Dodaj do ulubionych

nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk?

14.01.21, 21:32
Nie macie wrażenia, że nauczyciele nie zostali włączeni do grupy 0 z zemsty za strajk? No bo tak na dobrą sprawę jest to usługa kluczowa dla zagwarantowania konstytucyjnych praw obywateli, odbywa się w bliskim i przedłużonym kontakcie z wieloma osobami, w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkowo jest to grupa zawodowa stosunkowo wiekowa. Dlaczego aptekarze tak, a nauczyciele nie? Aptekarz widzi człowieka przez chwilę przez szybę z pleksi i wielce z nim nie gada, do apteki wchodzą 2 osoby, każda na chwilę, a do klasy 30 i siedzą przez 45 minut.
I dlaczego seniorzy przed nauczycielami? Emeryci mają przecież doskonałą możliwość izolowania się, bez jakiegokolwiek obniżenia dochodów.
Jak myślicie?
Obserwuj wątek
    • glanaber Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 09:07
     To nie jest żadna zemsta, tylko kolejny pretekst, żeby szkół nie otwierać. Zarówno rząd, jak i lokalne organy prowadzące chcą jak najwiecej zaoszczędzić, więc im dłużej szkoły są zamknięte, tym bardziej im to na rękę. Dobro uczniów i nauczycieli to akurat decydenci mają głęboko.
     • alicia033 Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 09:38
      manala napisała:

      > Czyli jeśli okaże się, że współpracownik ma covid, to ja nadal łażę?

      Nie.
      Jak zachoruje pracownik, z którym miałaś konktakt to ty dalej idziesz na kwarantannę (chory - izolację). Natomiast twoi domownicy, w czasie twojej kwarantanny, mogą chodzić swobodnie o ile nie zachorujesz.
       • ginger.ale Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 10:37
        U dzieci w przedszkolu najpierw było tak, że osoba chora wycinała całą grupę (wrzesień). W grudniu było już tak, że tylko chore dziecko/ wychowawca (jedna Pani, która zachorowała, a nie wszystkie osoby zajmujące się grupą) szły na izolację, grupa działała dalej.
        (przypadków było i tak tyle, że w listopadzie sanepid i organ prowadzący zamknęli przedszkole, bo zdrowa ostała się 1 wychowawczyni...)

        W szkole analogicznie, najpierw na kwarantannę szły całe klasy (u nas 1-3 ma osobny budynek, nie było dużo takich sytuacji ), potem tylko poszczególne Panie/dzieci.
        Ale nawet jak na kwarantannę szła klasa z wychowawcą, to nie szli wszyscy, którzy się spotkali w pokoju nauczycielskim...
        U Was było inaczej?
        Teraz mają być bańki dla poszczególnych klas, rozumiem, że nauczyciele też mają mieć styczność ograniczoną do minimum. Kontakt to ileś tam minut w zamkniętym pomieszczeniu bez maseczki, a nie każde minięcie się z chorym.

        Koleżanki mąż teraz choruje. On ma izolację, ona nie ma kwarantanny, ani zleconego testu (mimo wszystkich objawów).

        Ogólnie słabo to widzę. Część nauczycieli zresztą nie chciała się zbadać przed powrotem, nawet tu na forum były wpisy, że nie będą tracić czasu podczas urlopu. No to teraz inni mogą spotkać taką chorą osobę w pokoju nauczycielskim, łazience...
       • ginger.ale Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 10:49
        little_fish napisała:

        > No ginger napisała jednak coś innego.

        Nie ma obligatoryjnej kwarantanny dla kontaktu, osoba mająca kontakt z chorym MOŻE zostać skierowana kwarantannę. (a kto bada te kontakty, inspektor Gadżet? Ludzie z objawami nie chcą się testować, a po samym kontakcie proszą o kwarantannę.. wink )
        Domownik osoby na kwarantannie nie ma kwarantanny.
        Ogólnie to raczej nikt nad tym nie panuje. Mam nadzieję, że uda się zaszczepić nauczycieli w tym roku szkolnym. uncertain
        Nie rozumiem dlaczego nauczycieli 1-3 Nie zaszczepią najpierw, skoro mają wracać jako pierwsi.
        • little_fish Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 10:56
         Podaj proszę link do przepisu znoszącego kwarantannę dla domowników osoby chorej bo o tym pisałaś. Kwarantanna dla domowników na kwarantannie zniesiona już jakiś czas temu.
         Niezależnie od tego, kto bada kontakty, w większości opiera się na tym, co powiedzą mu ludzie. A oni coraz bardziej oszukują, żeby kwarantanny uniknąć.
         Faktycznie we wrześniu w niektórych szkołach te kwarantanny były nieco na wyrost, pewnie i dyrektor i pracownicy sanepidu bali się odpowiedzialności.
  • nastjaa Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 01:02
   Większość nauczycieli "pracuje' z domu. Ale uważam, że nauczyciele z klas 1-3 mogli by być włączeni do innej grupy, np 1, żeby nie chodzili na kwarantanny.

   Można by się też zastanowic nad pracownikami marketów, fabryk, punktów logistycznych, w których pracuje jednocześnie po 300-600 osób blisko siebie. A, nie można też zapomnieć o urzędnikach. Wiem - dajmy wszystkich do 1 grupy!
  • asia_i_p Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 11:34
   Nie, akurat wydaje mi się, że nauczyciele poza grupą 0 są sensownie. Ustalając te grupy pod uwagę, bierze się pod uwagę grupę czynników:
   - jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że zachoruje;
   - jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że będąc chory, będzie potrzebował hospitalizacji/ intensywnej terapii;
   - jak bardzo jest potrzebny;
   - jak trudno go zastąpić, jeśli jednak ciężko zachoruje;
   - czy przy lekkim zachorowaniu może być jeszcze użyteczny (możliwość pracy zdalnej).

   Seniorzy są wysoko, ze względu na ten drugi czynnik, farmaceuci ze względu na trzy ostatnie - bo może mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania niż nauczyciele, ale są bardzo potrzebni i bardzo trudni do zastąpienia, a ich pracy się nie da wykonywać zdalnie. Sprzedawczynie z marketów nie są traktowane jako priorytet w ogóle, bo uznano zapewne, że w razie zachorowania są łatwo zastępowalne - oby się nie przejechali na takim myśleniu. No a nauczyciele łatwo się zarażą, system medyczny zatykają w okolicach pewnie średniej krajowej, są potrzebni i są trudno zastępowalni (stąd grupa 1), ale ich pracę da się wykonywać zdalnie (pytanie, jak skutecznie, ale to z punktu widzenia rządu nie jest istotne, więc jednak nie grupa 0)
   • asfiksja Re: nieszczepienie nauczycieli - zemsta za strajk 15.01.21, 12:59
    >farmaceuci ze względu na trzy ostatnie - bo może mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania niż nauczyciele, ale są bardzo potrzebni i bardzo trudni do zastąpienia
    Dlaczego farmaceuci są trudni do zastąpienia? Większość sprzedawców w aptekach to technicy farmaceutyczni po szkole policealnej, chyba nawet matury do tego nie potrzeba. Poza tym przebywają z potencjalnie chorym bardzo krótko. Nauczyciel jest pracownikiem wysoko wykwalifikowanym (długi czas zdobywania kwalifikacji), zastąpić go dużo trudniej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka