Dodaj do ulubionych

Szczepienie seniorów na koncu

18.01.21, 16:14
Co myślicie o tej strategii?
Zupełnie odwrotnie niż w Europie.

next.gazeta.pl/next/7,151003,26697858,indonezja-najpierw-zaszczepi-mlodych-epidemiolozka-nastawiaja.html
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 17:12
      W tradycyjnych, konserwatywnych społeczeństwach starsi są obciążeniem dla rodziny i prowadzi się ich w zimie do lasu żeby mieli łagodną śmierć (tak wg mojej rodziny z lubelskiego działo się w Polsce wschodniej przed 1939), a nie sztucznie reanimuje czy daje szczepionki. Młodzi i silni są najważniejsi, bo ktoś musi odchować dzieci i i zasiać pole.

Zatem strategia słuszna.
    • hanusinamama Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:12
      Uwazam ze słuszna. Zaszczepic pracujących, domrozić gospodarkę. Emeryci niech maja swoje godziny dla seniorów ( moze zaczeliby z nich korzystać). I to nie ejst moja niechęć do seniorów ale za chwile nie bedzie oich za co leczyć jak ludzie podatków płacić nie będą. MOja babcia ma 84 lata. Powiedziała mize powinni zaszczepic pracujących, otworzyć szkoły, restauracje hotele. Ona poczeka na swoją szczepionkę...boi sie jaki swiat czeka jej wnuki po tym lockdownie, ze wnuki i prawnuki bea odbudowywać ten kraj od nowa.
    • snajper55 Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:14
      auksencja15 napisała:

> Co myślicie o tej strategii?
      > Zupełnie odwrotnie niż w Europie.
      >
      > next.gazeta.pl/next/7,151003,26697858,indonezja-najpierw-zaszczepi-mlodych-epidemiolozka-nastawiaja.html

No tak, ale wtedy trzeba by jeszcze chorych na covid nie leczyć w szpitalach, ponieważ cały czas będzie groził paraliż służby zdrowia, groźny także dla młodych.

Ja bym proponował oszczędzić na szczepionkach i każdego chorego na covid zabijać. Potem to rozwiązanie można by rozszerzyć także na inne choroby. Jakież to oszczędności...

S.
      • kokosowy15 Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:25
        Jest to jakiś pomysł. Najpierw tych chorych na covid, później na cokolwiek, następnie potencjalnych chorych, np grubych, palących, pijących jedno winko wieczorem, nadciśnieniowców, Hashimoto, alergików. Tylko kto by miał to wszystko robić, trzeba by poprosić o pomoc zagraniczna.
        • snajper55 Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:30
          kokosowy15 napisał(a):

> Jest to jakiś pomysł. Najpierw tych chorych na covid, później na cokolwiek, nas
          > tępnie potencjalnych chorych, np grubych, palących, pijących jedno winko wieczo
          > rem, nadciśnieniowców, Hashimoto, alergików. Tylko kto by miał to wszystko robi
          > ć, trzeba by poprosić o pomoc zagraniczna.

Może jakiś młody i zdrowy by się znalazł?

S.
          • blueelvic2 Przepraszam, ze nie w temacie... 19.01.21, 02:41
            Krotko. Zdegustowany FS zaczalem przegladac inne fora i, ... i tak trafilem tutaj.

Mam wrazenie, ze pare lat temu mialem przyjemnosc Ciebie czytac na, wlasnie sprawdzam swoja pamiec, na forum Roztocze? Pieknie opisywales miedzy innymi kulinarne specjaly tego regionu.

Jezeli pamiec mnie zawiodla, to po prostu przepraszam.
            • snajper55 Re: Przepraszam, ze nie w temacie... 19.01.21, 03:09
              blueelvic2 napisał:

> Krotko. Zdegustowany FS zaczalem przegladac inne fora i, ... i tak trafilem tut
              > aj.
              >
              > Mam wrazenie, ze pare lat temu mialem przyjemnosc Ciebie czytac na, wlasnie spr
              > awdzam swoja pamiec, na forum Roztocze? Pieknie opisywales miedzy innymi kulina
              > rne specjaly tego regionu.
              >
              > Jezeli pamiec mnie zawiodla, to po prostu przepraszam.

Niestety to nie ja. smile Na Roztoczu nigdy nie pisałem. O roztoczańskich kulinariach też raczej nie.
              Nie masz za co przepraszać. smile

S.
      • iwoniaw Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 22:03
        snajper55 napisał:

> Ja bym proponował oszczędzić na szczepionkach i każdego chorego na covid zabija
        > ć. Potem to rozwiązanie można by rozszerzyć także na inne choroby. Jakież to o
        > szczędności...
        >
        > S.

Generalnie spóźniłeś się z tym wnioskiem racjonalizatorskim - z powodu limitów NFZ-u ten program jest już wdrażany od lat, w dodatku z powodu przekonań religijnych prawodawców jeśli ktoś chciałby przyspieszyć sprawę i zażyć dawkę substancji eliminującej go z kolejek na dobre, to nie może w imię cudzych zasad. Zatem spokojnie, będziesz miał śmierć tanią, powolną i bolesną.
        • snajper55 Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 02:35
          iwoniaw napisała:

> snajper55 napisał:
          >
          > > Ja bym proponował oszczędzić na szczepionkach i każdego chorego na covid
          > zabija
          > > ć. Potem to rozwiązanie można by rozszerzyć także na inne choroby. Jakie
          > ż to o
          > > szczędności...
          > >
          > > S.
          >
          > Generalnie spóźniłeś się z tym wnioskiem racjonalizatorskim - z powodu limitów
          > NFZ-u ten program jest już wdrażany od lat, w dodatku z powodu przekonań religi
          > jnych prawodawców jeśli ktoś chciałby przyspieszyć sprawę i zażyć dawkę substan
          > cji eliminującej go z kolejek na dobre, to nie może w imię cudzych zasad. Zatem
          > spokojnie, będziesz miał śmierć tanią, powolną i bolesną.

Moja wina, nie napisałem "sarkazm".

S.
          • iwoniaw Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 08:51
            No widzisz, zdawało Ci się, że jesteś sarkastyczny, a tu niespodzianka - ipisałeś rzeczywistość już istniejącą.

Ta dyskusja jest bez sensu, niezależie od tego, jaką kolejność przyjęto, zwykły szaraczek (jak np. "moi" seniorzy) może się zapisać i czekać cierpliwe, gdy tymczasem matki, żony i kochanki krewnych i znajomych Królika już swoje szczepionki dostały. Procedura jest identyczna jak z każdym innym świadczeniem, nie widzisz tego?
            • dyzurny_troll_forum Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 09:27
              iwoniaw napisała:

>, gdy ty
              > mczasem matki, żony i kochanki krewnych i znajomych Królika już swoje szczepion
              > ki dostały. Procedura jest identyczna jak z każdym innym świadczeniem, nie widz
              > isz tego?

Mam nieodparte wrażenie, że tym razem jest mniej w białych rekawiczkach, a bardziej na rympał - brutalizują się nam elity...
              • iwoniaw Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 13:20
                dyzurny_troll_forum napisała:

> Mam nieodparte wrażenie, że tym razem jest mniej w białych rekawiczkach, a bard
                > ziej na rympał - brutalizują się nam elity...

E, nie - jest jak zawsze, tylko teraz bardziej widać, bo szczepionki potrzebują wszyscy naraz, a jakiejś konkretnej operacji czy leczenia zawsze tylko ułamek populacji, więc zazwyczaj z jednej strony mniej w liczbach bezwzględnych osób odczuje, że ktoś zostaje przed nich wepchnięty, z drugiej - czasem akurat nikt z uprzywilejowanych do tej konkretnej kolejki nie potrzebuje, więc i szaraczek się załapie w prime time.
      • dyzurny_troll_forum Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 09:24
        snajper55 napisał:

> Ja bym proponował oszczędzić na szczepionkach i każdego chorego na covid zabija
        > ć. Potem to rozwiązanie można by rozszerzyć także na inne choroby. Jakież to o
        > szczędności...

To rozwiązanie jest wdrożone w Polsce od lat i całkiem spranie działa. W pierwszej kolejności do zabicia idą ci co nadmiernie oszczędzający na datkach dla lobby ordynatorsko-profesorskiego.
      • ultimate.strike Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 14:59
        No tak, ale wtedy trzeba by jeszcze chorych na covid nie leczyć w szpitalach, ponieważ cały czas będzie groził paraliż służby zdrowia, groźny także dla młodych.

Że Ci się chce takie brednie rozgłaszać? Ile za to płacą, może się dołączę?

Ja bym proponował oszczędzić na szczepionkach i każdego chorego na covid zabijać.

Wygląda na to, że w polskich szpitalach jest coś na rzeczy.
    • reinadelafiesta Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:33
      Zależy, co jest priorytetem. Zmniejszenie liczby nowych zachorowań, czy odetkanie służby zdrowia? Młodzi roznoszą, bo są mobilni, a starzy chorują ciężej i są największym obciążeniem dla szpitali. Niby łatwiej im się chronić izolując, tylko co z tego? Nie zamierzają, a rząd też z tym nic nie zamierza zrobić. Większość państw wybiera chyba szczepienie osób starszych.
      Przy naszym tempie szczepienia, to chyba i tak nie ma znaczenia - większość prędzej zachoruje niż doczeka się szczepionki.
    • claudel6 Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:48
      będzie pewnie kontrowersyjnie: IMO szczepienie w pierwszej kolejności ludzi 80-, 90-letnich to jest marnowanie szczepionek. część z nich w najbliższym roku i tak umrze, z powodu starości. ich izolacja w domu przez kolejne kilka miesięcy nie zrujnuje im życia, bo i tak siedzą w domu na emeryturach. są ponadto za starzy by wnosić jakiś aktyny wkład do społeczeństwa - jak praca, opieka itd. - sami wymagają opieki. w pierwszej kolejności powinno się szczepić ludzi, którzy pracują "na zewnątrz" i którzy są odpowiedzialni za utrzymanie siebie i rodziny (a nie są na emerytalnym garnuszku państwa). tysiące ludzi potraciło dochody lub pracę - dla nich to jest być albo nie być. nie wiem, po co szczepionka 90-letniej babci, chyba po to, żeby codziennie popylała do kościoła.
      • taniarada O to to trafiony zatopiony 18.01.21, 21:55
        claudel6 napisała:

> będzie pewnie kontrowersyjnie: IMO szczepienie w pierwszej kolejności ludzi 80-
        > , 90-letnich to jest marnowanie szczepionek. część z nich w najbliższym roku i
        > tak umrze, z powodu starości. ich izolacja w domu przez kolejne kilka miesięcy
        > nie zrujnuje im życia, bo i tak siedzą w domu na emeryturach. są ponadto za st
        > arzy by wnosić jakiś aktyny wkład do społeczeństwa - jak praca, opieka itd. - s
        > ami wymagają opieki. w pierwszej kolejności powinno się szczepić ludzi, którzy
        > pracują "na zewnątrz" i którzy są odpowiedzialni za utrzymanie siebie i rodziny
        > (a nie są na emerytalnym garnuszku państwa). tysiące ludzi potraciło dochody l
        > ub pracę - dla nich to jest być albo nie być. nie wiem, po co szczepionka 90-le
        > tniej babci, chyba po to, żeby codziennie popylała do kościoła.
        Starych do piachu .I mamusię i tatusia ,babcię i dziadka.Niedługo ich święto.Zaoszczędzi się na prezentach.Żal pl .Z tego się nie wyspowiadasz .
      • kokosowy15 Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 22:13
        Ta pandemia, której zresztą wcale nie ma, to prawdziwe wybawienie dla społeczeństwa, oczywiście młodego. Wyzdychają ludzie nieproduktywni, zbędni, stanowiący obciążenie dla gospodarki i zajmujący niepotrzebnie miejsce. Nareszcie świat będzie dla młodych!
      • bardzo.cicho Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 22:17
        Mnie akurat fascynuje, że seniorzy są łącznikiem z odległa historia rodziny. Uczą pokory wobec życia, zwłaszcza dzieci. Opieka, troska, szacunek wobec nich działa według mnie bardzo wychowawczo na dzieci i stanowi zdrowa przeciwwagę dla płytkiego, lekkiego życia promowanego w mediach. Ale mnie się akurat wyjątkowy senior w rodzinie trafił. Ja z resztą lubię starszych ludzi. Mnie się kojarzą ze spokojem i pogodą ducha.

• bialeem Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 22:41
        Chyba nie umiałabym tak myśleć. Mam jakoś wpojone chronienie słabszych i ludzi, którzy mają słabszy głos i to się dotyczy starszych. Może po prostu lubiłam swoje babcie.
        Mogę popracować jeszcze rok zdalnie i pounikać ludzi jeżeli moja 90 letnia babcia będzie mogła pojechać na ukochaną działkę, pobyczyć się na słońcu i pogadać z sąsiadem. Jeżeli dożyję, to wolałabym nie być na starość traktowana jak odpad społeczeństwa. No ale ja jestem nieempatyczna i cyniczna. Ciekawe jakie zdanie mają wrażliwi empaci.
      • sasha_m Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 00:17
        W wieku 80 lat nie umiera się ze starości. Ze starości to zmarły obydwie moje babcie, obydwie w wieku 96 lat. Poza tym, co to znaczy, że starsze osoby nie wnoszą aktywnego wkładu do społeczeństwa? Już nie muszą, wkładali przez kilkadziesiąt lat, teraz mają prawo korzystać z tego, co sobie wypracowali i żyć tak, jak chcą, do samego końca. Osoby 80+ to nie są tylko zdemenciałe staruszki wymagające opieki. Jak chcą szczepionki, żeby popylać do kościoła, to ich sprawa i ich rozrywka, dla nich to tak samo ważne, jak dla dzieci życie towarzyskie w szkole i w przedszkolu. No i najważniejsze, szczepienie ludzi starszych w pierwszej kolejności odciąży zrujnowaną opiekę zdrowotną. Łóżka zajęte przez covidowych pacjentów 60+ ciągle są zdecydowaną większością. Chyba, że nie będziemy im udzielać pomocy, przecież są bezproduktywni, nieistotne, że całe życie pracowali...
      • asia_i_p Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 11:38
        Nie zgadzam się z tym. Według mnie jednak priorytetowe powinno być zapewnienie normalnego funkcjonowania służby zdrowia, czyli:
        - zapewnienie, że będzie miał kto w niej pracować - szczepienie medyków;
        - zapewnienie, że nie będzie więcej pacjentów niż może przerobić - szczepienie grup zagrożonych.

Widziałam wykresy prognozujące liczbę zachorowań i hospitalizacji w zależności od tego, czy szczepieni są najpierw młodzi czy seniorzy i przy szczepieniu najpierw seniorów było owszem, więcej zachorowań, ale mniej hospitalizacji, więc służba zdrowia działała, więc wszystko mogłoby być otwarte. Bo tym, co powinno kierować stopniem otwarcia gospodarki nie jest tak naprawdę liczba zachorowań, tylko liczba hospitalizacji.

Nie da się osiągnąć tego samego efektu izolacją seniorów, bo właśnie ze względu na to, że potrzebują opieki, będą się stykać z ludźmi, więc będą chorować, szpitale będę się blokowały i będą konieczne lockdowny.
      • sattwaguna Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 16:40
        A ja mam poczucie ze lepiej zaszczepić seniorów niż młodych którzy nagle mają "zniszczone zycie". Jak czytam o 16 latku któremu zdalne nauczanie i lockdown zniszczył życie i zaserwował zespół stresu pourazowego to sobie myślę że w sumie po co nam w populacji takie slabe geny. Niech się dzieciak załamie do reszty i zrobi miejsce dla silniejszych. A tymczasem umożliwienie mu dorośnięcia i posiadania własnych dzieci z odziedziczoną traumą? Zero sensu z punktu widzenia rozwoju spoleczenstw.
        • ola5488 Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 17:23
          sattwaguna napisał(a):

> A ja mam poczucie ze lepiej zaszczepić seniorów niż młodych którzy nagle mają "
          > zniszczone zycie". Jak czytam o 16 latku któremu zdalne nauczanie i lockdown zn
          > iszczył życie i zaserwował zespół stresu pourazowego to sobie myślę że w sumie
          > po co nam w populacji takie slabe geny. Niech się dzieciak załamie do reszty i
          > zrobi miejsce dla silniejszych. A tymczasem umożliwienie mu dorośnięcia i posia
          > dania własnych dzieci z odziedziczoną traumą? Zero sensu z punktu widzenia rozw
          > oju spoleczenstw.

wink Jedna z konsekwencji, to prawda.
        • alicia033 Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 17:37
          sattwaguna napisał(a):

> A ja mam poczucie ze lepiej zaszczepić seniorów niż młodych którzy nagle mają "zniszczone zycie". Jak czytam o 16 latku któremu zdalne nauczanie i lockdown zniszczył życie i zaserwował zespół stresu pourazowego to sobie myślę że w sumie po co nam w populacji takie slabe geny. Niech się dzieciak załamie do reszty i
          > zrobi miejsce dla silniejszych.

RZYG
          • kokosowy15 Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 18:19
            Ależ rzygaj sobie, rzygaj. Może twoja grupa wiekowa chętnie zrobi miejsce dla innych. Przyszliście na gotowe, odziedziczyliscie kraj który, zbudowany siłami waszych rodziców, przez kolejne trzydzieści lat ma zasoby do wyprzedawania większemu i mniejszemu kapitałowi, a jesteście pełni pretensji do poprzednikow.
              • kokosowy15 Re: Szczepienie seniorów na koncu 19.01.21, 19:27
                Nie była. Ale jednak od 1989 sprzedawano i dalej sprzedaje się to, co odziedziczono. Huty, które kupili Włosi i Hindusi, elektrociepłownie zakupione przez Francuzów ( co ciekawe, państwowy kapitał) i Niemców, cementownie, przemysł elektrotechniczny i wiele innych.
    • taniarada Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:50
      I bardzo dobrze.Jak testować to na młodych myszach.Ryzyko śmierci poniżej 65 roku życia wynosi 1 na 300 TYSIECY!.
      To oznacza, że w miejscowości (10k mieszkańców) nie ma prawa być takiego zgonu. A mamy już trzeci. Z badań wiemy, że ok. 20% populacji miało już zakażenie. Czyli z "mojego podwórka" wychodzi że ktoś się pomylił o 3 zera .
    • bardzo.cicho Re: Szczepienie seniorów na koncu 18.01.21, 21:58
      Nie. Powinno się zaszepić starszych, aby odetkać służbę zdrowia, aby móc ich odwiedzać bez obaw, że się ich uśmierci, aby mogli przestać się izolować i przestać żyć w poczuciu zagrożenia. Młodsi nawet na testy nie chodzą. Ich problem dotyka w niewielkim stopniu. Efekty w służbie zdrowia liczę, że za moment będą widoczne, gdy szczepienia się zaczną i mordowanie przedsiębiorcow się zakończy.