Dodaj do ulubionych

szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-moralne

13.01.21, 23:23
Post nie o mnie (ja się poi prostu szczepię tongue_out) a o znajomych.
Szczepi się jeszcze grupa 0. Wbrew pozorom to nie tylko personel medyczny, ale też rodziny tego personelu medycznego, panie z dziekanatu uczelni medycznych, a również panie z księgowości (za chiny nie mają styczności ze studentami). A i dostawca papieru toaletowego do szpitala. I aptekarz, jego żona, etc.
Jeżeli możecie sie zaszczepić w tej grupie, ale nie jesteście personelem medycznym, tylko taką "dostawką", bez jakis super hiper wskazań (40-50 lat, zwykłe choroby towarzyszące typu nadciśnienie i tak dalej, nic nadzwyczajnego, ale nie jesteście młodym byczkiem)- zaszczepiłybyście się, czy uważacie, że Wam się nie należy i czekacie na swoją kolej wynikającą z wieku?
Interesują mnie tylko kwestie etyczno-moralne, nie "nie, bo nie jestem królikiem doświadczalnym" etc
To jak?
Obserwuj wątek
    • zuzanna_a Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 13.01.21, 23:31
      Szczepie sie.
      Szczepionki dla tej grupy są zabezpieczone.
      Staruszkom to szczepien nie przyspieszy bo rejestracja i proces szczepien ida swoim torem i daty sie nie zmienią.
      To co tu rozkminiac?
      Jak przepisy dopuszczają pana ktory przyjezdza z papierem do szpitala niech sie szczepi. Patrzac na tempo szczepien jego kolej moze wypasc na 2022.

Poza tym duzo hipokryzji w tych rozkminach. Ludzie prywatnie ogarniaja operacje, prosza znajomych medyków o wsparcie jak trzeba matce czy dziecku szybciej zabieg zalatwic i sie chwala ze znajomy lekarz ogarnal - a to jest gorsze bo ktos inny z tej kolejki wypada. I jakos takich dylematow nikt nie ma.
      • snajper55 Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 02:06
        zuzanna_a napisała:

> Szczepie sie.
        > Szczepionki dla tej grupy są zabezpieczone.
        > Staruszkom to szczepien nie przyspieszy bo rejestracja i proces szczepien ida s
        > woim torem i daty sie nie zmienią.

Przyspieszy, ponieważ liczba szczepionek jest ograniczona i tempo szczepień jest (podobno) dostosowane do liczby szczepionek..

S.
    • morekac Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 01:11
      > Wbrew pozorom to nie tylko personel medyczny, ale też rodziny tego personelu medycznego, panie z dziekanatu uczelni medycznych, a również panie z księgowości (za chiny nie mają styczności ze studentami).

Mogą mieć kontakt z różnymi zakażonymi medykami, nie tylko ze studentami.
    • nena20 Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 06:07
      Jestem chyba w tej sytuacji? Mam skierowanie bez umówionego terminu. Mało tego wyznaczyli dodatkowy termin do 12 stycznia nas zapisanie się osób które 23 grudnia tego nie zrobiły. Skoro mam możliwość to po prostu się szczepię. Bardziej przeraża mnie brak chętnychsad będziemy kuwa zamknięci na wieki wieków.
      • treo.tralve Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 08:21
        "Bardziej przeraża mnie brak chętnych" - chyba się zmieniło.ale nie wiem ile to efekt złej organizacji, te ewentualne kolejki. Teraz w tym etapie zero u mnie w mieście szpitale węzłowe mają terminy szczepień od praktycznie na zaraz (czyli szczepionki są zamówione, są na miejscu) do 6 tygodni prawie- tam to nie wiem co się dzieje, i dlaczego wszyscy chcą iść TAM uncertain
    • anorektycznazdzira Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 08:29
      " to nie tylko personel medyczny, ale też rodziny tego personelu medycznego"
      g*** prawda i tylko wam się tak wydaje.
      szczepiłam się przedwczoraj, pytałam o szczepienia rodziny bo było gadane w mediach, że jak się będzie miało zmarnować to zaszczepią. Odpowiedź: noł fakin łej. Nie ma takiej opcji.

"panie z dziekanatu uczelni medycznych, a również panie z księgowości (za chiny nie mają styczności ze studentami)"
      Ale mają styczność z innymi pracownikami geniuszu!!! Również z tymi, którzy pracują na oddziałach z chorymi. Przypominam, kto prowadzi zajęcia w uczelniach medycznych: personel medyczny. Który jak wyjdzie z administracji pozałatwiawszy sprawy, to pójdzie np. na blok operacyjny.

