Dodaj do ulubionych

grzanie, temat na czasie

18.01.21, 12:56
Niedługo będę na etapie wyboru ogrzewania do swojego nowego domu. Co lepsze, pelet czy ekogroszek? eważne aby nie zajmowało dużo miejsca. Kotłownię mam blisko garażu i opał będzie składowany w garażu smile
Obserwuj wątek
        • kurt.wallander Re: grzanie, temat na czasie 18.01.21, 13:17
          hotelowy.boom napisał(a):

> A to się opłaca? Panele ogrzeją dom w naszym klimacie?

Zależy (jak duzy i w jakiej technologii dom, jaka moc i liczba paneli, czy umiejscowienie domu i spadku dachu sprzyja zamontowaniu fotowoltaiki, itd.) Ja mam tylko do prądu, a ogrzewanie gazowe, ale w sumie panele mam od niedawna, więc jesli się okaże, że produkujemy więcej prądu niz potrzebujemy, to pewnie część grzejników zmienimy na elektryczne.
            • fibi00 Re: grzanie, temat na czasie 18.01.21, 13:35

> Ale na dachu będzie blachodachówka i nie będzie to estetyczne. Można panele pos
              > tawić na działce?

Wolałabym panele na dachu niż na działce. Mam na działce bo mam niekorzystny dach (spady na wschód i zachód) ale gdybym miała spad na południe to dałabym panele na dach. Za miesiąc zakładamy pompę ciepła. Ludzie pytają "kiedy wam się to zwróci?" a ja odpowiadam "a gaz kiedy się zwróci?". Zaskoczenie, przecież gaz nigdy się nie zwróci. No właśnie,to dlaczego ja mam oczekiwać że inwestycja w fotowoltaikę i ogrzewanie pompą ciepła (prądem wytworzonym przez fotowoltaikę) ma mi się zwrócić?
                • fibi00 Re: grzanie, temat na czasie 18.01.21, 14:00

> Pompa zwraca się podobno po 10 latach, a wtedy już trzeba myśleć wymianie na no
                  > wą smile

No ale dlaczego ma się zwracać? Czy gaz się zwróci kiedyś? Nie. Założenie gazu w nowym domu to koszt ok 10-15 tys (kocioł ok 7tys + koszt przyłącza gazowego). Potem co roku płaci się ok 3-4 tys. za gaz. Koszt kotła gazowego do mojego domu (nieprzystosowanego do ogrzewania gazem) to koszt 16-18 tys plus przyłącze gazowe ok 5 tysięcy. Czyli wydalabym ponad 20 tysięcy za założenie gazu i dodatkowo płaciłabym rocznie ok 4-5 tysięcy za gaz. Czyli po 10 latach wydałabym ok 60 tysięcy, nadal płacąc za gaz przez kolejne lata.
                  Czy faktycznie pompę będzie trzeba wymienić za 10 lat? Być może. Ale może za 10 lat będzie coś lepszego, z dłuższą żywotnością? Mieliśmy zaoszczędzone pieniądze więc wypadliśmy ją na pompę ciepła. Aha, ja piszę teraz o domu 10-letnim , w nowych budynkach koszty fotowoltaiki z pompą ciepła będą niższe choćby dlatego że nowe budynki z ogrzewanie podłogowym potrzebują słabszej pompy która kosztuje ok 10 tys a nie 35tys.
                  Gdybym w tej chwili miała budować dom rozważałabym panele fotowoltaiczne plus folie grzewcze (odpada wtedy kotłownia i chyyyba budowa kominów).
                  • fibi00 Re: grzanie, temat na czasie 18.01.21, 14:05
                    fibi00 napisała:

Mieliśmy zaoszczędzone pieniąd
                    > ze więc wypadliśmy* ją na pompę ciepła.

*wydaliśmy

> Gdybym w tej chwili miała budować dom rozważałabym panele fotowoltaiczne plus f
                    > olie grzewcze (odpada wtedy kotłownia i chyyyba budowa kominów).

Aha, sama to rozważałam ale wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami- musielibyśmy kupić nowe panele lub położyć nowe płytki. Podobno teraz folie grzewcze można montować też w ścianach i sufitach ale i tak w naszym przypadku wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami. Folie grzewcze warto rozważyć w przypadku budowy od podstaw bo w starszych domach będzie się to właśnie wiązało z generalnym remontem i dodatkowymi kosztami.
    • purchawka2020 Re: grzanie, temat na czasie 18.01.21, 14:14
      Gaz. Szkoda życia na szuflowanie, przy dobrym piecu i ociepleniu domu płacimy w sezonie grzewczym ok. 300 zł za ogrzanie ok. 200 m i wody. Nachwalić się mąż nie może, bo jeszcze trzy lata temu szuflowaliśmy jakimś drewnem. Nie dość, ze trzeba toto wrzucać, czyścić, obsługiwać, zamawiać, transportować, składować to jeszcze wychodziło finansowo tak samo albo drożej.
    • kocia.bela Re: grzanie, temat na czasie 18.01.21, 19:17
      Pompa ciepła, odpuść sobie kopciuchy. Poczytaj, jest program czyste powietrze, sąsiadowi dołożyli do ogrzewania i rekuperacji i to sporo pieniadze, on ma butle gazowa akurat. Ja mam pompę ciepła powietrzna i bardzo polecam, a wcześniej badziewiarski ekogroszek
    • monique_alt Re: grzanie, temat na czasie 19.01.21, 14:37
      Absolutnie nie żadne ekogroszki i pelety.
      Tylko gaz albo pompa ciepła.
      Sąsiedzi zrobili piec na ekogroszek i teraz plują sobie w brodę bo roboty dużo a koszty wychodzą im porównywalne do naszego grzania piecem gazowym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka