nangaparbat3 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:45
    Nie wiem, co bym mówiła, może własnoręcznie próbowałabym ją zabić, a państwo jest od tego, by mnie przed tym powstrzymać. I ukarać.
    Ale dość gdybania.
    Znam dobrze panią, której 21 jedyną córkę zamordował młody mężczyzna, zadźgał. Minęło wiele lat, to fakt. Ta pani opowiadała mi o nim - powiedziała, ze byl psychicznie chory, że nie wie, co się z nim dzieje, że może jest w szpitalu, ale to przecież nie ma żadnego znaczenia, że dla jego matki to była potworna tragedia.
   • gulcia77 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 21:40
    W wyniku błędu kontrolera lotniczego nad Szwajcarią zderzyły się że sobą dwa samoloty. Dochodzenie wykazało, że pomyłka kontrolera wyniknęła z wielu czynników. Między innymi niefrasobliwości szefów i niedostatecznego szkolenia. Ojciec jednej z ofiar zabił po kilku latach tego kontrolera w prywatnej zemście. Został skazany na więzienie, ale sąd wziął pod uwagę jego stan emocjonalny, więc po kilku latach wyszedł. Przez pozwolenie sobie na wymierzenie zemsty zginął praktycznie niewinny człowiek. Emocje były uzasadnione, ale właśnie dlatego nie można być sędzią we własnej sprawie.
   • memphis90 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 21:02
    Jako matka wolałabym "zabić natychmiast!". Dlatego to nie rodziny ofiar wymyslają doraźnie prawo, a intensywne emocje związane z osobistą traumą nie powinny być doradcą w poważnych decyzjach dotyczących całego społeczeństwa.
  • aandzia43 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:29
   Jestem przeciwna wyłącznie z powodu bardzo częstych pomyłek sądowych. Komenda już dawno obróciłby się w proch, a tak chodzi po świecie i może jeszcze zazna trochę szczęścia i spokoju. Poza tym ta kobieta jest przypuszczalnie psychicznie chora, od karania takich ludzi odstąpiono w cywilizowanym świecie już w XIX wieku (albo i wcześniej, nie sprawdzałam).
   • joanna05 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:32
    aandzia43 napisała:

    . Poza tym ta kobieta jest przypuszczalnie psychicznie
    > chora, od karania takich ludzi odstąpiono w cywilizowanym świecie już w XIX wie
    > ku (albo i wcześniej, nie sprawdzałam).
    >
    No dokładnie. Lista jej chorób obejmuje (nie chce mi się tłumaczyc, sorki): "bipolar disorder, temporal lobe epilepsy, complex post-traumatic stress disorder (c-PTSD), dissociative disorder, psychosis, traumatic brain injury, and likely fetal alcohol syndrome." She was also "born into a family rife with mental illness, including schizophrenia, bipolar disorder and depression."
     • konsta-is-me Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:47
      No nie, zastanów się.
      Morderstwa z reguły bywają dużo bardziej okrutne, towarzyszy im strach i bezsilność ofiary.
      Już nawet nie pisze o jakichś sadystycznych mordercach...
      Porownujesz to z wypadkiem, gdzie wszystko trwa sekundy ??
      • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 20:05
       Bywają wypadki, w których śmierć jest długa i bolesna (pożary - mój prywatny koszmar), bywają morderstwa, w których ofiara nie wie, kto ją zabił. Jednak osądzając bierzemy pod uwagę stopień winy sprawcy, a to uwzględnia także jego możliwość kierowania swoim postępowaniem, a nie stopień cierpień ofiary. Bo inaczej winny przypadkowego podpalenia byłby "bardziej winny" niż ktoś, kto podał za dużą dawkę morfiny.
     • nangaparbat3 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:52
      asia_i_p napisała:

      > Dla ofiar również bez znaczenia jest, czy są ofiarą przestępstwa, czy zupełnie
      > niewinnego wypadku, a jednak sprawców wypadków traktujemy inaczej niż morderców
      > .
      >

      Nie. Okazuje się, że pamięć związana ze zranieniem spowodowanym przypadkiem, niechcący, zapisuje się w mózgu w innym miejscu, niż będącego skutkiem przemocy intencjonalnej, świadomie skierowanej przeciw ofierze.
    • nangaparbat3 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:49
     Poza tym, dla ofiar bez znaczenia jest stan psychiczny mordercy

     I tu się mylisz.

     Nie ma gorszej rzeczy niż przemoc na zimno, z pełnym poczuciem słuszności i bezkarności po stronie sprawcy, ze świadomością że ma się przeciw sobie całą zbiorowość..
  • tereso Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 18:53
   Matkę rozumiałam w pełni jeśli chciałaby zemsty, ale to nie znaczy że uznaję za dobre pójście za ludzkimi nawet usprawiedliwionymi dążeniami. Przecież to nie argument, ludzkie dążenia się krzyżują. No muzyki ofiary i sprawcy. Nie da się ocenić która matka bardziej, trzeba to w odłączeniu od takich emocji rozważyć chyba.
  • nuclearwinter Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:12
   Teoretycznie byłabym za w przypadkach, w których wina nie budzi żadnych wątpliwości a zbrodnia jest wyjątkowo brutalna i sadystyczna. Nie wierzę w resocjalizację psychopatów i szczerze nie mam specjalnej litości dla nikogo "bo miał trudne dzieciństwo", bo ma jakieś zaburzenia, bo jest nieszczęśliwy itd. Uważam, że najważniejsze jest skuteczne odizolowanie takiej niebezpiecznej osoby od społeczeństwa i bardziej mi na tym zależy, niż na próbie przywrócenia zwyrodnialca do normalnego życia. Tak mi mówi moja empatia i wewnętrzne poczucie sprawiedliwości.

   Natomiast w praktyce już jest trochę inaczej - obawiam się błędów, pomyłek sądowych, fałszywych oskarżeń, nieuczciwych sądów itp. Bałabym się dać państwu (któremu z zasady ufam w ograniczonym stopniu) tak wielką władzę, by decydowała o cudzym życiu. Więc sercem jestem za karą śmierci, ale rozum mi podpowiada, że jednak lepiej aby jej nie było.
   • asia_i_p Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:32
    Do mnie z kolei przemawia w tym przypadku argumentacja Kościoła Katolickiego (oficjalna, bo nieoficjalnie przeraźliwie dużo katolików jest za karą śmierci) - że kara śmierci jest usprawiedliwiona tylko wtedy, jeżeli jest formą samoobrony społeczeństwa, czyli jeśli społeczeństwo nie jest w stanie agresora powstrzymać inaczej. Więc dla mnie w obecnej sytuacji, przy obecnych możliwościach pilnowania więźnia, usprawiedliwienia dla niej nie ma.
    • nuclearwinter Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:49
     A to ja właśnie takich moralnych dylematów nie mam, gdyby istniała możliwość 100% sprawdzenia, że to dany morderca popełnił konkretną zbrodnię - nie miałabym skrupułów, by go ukarać śmiercią.

     Możliwości pilnowania więźnia dziś są, jutro może ich nie być, są ułaskawienia, amnestie, udane ucieczki z więzienia... Argument KK do mnie nie trafia.
  • ingryd Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:26
   Przeciw KSowi byłam zawsze.
   Najważniejsze argumenty to :

   1/ ryzyko omylki sądowej
   2/ odpowiedzialność społeczna za jednostki popełniające zbrodnie. one są owocem naszej cywilizacji, to my je stworzyliśmy, to nasz system gdzieś zawiódł, wiec barbarzynstwem byłaby pozbyć się problemu drogą utylizacji.
    • ortolann Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:41
     A co to jest barbarzyństwo? To jest działanie wykraczające poza normy kulturowe i cywilizacyjne, charakteryzujące się brutalnością, okrucieństwem, ślepym dążeniem do niszczenia. Tak można scharakteryzować okrutnych morderców, pedofilów. Tak można również określić państwo, które - mając inne narzędzia - korzysta jednak z tych, które dają upust dość prymitywnej zemście.
    • ingryd Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 19:43
     Nie, nie jest barbarzyństwem niezabijanie,
     za to twoje poglądy i brak humanizmu JEST barbarzyństwem.
     Właśnie ty jesteś doskonałym przykładem ze gdzieś, coś nie zadziałało jak powinno, i niestety jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni za twój rasizm i brak humanizmu en général.
     • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 20:00
      Przekonaj o tym morderców, ach nie, na to jest już za późno, ofiary nie żyją.
      Nie uważam, że morderca zasługuje na humanitaryzm, jestem zwolenniczką zasady wzajemności.
      Wolałabym abyś Ty, skoro już postanawiasz mówić w imieniu społeczeństwa, poczuła się raczej odpowiedzialna za przyszłość i bezpieczeństwo Europejczyków, zamiast przypisywać rasizm każdemu kto nie jest
      zwolennikiem niekontrolowanej imigracji.
      Coś zadziałało nie tak skoro wciąż istnieje tylu pożytecznych idiotow, takich jak Ty.
          • asia.sthm Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 22:59
           sofia_87 napisał(a):

           > Asiu analfabetko, tak, uważam, że właściwą kara za morderstwo jest kara śmierci

           Nie tylko - 6-letnie dziecko tez chcialas utylizowac za meczenie pieska, ale pieska co zagryzly dziecko brobilas do upadlego. Wtedy piesek bronil swoich dzieci przed intruzem.

           Najchetniej zostalabys katem, rozminelas sie z zawodem najwyrazniej.
           • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 12.01.21, 23:16
            Jak sobie pomyślę, że naprawdę istnieją ludzie tacy jak Ty, to tym bardziej cenie zwierzęta☺
            Twoja sympatia do morderców, zwyrodnialców i recydywistow jest ogólnie znana.
            Kiepski byłby ze mnie kat, nie mogę patrzeć na krew.
            Za to z Ciebie byłaby świetna ofiara przestępstwa; albo uwolnilabys świat od swojej obecności albo byś odrobinę zmadrzala.😁
            W każdym razie komendę aport znasz, gratuluję☺
             • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 11:11
              To raczej byłoby zajęcie dla Ciebie, gdyż przypominam, że specjalistami od dekapitacji są "uchodźcy".
              Moglabys się postarać żeby nie traktowali w ten sposób niewinnych osób, a wyłącznie morderców
              • asia.sthm Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 14:08
               sofia_87 napisał(a):

               > To raczej byłoby zajęcie dla Ciebie, gdyż przypominam, że specjalistami od deka
               > pitacji są "uchodźcy".
               > Moglabys się postarać żeby nie traktowali w ten sposób niewinnych osób, a wyłąc
               > znie morderców

               Logike to tys sobie chyba gdzies spod lady kupila. Piorun wie co ci sie tam pod kopula kotluje.
                  • asia.sthm Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 20:31
                   > Z której strony? 😂 Przebadaj sobie wzrok.

                   Sama sobie przebadaj, bo kompetencji zadnej nie wykazujesz nawet we wlasnych fascynacjach.


                   https://storage.googleapis.com/orchestra-cafe-7jp1kqsp/uploads/2020/10/90b81035-dexter-puff.jpg

                   https://lh3.googleusercontent.com/proxy/cqi6lC0I_u1-10v5Jh9iYUtvITyFVGMq7g2i9SqkGhFcMdZLXaJBmmkch-GCXtT8Mw9HnM_8EGWoXPKPJhB8mRD29dAmD_c9eNgVHWsN1lIjpGPCfmGObPKXKZHCUqSu3VzWfWF2UXDI4O-mJLFI4rHvIm2AIR0zp1RTF2EgmcV2oTWcGsQmUGh5u3OYq307waz4j6T7

                   > Zakochiwanie się w aktorach itp. to cecha nastolatek, o czym moj mąż doskonale wie.

                   A ty nastolatka jestes? Dlugo cie trzyma
                   • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 20:44
                    Asiu, nie ma żadnego podobieństwa.
                    Poza tym, dorosłej kobiecie może podobać się mężczyzna lub bohater filmowy i nie ma to nic wspólnego z zakochaniem.
                    Masz mentalność prymitywnej nastolatki dlatego tego nie rozumiesz 😀
                   • yadaxad Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 20:46
                    No co? Dexter też gra na świadomości, słuszne, czy nie słuszne mordowanie. Nie jest karą coś, czego nie można przeżyć. Albo odbieranie komuś życia jest w ogólnej kategorii moralnej na nie, albo jest na tak, a wybiórcze normy są zawsze płynne. Na tyle, że całościowo jest to przyzwolenie, tak odebrać życie jest słuszne.
                    • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 21:11
                     Odebranie życia zwyrodnialemu mordercy to nie jest to samo co zamordowanie niewinnej ofiary.
                     Naprawdę to porownujesz; ofiara zawinila tylko tym, że była w ciąży gdy spotkała bestię, morderczyni podjęła decyzję i zamordowala niewinną kobietę, tym samym usuwając się poza nawias społeczeństwa
                     • yadaxad Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 21:37
                      Odbieranie życia, jest odbieraniem życia. Jest jedno, gdzie, komu i jak nic nie zmienia na podstawowym fakcie. Jest fizyczną eliminacją tych, którzy "się nie podobają". Z konsekwencjami, które taka postawa niesie, w kształtowaniu się etyki społecznych reakcji. A ty masz problem, związany z ukształtowaniem osobowości, który na forum rozładowujesz prowokacyjną agresją poglądów, no niech ci pomaga.
                      • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 21:48
                       Uważasz, że największym problemem społeczeństwa ze zwyrodnialymi mordercami jest fakt, że się "nie podobają"?
                       Masz rację, życie jest jedno i właśnie dlatego każdy morderca powinien liczyć się z tym, że pozbawiając kogoś życia pozbawia się człowieczeństwa oraz liczyć się z tym, że dostanie karę śmierci.
                       Nie, ja mam problem z pozytecznymi idiotami Twojego pokroju. ☺
          • nangaparbat3 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 13.01.21, 23:48
           sofia_87 napisał(a):

           > Asiu analfabetko, tak, uważam, że właściwą kara za morderstwo jest kara śmierci
           > .

           A Ty spelniasz jakąś misję?

           Postanowiłaś poświęcić resztę życia pracy na rzecz przywrócenia kary śmierci?
            • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 14.01.21, 00:47
             Asiu, to jest naprawdę przezabawne, mówisz o wyrokach, a nie potępiasz morderczyni ciężarnej 23latki, a Floyd recydywista, który miał na koncie napaść na kobietę w ciąży w jej domu i grozenie śmiercią jej i jej dziecku to wręcz Twój idol.
             Zastanawiam się czy to po prostu zaburzenia psychiczne , przejawiające się sympatią do zwyrodnialcow czy po prostu jakas chora nienawiść do kobiet w ciazy?
              • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 14.01.21, 10:07
               Asiu, trudno o osobę na tym forum, która budzi we mnie większy wstret i pogardę niż Ty, tak, że Twoja sympatia nie jest mi absolutnie do niczego potrzebna ☺
               Po prostu zastanawiam się skąd w Tobie ta sympatia do morderców i recydywistow, zwłaszcza gdy ofiarami są ciężarne. To głupota czy patologia w Twoich genach?
                • sofia_87 Re: Kara śmieci - tak czy nie? 14.01.21, 11:43
                 Jak widać w Twoim przypadku to się nie sprawdziło 😁

                 Obawiam się, że bez specjalizacji z psychiatrii nie mam szans odgadnąć co coś takiego jak Ty myśli ☺
                 Asiu, to przecież proste pytanie; dlaczego Twoja sympatię budzą zwyrodniali mordercy i recydywisci, zwłaszcza gdy ofiarami są kobiety w ciąży? To wynik traumy czy urazu mózgu?