"A i dostawca papieru toaletowego do szpitala. I aptekarz, jego żona,"
      No szokujące, że szpital nie chce, żeby mu łaził po korytarzach siejący kowidem dostawca czegokolwiek albo, jezusmaria, aptekarz (to już hit).

Tak, szczepieni są nie tylko lekarze, ale każdy, kto łazi po szpitalu. I bardzo dobrze!!!
      "Rozkminy" i to jeszcze "moralne" można mieć w tym zakresie tylko w zastępstwie logicznego myślenia tongue_out
    • taniarada Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 08:49
      Zaszczep babcię i dziadka , to zgarniesz nawet po 100 tys. zł za jej zgon. Warto spróbować ???
      Reklama jest dźwignią handlu.Znamy założenia dotyczące projektu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, z którego mają pochodzić odszkodowania za potencjalne działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19.
      Świadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł.
      - Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i" osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
    • te_de_ka Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:11
      "Jeżeli możecie sie zaszczepić w tej grupie, ale nie jesteście personelem medycznym, tylko taką "dostawką", bez jakis super hiper wskazań (40-50 lat, zwykłe choroby towarzyszące typu nadciśnienie i tak dalej, nic nadzwyczajnego, ale nie jesteście młodym byczkiem)- zaszczepiłybyście się, czy uważacie, że Wam się nie należy i czekacie na swoją kolej wynikającą z wieku?"
      To jest trochę sprzeczne, bo albo jestem wciągnięta na listę szczepień z tytułu bycia "dostawką" np. jako szatniarka w szpitalu albo czekam na swoją kolej wynikającą z wieku. Jeśli już zostałabym wciągnięta na listę jako "dostawka" tzn. legalnie umieszczona na liście "dostawek" a nie "po znajomości" albo tylnym wejściem - to nie wydaje mi się, że wyjście z tej kolejki sprawi, że zamiast mnie zostanie zaszczepiony "prawdziwy" medyk - lekarz czy pielęgniarka ze szpitala covidowego, którzy by nie byli zaszczepieni, gdyby nie mój gest wyjścia z kolejki. Natomiast nie będę się pchać "po znajomości", szukać "wejść", żeby tylko się zaszczepić, wiem, że muszę poczekać i gdy przyjdzie moja kolej, zaszczepię się. Inaczej mówiąc myślę, że takie niby "honorowe" gesty polegające na wyjściu z kolejki mogą powodować jeszcze więcej bałaganu niż już jest i w konsekwencji nawet zmarnowanie szczepionek. Podobno w Izraelu szczepią najpierw z listy ale możliwe jest zaszczepienie się "z ulicy", jeśli szczepionki nie zostały wykorzystane dla tych z listy i miałyby się zmarnować. W takiej sytuacji zapisałabym się na listę rezerwową do najbliższego punktu szczepień i gdyby nawet zadzwonili o trzeciej rano, że jak sie stawię najdalej za kwadrans, to mnie zaszczepią - zakładam ubranie na piżamę i gnam co sił w nogach.
      • treo.tralve Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:36
        "W takiej sytuacji zapisałabym się na listę rezerwową do najbliższego punktu szczepień i gdyby nawet zadzwonili o trzeciej rano, że jak sie stawię najdalej za kwadrans, to mnie zaszczepią - zakładam ubranie na piżamę i gnam co sił w nogach."
        szukając miejsca na szczepienie, dzowniąc po /pisząc maile do szpitalnych punktach szczepień własnie to podkreślałam- wywoływałam salwy śmiechu lub parsknięcia uncertain
    • aagnes Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:15
      Oczywiscie ze tak, kazdy aktywny zawodowo czlowiek znajdujacy sie w grupie ktora obecnie szczepią ma pierszenstwo przed seniorem ktory tylko chodzi do kosciola i 45 razy dziennie do sklepu. sorry, ale ta solidarnosc z seniorami wycodzi mi juz bokiem i na sprawe nalezy spojrzec racjonalnie i zaczac myslec o wlasnym tyłku.
              • mirmunn Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 21:47

A tak logicznie- poczytaj sobie o procedurach ratunkowych w wypadku katastrof, medycynie wojennej, segregacji medycznej- epidemię można porównać do takich sytuacji.
                I poczytaj sobie, kto ma pierwszeństwo w takiej sytuacji.
                Uważam, że to jest najlogiczniejszy porządek.

A poza tym, jak już pisałam- tylko dziadki mogą się izolować w zasadzie bezproblemowo- tzn bez utraty możliwości pracy, nauki, nie są też żywicielami dzieci.
                • kokosowy15 Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 22:43
                  W procedurze wypadkowej ratuje się ludzi najbardziej zagrożonych, a nie tych z podbitym okiem. W czasie wojny chroni się generałów a nie szeregowców. Na rampie wybierało się przydatnych do pracy. To bliższa analogia. Skąd to przekonanie, że ograniczenia są tylko dla ochrony starców? Chorują i umierają starzy i młodzi, starych więcej, ale młodsi prowadzą bardziej ryzykowne życie, spotykając się na dłużej w pracy, szkole, na imprezie, wycieczce. Tego starzy nie robią masowo, więc są mniej narażeni. Zresztą, logika podpowiada że powinno się izolować nosiciela zagrożenia a nie potencjalną ofiarę. Przecież nie może być tak, że np huligani biegają po ulicach a reszta ludzi nie wychodzi z domu że strachu.
        • anorektycznazdzira Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 15.01.21, 09:47
          "ludzie przyjmijcie wreszcie do wiadomości, że z seniorami problem jest taki, że ciężej chorują "
          można też przyjąć wreszcie do wiadomości, że senior trafiający do szpitala z bólem brzucha albo na planowy zabieg umrze na covida nie tylko jeśli go zarazi lekarz, ale również jeśli go zarazi szpitalna sprzątaczka, farmaceuta, serwisant, albo kucharka. A także jeśli zarazi go ktoś z powyższych, kogo zaraziły babki w kadrach albo w magazynie.
          I że takich chorych seniorów do każdego szpitala trafia dzień w dzień nawet kilkudziesięciu, bo tak to już jest, że głównymi "klientami" szpitali są seniorzy. Dlatego sugerowanie, aby ktokolwiek w szpitalu się nie szczepił "bo seniorzy" jest durne i nic więcej.
    • jagoda2 Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:21
      Jest to dyskusyjne, czy rodziny personelu niemedycznego jednakże związanego ze służbą zdrowia (wspomnianych tutaj pań z dziekanatu, księgowości, itp.) powinny być szczepione w grupie zero, niemniej jednak spojrzałabym na to szerzej: im szybciej i im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym lepiej, nieważne już nawet w jakiej kolejności.
      Nie mam natomiast wątpliwości co do tego, że tzw. personel niemedyczny wspomnianych instytucji ma prawo do szczepień w grupie zero. Podobnie, jak w przypadku nauczycieli, prawo do szczepień ma administracja szkolna, panie sprzątające itp.
      Ktoś kiedyś podniósł kwestię pracowników sklepów - moim zdaniem oni są jedną z najbardziej narażonych grup, bo mają chyba największy i najczęstszy kontakt z ludźmi, a o tej grupie pracowniczej (niemałej przecież) w ogóle się nie mówi/nie myśli.
      • kokosowy15 Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 10:09
        W pierwszej kolejności powinni być zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, niezależnie od miejsca pracy. Panie z księgowości w akademii medycznej także. Poza tym ich rodziny bliższe i dalsze, do siódmego stopnia pokrewieństwa, a także sąsiedzi i ich rodziny. W tej samej pierwszej kolejności powinni być szczepieni ppracownicu handlu, transportu, usług na zasadach służby zdrowia, jak również pracownicy zakładów zatrudniających więcej niż dwie osoby i urzędnicy administracji publicznej, samorządowej. W tejże pierwszej kolejności należy zaszczepić wszelkie służby mundurowe. Reszta w drugiej kolejności.
        • jagoda2 Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 10:23
          kokosowy15 napisał(a):

> W pierwszej kolejności powinni być zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, niez
          > ależnie od miejsca pracy. Panie z księgowości w akademii medycznej także. Poza
          > tym ich rodziny bliższe i dalsze, do siódmego stopnia pokrewieństwa, a także są
          > siedzi i ich rodziny.

Co do tej dalszej rodziny i sąsiedztwa - nie przesadzajmy: z dalszą rodziną nie trzeba się spotykać, a kontakt z sąsiadami jest sporadyczny i ograniczony - większe prawdopodobieństwo zarażenia występuje w komunikacji publicznej czy w sklepie.

W tej samej pierwszej kolejności powinni być szczepieni p
          > pracownicu handlu, transportu, usług na zasadach służby zdrowia,

zgadzam się

>jak również pracownicy zakładów zatrudniających więcej niż dwie osoby i urzędnicy administrac
          > ji publicznej, samorządowej.

Czy przez zakład lub urzędników rozumiesz także szkoły, przedszkola, uczelnie, itp. instytucje? Czy masz na myśli to, że widzisz wyższość wspomnianych instytucji nad szkolnictwem, opieką nad dziećmi, itp. Z punktu widzenia funkcjonowania państwa masz rację, ale nie zaliczyłabym tych osób do grupy zero, może do pierwszej.

W tejże pierwszej kolejności należy zaszczepić wsz
          > elkie służby mundurowe. Reszta w drugiej kolejności.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego - tak, ale w grupie pierwszej.
              • te_de_ka Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 15:30
                " niemniej jednak spojrzałabym na to szerzej: im szybciej i im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym lepiej, nieważne już nawet w jakiej kolejności"
                Dokładnie tak to widzę. Ważne tylko, aby ustalić tę kolejkę i wyłożyć jasno, kto i kiedy. Ta kolejka już dawno powinna być ustawiona i powszechnie znana. Na razie ja wiem tyle, że najpierw grupa 0, później grupa 1 czyli seniorzy. Jeżeli w tej grupie najpierw osoby powyżej 80 r.z, później 70+, to nie wzbudza to we mnie żadnych zastrzeżeń ani żalu. Ale nie wiem, kto i jak ma byc dalej szczepiony. Gdzieś tam ujawniono list palestry z argumentacją, że prawnicy szczególnie narażeni i że od nich zależy sprawne funkcjonowanie państwa. No fakt, ale słyszałam wypowiedź samego wnioskodawcy, że nie nalega stanowczo, bo dostrzega grupy bardziej uprzywilejowane. NIe dotarło do mnie, kiedy i jak będą szczepieni nauczyciele i pracownicy handlu cały czas na stanowiskach pracy itd. Nie wiem, czy szczepienie wg peseli byłoby w ogóle sensowne i do przeprowadzenia po wyszczepieniu grup strategicznych: medycy, seniorzy, nauczyciele, handel i usługi i innych uzasadnionych. Podoba mi sie natomiast to, jak to zorganizował Izrael. Założyli, że są na wojnie z wirusem, zadaniem bojowym nr 1 jest wyszczepienie ludności. POdobno szczepią całodobowo, w świątek piątek, nie ma w ogóle mowy, że w jakiekolwiek swięta szczepienia zostaną zawieszone ale najpierw zaopatrzyli się w szczepionki jak chciwa baba z Radomia w napoje smile Ja się trochę czuję jak ta ślepa kura, której trafiło się ziarno tzn. mamy szczepionki z przydziału z unii i nawet sie zorganizować nie potrafimy, żeby je optymalnie wykorzystać sad
    • jehanette Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:34
      Oczywiście że bym się zaszczepiła. Im więcej osób zaszczepionych tym mniej wirusa. A "pani z księgowości" też jest ogniwem od którego zależy funkcjonowanie przychodni czy uczelni medycznej. Jak nikt nie rozliczy wydatkow to nagle się okaże że nie ma jak kupić masek dla medyków, i co?
    • chicarica Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:47
      Ja bym się szczepiła. Nie mnie oceniać ryzyko, nie jestem lekarzem, w przeciwieństwie do ematki nie mam też cioci epidemiologa która by służyła dobrą radą.
      Nie kombinuję żeby sobie wcześniej załatwić szczepionkę, ale skoro mądrzejsi ode mnie uważają że jestem w grupie którą należy zaszczepić w danym terminie, to się szczepię, co tu rozkminiać?
    • przepio Re: szczepienie covid gr 0 a rozkminy etyczno-mor 14.01.21, 09:50
      Właśnie mąż zadzwonił, że w pracy (dodatkowej) ktoś zbiera chętnych na szczepionki, bo gdzieś zostały. Mąż jest nauczycielem, chciałabym, żeby się zaszczepił, a on, że nie pójdzie, bo jeszcze nagonkę na niego w TV zrobią. Wczoraj czytałam, że 818 szczepionek zostało wylanych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka